AΤI για το επομενο 360

Λογικο ακουγεται. Θα προτιμουσα Larrabee αλλα απο οτι φαινεται η Intel δεν εχει καταφερει ακομα να παρουσιασει καποιο working prototype...

Με την Nvidia εξω απο το παιχνιδι των high-end GPUs θελω να δω τελικα με τι θα καταληξουν οι 3 διεκσδικητες της 8ης γενιας.
 
Η nVidia θα παρέχει το ολοκληρωμένο για το νέο DS. Άλλωστε κατάλαβαν ότι αλλού είναι τα λ7. Βέβαια κανένας δεν είπε ότι δεν θα επανέλθει μέχρι τον επόμενο Απρίλιο και μάλιστα δυναμικά.

Πάντως η ΑΤΙ έχει απίστευτη υποστήριξη υπό windows 7. Δεν ξέρω αν είναι τυχαίο αλλά μου φαίνεται ότι η συνταγή έδεσε καλά.

Περιμένω τις 5850 τώρα.......
 
H ΝVIDIA μαγειρεύει κάτι πολύ δυνατό.Τώρα τι θα είναι αυτό,μόνο ο καιρός θα το δείξει...
 
Πιστευω οτι τα προβληματα στην Nvidia ξεκινησαν με τη σειρα 200. Πανακριβες στη κατασκευη αλλα η εταιρεια αναγκαστηκε να τις πουλαει πολυ φθηνοτερα απο οτι υπολογιζε λογω των φθηνων και efficient λυσεων που προσεφερε απο το πουθενα εκεινη τη περιοδο η ξεγραμμενη απο πολλους AMD/ATI.

Στο καπακι εχασε και κανα δυο "παραθυρα κυκλοφοριας". Ειναι αυτοκτονικο να πηγαινεις Χριστουγεννα με μπαγιατιλες χωρις αντιπροταση ενω ο αντιπαλος ειναι τσιτα στη φρεσκαδουρα.

Οι δηλωσεις περι μη αναγκαιοτητας υποστηριξης του DX11 την ωρα που η ΑΤΙ το εχει κανει σημαια, ξενισε πολυ κοσμο.

Αν στην εξισωση προσθεσουμε οτι "εχασε" τα νεα chipsets για PC/Mac που ηταν τα ευκολα λεφτα και το πραγμα σκουραινει περισοτερο.

Κερασακι στη τουρτα των μαυρου συνεφου, η μη παρουσιαση καπoιας GPGPU την ωρα που MS,Sony,N ετοιμαζονται να "κλειδωσουν" τους προμηθευτες των εξαρτηματων για τα κονσολια 8ης γενιας.

Αν δεν προσεξει, θα λουστει οτι εκανε στην 3DFX. Πονταρουν τα παντα στο Fermi. Απο αυτο εξαρταται η βιωσιμοτητα της Nvidia imho...
 
2001 το πρωτο Xbox ,2005 το 360 ,2010 τωρα καιρος για καινουργια κονσολα δεν νομιζετε;

Λαθος ουτε στα μισα δεν ειμαστε ακομη,με hardware 5ετιας και ανεβαινε θα την βγαλετε.

There's no need for a new Xbox, says Microsoft [Guardian.co.uk]
 
Wally είπε:
Οι δηλωσεις περι μη αναγκαιοτητας υποστηριξης του DX11 την ωρα που η ΑΤΙ το εχει κανει σημαια, ξενισε πολυ κοσμο.
Απλά να σημειώσω εδώ ότι κάτι παρόμοιο παίχτηκε και με το περιβόητο DX 10 και τελικά αποδείχτηκε ότι η Nvidia είχε δίκιο να μην "τρέχει" να το υποστηρίξει. ;)
 
Wally είπε:
ΛΜε την Nvidia εξω απο το παιχνιδι των high-end GPUs θελω να δω τελικα με τι θα καταληξουν οι 3 διεκσδικητες της 8ης γενιας.
Αυτό το λες επειδή η τελευταίας γενιά ΑΤΙ (5890) ξεπερνάει κατά λίγο σε ορισμένα παιχνίδια την ... περασμένης γενιάς NVIDIA (295);

Κάτσε λίγο να βγεί η NVIDIA 3xx ...

Με βάση την προσωπική μου εμπειρία , έχω αλλάξει 20+ CPU's Intel από το 1997 και με καμία δεν είχα προβλημα.

Την δεύτερη cpu amd που πήρα , Athlon XP 2000+ , την έβαλα στα σκουπίδια από το κουτί.

Σύστημα μονταρισμένο στο Πλαίσιο , με χάλκινη ψύκτρα των 60? ,

είχε στο desktop των windows θερμοκρασία cpu 85 C και μόλις έβαζα game , σε 3-4 λεπτά πήγαινε 90+ C και κόλλαγε (οπότε πήγε σκουπίδια).

Από VGA έχω αλλάξει επίσης 25+ NVIDIA από το 1997 και με καμία δεν είχα προβλήματα.

Η πρώτη μου ΑΤΙ , το 2003 έκανε κάτι ελλεινά artifacts στο Morrorwind και μπήκε αγγελία και πουλήθηκε τη 2η μέρα.

Μόνο σε μένα άραγε έχουν τύχει αυτά;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@ Karnov:Η προσωπική εμπειρία δεν έχει ιδιαίτερο νόημα. Εμένα πχ είναι τελείως διαφορετική.

Έχω αλλάξει διαδοχικά από το 2000 και μετά 4 AMD (XP 1700+, XP 3000+. X2 4600+, X2 6400+ και όλα τα μηχανάκια δουλεύουν μέχρι σήμερα ρολόι, με λειτουργία 24/7 τουλάχιστον επί διετία έκαστον. Και με την εργοστασιακή ψύκτρα.). Για να μην αναφέρω την οικονομία στις mobos αφού ο 6400+ "έκατσε" στην θέση του 4600+ (s AM2) χωρίς να αλλάξω τίποτα άλλο στο σύστημα.

Μάλλον κακό μοντάρισμα πρέπει να σου είχε γίνει. Εμένα ακόμα και ο 3000+ που όντως ζεσταινόταν κάμποσο, έφτανε περί τους 70 βαθμούς με την stock ψύκτρα. Καθόλου άσχημα για μια από τις ταχύτερες CPU εκείνης της εποχής. Αλλά τον είχα συναρμολογήσει εγώ με τον κουμπάρο μου, όχι κάποιος βαριεστημένος τεχνικός του Πλαισίου που είχε μοντάρει άλλα 30 εκείνο το πρωί. :)
 
Maddog είπε:
Απλά να σημειώσω εδώ ότι κάτι παρόμοιο παίχτηκε και με το περιβόητο DX 10 και τελικά αποδείχτηκε ότι η Nvidia είχε δίκιο να μην "τρέχει" να το υποστηρίξει. ;)
Λογικο απο την στιγμη που το (nvidia powered) Ps3 αλλα και το Xbox360 εχουν Dx9 gpus (το Xbox360 gpu καπου αναμεσα σε Dx9/Dx10 (*) ) ,

και αλλωστε ισως να μην ξεχναει το καζο με τις μουFx (Fx5200&sσια) οταν μαλλον <<βιαστηκε>> να προσφερει Dx9 καρτες γραφικων.

Κατα καποιο τροπο φαινεται μια συμμετρια ,οσων αφορα την υποστηριξη -αποδοχη απο τους Game Developers :

-οι σημαντικες εκδοσεις μοιαζουν να ερχονται , Dx7 -> Dx9 -> Dx11 (???))

-το Dx8.1 (που δεν υποστηριξε η Νvidia) ειχε σχεδον την ιδια ανταποκριση με το Dx10.1 (που επισης δεν υποστηριξε η Νvidia)απο τους developers.

-το δε Dx10 τα πηγε μαλλον λιγο χειροτερα και απο

Dx8 (λογω της Dx8 gpu του πρωτου ΧΒΟΧ)

βεβαια μπορει καλλιστα να κανω λαθος ...

Wally είπε:
Στο καπακι εχασε και κανα δυο "παραθυρα κυκλοφοριας". Ειναι αυτοκτονικο να πηγαινεις Χριστουγεννα με μπαγιατιλες χωρις αντιπροταση ενω ο αντιπαλος ειναι τσιτα στη φρεσκαδουρα.

Οι δηλωσεις περι μη αναγκαιοτητας υποστηριξης του DX11 την ωρα που η ΑΤΙ το εχει κανει σημαια, ξενισε πολυ κοσμο.
2 εκατομμύρια DirectX 11 κάρτες γραφικών από την AMD

http://ghz.gr/2010/01/07/2-εκατομμύρια-directx-11-κάρτες-γραφικών-από-την-amd

(*) Thanks για την διορθωση keropi
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Wally είπε:
Στο καπακι εχασε και κανα δυο "παραθυρα κυκλοφοριας". Ειναι αυτοκτονικο να πηγαινεις Χριστουγεννα με μπαγιατιλες χωρις αντιπροταση ενω ο αντιπαλος ειναι τσιτα στη φρεσκαδουρα.

Οι δηλωσεις περι μη αναγκαιοτητας υποστηριξης του DX11 την ωρα που η ΑΤΙ το εχει κανει σημαια, ξενισε πολυ κοσμο.
2 εκατομμύρια DirectX 11 κάρτες γραφικών από την AMD

http://ghz.gr/2010/01/07/2-εκατομμύρια-directx-11-κάρτες-γραφικών-από-την-amd
 
...βέβαια δεν μπορούμε να πούμε ότι τα ps3/360 έχουν DX9 gpus ακριβώς... ούτε 9 ούτε και 10 είναι, πχ στο Devil May Cry 4 στο 360, έχω δει fx που σε pc ανοίγουν μόνο στο DX10 εκτελέσιμο... κάπου στο 9.5 πρέπει να είναι τα κονσόλια ΛΟΛ

επίσης δηλώνω υποστηρικτής της Nvidia και εγώ, ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα (εν αντιθέσει με φίλους που είχαν ΑΤΙ , από bugs στους drivers μέχρι τρελές θερμοκρασίες) και προς το παρόν παραμένω με την GTX260/216cores που έχω αρκετό καιρό τώρα... (αν και ομολογώ ότι κάπως συμπάθησα την ΑΤΙ από τις gpu των X360/Wii, αλλά για να τη βάλω στο pc μου λίγο χλωμό το κόβω προς το παρόν...)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
...βέβαια δεν μπορούμε να πούμε ότι τα ps3/360 έχουν DX9 gpus ακριβώς... ούτε 9 ούτε και 10 είναι, πχ στο Devil May Cry 4 στο 360, έχω δει fx που σε pc ανοίγουν μόνο στο DX10 εκτελέσιμο... κάπου στο 9.5 πρέπει να είναι τα κονσόλια ΛΟΛ
Eχεις δικιο ,

σωστη η παρατηρηση/διορθωση σου και σαφεστατα παραλειψη μου .

Αν και απο το Xenos(το gpu του 360) λειπουν καποια DirectX 10 features (π.χ. .Geometry Shader, full SM4.0 capability) ειναι οτι ποιο κοντα στο Dx10 ,... DX9.0c fully compliant gpu .
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Το πρόβλημα με τις χάλκινες ψήκτρες και τους AMD από το πλαίσιο που αντιμετώπισε ο karnov ήταν γενικό.

Οι μάγκες τεχνικαράδες του Πλαισίου, έβαζαν τη ψήκτρα στον επεξεργαστή και δεν αφαιρούσαν το προστατευτικό αυτοκόλλητο, που προστάτευε από χαρακιές. Πώς να μην ανεβάσει θερμοκρασία; Σαφώς και δεν ευθύνεται η AMD για τις μαϊμουδιές του κάθε τυχόντα.

Από nVidia πέρασα, έμεινα ευχαριστημένος, τώρα έχω αποκλειστικά ATI εκτός από τα φορητά. Η 5870 σαρώνει και μάλιστα εντός ολίγου με την έλευση του iMac 27'' θα πάρω και δεύτερη. Για το λόγο ότι το iMac θα παίξει το ρόλο του εξωτερικού display στο crossfire συστηματάκι με εκπληκτική ανάλυση και ποιότητα εικόνας.

Δεν ξαναγυρνάω πίσω στη nVidia που σώνει και καλά μας πουλάει τα ίδια ολοκληρωμένα με άλλη ονομασία για καμιά διετία τώρα.
 
pooky(1) είπε:
Από nVidia πέρασα, έμεινα ευχαριστημένος, τώρα έχω αποκλειστικά ATI εκτός από τα φορητά. Η 5870 σαρώνει και μάλιστα εντός ολίγου με την έλευση του iMac 27'' θα πάρω και δεύτερη. Για το λόγο ότι το iMac θα παίξει το ρόλο του εξωτερικού display στο crossfire συστηματάκι με εκπληκτική ανάλυση και ποιότητα εικόνας.
Kάτσε Pooky γιατί με κούφανες...Θα πάρεις iMac για να το χρησιμοποιήσεις απλά ως οθόνη; :eek:
 
KAI σαν οθόνη. Η νέα σειρά της ΑΤΙ διαθέτει display port και μπορεί άνετα να "σδηγήσει" την απίστευτη 27άρα του imac.

Ο imac μπορεί να συνεχίσει να εκτελεί τις λειτουργίες που εκτελεί (επεξεργασία βίντεο, κατεβαστήρι και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς) ενώ η οθόνη του παίζει το ρόλο display.

Αποφάσισα να πάω στο οικονομικότερο imac 27'' και μόλις είναι διαθέσιμο θα το πάρω. Για θέαση ταινιών (με απόλυτη ησυχία) κατέβασμα από το net και σερφάρισμα είναι τζετ.

Η οθόνη του imac κυμαίνεται πολύ πάνω από το fullHD των καλών οθονών, ότι πρέπει για ένα crossfire συστηματάκι με 2Χ 5870. Στο gaming δεν επιδέχεται κανενός είδους συμβιβασμός.

(Γνωρίζω και ένα θεοπάλαβα Αυστραλό που θέλει να φτιάξει eyefinity setup με 3 27άρηδες imac αυτή τη στιγμή........ Οπότε δεν είμαι ο περισσότερο καμμένος..... )
 
pooky(1) είπε:
KAI σαν οθόνη. Η νέα σειρά της ΑΤΙ διαθέτει display port και μπορεί άνετα να "σδηγήσει" την απίστευτη 27άρα του imac.
Ο imac μπορεί να συνεχίσει να εκτελεί τις λειτουργίες που εκτελεί (επεξεργασία βίντεο, κατεβαστήρι και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς) ενώ η οθόνη του παίζει το ρόλο display.

Αποφάσισα να πάω στο οικονομικότερο imac 27'' και μόλις είναι διαθέσιμο θα το πάρω. Για θέαση ταινιών (με απόλυτη ησυχία) κατέβασμα από το net και σερφάρισμα είναι τζετ.

Η οθόνη του imac κυμαίνεται πολύ πάνω από το fullHD των καλών οθονών, ότι πρέπει για ένα crossfire συστηματάκι με 2Χ 5870. Στο gaming δεν επιδέχεται κανενός είδους συμβιβασμός.
Πολύ καλή ιδέα και θα έχεις και πολύ στυλάτη οθόνη και ένα Mac. Αλλά με αυτά τα λεφτά παίρνεις πάρα πολύ καλή 30άρα ή μια πολύ καλή μεγάλη τηλεόραση το οποίο το βρίσκω προσωπικά προτιμότερο (αν έχεις βέβαια την άνεση να τη χρησιμοποιείς για gaming, πράγμα καθόλου εύκολο αν υπάρχει σύζυγος :D ). Βέβαια αυτό προϋποθέτει την ύπαρξη και άλλου PC για τις δουλειές που θα κάνει ο Mac, το οποίο σίγουρα δεν θα είναι τόσο όμορφο. :p
 
Πίσω
Μπλουζα