Aγαπημένες ταινίες

Αγαπημένες ταινίες;

Επειδη η λιστα μου θα'βγαινε τεραστια αν εγραφα ολες τις ταινιες που μ'αρεσουν,αποφασισα να βαλω ΜΟΝΟ αυτες που αντεχω να ξαναδω χωρις να πατησω ουτε 1 φορα το fast forward.Χωρις η σειρα να αντιπροσωπευει προτιμηση,εχουμε και λεμε...

Rocky (1976)

The Empire Strikes Back (1980)

They Call Me Trinity (1971)

Superman (1979)

The Departed (2006)

Ice Age (2002)

Gladiator (2001)

The Terminator (1984)

Halloween 4 (1988)

One Flew Over The Cuckoo's Nest (1975)

Il Buono,Il brutto,Il Cattivo (1966)

King Kong (1933)

King Kong (1976)

King Kong Extended Version (2005)

Gojira (1954)

Kingu Kongu Tai Gojira (1963)

http://img.photobucket.com/albums/v209/kpa69/TohoFilms1963-06KingKongVSGodzilla.jpg
 
Star Wars (2 τριλογιες)

The Party (birdy num num)

Edward Scissorhands

Batman (του Tim Burton)

Indiana Jones (τριλογια)
 
για να μην μακρυγορησω, θα βαλω μονο τις δυο απο την δεκαετια του 80,που με επηρρεασαν πολυ προσωπικα σαν εφηβη¨

SATISFATION (1987 νομιζω) με την Justine Bateman.

SOME KIND OF WONDERFUL με την Mary Stuart Masterson.

Και οι 2 ταινιες ηταν ο λογος που ξεκινησα να παιζω ντραμς και να φτιαξω μπαντα με τα φιλαρακια...Ωραιες επιρροες απο φαινομενικα ανοητες χαζοαμερικανικες ταινιες..
 
Λατρεμένες ταινíες και οι δύο. :headbangdude:

indianaez2.jpg


posterheroegru0.jpg
 
πολλες απο αυτες που αναφερθηκαν ,μη τις επαναλαβω,μια που μου εκανε φοβερη εντυπωση παντως ηταν το TRON .......
 
Λίγα ακόμα να προσθέσω:

The Last Starfighter (1984)

Electric Dreams (1984)

Close Encounters of the Third Kind (1977)
 
Σε κατηγορίες:

classics

Scarface, Taxi Driver, Deer Hunter

80´s

Conan the Barbarian, Goonies, Terminator

90´s

Fight Club, Seven, 12 Monkeys

00´s

Mullholand Drive, Donnie Darko, Stay

Trilogies

Matrix, Lord oF The Rings, Back To The Future

και πολλά άλλα φυσικά που απλά δεν μου ήρθαν με τη πρώτη στο μυαλό
 
Με τις περισσότερες ταινίες του Tim Burton έχω κάποιου είδους συναισθηματικό δέσιμο.

lgst3393+johnny-depp-edward-scissorhands-poster.jpg
batman-returns.jpg
batman-returns.jpg

855106~Hellboy-Posters.jpg
1047~The-Crow-Posters.jpg
1047~The-Crow-Posters.jpg

855106~Hellboy-Posters.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, και δεν ανέφερες τα ED WOOD και SLEEPY HOLLOW ?
 
O Haneke το γυρίζει σε ριμέικ. Πάντως είναι από τις πιο σαδιστικές ταινίες με θύμα τον ίδιο τον θεατή. Εξαιρετική κατεμέ μαζί με τα

C'est arrivΓ© prΓ¨s de chez vous 1992 (γνωστό και σαν Man bites Dog)

[edit] Αυτό το βίντεο δεν είναι πλέον διαθέσιμο επειδή ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί. [edit]

Seul Contre Tous 1998 (μόνο ελάχιστοι και πολύ ψαγμένοι γνωρίζουνε αυτήν την συνέχεια της ιστορίας του χασάπη που συνεχίζει εκεί που σταμάτησε η πρώτη μικρού μήκους του Gaspar Noe, το Carne-1991). Άπαιχτη ταινία σου αφήνει ένα κόμπο στο στομάχι και σε κάνει να σκεφτείς, την είχα δει όταν πρωτοανέβηκα αθήνα για σπουδές το 1999 τον οκτώβριο.

[edit] dead picture [edit]

Cellar Dweller 1988

(Mια Ιστορία με το πως ένα κόμικ τρόμου του 50 έρχεται στη ζωή με απαίσια αποτελέσματα) καταπληκτική αν και b. Παιζει ο cult ηθοποιός Jeffrey Combs εδώ σε ρόλο αστραπή)

http://www.imdb.com/title/tt0094850/

Land of the Minotaur aka Devil's Men aka Οι Διαβολάνθρωποι ακα Η Μάσκα του Διαβόλου 1976

Ποιός Rob Zombie και μαλακίες

ο ντόπιος μας Κώστας Καραγιάννης σκηνοθετεί ένα καθαρόαιμο cult θρίλερ με ελληνική ταυτότητα (τουλάχιστον στο μισό κάστ: Aνέστης Βλάχος, Άννα Ματζουράνη, Νίκος Βερλέκης, Δημήτρης Μπισλάνης) με τους πλέον Aπόστολους του Τρόμου Donald Pleasance (εδώ σε ρόλο ορθόδοξου ιερέα) και Peter Cushing σαν πρωταγωνιστές (κάπου στο νετ παίζει μια καταπληκτική φώτο με τον μυστακιοφόρο Καραγιάννη - που φέρνει σε χασάπη - να τους σκηνοθετεί ουρλιάζοντας ενώ αυτή τον κοιτάνε αποσβολομένοι)

Μουσική: Brian Enno

Είχα την τύχη να το δω το 1998 (το βρήκα σε ενα βιντεοκλάμπ της πάτρας που δυστυχώς έκλεισε μετά από μερικούς μήνες)

http://www.badmovies.org/othermovies/landminotaur/index.html

Το παραπάνω λίνκ έχει ενα video still με τον Pleasance και τον Καραγιώργη (Κοσμογονιάαααααα)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αναρωτιέμαι που τις βρίσκεις αυτές τις καλτιές, ρε Dominion. Υπάρχει περίπτωση να βρεθεί κάπου αυτό το αριστούργημα; Οι κασέτες που είχε το video club τί απέγιναν;
 
Δεν θα λεγα πως μου άλλαξαν την ζωή ...απλά είναι κάποιες από τις αγαπημένες μου

από ελληνικές κάποιες αντιεμπορικές του Δαλιανίδη (Όλγα αγάπη μου, Γυμνοί στο δρόμο)

άλλες...

Νύχτα τρόμου (fright night -1985)

φυσικά... ο Εξορκιστής, η 7η πύλη της κολάσεως, Μatador-1986

και κάποιες δρακουλιάρικες με τον ανεπανάληπτο Κρίστοφερ Λι (που με φόβιζαν στα πολύ μικράτα μου Σαββατόβραδα στην ΕΤ νομίζω)
 
Ποια ταινια σας αρεσε?

Ποια ταινια σας αρεσε, σας εκανε να κλαψετε, να γελασετε και εντελει να αγαπησετε και γιατι? Γραψτε μας την υποθεση και καντε μας να την αγαπησουμε και εμεις.
 
Το La guerre du Feu (1981)

http://www.imdb.com/title/tt0082484/

Ηρωες 3 πρωτογονοι που φευγουν αποστολη να βρουν φωτια για τη φυλη τους. Δεν σκαμπαζουν απο ομιλια ακομα απλα μουγκριζουν σαν πιθηκια. Απο εκει και περα ομως..ολα ειναι ιδια. Το ταξιδι τους μεγαλο, γεματο περιπετεια, διασπαρτο απο πρωιμο ανθρωπινο χουμορ και αλλα ανθρωπινα θεματα κυριολεκτικα πανω στη συλληψη τους. Οταν στη ταινια τελικα παιζει και το θεμα της αγαπης το χτυπημα ειναι συντριπτικο. Και αυτο γιατι η αγαπη 80000 B.C. ειναι τοσο καθαρη και αμολυντη απο καθε ειδους παρασκηνιο που ειναι πραγματικη απολαυση να παρατηρεις 2 ανθρωπους να ερωτευονται χωρις να μπορουν καν να μιλησουν. Ελπιζω να σας αρεσει οσο αρεσε και σε μενα.Πιστευω οτι ειναι απο τις ταινιες που καλυτερα βλεπεις μονος σου.
 
Commando.

Τούμπανο ο Άρνολντ μπιπ και έδερνε. Μούσκουλο, βαρβατίλα, US feeling, κόλαση από πιστολίδι, σφαίρες σαν το χαλάζι, μαγκιά, μούρη και τα έκανε λίμπα όπου πέρναγε.

Παρόμοια το Cobra αν και αυτό το είδα για τη τύπισσα περισσότερο μια και είμαι φαν του Σβάρτζ.
 
Το THE CHAMP.Ακολουθησαν και αλλες βεβαια αλλα αυτη ηταν η πρωτη που με εκανε και δακρυσα :cry: ..Ημουν πολυ μικρος τοτε γιαυτο...
 
Race with the devil (1975)

Duel (1971)

No way out (1987)

Un papillon sur l' epaule (1978)

Domino Principle (1977)

Όλες έχουν να κάνουν με το πως προσπαθεί να αντιδράσει ένας απλός άνθρωπος, μπροστά σε μια πολύπλοκη απειλή...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Mulholland Drive

[edit] Ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]

Johnny Got His Gun


Donnie Darko

[edit] Ο λογαριασμός YouTube με τον οποίο σχετίζεται έχει τερματιστεί εξαιτίας πολλαπλών ειδοποιήσεων από τρίτους για παραβιάσεις πνευματικών δικαιωμάτων. [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
αγαπημένες ταινίες...

-όλες του "pink panther" (με τον sellers)

-the party

-life of brian

-Monty Python and the Holy Grail

-phenomena

-suspiria

-braindead

-the fog
 
Πίσω
Μπλουζα