Aγορά AMIGA 500...

υποψην πως εαν έχεις σκοπο να συνδέσεις την Amiga με το παραπανω καλώδιο με lcd τηλεόραση να ξέρεις ότι όλες πο LCD δεν συνεργάζονται με καλώδια τύπου rgb to scart οπότε υπάρχει περίπτωση και να μην δείς εικόνα εξαρτάται απο τον τύπο της LCD που θα συνδέσεις το καλώδιο

Με ένα καλώδιο scart to rca Θα δείς εικόνα σε οποιαδήποτε LCD αλλά φυσικά με χειρώτερη ποιότητα σε σχέση με το RGB to SCART άλλα το δεύτερο καλώδιο είναι λίγο ρουλέτα στο αν θα παίξει ή οχι
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
οκ τοτε δεν θα εχεις πρόβλημα παντως και σε μια wide 32" LCD το αποτέλεσμα ειναι πολύ εντυπωσιακό
 
Παιδια καλησπερα. Θελω να ρωτησω ποσο κοστιζει μια πληρως λειτουργικη Amiga 500 (ολο το συστημα) + καθε παιχνιδι περιπου. Ενας φιλος μου την ειχε παρει 200.000 το 88 και θελει να μαθει την αξια της τωρα.
 
Μόνο τον υπολογιστή το βρίσκεις και για 30?.
 
Sakis_tou_Peiraia είπε:
Παιδια καλησπερα. Θελω να ρωτησω ποσο κοστιζει μια πληρως λειτουργικη Amiga 500 (ολο το συστημα) + καθε παιχνιδι περιπου. Ενας φιλος μου την ειχε παρει 200.000 το 88 και θελει να μαθει την αξια της τωρα.
Αμα διαβάσεις το θρεντ αυτό από την αρχή, θα πάρεις τις απαντήσεις σου ;)
 
babooni75 είπε:
υποψην πως εαν έχεις σκοπο να συνδέσεις την Amiga με το παραπανω καλώδιο με lcd τηλεόραση να ξέρεις ότι όλες πο LCD δεν συνεργάζονται με καλώδια τύπου rgb to scart οπότε υπάρχει περίπτωση και να μην δείς εικόνα εξαρτάται απο τον τύπο της LCD που θα συνδέσεις το καλώδιο
Με ένα καλώδιο scart to rca Θα δείς εικόνα σε οποιαδήποτε LCD αλλά φυσικά με χειρώτερη ποιότητα σε σχέση με το RGB to SCART άλλα το δεύτερο καλώδιο είναι λίγο ρουλέτα στο αν θα παίξει ή οχι
Αυτό ισχύει για όλες τις τηλεοράσεις, αμαν πια με το LCD hate που έχει πέσει εδώ μέσα. Αν η τηλεόραση είναι φτηνή δέν εχει RGB decoder, τελεία, δεν έχει σχέση αν είναι LCD η CRT.

Έλεος, αν ειμασταν στην αρχαία ελλάδα θα γκρινιάζατε στον Ικτίνο και το ν Καλικράτη που χρισημοποίησαν μοντέρνες τεχνικές στο χτίσιμο του Παρθενώνα.

Hint, οι Blue sky κατα κανόνα δέν εχουν.
 
Γενικά με το scart στην amiga έχω συναντήσει πολλές φορές προβλήματα. Και σε CRT Sony που υποτίθεται ότι έχουν και RGB έχω πάρει μάυρη εικόνα ! Αντιθέτως π.χ με scart rgb απο Snes ή PSX δέν αντιμετώπισα ποτέ προβλήματα.
 
[edit] Αγγελία στο αντίστοιχο υποφόρουμ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ερώτηση για τους έμπειρους ι-μπεηδες

ποσο πάνε περίπου τα ταχυδρομικά για αποστολή αμιγκα από Αγγλία μαζί με τροφοδοτικό παντα. Το eBay λέει 27€ ισχύει όμως αυτό;
 
Καλά είναι τόσα από αγγλία. Οι περισσότεροι χρεώνουν σχεδόν τα διπλάσια. Το αγγλικό ταχυδρομίο είναι μακράν το πιο ακριβό. Αν δεν έχεις βρει καμία ευκαιρία προτείνω να αγοράσεις από ebay γερμανίας. Μεγάλη διαφορά στα μεταφορικά.
 
Οντως, κοίταξα στο eBay de και τα ταχυδρομικά είναι το 1/3 και οι τιμές λίγο καλύτερες
 
Πίσω
Μπλουζα