9/9/09 Dreamcast : Η μεγάλη επέτειος

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.853
Αντιδράσεις
3.778
9/9/09 Do you still believe;;;

To αποκηρυσει το dreamcast η Sega η μου φαινεται,"ειμαστε καινουργια εταιρια δεν εχουμε σχεση με το τοτε","θα κανουμε ενα μικρο γλεντακι-μπαρμπεκιου επειδη δουλευουν ακομα κανα 2-3 απο αυτους που το εφτιαξαν".

Ο Wally περιμενει ακομα καινουργια κονσολα.
icon10.gif

9/9/09 will not produce any major Sega events commemorating the Dreamcast launch of 9/9/99, but the company is thinking about the future of its last gaming console in one key way.

The head of Sega West, Mike Hayes, told me Wednesday that, despite the pride Sega has in the Dreamcast, it has no formal celebration to celebrate the 10th anniversary of its launch in September.

"Generally we won't be doing anything that's official," he said. The main reason is that Sega has reinvented itself as a software company. And it's important for us to focus on the other platforms that are alive and current."

"Informally, because there are people in the company who were involved in the Dreamcast launch, there will be celebrations," he said, "But as a company, publicly, that's going to be something we're going to be pretty low key about for obvious reasons.

We're effectively a different company."

Hayes said that Sega has reinvented itself as a software company, which makes it more fitting to focus on other company's hardware. "It's not to disrespect the excellent system the Dreamcast was," he said, "Or the innovations that were done on it, which I think were probably a few years ahead of time in terms of the online application.

I just think we as a company are multi-format and we want to talk about our first-party platform partners rather than when we were a first-party."

Dreamcast hardware may not the focus of any official Sega efforts, but Dreamcast software still has a future. Sega has aggressively distributed much of its older back catalog of games as digital downloads on home consoles, PC and portable machines.

The Dreamcast line-up, comprised of bigger games, less easily brought to current platforms, is not going to be neglected, Hayes said. "I can't give you any details. Suffice to say, there's a lot of technical issues, a lot of licensing issues. But we are very keen to bring [them] to players in the way we've done with Genesis games. We want to do it, but it's hard work to get there. Hopefully we can build on that quite soon."
Sega Will Celebrate Dreamcast's 10th Anniversary Quietly
 
Τι, δηλαδή δεν θα βγάλει Dreamcast II στις 09/09/09 όπως ήταν όλοι σίγουροι?????8) :cry:

//Sorry... ήταν κακία, το ξέρω... αλλά δεν άντεξα... :p #)
 
Εδω στο retromaniax, θα εορταστει κανονικα και με respect η μεγαλη επετειος.
 
Τι, δηλαδή δεν θα βγάλει Dreamcast II στις 09/09/09 όπως ήταν όλοι σίγουροι?????
Όχι. Το ανέβαλε για την 09/09/19. :p Ευτυχώς που υπάρχει το ebay, και το αγοράσαμε και εμείς που δεν το προλάβαμε την πρώτη φορά.
 
New Dreamcast advertisment 2009

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SEGoJshYEnI&feature=related]YouTube - New Dreamcast advertisment 2009

Sega Dreamcast 2 Start-Up BIOS Ωραιο θα ηταν αν ηταν αληθινο.

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=s3-PVWFoF7o&feature=related]YouTube - Sega Dreamcast 2 Start-Up BIOS

Sega Dreamcast just days away from release

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=SqocFElidKI&feature=related]YouTube - Sega Dreamcast just days away from release
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Παιδιά ωραίο μέχρι ένα σημείο αλλά μετά καταντάει χαζό.Δεν είναι δυνατόν να κάνουμε έτσι για μία κονσόλα που στην τελική απέτυχε.Ναι ωραία υπάρχει ακόμα homebrew κοινότητα από πίσω,δεν μπορώ παρά να μην χαίρομαι για αυτό,υπάρχουν φοβερά παιχνίδια για την κονσόλα αλλά μετά από ένα σημείο καταντάει ανόητο και εαν θέλετε έως έναν βαθμό φανατικό.

Και αυτό ισχυεί για οποιαδήποτε κονσόλα ή μηχάνημα.Ωραία θα ήταν να μαζευτούμε μερικά άτομα σε IRC να πούμε μερικές ιστορίες(πως το απέκτησε καθένας πχ,παιχνίδια που λατρέψαμε στην κονσόλα) αλλά οκ μέχρι εκεί νομίζω. ;)
 
Μόνο αποτυχημένο δεν θα μπορούσα να χαρακτηρίσω το Dreamcast...
 
Δεν υπαρχει η λεξη "αποτυχημενο" για κανενα μηχανημα (εξαιρειται κατι apple pippin κτλ) Απλα δεν πουλησαν οσο θα θελανε οι εταιριες. Και το dreamcast πουλησε αρκετα, αλλα δεν εφτασε το ps2 x-box. Το οτι καποιο "οχι τοσο" σχετικοι με τις κονσολες αγορασαν κατα χιλιαδες το ps2, δεν καθιστα το dreamcast αποτυχημενο. Μονο συγκριτικα με τις πωλησεις των υπολοιπων. Γιατι δεν ειναι αποτυχημενο π.χ. το megadrive αφου πουλησε λιγοτερο απο το SNES?
 
Μην ξεχναμε οτι σαν σημερα, στις 14 Αυγουστου 1989, το MegaDrive εισεβαλε στις Ηνωμενες Πολιτειες και μεταμορφωσε το gaming μια και καλη!
 
Δεν με εκπλήσσει.

We're effectively a different company.
[rant]

Όλο το κλειδί της υπόθεσης είναι ακριβώς εδώ για άλλο λόγο όμως και όχι για αυτόν που προβάλλουν οι ίδιοι. Και αυτό είναι το κομμάτι που ενοχλεί κάθε Sega fan. Και επίσης είναι το κομμάτι που δικαιολογεί την ακατάπαυστη ενασχόληση με το Dreamcast 10 χρόνια μετά.

Είναι κάτι πάνω και πέρα από την εντυπωσιακή τεχνολογία που είχε και η οποία τότε ήταν πολύ μπροστά και ακόμα και σήμερα δεν δίνει την αίσθηση απαρχαιωμένου. Μας θυμίζει την εποχή που η Sega είχε ακόμα "in your face" attitude, την εποχή που δεν δίσταζε να πειραματιστεί, την εποχή που κατέβαινε στην αρένα with all guns blazing, την εποχή των απαράμιλλων arcades και ports που απλά δεν έφτανε καμμία άλλη εταιρία. Όλα αυτά σταδιακά έπαψαν να υπάρχουν μετά το σταμάτημα της παραγωγής του Dreamcast. Μπορεί αυτό να αρέσει στους χαρτογιακάδες που διοικούν και προτιμούν μια πιό mainstream προσέγγιση και στους λογιστάκους που κοιτάνε τα χαρτιά με τα νούμερα, αλλά αυτά ήταν η Sega για όσους την αγάπησαν.

Και γι'αυτό το Dreamcast είναι relevant ακόμα και σήμερα για εμάς. Και γι'αυτό θα γιορτάσουμε και τα 10 χρόνια του όπως πρέπει και λίγο μας ενδιαφέρει τι θα κάνει η ξένη σε εμάς Sega του σήμερα. Απλά επιβεβαιώνει και ρητά αυτό που η καρδιά μας μας έχει πει εδώ και καιρό. Όσοι διαβάζουν τα παραπάνω και αισθάνονται το vibe μέσα τους δεν μπορεί παρά να συμφωνήσουν μαζί μου. Και μάλλον οι ίδιοι θα είναι εδώ και στα 20 χρόνια για να ξαναγιορτάσουμε. :)

[/rant]
 
Βλέπετε το δέντρο και όχι το δάσος σε αυτά που έγραψα.Κολλήσατε ντε και καλά στο αποτυχημένο.Προσωπική άποψη είναι αυτή παίδες εγώ αλλού κολλάω.

Για οποιαδήποτε κονσόλα,είτε Atari 2600 είναι αυτό είτε PS3 και XBOX 360 θεωρώ τραγελαφικό να γίνονται τέτοιες εκδηλώσεις αγάπης.Στο κάτω κάτω μία κονσόλα είναι δεν χρειάζεται θεοποίηση.

Επίσης το να μου συγκρίνεις τις πωλήσεις του Mega Drive με του Dreamcast ή του Saturn είναι αστείο αφού και τα δύο μαζί δεν φτάνουν τις πωλήσεις του.Το Dreamcast μετά από ένα σημείο δεν μπορούσε να πουλήσει τίποτα,η SEGA έχανε λεφτά από την όλη υπόθεση.

Αλλά οκ σας ξαναλέω δεν είναι αυτό το θέμα μου.
 
f2bnp είπε:
Βλέπετε το δέντρο και όχι το δάσος σε αυτά που έγραψα.Κολλήσατε ντε και καλά στο αποτυχημένο.Προσωπική άποψη είναι αυτή παίδες εγώ αλλού κολλάω.
Όχι βρε, δεν υπάρχει κόλλημα, κουβέντα κάνουμε, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο. ;)

f2bnp είπε:
Για οποιαδήποτε κονσόλα,είτε Atari 2600 είναι αυτό είτε PS3 και XBOX 360 θεωρώ τραγελαφικό να γίνονται τέτοιες εκδηλώσεις αγάπης.Στο κάτω κάτω μία κονσόλα είναι δεν χρειάζεται θεοποίηση.
Σαφώς θα είναι λάθος η θεοποίηση, αλλά δεν βλέπω το λάθος στο να εκδηλώσω την αγάπη μου, ως παραδοσιακός gamer, εδώ και πάρα πολλά χρόνια, σε μια κονσόλα που μου χάρισε και μου χαρίζει ακόμα, όμορφες στιγμές gaming και που ξεχωρίζει στα δικά μου μάτια, από τις περισσότερες κονσόλες.

Ναι, ίσως είμαι fanboy τελικά, αλλά αυτό είναι δικό μου θέμα... :cool:

f2bnp είπε:
Επίσης το να μου συγκρίνεις τις πωλήσεις του Mega Drive με του Dreamcast ή του Saturn είναι αστείο αφού και τα δύο μαζί δεν φτάνουν τις πωλήσεις του.Το Dreamcast μετά από ένα σημείο δεν μπορούσε να πουλήσει τίποτα,η SEGA έχανε λεφτά από την όλη υπόθεση.Αλλά οκ σας ξαναλέω δεν είναι αυτό το θέμα μου.
Το Dreamcast έχανε λεφτά από την αρχή, αυτή είναι η τακτική όλων των εταιριών, να πωλούν στην αρχή τις κονσόλες με κόστος και να περιμένουν τα πραγματικά έσοδα από τα ποσοστά τους στις πωλήσεις software και περιφερειακών.

Πωλήσεις έκανε πολύ καλές, η κονσόλα σταμάτησε να παράγεται γιατί τελικά υπερίσχυσε η λογιστική λογική πως είναι δυσβάσταχτο το κόστος στήριξης της κονσόλας, βραχυπρόθεσμα τουλάχιστον, ενώ σε μακροπρόθεσμο επίπεδο είναι συμφέρον η SEGA να στραφεί αποκλειστικά στο software...
 
9/9/99 βγήκε στις ΗΠΑ, πέραν της "πιασάρικης" ημερομηνίας nothing special, κανονικά στις 27/11 είναι τα "γενέθλια".
 
Maddog είπε:
Δεν με εκπλήσσει.


[rant]

Όλο το κλειδί της υπόθεσης είναι ακριβώς εδώ για άλλο λόγο όμως και όχι για αυτόν που προβάλλουν οι ίδιοι. Και αυτό είναι το κομμάτι που ενοχλεί κάθε Sega fan. Και επίσης είναι το κομμάτι που δικαιολογεί την ακατάπαυστη ενασχόληση με το Dreamcast 10 χρόνια μετά.

Είναι κάτι πάνω και πέρα από την εντυπωσιακή τεχνολογία που είχε και η οποία τότε ήταν πολύ μπροστά και ακόμα και σήμερα δεν δίνει την αίσθηση απαρχαιωμένου. Μας θυμίζει την εποχή που η Sega είχε ακόμα "in your face" attitude, την εποχή που δεν δίσταζε να πειραματιστεί, την εποχή που κατέβαινε στην αρένα with all guns blazing, την εποχή των απαράμιλλων arcades και ports που απλά δεν έφτανε καμμία άλλη εταιρία. Όλα αυτά σταδιακά έπαψαν να υπάρχουν μετά το σταμάτημα της παραγωγής του Dreamcast. Μπορεί αυτό να αρέσει στους χαρτογιακάδες που διοικούν και προτιμούν μια πιό mainstream προσέγγιση και στους λογιστάκους που κοιτάνε τα χαρτιά με τα νούμερα, αλλά αυτά ήταν η Sega για όσους την αγάπησαν.

Και γι'αυτό το Dreamcast είναι relevant ακόμα και σήμερα για εμάς. Και γι'αυτό θα γιορτάσουμε και τα 10 χρόνια του όπως πρέπει και λίγο μας ενδιαφέρει τι θα κάνει η ξένη σε εμάς Sega του σήμερα. Απλά επιβεβαιώνει και ρητά αυτό που η καρδιά μας μας έχει πει εδώ και καιρό. Όσοι διαβάζουν τα παραπάνω και αισθάνονται το vibe μέσα τους δεν μπορεί παρά να συμφωνήσουν μαζί μου. Και μάλλον οι ίδιοι θα είναι εδώ και στα 20 χρόνια για να ξαναγιορτάσουμε. :)

[/rant]
Με κάλυψες πλήρως και ολοκληρωτικώς!!!!!
 
Maddog είπε:
Δεν με εκπλήσσει.


[rant]

Όλο το κλειδί της υπόθεσης είναι ακριβώς εδώ για άλλο λόγο όμως και όχι για αυτόν που προβάλλουν οι ίδιοι. Και αυτό είναι το κομμάτι που ενοχλεί κάθε Sega fan. Και επίσης είναι το κομμάτι που δικαιολογεί την ακατάπαυστη ενασχόληση με το Dreamcast 10 χρόνια μετά.

Είναι κάτι πάνω και πέρα από την εντυπωσιακή τεχνολογία που είχε και η οποία τότε ήταν πολύ μπροστά και ακόμα και σήμερα δεν δίνει την αίσθηση απαρχαιωμένου. Μας θυμίζει την εποχή που η Sega είχε ακόμα "in your face" attitude, την εποχή που δεν δίσταζε να πειραματιστεί, την εποχή που κατέβαινε στην αρένα with all guns blazing, την εποχή των απαράμιλλων arcades και ports που απλά δεν έφτανε καμμία άλλη εταιρία. Όλα αυτά σταδιακά έπαψαν να υπάρχουν μετά το σταμάτημα της παραγωγής του Dreamcast. Μπορεί αυτό να αρέσει στους χαρτογιακάδες που διοικούν και προτιμούν μια πιό mainstream προσέγγιση και στους λογιστάκους που κοιτάνε τα χαρτιά με τα νούμερα, αλλά αυτά ήταν η Sega για όσους την αγάπησαν.

Και γι'αυτό το Dreamcast είναι relevant ακόμα και σήμερα για εμάς. Και γι'αυτό θα γιορτάσουμε και τα 10 χρόνια του όπως πρέπει και λίγο μας ενδιαφέρει τι θα κάνει η ξένη σε εμάς Sega του σήμερα. Απλά επιβεβαιώνει και ρητά αυτό που η καρδιά μας μας έχει πει εδώ και καιρό. Όσοι διαβάζουν τα παραπάνω και αισθάνονται το vibe μέσα τους δεν μπορεί παρά να συμφωνήσουν μαζί μου. Και μάλλον οι ίδιοι θα είναι εδώ και στα 20 χρόνια για να ξαναγιορτάσουμε. :)

[/rant]


Oτι και να πω δεν ειναι τιποτα..Με καληψες πληρως..Thanx.

Δηλαδη ρε παιδες εσεις νομιζατε οπτι θα γινοταν τιποτα στης 9/9/09?Βασικα αυτην την ημερομηνια την εχουν βγαλει η fans προς τα εξω ετσι για να δημιουργισουν ατμοσφαιρα και να δειξουν την αγαπη τους για το Dreamcast!!!..Επισημα δεν εχουμε τιποτα..

Και στο κατω κατω εαν η sega θελει να γιορτασει ησυχα εχω παλι λεω να μαζεψω αλους 4 dreamcast κολητους(ωωω ναι το ειχαμε παρει σχεδον μαζι)να λιωσουμε στο Power stone 2 και στο Ikaruga και και & &.....

Προς VAGOSGTA thanx man αυτο το trailer το εχω φτιαξει εγω και μιλαω για αυτο εδω New Dreamcast advertisment 2009 που εχεις postarei ποιο πισω!!!!!!!!!!! :) :D

Αppricate!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Olorin είπε:
Τι, δηλαδή δεν θα βγάλει Dreamcast II στις 09/09/09 όπως ήταν όλοι σίγουροι?????8) :cry:
//Sorry... ήταν κακία, το ξέρω... αλλά δεν άντεξα... :p #)
Το σούσουρο λέει ότι κατά τον εορτασμό παρουσιάστηκε το DC II αλλά μόνο τα blueprints μετά ακολούθησε γοερός σπαραγμός κ μαστίγομα των ιθυνόντων ! :Ρ
 
cast128dreams είπε:
Προς VAGOSGTA thanx man αυτο το trailer το εχω φτιαξει εγω και μιλαω για αυτο εδω New Dreamcast advertisment 2009 που εχεις postarei ποιο πισω!!!!!!!!!!! :) :D

Αppricate!!
Να εισαι καλα cast128drams εκανες φοβερη δουλεια στο βιντεο,και στους φιλους μου που το εδειξα εντυπωσιαστηκαν,πολυ επαγγελματικη δουλεια εκανες,Respect!
 
Δεν περιμενα τιποτα σπουδαιο αλλα εναν τιτλο παντως μπορουσανε να κυκλοφορησουν!!

Εγω θα τα γιορτασω τα γενεθλια του Dreamcast στις 14 Οκτωμβριου ;)
 
Δεν ξέρω τι λέτε εσείς αλλά την προηγούμενη εβδομάδα που ήμουν (ακόμα) σε διακοπές, και ενώ ο ανηψιός μου έχει κουβαλήσει το PS3 με καμιά 30ρια τίτλους και έφεραν άλλους τόσους οι φίλοι του στο χωριό, συνέβη το εξής καταπληκτικό:

"Ξεθάβω" το Dreamcast καταλάθος από ένα ντουλάπι μαζί με 2 χειριστήρια και το Soulcalibour! Τα υπόλοιπα δισκάκια ήταν στην Αθήνα 250χλμ μακριά.

Με βλέπει ο ανηψιός μου (14 ετών) και με κοροϊδεύει "τι γκουμούτσα χειριστήρια είναι αυτά" κλπ. Χαμογελάω σαρδόνια και του προτείνω ένα death match. Μόλις τελειώσαμε δεν μου μιλούσε για 3 ημέρες και μου "κατέσχεσε" το DC για match με τους φίλους του.

Έπεσε πολύ γέλιο όταν προσπαθούσαν τα 15χρονα να με κερδίσουν εμένα "τον κωλόγερο" όπως με έλεγαν, όχι και τόσο χαϊδευτικά.

Όταν είδαν ότι δεν τα κατάφερναν και σας πληροφορώ ότι είχαν ρίξει πολλές ώρες στο Tekken άρχισαν τα κλεψίματα, βγάζοντας το plug του χειριστηρίου μου κλπ.

Σε μια τέτοια "μάχη" η πολυθρόνα πάτησε το πολυκαιριασμένο καλώδιο ενός controller.

R.I.P.

OYAAAAAAAAAAAAAAA!!
 
Ακόμα δεν έχω γνωρίσει άνθρωπο που να μην του έπεσε λίγο το σαγόνι όταν πρωτοείδε το Soul Calibur. :)

Όταν λες RIP, εννοείς ότι χάλασε ο controller ή ρίξατε κάτω την κονσόλα;

Ωραία ιστοριούλα πάντως! :)
 
Πίσω
Μπλουζα