Aγαπημένο Metal συγκρότημα από 80's (και όχι μόνο)?

Καλησπέρα σε όλους! Πρώτο μου post ever σ αυτό το forum (αφήστε τα συγχαρήκια για μετά)!

Αγαπημένο συγκροτημα των 80'ς (και των 90'ς - και των 00'ς - και των 10'ς κοκ) οι μαγευτικοί Warlord.

Από κοντά οι Manowar (μέχρι καί την εποχή του Kings of Metal - από κει και πέρα στα μάτια μου φαντάζουν ένα μάτσο κρετίνων που ώρες ώρες απορείς αν πρόκειται για τα ίδια άτομα που έγραψαν κομμάτια-ύμνους την δεκαετία του 80)

Mercyful Fate, Gamma ray, Judas Priest...Όλοι τους ιερά τέρατα.

Ξεχάσαμε τον ΤΕΡΑΣΤΙΟ Quorthon - one man show των περίφημων Bathory. To Hammerheart πίσω στα 1989 με άφησε φυτό για πολλά χρόνια και το Twillight of the Gods το 1991 απλά με αποτελείωσε.

Maiden? Δεν είναι εκείνο το συγκρότημα που μετά το Fear of the Dark το διέλυσε? ΠΩΣ? Υπάρχουν ακόμη? Κι έβγαλαν κι άλλους δίσκους μετά το F.o.t.D? Αποκλείεται. Απλή συνωνυμία θα ναι!

Metallica...Σσσσσσσ! Ο Larsούλης κοιμάται κι ονειρεύται ότι κυνηγάει το Napster (ακόμη).

Twisted Sister απλά Θεοί. Το ίδιο και οι Crimson Glory (με midnight στη φωνή)

Καλύτερο ελληνικό συγκρότημα ? Οι Θεσσαλονικείς Wind - τι συγκρότημά μου - έπαιζα μπάσο μια φορά κι έναν καιρό (άντε να χαθείτε αναιδέστατοι - φυσικά και μας ήξερε η μάνα μας - απλά δεν ήξερε ότι λεγόμασταν έτσι!)
 
Αγαπημενα συγκροτηματα...

Iron Maiden(μεχρι το fear of the dark)

Slayer

Metallica(μεχρι το "black")

Paradise lost(αυστηρα τα παλια)

Obituary

Morbid Angel

King Diamond

Sepultura

Sodom
 
Δεν θα κάνω λίστα, γιατί θα είναι εκτενής. Θα αναφέρω το πιο αγαπημένο μου συγκρότημα, αυτό που με μύησε στο metal: Judas Priest.

[edit] Dead picture [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φυσικά ένα από τα πιό cult και γνήσια metal συγκροτήματα. Θυμάμαι παλαιότερα ένας γνωστός απλά της οικογένειάς μου, με τον οποίο δεν ήθελα να έχω και πολλές επαφές, ήταν ορκισμένος εχθρός του συγκροτήματος μια και είχε το όνομα του Ιούδα στο τίτλο του.

Breaking the law, Metal Gods, Hell burnt for Leather και φυσικά το ανεπανάληπτο Green Manalishi, τι να πρωτοαναφέρει κανείς......................
 
Manowar



Τί να πώ;;; Ακόμη είμαι μέλος του fan club στους Army of Immortals (πλεόν έχει γίνει redirect στους Defenders of steel). Φυσικά τους έχω δει 2 φορές live. Στο Αγκάθι και στο 3o Rockwave festival. Απόλυτοι κυρίαρχοι σε αυτό που κάνουν.

Επίσης άλλα αξιόλογα groups: Slayer, Running Wild, King Diamond, Mercyful Fate, Iron Maiden (μέχρι το 7th son), Metallica (μέχρι το black album), Megadeth, Judas Priest, Crimson Glory, Septic Flesh (συντοπίτες κάποτε), Rotting Christ, Dream Theatre, Anihhilator... αυτά...

Like A Man Is A Mountain inside

Greatness Waits For Those Who Try

None Can Teach You It’s All Inside

Just Climb...
 
[edit] Dead picture [edit]

Up the irons , κι'απο μένα
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Για εμένα αποτελεσαν σταθμό οι εξής:

METALLICA

JUDAS PRIEST

ANNIHILATOR

WASP (CRIMSON IDOL)

THERION (επαθα πλακα με το album Theli)

DIO

HELLOWEEN

SHADOWS GALLERY

ICED EARTH

CREMATORY

GRAVE DIGGER

CHILDREN OF BODOM

.....και αρκετοι άλλοι που μου έχουν διαφύγει

Αλήθεια ξέρει κανείς τι απέγιναν οι Έλληνες SWAN CHRISTY?
 
Τις πρωτες συζητησεις σχετικα με το Heavy Metal τις θυμαμαι γυρω στο 79-80.

Επικρατουσε μεγαλος σκεπτικισμος τοτε σχετικα με το ποιος ειναι ο "αυθεντικος" heavy ηχος. Οροι οπως heavy, speed, thrash, hard rock, rock με δυνατες κιθαρες κλπ κλπ εδιναν και επαιρναν. Υπηρχε και προβλημα στους "παλιους" να δεχτουν τα καινουργια "ρευματα".

Μπαντες οπως οι Wasp οι Venom οι Kreator ( ή Κασατορ LoL) θεωρουνταν απο πολλους σκουπιδια. Τα πρωτα 2 αλμπουμ των Metallica τα εφτυναν στα μουτρα οι περισσοτεροι "κριτικοι" της εποχης. Δυσκολα σου απαντουσε καποιος αν οι Uriah Heep ή οι Iron Maiden ειναι hard rock ή NWBM ή δεν ξερω εγω τι.

Κοινη αποδοχη ειχαν σιγουρα οι Judas Priest και αργοτερα οι Accept. Ευτυχως για το ειδος αυτα περασαν μια και καλη. Σημερα ολοι ακουν τα παντα και επιλεγουν τι τους αρεσει χωρις πολυ φανατισμο και ορολογιες.

Προσωπικα σταματησα να ακουω metal το 89 αλλα με την ευκαιρια του post θα βαλω μερικα βυνιλια να παιξουν. ;)

Accept Rulez !!!
 
Mercyful Fate. Τι άλλο...

Που εξαφανίστηκαν ρε παιδιά όλοι αυτοί που ακούνε τα συγκροτήματα που προαναφέρθηκαν; Δε φαίνεται να υπάρχει μαγαζί στην Αθήνα που να παίζει τη συγκεκριμένη μουσική.
 
Aπό clubs σε σχετικά κεντρικά σημεία υπάρχουν το Texas (Παρασκευές βράδυ κυρίως στον πάνω 'όροφο'), το Αγκάθι, το Hχόχρωμα, το Jasmin (Τετάρτες βράδυ) και το Revenge of Rock.

Κι από καφέ το Crusader δίπλα στο Ηχόχρωμα.

Σίγουρα μου διαφεύγουν κι άλλα αυτήν την στιγμή, οπότε όποιος θυμάται μπορεί να συμπληρώσει.
 
Wizard (Μαρούσι), η Underground καφετέρια στα Εξάρχεια και αρκετές συνοικιακές όπως στο Περιστέρι, Παγκράτι και στην Κυψέλη, όσο έχει πάρει το μάτι και το αυτί μου...

Αλλά Mercyful Fate και King, Emerencie δυστυχώς δε....
 
Το Ηχόχρωμα και το Revenge παίζουν όντως κλασσικό heavy αρκετές φορές. Στο Texas δυστυχώς δύσκολα πλέον ακούς τα groups που άκουγες άλλες εποχές. Το Wizard αξίζει μόνο στα αφιερώματα αφού συνήθως παίζει απίστευτες ποζεριές. Οι Poison και οι Mr.Big πάνε σύννεφο.
 
Emerencios welcome και απο μένα.

Στο Texas μάλλον έχεις να πάς καιρό, γιατί πλέον έχει γίνει 2 stages και στο ένα τις περισσότερες μέρες παίζει κλασσικό Heavy ( απο Heavy Load μέχρι Sanctuary και Warlord) ;)

Για κάνε μια δοκιμή ...
 
Καλώς ήρθες Emerencios στο φόρουμ..Από ότι είδα είσαι ροκάς και μεταλάς..Μπράβο συνάδελφε!
 
keeper7k είπε:
Emerencios welcome και απο μένα.
Στο Texas μάλλον έχεις να πάς καιρό, γιατί πλέον έχει γίνει 2 stages και στο ένα τις περισσότερες μέρες παίζει κλασσικό Heavy ( απο Heavy Load μέχρι Sanctuary και Warlord) ;)

Για κάνε μια δοκιμή ...
Όντως έχω να πάω καιρό γιατί είχα πέσει δυο φορές σερί σε pozer night και μου στοίχισε. :D

Θα κατέβω κάποια στιγμή να ελέγξω τις πληροφορίες. :)

Σας ευχαριστώ για το καλοσόρισμα. :cool:
 
Αγαπημένα συγκροτήματα απο 80's:

Armored Saint, Anthrax (Fistful of Metal), Warlock, Cacophony (με Jason

Becker και Marty Friedman σε κιθάρες), Dokken, Winter Rose (το πρώτο

συγκρότημα του James Labrie των Dream Theater).
 
phil vr με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στα ακούσματα σου! :thumbup:
 
akmakas είπε:
phil vr με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο στα ακούσματα σου! :thumbup:
Thanks akmaka.. λίγο πολύ έχουμε όλοι τα ίδια ακούσματα. Η πλάκα είναι ότι δεν ήταν μόδα που τελείωσε.. metal και hard rock σκηνή γενικά είναι από τα πιό ανθεκτικά και πιό καρποφόρα σε ανθεκτικότητα στο χρόνο και ποιότητα μουσικής. Αντε βρές ένα guitar solo σε άλλες κατηγορίες.. Αντε βρες τον progressive ήχο, τα

βυθίσματα σε κλίμακες και αναφορές σε κλασσικά αριστουργήματα..

Eχουν όλοι αποροφηθεί στα computer made drum beats, computer samples και αντε να κάνουμε

κανένα στίχο που να κολάει σε άκουσμα με τον προηγούμενο.. θεματολογία? Who cares.. βάλε

καμιά άλυσίδα και κανένα χαιμαλί (κατι τέτοια κρατούσε η γιαγιά μου ρε σεις μέσα σε ένα μπαουλοντίβανο!)

κανένα φιλέ (όχι κρητικο) στο κεφάλι.. presto.. ιδού ο κ-ράππερ μουσικός..

Totally disgusting and disgraceful..

Malmsteen, Macalpine, Becker, Vai, Waters, Impelliteri.. need I say more?!
 
phil_vr είπε:
Thanks akmaka.. λίγο πολύ έχουμε όλοι τα ίδια ακούσματα. Η πλάκα είναι ότι δεν ήταν μόδα που τελείωσε.. metal και hard rock σκηνή γενικά είναι από τα πιό ανθεκτικά και πιό καρποφόρα σε ανθεκτικότητα στο χρόνο και ποιότητα μουσικής. Αντε βρές ένα guitar solo σε άλλες κατηγορίες.. Αντε βρες τον progressive ήχο, τα βυθίσματα σε κλίμακες και αναφορές σε κλασσικά αριστουργήματα..

Eχουν όλοι αποροφηθεί στα computer made drum beats, computer samples και αντε να κάνουμε

κανένα στίχο που να κολάει σε άκουσμα με τον προηγούμενο.. θεματολογία? Who cares.. βάλε

καμιά άλυσίδα και κανένα χαιμαλί (κατι τέτοια κρατούσε η γιαγιά μου ρε σεις μέσα σε ένα μπαουλοντίβανο!)

κανένα φιλέ (όχι κρητικο) στο κεφάλι.. presto.. ιδού ο κ-ράππερ μουσικός..

Totally disgusting and disgraceful..
Ετσι, έτσι ... πες τα χρυσόστομε... η μουσική έχει πάει περίπατο προ πολλού με τα trendy ακούσματα...

phil_vr είπε:
Malmsteen, Macalpine, Becker, Vai, Waters, Impelliteri.. need I say more?!
Βάλε και Satriani και Gilbert και κλείσαμε :thumbup:

Ibanez FTW!! άσχετο αλλα έπρεπε να το πώ :biglaugh:
 
Πίσω
Μπλουζα