Aγάπη μου συρρίκνωσα την TV...[Sinclair FTV2B]

Stanfromgreece είπε:
@daredavil ,αν μπορείς, ανέβασε καμία φωτογραφία από αυτό το link http://www.mofu.gr/product.php?pid=1096Είναι ακριβώς η tv που λέω πιο πάνω. Δυστυχώς από το PC της δουλειάς μου, δεν μπορώ να ανεβάσω εγώ φωτογραφία :(
Τακτοποιήθηκε! Αφήνω το link για χάρη της συζήτησης! ;)

(P.S. Το offtopic θα διαγραφεί μέχρι το βράδυ! Ευχαριστώ! :) )
 
Πολύ καλή παρουσίαση και καλορίζικο!!!! :)

Να τα δείξεις σε κανένα πιτσιρίκι της εποχής μας να γελάει.....
 
angel_grig είπε:
Mαλιστα..καταλαβα..εχει σπασει η ιδια η οθονη (ο καθοδικος σωληνας δηλ.).Με λιγο ψαξιμο στο ebay μπορεις να βρεις καποια που να πωλειται για parts και να αντικαταστησεις αυτα που θελεις
Είχα βρει πριν λίγα χρόνια ανταλλακτικό αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία να την επιδιορθώσω γιατί έχω και μια Roadstar pocket tv και τώρα με την κατάργηση του αναλογικού σήματος από 20/7 θα ήταν και ανούσιο.
 
Fotis_kfor είπε:
Πολύ καλή παρουσίαση και καλορίζικο!!!! :)
Να τα δείξεις σε κανένα πιτσιρίκι της εποχής μας να γελάει.....
Eυχαριστω Φωτη!

teo214 είπε:
Είχα βρει πριν λίγα χρόνια ανταλλακτικό αλλά δεν μπήκα στην διαδικασία να την επιδιορθώσω γιατί έχω και μια Roadstar pocket tv και τώρα με την κατάργηση του αναλογικού σήματος από 20/7 θα ήταν και ανούσιο.
Ανουσιο δεν θα το ελεγα,γιατι δεν ειναι μια απλη pocket tv αλλα η sinclair pocket tv!
 
Ειχα και γω καποτε μια τετοια τηλεορασιτσα casio ηταν αλλα τα εφαγε τα ψωμια της γρηγορα.Χιλια μπραβο Doc για το μερακι σου της γνωσεις σου και τη υπεροχη συλογη σου.
 
Τέλεια η τηλεόραση γιατρέ μου :D .

Η παρουσία σου δίνει "ρέστα" ... Με γεια και καλορίζικη !

(Σπάνια θα δεις Άγγλο να στέλνει σε κουτί ... τσιγκουνιά και φάκελος πάνε καπνός ! )
 
Eυχαριστω Γιωργο!Οι Αγγλοι ειναι αναλογα με την..τρελα τους,αυτοι που ειναι σχεδον 100% εγγυηση ειναι οι Γερμανοι...
 
Χίλια ευχαριστώ για τη πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση! Αναρωτιέμαι αν η εφαρμογή του flat καθοδικού σωλήνα θα μπορούσε να αναβιώσει τις CRT στη εποχή μας που όλοι πλέων έχουν συνηθίσει τις τηλεοράσεις λεπτού πάχους.
 
Spartan_X είπε:
Χίλια ευχαριστώ για τη πολύ ενδιαφέρουσα παρουσίαση! Αναρωτιέμαι αν η εφαρμογή του flat καθοδικού σωλήνα θα μπορούσε να αναβιώσει τις CRT στη εποχή μας που όλοι πλέων έχουν συνηθίσει τις τηλεοράσεις λεπτού πάχους.
Thanks Spartan_X!Δυστυχως οι CRT εχουν πεθανει αφου ηδη εχουν καταφθασει οι ΟLED που θα κυριαρχησουν.Η κατασκευη μιας επιπεδης CRT ειναι πολυ δυσκολη αφου χρειαζομαστε 3 δεσμες ηλεκτρονιων,μια για καθενα απο τα 3 χρωματα (μπλε,πρασινο,κοκκινο).Η μοναδικη αναφορα σε εγχρωμη επιπεδη CRT που εχω βρει ειναι αυτη εδω απο την Sanyo:

Sanyo-Index-pro-ready-525.jpg

που κανείς δεν ξερει αν κυκλοφορησε τελικα..more info:http://www.visions4.net/journal/time-line/page-two-a/page-three/page-three-a/indextron/
 
Eιχαν κυκλοφορησει προς το τελος των CRT στις βιτρινες κατι flat CRT,πιο λεπτες απο τα μπαουλα αλλα και παλι παχιες σε σχεση με της led.


Eυτυχως που δεν τσιμπησαμε!
 
Θυμάμαι όταν είχε βγει η τηλεόραση του Θειούλη είχαμε πάει (με την αδερφή μου) σε ένα μαγαζί υπολογιστών (ρετρό-τώρα δεν υπάρχει) και θέλαμε να αγοράσουμε μια με το ...χαρτζιλίκι μας. Έκανε 30,000, εξωφρενικό ποσό για την εποχή, αφού έπαιρνα 20 δρχ. χαρτζιλίκι κάθε μέρα, υπεραρκετό ήταν (αν και τότε δεν ήμουν τόσο γλυκατζής όσο είμαι τώρα, κι έτσι τα λεφτά μου μέναν).
 
Πίσω
Μπλουζα