9 Χρόνια Retromaniax

Shock

Retired Admin
Joined
13 Ιουν 2006
Μηνύματα
5.315
Αντιδράσεις
230
Εννέα χρόνια Retromaniax!

Σκεφτόμουν τι να γράψω που δεν έχει γραφτεί στις τελευταίες 8 επετείους αλλά δε βρήκα κάτι να πρωτοτυπήσω. Όχι δε θα πω για τα μέλη που είναι η καρδιά αυτού του τόπου, για τους feeders που δίνουν ζωή στην RetroDB, ούτε για το τι έχουμε πετύχει μαζί όλα αυτά τα χρόνια.

Δε θα μιλήσουμε για τις φιλίες που ήρθαν κι έδεσαν, ακόμα και τις οικογένειες που δημιουργήθηκαν από μέλη που γνωρίστηκαν εδώ και σήμερα θα διαβάζουν το Retromaniax έχοντας αγκαλιά μελλοντικά μέλη μας.

Δε θα μιλήσουμε καν για το Retromaniax του 2015 όπως είχα σκοπό, σας υπόσχομαι όμως ότι θα είναι πολύ "γεμάτο"! (Μπορείτε να αλλάξετε το δεύτερο γράμμα με άλλο της αρεσκείας σας)

Αντί να ευχηθούμε λοιπόν του Retromaniax, το Retromaniax εύχεται σε εσάς!

Να 'μαστε όλοι καλά να περνάμε καλά με το χόμπι μας, και να κάνουμε την τρέλα μας.
 
Εγώ σας ευχαριστώ για τις αναμνήσεις που μου'χετε χαρίσει. Και εννοείται για τις φιλίες και τις παρέες που έχω κάνει ως τώρα.

Shock είπε:
σας υπόσχομαι όμως ότι θα είναι πολύ "γεμάτο"! (Μπορείτε να αλλάξετε το δεύτερο γράμμα με άλλο της αρεσκείας σας)
Γβμάτο. Τί κερδάω;
 
Χρονια Πολλα,Καλα και Ρετρομανιακα!!!!!

:flower: :flower: :flower:

attachment.php


We love you retromaniax!!!

love-061.gif


 
Ειμαι χαρουμενη που γνωρισα τοσα και τοσο αξιολογα παιδια εδω μεσα.

Εχω κανει ατελειωτες συζητησεις μαζι τους και μου εχουν προσφερει αμετρητες ωρες χαρας και γνωσης. Ακομα και τα μελη που φαινονται να απεχουν ετη φωτος απο τις πεποιθησεις και το χαρακτηρα μου, δεν τα αισθανομαι ξενα προς εμενα γιατι ειναι ανθρωποι επιπεδου με ποιοτητα χαρακτηρα. Κι αυτα τα δυο στοιχεια χαρακτηριζουν ολοκληρο το Retromaniax και το κανουν να ξεχωριζει απο τα αλλα διαδικτυακα φορουμ.

Να ειμαστε ολοι καλα και να διατηρησουμε αυτο που φτιαξαμε ενας - ενας και ολοι μαζι.
 
Οι τελευταιες 2 φρασεις του κυρ Shock ειναι το κλου.

Σε συνεχεια των τελευταιων ετων και φετος το επιπεδο επικοινωνιας ηταν εξαιρετικα υψηλο χωρις κιτρινισμους και αηδιες εκατερωθεν. Τεκμηριωμενη πληροφορια, αξιοπρεπεια, σεβασμος, αλληλοβοηθεια αλλα οχι με τροπο κλινικο...παντα σε παρεϊστικο μοτιβο και με μπολικες προσωπικες αναμνησεις να το διανθιζουν περαιτερω. Ισως η μεγαλυτερη κατακτηση του RetroManiaX.

Πλεον εχουμε αναπτυξει και μια ανοσια στις προσπαθειες καποιων σε αλλους χωρους, να μας εμπλεξουν σε realities ειτε με πλαγιες αναφορες, ειτε με αθλιες μνημονευσεις. Συνεχιστηκαν και φετος οι φαιδροτητες αλλα ο σοβαρος κοσμος εβγαλε οπως παντα τα συμπερασματα του και κατεταξε τον καθενα εκει που του αρμοζει.

Προσωπικα κανοντας την αυτοκριτικη μου θα πω οτι το 2014 δεν συνεβαλα οσο θα επρεπε απο τη θεση που εχω.

Εχουμε πολλα πραγματα στην αρχη και τη μεση. Θελουμε ενα χερακι για να τα φτασουμε στο τελος.

Ρε παιδια ειμαι πολυ χαρουμενος που υπαρχει τουτη η κοινοτητα!
 
Πέρασαν 9 χρόνια;;;!!! Τι να πω για το retromaniax , μια συνήθεια που μου έγινε καθημερινή και απαραίτητη , κάποιες γνωριμίες που έκανα από δω με πολύ αξιόλογα άτομα και ατέλειωτες ώρες αναμνήσεων! Να είμαστε όλοι καλά και να γιορτάσουμε και τα 19 και τα 29 και περισσότερα ακόμα χρόνια!!!
 
Εύχομαι κι εγώ χρόνια πολλά στο φόρουμ και καλή δύναμη στη διαχειριστική ομάδα
 
Xρόνια Πολλά στο γλυκό, αγαπημένο Retromaniax! To καλύτερο φόρουμ που έχω βρει μέχρι τώρα και μου έχει χαρίσει πολλές ευχάριστες ώρες, όπως και μου έχει ξυπνήσει φοβερές αναμνήσεις και νοσταλγία.

Shock είπε:
ακόμα και τις οικογένειες που δημιουργήθηκαν από μέλη που γνωρίστηκαν εδώ και σήμερα θα διαβάζουν το Retromaniax έχοντας αγκαλιά μελλοντικά μέλη μας.
Έχει γίνει και αυτό; Δεν είχα ιδέα, πολύ γλυκό το βρίσκω. (Θα φανώ ανώτερη και θα κρατήσω την περιέργειά μου :p )
 
Χρονια πολλα με πολλες ρετροαναδρομες. Εχω μολις 2 χρονια αλλα το τι εχουν δει τα ματια μου δεν περιγραφεται.

Αμετρητες φορες εχω μεινει με το στομα ανοιχτο μπροστα στην οθονη βλεπωντας τι θυμαται ο καθενας μας, που για μενα αλλα και πολλους αλλους εχει ξεχαστει.

Keep on digging.... :beer:
 
perlastar είπε:
Xρόνια Πολλά στο γλυκό, αγαπημένο Retromaniax! To καλύτερο φόρουμ που έχω βρει μέχρι τώρα και μου έχει χαρίσει πολλές ευχάριστες ώρες, όπως και μου έχει ξυπνήσει φοβερές αναμνήσεις και νοσταλγία.



Έχει γίνει και αυτό; Δεν είχα ιδέα, πολύ γλυκό το βρίσκω. (Θα φανώ ανώτερη και θα κρατήσω την περιέργειά μου :p )
Ω ναι! αλλά ειναι απο τα μυστικά μας :)
 
Χρόνια πολλά στο φόρουμ που με κρατάει τα τελευταία χρόνια με τις αναμνήσεις και τις εκπλήξεις του και χρόνια πολλά και καλά σε όλους αυτούς που το αποτελούν. Να είμαστε καλά όλοι για να γιορτάσουμε κι άλλες επετείους του.
 
9 χρόνια ρετρομάνιαξ...7 χρόνια Σπύρου στο φόρουμ, (ομολογώ με σχεδόν μηδενική φυσική παρουσία σε ενα sensible soccer meeting) όμως νιώθω πλέον σαν να σας ξέρω καιρό σαν να αποτελείτε κομμάτι της καθημερινότητας μου.

Έτσι είναι στην πράξη...κάθε μέρα θα μπαίνω στην σελίδα, θα εστιάζω στα περί home υπολογιστών που συνήθως εστιάζω, όμως πάντα θα μου βγαίνει ένα χαμόγελο ή μια νοσταλγία από κάτι άλλο που θ' αναφέρεται σε κάποιο άλλο θέμα. Αυτό είναι το ρετρομάνιαξ! Το συνολικά πλέον σφαιρικό φόρουμ για τα τεκταινόμενα στις αγαπημένες μας δεκαετίες με μέλη κατά πλειοψηφία ευγενικά, πρόθυμα να μοιραστούν εμπειρίες, με υψηλό επίπεδο δράσεων που με κάνει περήφανο που αποτελώ έστω και διαδικτυακά μέλος του!

Μπορεί εγώ να γκρινιάζω μουρμουρώντας που οι home computers δεν είναι πλέον το πρώτο θέμα ενασχόλησης όμως όταν το καλοσκέφτομαι είναι καλύτερα έτσι για το φόρουμ. Χρόνια πολλά λοιπόν ρετρομάνιαξ...πάμε για την δεκαετία λειτουργίας και γιατί όχι να είμαστε καλά να γιορτάσουμε και την εικοσαετία στο μέλλον!
 
Χρονια πολλα!!

Να ειμαστε καλα να τα λεμε για πολλα χρονια ακομα! :D
 
χρονια πολλα στο retromaniax και σε ολους εμας τους ρετρομανιακους!!

να ειμαστε ολοι καλα και να συνεχιζουμε να εμπλουτιζουμε το φορουμ με τις αναμνησεις μας :)

το ρετρομανιαξ μας χαριζει πολλα σε καθημερινη βαση,προσωπικα θελω να ευχαριστησω πολυ αυτους που το δημιουργησαν

δε μπορω να φανταστω πώς θα ηταν το διαδικτυο χωρις το συγκεκριμενο φορουμ

και του χρονου να ειμαστε ολοι παλι εδω και να γιορτασουμε :flower:
 
Χρόνια λοιπόν πολλά στο retromaniax μια καθημερινή αγαπημένη συνήθεια που έγινε και για μένα μια μανία πλέον. Εδώ διαπίστωσα ότι υπάρχουν πολλοί με την δική μου μανία, καθώς και με ότι δεν μπορούσα να φανταστώ ότι θα έβρισκα κάπου συγκεντρωμένο.

Οι φιλίες και οι επαφές είναι άλλο ένα σημαντικό κομμάτι που προσφέρει το retromaniax σε όλους μας πιστεύω.

Τελευταία όμως διαπίστωσα και μια άλλη ιδιότητα του retromaniax. To ότι άρχισε να γίνεται και ''διαβατήριο''!!!!!

Να είμαστε όλοι καλά και να γιορτάσουμε ακόμα περισσότερες επετείους στο μέλλον.
 
Τι να πω για το Retromaniax; Είναι ένα από τα καλύτερα φόρουμ συζητήσεων για το παρελθόν...Πολλές οι αναμνήσεις εδώ...

Λατρεμένοι μου συμφορουμίτες, να είμαστε πάντα καλά και να απολαμβάνουμε ξεχωριστές στιγμές νοσταλγίας!!!

Κερασμα...

τούρτα (τούρτα lego!)...αλλά και...

γλυκάκι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
είναι το κουτι με τις αναμνήσεις μας, που ξετυλίγονται σιγα, σιγα και μας κανουν ευτυχισμένους

212-245-large.jpg
 
'Οσο περνάν τα χρόνια μου

κι όσο περνώ με κείνα

τόσο γλυκά τριγύρω μου

μοσκοβολάν τα κρίνα

των πρωτινών απρίληδων .

Τα παιδικίσια χρόνια

μου κελαηδούν αηδόνια

σε νύχτες και σ' ερμιές.

Κ.Παλαμάς
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
spirtoulis είπε:
'Οσο περνάν τα χρόνια μουκι όσο περνώ με κείνα

τόσο γλυκά τριγύρω μου

μοσκοβολάν τα κρίνα

των πρωτινών απρίληδων .

Τα παιδιακίσια χρόνια

μου κελαηδούν αηδόνια

σε νύχτιες και σ' ερμιές.

Κ.Παλαμάς
τελειο και ταιριαστο
 
Πίσω
Μπλουζα