Aγαπημένοι χαρακτήρες αρσενικού γένους στα video games.

SurvivalHorror

RetroActive
Joined
27 Δεκ 2014
Μηνύματα
415
Αντιδράσεις
108
Στις 13/2 είχα παρουσιάσει ένα αντίστοιχο θέμα για τις αγαπημένες ηρωίδες στα video games και για το πώς με κερδίσανε(κάποιες με τη συμπεριφορά τους και τον οξυδερκή χαρακτήρα τους,

ενώ άλλες με την σαγηνευτική τους παρουσία.Σήμερα θα παρουσιάσω τους δέκα συν έναν(10+1) αγαπημένους μου ήρωες(καλούς ή κακούς),άντρες χαρακτήρες με τους οποίους έχω ξοδέψει άπειρες ώρες στα παιχνίδια μέχρι σήμερα,χρησιμοποιώ ως avatar κάποιες φορές και δεν ξεχνώ να τους μνημονεύω συχνά πυκνά...Θα ήθελα όποιος έχει την όρεξη να μου αναφέρει και δικούς τους αγαπημένους με όποιο κριτήριο θέλει.Για να ξεκινήσουμε λοιπόν:

1)Vega(Street Fighter,1991-σήμερα)

Προβολή συνημμένου 144359

"Ηandsome fighters never lose batlles"

Δεν υπάρχει χαρακτήρας στην ιστορία των fighting games που να ναι πιο τέλεια σχεδιασμένος σε όλα του από τον Ισπανό ναρκισσιστή που δε χάνει ευκαιρία να το δείχνει κάθε στιγμη.Θυμάμαι την πρώτη φορά που τον είχα δει,

είχα μείνει αποσβολωμένος από την εμφάνισή του,από το όπλο στο χέρι που το λέγαμε πιρούνα τότε και από τις χορευτικές-μοναδικές-του κινήσεις σε συνδυασμό με την ταχύτητά του.Μέχρι σήμερα(στο Street Fighter 5 αλλάζει

για πρώτη φορά η ενδυμασία του)έχει παραμείνει μεγάλη αδυναμία,ο αγαπημένος μου αρσενικός χαρακτήρας σε παιχνίδια.Δε θα ξεχάσω ποτέ την πίστα του στην Ισπανία όπου σκαρφάλωνε στη σίτα που χώριζε το μαγαζί από την αρένα !!!

2)Scorpion(Mortal Kombat,1992-σήμερα)


Προβολή συνημμένου 144360


 


"Come Here"!!Get Over Here"!!


Σας θυμίζουν κάτι ?Φυσικά και ναι!Μαζί με τον Sub Zero είναι οι δύο πιο γνωστοί χαρακτήρες στο Mortal Kombat και αν όχι οι πιο γνωστοί,οι πιο δημοφιλείς σίγουρα.Ενώ παλιότερα προτιμούσα τον Sub Zero,o Scorpion με κέρδισε πιο πολύ με την εμφάνισή του,βγαλμένη εντελώς από το Underworld,με τη φωτιά ως κύρια δύναμή του,τη λόγχη που μπορεί να σε φτάσει από μακρινή απόσταση και τις ταχύτατες μεταφορές του στην οθόνη.Πολύ σκοτεινή παρουσία,εκπέμπει ένα δέος και ένα σεβασμό όταν τον βλέπεις.Παρ όλο τον "κακό"χαρακτήρα του,παραμένει μοναδικός και μη αναλώσιμος.

3)Barry Burton(Resident Evil,1996)


Προβολή συνημμένου 144361


 


"Αlmost A Jill's Sandwich","I have this","What is this"


Και άλλες ατάκες ενός δυναμικού χαρακτήρα που σου βγάζει σιγουριά όταν είναι δίπλα σου.Στο πρώτο Resident Evil o Βarry είναι ο φύλακας άγγελος της Jill,εφόσον κι αυτή του δείξει την ανάλογη υπακοή και εμπιστοσύνη κατά

τη διάρκεια της αποστολής της στην έπαυλη Spencer.Aπό την αρχή μου άρεσε το παρουσιαστικό του(βυσσινί ρούχο,κόκκινα μαλλιά και γένια και magnum !!)Αυτό που με έκανε να δεθώ πολύ όπως προανέφερα είναι η πολύτιμή του βοήθεια στο δωμάτιο που πέφτει με την παγίδα,οι σφαίρες για το bazooka και η συμμετοχή του στις μάχες με το Plant 42 και τον Tyrant.Έχει και δύο κόρες τη Moira και Poly και γενικά είναι μία σημαντική δευτερεύουσα παρουσία .Α ναι και στον ένα τερματισμό στο Resident Evil 3 έρχεται με το ελικόπτερο και σε σώζει...Τι άλλο να κάνει ;)


4)Glacius(Killer Instinct,1994-σήμερα)



Προβολή συνημμένου 144362



Μην περιμένετε εξωγηίνες ατάκες,δεν υπάρχουν :p 2 χρόνια μετά το Μortal Kombat,κυκλοφόρησε αυτό το μοναδικό παιχνίδι που έκανε πάταγο για την ιδιαιτερότητα των περισσοτέρων του χαρακτήρων.Ο Glacius είναι ένας εξωγηίνος που μπαίνει στη μάχη από το μέλλον.Όταν τον είχα πρωτοδεί μου άρεσε πολύ ο σχεδιασμός του καθώς και πολλές από τις κινήσεις του,μου θύμιζε Terminator 2 τον εχθρό που μπορούσε να μεταφέρει την ύλη του και να αναπλάθει το σώμα του.Μέχρι σήμερα στην τελευταία κυκλοφορία του Killer Instinct στο Xbox,ο Glacius παραμένει το ίδιο καλοσχεδιασμένος και από τις πρώτες μου επιλογές.

5)Dante(Devil May Cry,2001)


Προβολή συνημμένου 144363



"Damn it! You guys totally wrecked my shop! And I haven't even named it yet! You're gonna pay for that"!



Ti να πω γι αυτόν τον χαρακτήρα....Μέγας ατακαδόρος,φοβερός σε εμφάνιση και δυναμισμό,σε κερδίζει πολύ εύκολα και νιώθεις πολύ δυνατός όταν τον ελέγχεις.Τον γνώρισα από το μαγαζί που κυνηγούσε δαίμονες όταν τον επισκέφτηκε η Trish και λάτρεψα-λατρεύω μέχρι σήμερα τις περισότερες από τις κινήσεις του.Είναι ο πατέρας των Hack/Slash παιχνιδιών και παππούς ή μεγάλος αδερφός του Kratos ;) Οι παρουσίες του συχνές,μέχρι και το Devil May Cry 4.Το καινούριο δεν είναι παρουσιαστικό ανάλογο του Dante που έμαθα και αγάπησα.Το Devil Trigger επίσης είναι κάτι άξιο αναφοράς λόγου σε όλες του τις περιπέτειες.Σίγουρα μία από τις πιο ξεχωριστές gaming παρουσίες.


6)Francis York Morgan(Deadly Premonition: Director's Cut,2010)



Προβολή συνημμένου 144364



"Do you feel it, Zach ? My coffee warned me about it."



Όσοι από εσάς λατρεύετε τα X-Files και τον Mulder συγκεκριμένα,θα δεθείτε πολύ με αυτόν τον εκκεντρικό πράκτορα του FBI με το όνομα Francis York Morgan,τις κακιές συνήθειες όπως το τσιγάρο,τον καφέ και το να λέει ό,τι σκέφτεται προσβάλοντας τους άλλους ή αφήνοντάς τους άφωνους πολλές φορές.Όταν τον είχα πρωτοδεί,δε μπορούσα να τον ψυχολογήσω και τον άφησα για 4 μήνες,μέχρι που το πήρα ζεστά και μόλις τελείωσα το παιχνίδι,δεν ήθελα να το αφήσω.Ο Υork κρύβει ένα μεγάλο μυστικό,αφού μιλάει συνεχώς με κάποιον Zach,είναι τρομερά ευφυής και ο τρόπος που αναλύει τα πράγματα σε "κολλάει".Πραγματικά από τους μη εμπορικούς χαρακτήρες που αξίζουν προβολής για τον γεμάτο χαρακτήρα του και το αδιάκοπο κυνήγι επεξεργασίας γεγονότων...Mind games.


7)Mario(Super Mario World,1992)



Προβολή συνημμένου 144365



Πώς θα μπορούσε να λείπει ο χαρακτήρας που με "έμπασε"για τα καλά στο χώρο των κονσολών.Είχα παίξει και αγαπήσει και το Super Mario Bros,αλλά αυτό το έπος ήταν η στιγμή που δέθηκα με τον Mario και τον Yoshi.Ο Μario από μόνος του δεν έχει κάποιο παρουσιαστικό που να σε κάνει να τον συμπαθήσεις ή να τον αντιπαθήσεις. Αδιάφορος θα έλεγα.Όμως ύστερα από τις πολύωρες περιπλανήσεις στο Yoshi Island και τους υπόλοιπους κόσμους,μετά τα μυστικά που ξεκλείδωνες με τα διάφορα κλειδιά,τη μπέρτα που πετούσε και έσκαγε στο έδαφος με δύναμη,δε μπορούσα από το να μην τον συμπαθήσω.Είναι ένας πολύ εύχαριστος χαρακτήρας,χωρίς πολλά πολλά λόγια,αλλά με ένα κοινό σκοπό πάντα.Να σώσει και να βοηθήσει την Πριγκίπισσα Daisy ή Τoadstool ή τα αυγά των Yoshi...Πάντα για το κοινό καλό !

8)Walter Sullivan(Silent Hill:The Room,2004)


Προβολή συνημμένου 144369



"I got this from Miss Galvin a long, long time ago... She was younger than me back then...



She looked so happy holding her mother's hand... Here, I'll give it to you..."



Να πω οτι βάζει κάτω όλους μαζί τους πρωταγωνιστές των Silent Hill(αν εξαιρέσεις τη Heather)δε θα ναι ψέματα.Η ισχυρότερη προσωπικότητα στο The Room και ο άνθρωπος που το κάνει τόσο μοναδικό.Σκοτεινή και αμφιλεγόμενη παρουσία,σε τρομάζει από την πρώτη στιγμή και ειδικά όταν έρχεται η στιγμή να τον συναντήσεις στα όνειρα των θυμάτων που επισκέπτεσαι...Όταν σε κυνηγάει νιώθεις το αίμα σου παγωμένο και θέλεις να τρέξεις και να ξεφύγεις όσο πιο γρήγορα γίνεται.Ο Walter Sullivan προσπαθεί να δημιουργήσει τη "Μοther"μέσα από τις 21 θυσίες που πρέπει να κάνει.Αμείλικτος και ασταμάτητος,δε διστάζει να χύσει τόνους αίμα ή να βασανίσει με πολύ άγριο τρόπο τα θύματά του...Η εμφάνισή του επίσης είναι αξέχαστη και η όλη του συμπερισφορά θα στοιχειώνει και τα δικά μας όνειρα...

9)Isaac Clarke(Dead Space,2008-σήμερα)


Προβολή συνημμένου 144370



"You keep your weapon ready, and you stay the *hell* away from the ventilation ducts. If they get close, shoot for the limbs. You got that"?



Σχεδόν 6 χρόνια περάσανε από το πρώτο και αξεπέραστο Dead Space που ήρθε για να μείνει και να μας δείξει πώς είναι ο τρόμος στο διάστημα...Ο πρωταγωνιστής Isaac Clarke με κέρδισε με το χαρακτήρα του και την εκπληκτική του στολή(τρομερή ιδέα)από την πρώτη κιόλας στιγμή.Στα επόμενα παιχνίδια της σειράς,τον γνωρίσαμε ακόμη περισσότερο,πράγμα που τον έκανε ακόμη πιο αγαπητό στα μάτια μου.Το Plasma Cutter είναι επίσης άλλο ένα σημείο που θα σταθώ.Ένα όπλο φοβερό στο να διαμελίζει τα άκρα των Necromorphs.Ο Ιsaac είναι δυναμικός,δεν κολώνει πουθενά και δε διστάζει να θυσιάσει και τη ζωή του για τους άλλους.Επίσης και η φυσιογνωμία του δείχνει έναν άντρα ψημένο και όχι κάποιο παιδάκι που στην πρώτη δυσκολία θα τα κάνει πάνω του.

10)Cole Phelps(L.A. Noire,2011)


Προβολή συνημμένου 144371



"The law of parsimony. Occam's Razor. The simplest explanation is most likely the correct one".



Κανένας ειδικότερος στις ανακρίσεις ? Κανένας ειδικότερος στο να αντιλαμβάνετε σχεδόν πάντα τους μορφασμούς των υπόπτων και να τους τσακώνει παρουσιάζοντας αδιάσειστα στοιχεία εναντίων τους ?!Όχι φυσικά!Ο Cole Phelps είναι ο αστυνομικός που ο κάθε διευθυντης θα ήθελε να έχει στο ενεργητικό του(εφόσον είχε καλούς σκοπούς και ο ίδιος).Ο Phelps είναι μοναδικός στο να ανακαλύπτει στοιχεία από την πιο ασήμαντη λεπτομέρεια που το κοινό μάτι δε μπορεί να δει...Αυτό που με έκανε να δεθώ πολύ μαζί του είναι και ο περίεργος χαρακτήρας του,κόντρα στο ρεύμα που αψηφά νόμους και τη δουλειά του,μπροστά στα αισθήματά του.Όταν τον ελέγχεις,ξέρεις οτι δε θα σε απογοητεύσει και ότι κάτι καλό θα βγει από την κάθε του έρευνα.

11)Ethan Mars(Heavy Rain,2010)


Προβολή συνημμένου 144372



"How far will go to save someone that you love","Finding Shaun is the only thing that matters".



Δε θα μπορούσε να λείπει...Μαζί με τον Scott Shelby οι δύο πιο δυναμικές παρουσίες στο Heavy Rain.Ο Εthan είναι ένας απλός άνθρωπος όπως οι περισσότεροι γύρω μας και τον γνωρίζουμε έτσι.Όμως δύο τραγικά γεγονότα,θα αλλάξουν ριζικά τη ζωή του και τη δική μας σχέση μαζί του.Σιγά σιγά από έναν καθημερινό άνθρωπο,μετατρέπεται σε έναν δυναμικό,ο οποίος υπερπηδάει κάθε εμπόδιο για να φτάσει στο σημείο να σώσει το πολυτιμότερο πράγμα που του έχει μέινει...το γιο του.Η τόλμη του και η αποφασιστικότητά του σε κολλάνε στον τοίχο,δεν υπολογίζει τίποτα μπροστά στο στόχο του και θέλεις με κάθε θυσία να τα καταφέρει.Είναι μία τραγική φιγούρα από ένα σημείο και μετά που έχει χάσει τα πάντα και η ζωή του δε θα ναι ποτέ πια η ίδια...

Όπως ανέφερα και παραπάνω,όποιος έχει τη διάθεση μπορεί έστω και ονομαστικά να μας αναφέρει κάποιους από τους αγαπημένους του επίσης.
 
Πάρα πολύ ωραίο αφιέρωμα! Θα πρόσθετα οπωσδήποτε τους:

α) Altair - Ezio. Οι έρωτές μου. Ειδικά με τον Altair νιώθω ένα ιδιαίτερο δέσιμο, καθώς η αραβική προφορά του μου δίνει την αίσθηση ότι κουβαλάει σοφία αιώνων και είναι ένα είδος ιππότη.

β) Nathan Drake (ή όπως έχω πει κι αλλού: ο αρσενικός Λάρος Κροφτ!). Έρωτας αγιάτρευτος αφενός γιατί συνδυάζει όλα τα στοιχεία που αγαπάω στην παλιά Λάρα (όχι του Reboot) κι αφετέρου γιατί μου φέρνει λίγο σε Gerald Butler που επίσης έχω ένα τσιμπηματάκι με την πάρτη του! :heartcloud:

γ) Οι Princes of Persia. Όλοι. Για τα εξαιρετικά gymnastics τους.

Θα πρόσθετα και τον τύπο του FBI στο Heavy Rain (Norman Jayden). Ήταν ο μόνος που ήξερε τι γινόταν σε ολόκληρο το παιχνίδι.

Λογικά θα έχω κι άλλους, αλλά τώρα αυτοί μου 'ρθαν! :)
 
Gabriel Knight και τον Πρίγκιπα της Περσίας :)
 
σιγουρα δεν μπορουμε να αφησουμε απεξω τον Marcus fenix του gears of war..
 
Απο την παραπανω λιστα ξεχωριζω δυο κυριους....

#2 Scorpion και #5 Dante ...

το #7 το αφηνω ασχολιαστο.... :p

Και προσθετω τους παρακατω...


Kratos (God of War)

attachment.php


http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144428&d=1445554094"]


Ruy (Street Fighter)

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=144429&d=1445554383[/img]"]
attachment.php


Snake (Metal Gear Solid)




attachment.php


Και φυσικα....Sonic!!!!!
attachment.php


attachment.php


Πηγες

 


Sonic





Snake


http://www.fightersgeneration.com/characters4/kratos.html


Ruy


http://www.fightersgeneration.com/characters4/kratos.html


Kratos



 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Από Street Fighter 2 θα έλεγα Ken και από Mortal Kombat τον Subzero.
 
Συμφωνω με Johnny στον Ken απο SF 2... Απο Mortal Kombat ειμαι αναμεσα σε Reptile και Noob Saibot αλλα τελικα θα επιλεξω τον πρωτο!

Απο αλλα games θα πω τους παρακατω:

-Auron (FF X)

-Mario

-Donkey Kong

-Wolverine(Marvel vs Capcom/Capcom vs Street Fighter)

-Little Mac :p (Punch Out/Smash bros)
 
Ajax87 είπε:
Συμφωνω με Johnny στον Ken απο SF 2... Απο Mortal Kombat ειμαι αναμεσα σε Reptile και Noob Saibot αλλα τελικα θα επιλεξω τον πρωτο!
Απο αλλα games θα πω τους παρακατω:

-Auron (FF X)

-Mario

-Donkey Kong

-Wolverine(Marvel vs Capcom/Capcom vs Street Fighter)

-Little Mac :p (Punch Out/Smash bros)
]Μπράβο να ακούγεται ο ΜΑRIO,γιατί είδα κάποιον μπλε κύριο σκαντζόχοιρο αγαπημένο και μου σηκώθηκε η τρίχα !!Δε θυμάμαι και το όνομα του ασήμαντου αυτού χαρακτήρα :p
 
Πίσω
Μπλουζα