Aναζήτηση Ελληνικου PowerPlay για Spectrum

Stanfromgreece

RetroMasteR
Joined
5 Μάρ 2008
Μηνύματα
1.028
Αντιδράσεις
71
Παίδες γειά σας... θυμάται κανείς ένα παιχνιδάκι (το είχα σε Amstrad) που το έλεγαν (αν δεν κάνω λάθος) το παιχνίδι των θεών? Ηταν παιχνίδι ερωτήσεων (Στα Ελληνικά παρακαλώ) και αν απάνταγες σωστά μετακινούσες τον 'θεό' σου σε κάτι σαν σκακιέρα... το μόνο που θυμάμαι ήταν ότι στην εισαγωγή έγραφε ARCANA... φυσικά στις roms για τον emulator δεν το βρίσκω... :cry:
 
Το παιχνίδι ήταν φυσικά το POWERPLAY

111849274800xr3.jpg
 
Ναί ρε Dino! να 'σαι καλά!!! Το βρήκα και στις roms τελικά! και είναι απίστευτο, αλλά απ'ότι είδα στις γλώσσες έχει και τα Ελληνικά!!!! Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑΑΑΑΑΑΑ #)
 
Είμαι σίγουρος πως οι περισσότεροι εδώ μέσα το θυμούνταν... Απλά εγώ πρόλαβα! :D
 
χεχε, τώρα που το βρήκα, θα παίξω να το ξαναθυμηθώ, και μπορεί να γράψω και κανένα review για αυτό! Δεν ήταν και πολλά τα παιχνίδια που μας έκαναν την τιμή να είναι στα Ελληνικά! Μπράβο στην Arcana!
 
...θυμάμαι πως τον τίτλο αναζητούσε και ο gtsamour σε παλιότερο thread !! :D

Tελικά πρόκειται για ένα παιχνίδι με μεγάλη πέραση στους έλληνες gamers, λόγω της θεματολογίας (ασφαλώς), αλλά και της απόδοσης στα ελληνικά !!

Πολύ καλή επιλογή. :)
 
Έχει κανείς όμως την version της ελληνικής γλώσσας; Την ψάχνω. Την ψάχνουν πολλοί. Στα ftp του amstrad ή σε άλλα sites από όσο έψαξα τελευταία φορά, έχει εκδόσεις στα αγγλικα, γαλλικά, κλπ αλλά λείπει η ελληνική. Την είχα πάρει αντιγραφή σε 3" δισκέτα αλλά ούτε ξέρω που εξαφανίστηκαν οι δισκέτες του amstrad που κάποτε είχα :p
 
αν πάς στο amstrad cpc games resource, και το κατεβάσεις από εκεί το έχει και στα Ελληνικά! Εγώ από εκεί το ξαναβρηκα!
 
billy είπε:
...θυμάμαι πως τον τίτλο αναζητούσε και ο gtsamour σε παλιότερο thread !! :D
Tελικά πρόκειται για ένα παιχνίδι με μεγάλη πέραση στους έλληνες gamers, λόγω της θεματολογίας (ασφαλώς), αλλά και της απόδοσης στα ελληνικά !!

Πολύ καλή επιλογή. :)
Ναι έψαχνα την Ελληνική έκδοση για Amiga500 και μετά από πολλά παρακάλια κάποιος από το Amigahellas (να είναι καλά) έκανε τον κόπο να το ριπάρει από μια δισκέτα του και να το ανεβάσουν στο forum. Πάλι καλά γιατί εκεί.....

Eίχαν πεί ότι θα μαζέψουν και άλλα ελληνικά προγράμματα για amiga (όπως το τεχνητή νοημοσύνη) αλλά εδώ και 1 χρόνο μόνο το powerplay έχει ανέβει παρόλο που τα παιχνίδια είχαν σταλεί με email στον admin o οποίος και αμέλησε.

Δεν ήταν μια δισκέτα που είχε όλες τις γλώσσες αλλά κάθε γλώσσα είχε τη δική του έκδοση, η Ελληνική έκδοση όπως και οτιδήποτε ελληνικό, δεν υπήρχε σε κανένα ΤOSEC.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εγώ πάντως, το κατέβασα από το Amstrad games resource και παίζω κανονικότατα στα Ελληνικά!

Τώρα το έχω μπροστά μου! Οταν βάζεις το image για να ξεκινήσει, σε ρωτάει ποιά από τις επιλογές που έχει να χρησιμοποιήσεις,εκεί επιλέγεις το powerplk.dsk και το έχεις κανονικότατα στα Ελληνικά
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλησπέρα,

Θυμάμαι πολύ καλά αυτό το παιχνίδι, το είχα παλιότερα σε δισκέτα για Amstrad CPC και σε κασέτα για ZX Spectrum.

Ψάχνω παντού στο Internet για το ελληνικό Powerplay για τον Spectrum, αλλά δυστυχώς αυτό το παιχνίδι είναι δυσεύρετο. Θα μπορούσα να είχα και την έκδοση για CPC σε μορφή αρχείου DSK, αλλά δυστυχώς δεν διαθέτω έναν καλό CPC emulator για PC.

Επειδή το Powerplay υπάρχει μόνο στα Αγγλικά και τα Ισπανικά στο World of Spectrum (http://worldofspectrum.org) και στο TZX Vault (http://tzxvault.retrogames.com), νομίζω ότι είναι πολύ δύσκολο, αν μη τι άλλο αδύνατον να βρεις την ελληνική έκδοση του παιχνιδιού σε μορφή αρχείου TZX για μπορέσεις να το φορτώσεις και να το παίξεις χρησιμοποιώντας έναν καλό Spectrum emulator για PC, όπως το ZX Spin της Spin Team και το RealSpectrum της ιταλικής WWR Ramsoft.

Το RealSpectrum τρέχει σε περιβάλλον MS-DOS. Για τα Windows 2000, XP και Server 2003 απαιτείται η χρήση ενός soundcard emulator όπως το DOSBOX και το VDMSOUND.

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Το RealSpectrum δεν μπορεί να εκτελεστεί στα Vista και τον Server 2008, διότι τα λειτουργικά αυτά δεν υποστηρίζουν την δυνατότητα εκτέλεσης λογισμικών DOS σε κατάσταση πλήρους οθόνης (full screen).
 
Μολις δοκιμασα την Ελληνικη Amstrad εκδοση στον CPCE 1.90 και τρεχει μια χαρα!

Φορτωνεις το powerplk.dsk

Γραφεις run"arcana

Μολις φορτωσει πατας L

Γραφεις QUIZ1

Διαλεγεις παιχτες

Διαλεγεις πληκτρολογιο ή mouse

Πατας Escape

Ετοιμος!

BTW καλως ηρθες.Ωραιο avatar! ;)
 
Πρέπει κάποια στιγμή να το περάσω από κασέτα για Speccy που το έχω να το δώσω και στο WOS...

:shake:
 
Φίλε Ανέστη, σ' ευχαριστώ πολύ για το post. Θα χαρώ πολύ να ξαναδώ το ελληνικό Powerplay για Speccy μέσα από τα "παράθυρα" της MS.

Συνιστάται η χρήση της μορφής TZX γιατί είναι καλύτερης ποιότητας από την κλασική μορφή TAP. Eπίσης, μη ξεχάσεις να δώσεις το συμπιεσμένο αρχείο στο TZX Vault για να ενημερωθεί η ιστοσελίδα με νέα παιχνίδια.
 
sparklingeagle είπε:
Φίλε Ανέστη, σ' ευχαριστώ πολύ για το post.
No worries mate ;-) Να σε καλά. Ήταν κάτι που είχα στο μυαλό μου να κάνω κάποια....στιγμή

sparklingeagle είπε:
Συνιστάται η χρήση της μορφής TZX γιατί είναι καλύτερης ποιότητας από την κλασική μορφή TAP. Eπίσης, μη ξεχάσεις να δώσεις το συμπιεσμένο αρχείο στο TZX Vault για να ενημερωθεί η ιστοσελίδα με νέα παιχνίδια.
Ναι έχεις δίκιο για τα ΤΖΧ αλλά είμαι σίγουρος ότι έχω σπασμένη έκδοση οπότε και το απλό TAP θα είναι αρκετό.

Το ΣΚ θα το προσπαθήσω.
 
Πολύ καλά νέα, δεν ήξερα κάν ότι υπήρχε ελληνική έκδοση του Poweplay στον Spectrum.

Ανυπομονώ να το παίξω σε αληθινό spectrum :)
 
Πολύ καλά νέα, δεν ήξερα κάν ότι υπήρχε ελληνική έκδοση του Poweplay στον Spectrum.

Ανυπομονώ να το παίξω σε αληθινό spectrum :)

Anestis αν έχεις την καλωσύνη, εκτός του TZX φορματ κάντο και σε TAP ώστε να μπορεί να φορτώνεται και από Divide.
 
Μόλις μετέφερα το παιχνίδι από κασέτα στο MB02+ και είναι άψογο εκτός από το όνομα κάποιου hacker που πείραξε την εισαγωγική οθόνη.

Θα το αφαιρέσω αύριο το πρωί και θα το μεταφέρω στο pc.

Χάρηκα που οι κασέτες αυτές ακόμα δουλεύουν μια χαρούλα. Σκέφτομαι να ξεκινήσω κάποιο project με μεταφορά όλων των custom εκδόσεων που έχω από TheoDevil και Nick the Snake και τους υπόλοιπους γνωστούς ενόχους της συγκεκριμένης εποχής.

Καλό βράδι

picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php


picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ωραία πράματα !!

Ανέστη άν μπορείς να κάνεις ένα κόπο μήπως και ανακαλύψεις πουθενά την έκδοση του Split Personalities με την εικόνα του Ανδρέα Παπανδρέου, θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα... :thumbup:
 
Μπραβο ρε Ανεστη!!

Επισης αν βρεις το "πειραγμενο" Arkanoid απο τον TheoDevil...:nervous:
 
Πίσω
Μπλουζα