80s σε εικόνες

Thanx άλλα ο ακμακας και οι υπόλοιποι τα είπαν καλύτερα :D
 
Συμφωνω μπραβο παιδια θελουμε κι΄αλλες φωτο.......
 
H δεκαετια ξεκινησε με τους ολυμπιακους αγωνες στη Μοσχα. Επισημος χορηγος ηταν η ΟΒΟΜΑΛΤΙΝΗ.Δεν ξερω πως αλλα εχω 2 καπελακια τα οποια παραθετω.θυμαμαι οτι ειχα και κονκαρδες (οβομαλτινη) πορτοκαλι χρωματος (4 εκατοστα διαμετρο περιπου) που απεικονιζαν τα ολυμπιακα αθληματα αλλα δεν διασωθηκε καμια.τις θυμαται κανεις?

dsc00342fi0.jpg


dsc00343he7.jpg
 
Tις κονκαρδες μαλλον δεν τις θυμαμαι :confused: αλλα εχω κατι διαφημισουλες απο την οβομαλτινη ,καποια στιγμη θα τις βαλω. :)
 
Δυστυχώς dim δεν τις θυμάμαι καθόλου...Αυτό που θυμάμαι μόνο είναι ότι η οβομαλτίνη είχε απίθανη γεύση!!!:rolleyes:
 
AARDVARK είπε:
Το'χα το ρολοι πιτσιρικας πριν καν βγουν τα κινητα το συγκεκριμενο επαιρνε 40 ονοματα μαζι με τηλεφωνα . Ειχε και secret επιλογη οπου για να δεις μερικα "απορητα" τηλεφωνα επρεπε να μπεις με κωδικο.Gadgetakias απο κουνια. :baby2: :baby2:

IMG_2051.jpg
:animeek::animeek::animeek::animeek::animeek: :thumbup: :thumbup: :thumbup:

ΩΡΑΙΟ ΡΟΛΟΓΑΚΙ...
 
στο net βρηκα την παρακατω φωτο

boneuropevq3.jpg
 
νομιζω οτι η παρακατω φοτο (η πρωτη) ταιριαζει στο thread... εξωτερικο flash.απλα παραθετω και την μηχανη στην οποια εμπαινε.

flash1mh3.jpg
 
Παιδιά...όταν ανεβάζετε φωτογραφίες χαμηλώστε την ανάλυση διότι δημιουργειται πρόβλημα καμιά φορά στην σελίδα... :)

Καραρετρό η φωτογραφία σου dim!!!
 
χιλια σορρυ για την αναλυση.τελικα καταφερα να την αλλαξω(αφου μου ειπαν πως)

αρχες δεκαετιας 80 στο σχολειο μας ειχαν μοιρασει χυμο ροδακινου (δεν ηταν λογω του σεισμου) μεσα σε τενεκεδες χρωματος χρυσαφι!!! ειχα παρει 4-5 θυμαμαι, ενας απο αυτους εγινε κουβας για την αυλη και ετσι υπαρχει ακομα (σκουριασμενος βεβαια).

διακρινεται καθαρα(θελω να πιστευω) η ημερομηνια μεγιστης διατηρησιμοτητας(οπως αναφερει) 31-8-84

86756456fh1.jpg


99661502ce8.jpg


χυμος ροδακινου ΘΡΟΥΒΑΛΑ Ο.Ε
 
Kαλη κινηση ηταν αυτη.Ειχε γινει εισβολη τενεκεδων στα σχολεια της Αθηνας :D

Ειχαμε γλυτωσει καποια φρουτα απο το να πεταχτουν σε χωματερες (οπως μας υπαγορευε η ΕΟΚ)

Μακαρι να συνεχιζοταν αυτη η κινηση και οι τοσες χιλιαδες τονοι φρουτων-λαχανικων να μοιραζονταν σε οικογενειες φτωχων περιοχων-μεταναστων κτλ
 
Τι θυμηθηκες ρε φιλε Dim?Ακομη θυμαμαι εκεινη την σκηνη που φευγαμε φορτωμενοι ολοι με με τους χυμους απο το σχολειο.Wally συμφωνω απολυτα μαζι σου με προλαβες.
 
ενα στα χερια, ενα κλωτσηδον στον δρομο για το σπιτι! Ημουν δυνατο κοριτσακι! (η μανα μου μου ειχε δωσει ρητες εντολες να φερω 2 αφου ηταν τζαμπα.. παιδι της κατοχης η καημενη τα σερνει τα στερητικα ακομα!)

μπραβο ρε Dim.. ητανε κ νοστιμο κ πηχτουλι.. ακομα θυμαμαι την γευση του.
 
Μας το σερβίρανε σε καθε διάλειμμα, οσο γούσταρες. Τι νομίζατε ??? Είχαμε BAR στο δικό μας το σχολείο!!!!:biglaugh: (Από μικρός στην "κρεπάλη":biglaugh:)

Πηραμε και μερικούς τενεκέδες στο σπίτι και πάντα βαζαμε κόντρα με τους γείτονες συμμαθητές ποιός θα φτάσει πρώτος τσουλόντας τους. Ε ρε ! και σε έπαιρνε η κατηφόρα :biglaugh::biglaugh:. Τα πόδια στον ώμο και........
 
Οι παρακάτω εικόνες προέρχονται από ταινίες των 80's και απεικονίζουν αντικείμενα που όλοι μας αγαπήσαμε.:rolleyes:

Τηλεφωνικός θάλαμος

thlefonikos8alamosly3.png


Παλιά ψυγεία παγωτών (δεν φαίνεται όμως το λάστιχο :mad:)

psugeiojf0.png


Ραδιόφωνο

radiojp9.png


Χαρακτηριστικό ποτήρι σερβιρίσματος φραπέ (δεν βρήκα πιο μεγάλη εικόνα)

frapediaeq4.png


Θα προσπαθήσω να εντοπίσω και άλλα! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα