Aναζήτηση σειράς παραμυθιών με ηθοποιούς

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.872
Αντιδράσεις
3.828
Νιουμπικη ερωτηση λες και μπηκα στο φορουμ να ρωτησω κατι που εχει ηδη γραφτει  αλλα δεν μπορω να το βρω μεσω search.

Παιδικη σειρα φαντασιας  με ηθοποιους λογικα με το γνωστο που θυμουνται ολοι, "μια λιμνη σε μια σπηλια με κερακια αναμενα που ηταν ψυχες και σβηνανε οταν πεθανε καποιος".

Αμα θυμαται καποιος απο τους παλαιοτερους ποιο ηταν η που το ειχαμε αναφερει!!

Edit: 80s , Κρατικη τι αλλο
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ελα ρε παλιοσειρα, ξεχασες να πεις αν ειναι ελληνικη ή ξενη :)

η σπηλια, λιμνη κλπ ηταν κανονικα σκηνικα, ή σκηνικα... κουκλοθεατρου;
 
Βαλε ενα χερακι ρε Rackeesh να δουμε τι θα γινει,εχω φαει το φορουμ,lol.

Ξενη σειρα ηταν με ηθοποιους και ζωντανα σκηνικα.

Kαπου το χαμε συζητησει,καπου στα παιδικα παραμυθια λογικα.

Μεσα ,αρχες 80ς ηταν.
 
Χμ καλα, κι εγω κατι σειρες με παραμυθια θυμαμαι αλλα αντε να βρεις τιτλο :/ ειχε κανονικες ομιλιες; ηταν μεταγλωττισμενη; οι σειρες που θυμαμαι ειχαν μεν ηθοποιους αλλα ο ηχος ηταν ολος καλυμμενος απο τη (γνωστη) φωνη μιας ελληνιδας αφηγητριας.

Μια απο αυτες τις σειρες ξεκινουσε με ενα βαρδο με λαουτο/μαντολινο που ελεγε ενα εισαγωγικο τραγουδι.

Επισης ειναι πολυ προφανες και γνωστο ισως, που να μη χρειαζεται αναζητηση, αλλα υπηρχε και η σειρα Παραμυθας του Τζιμ Χενσον. Αλλα παιζοταν εδω τελη 80ς νομιζω
 
Χμ καλα, κι εγω κατι σειρες με παραμυθια θυμαμαι αλλα αντε να βρεις τιτλο :/ ειχε κανονικες ομιλιες; ηταν μεταγλωττισμενη; οι σειρες που θυμαμαι ειχαν μεν ηθοποιους αλλα ο ηχος ηταν ολος καλυμμενος απο τη (γνωστη) φωνη μιας ελληνιδας αφηγητριας.
Ακριβως οπως τα λες κατι θυμαμαι και εγω.

Aυτο με τον Βαρδο υπαρχει στο φορουμ αλλα νομιζω ειναι κινουμενα σχεδια.

Απο τον Παραμυθα κατι εχω ισως να κοιταξω τα επεισοδια μπας και συναντησω κατι γνωριμο εκει.
 
Αυτο με το βαρδο ηταν με ηθοποιους, μονο ο βαρδος στην αρχη ηταν σχεδιο (rotoscoped για την ακριβεια :Ρ)
 
Την μιση δουλεια την εκανα, βρηκα το γερμανικο παραμυθι στο οποιο στηριχτηκε.

Just as the princess is coming around, Death grasps the physician by the arm and drags him to a cavern. In this cave are thousands upon thousands of candles, each burned down to different lengths. Death explains that the length of each candle shows how much longer a person has to live. When Death shows the physician his candle, the latter notices that it is very short, showing that the physician doesn't have much longer to live.
Link

Λεει το wiki oτι εγινε διασκευη στο The storyteller (πρεπει να ειχε αναφερθει η σκηνη στα πεθαμενα λινκς του θρεντ) ,θα κοιταξω μην δω την σκηνη στο συγκεκριμενο επεισοδιο.

Edit:

Δεν την βρηκα την σκηνη στο επεισοδιο ,η αναζητηση συνεχιζεται.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Νομίζω πως λες αυτή τη σειρα:

Faerie Tale Theatre

https://m.imdb.com/title/tt0199214/

Η σειρά αποτελείται απο έξι κύκλους πολλών επεισοδίων και πρωταγωνιστούν πασίγνωστοι ηθοποιοί.Λογικά σε κάποιο απο τα επεισόδια θα ταιριάζει και η περιγραφή σου.Περισσότερες πληροφορίες στο imdb.Στο παρακάτω λινκ μπορείτε να δείτε το cast των ηθοποιών που παίζουν στη σειρά.

https://m.imdb.com/title/tt0199214/fullcredits/cast?ref_=m_tt_cl_sc

(Κάτω κάτω θα δείτε τους πιο γνωστούς απ' αυτούς)

Παρακαλώ πολύ επιβεβαίωσε αν είναι αυτή για να ξέρω αν θα συνεχίσω το ψάξιμο.
 
Oχι δυστυχως δεν ειναι αυτη η σειρα ,κοιταξα ολα τα επεισοδια δεν εχει το συγκεκριμενο γερμανικο παραμυθι μεσα.

Λογικα θα επρεπε να ειναι το Story teller αλλα χωρια που δεν εχει την σκηνη μεσα που περιγραφω το συγκεκριμενο επεισοδιο (ειναι ελαφρως παραλαγμενο απο το αυθεντικο παραμυθι) ,το θυμαμαι πιο αμυδρα σαν να το ειχα δει πολυ μικροτερος απο το Storyteller που βγηκε το 89.

Ειχε βγει και μια τηλεταινια του 80 διασκευη του παραμυθιου την περασα στα γρηγορα ουτε αυτη ηταν.

Gevatter Tod (1980)
 
Gevatter tod - you tube 1:00:14
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Thanks μαν για την προσπαθεια οχι δεν ηταν αυτο ,οπως ειπα το περασα στα γρηγορα,τι να πω καμμια φορα η μνημη κανει και κολπα.

Κανε μου μια χαρη κανε edit και σβησε το λινκ με την φουλ ταινια μιας και επιτρεπονται μονο αποσπασματα να βαζουμε.

Ειμαι σιγουρος οτι το θυμουνταν και αλλοι εδω μεσα .
 
Ναι βεβαια το'χω δει εκει βρηκα και το γερμανικο.
 
Hταν σίγουρα επεισόδιο τηλεοπτικής σειράς και όχι ταινία; Iσως είναι η μεξικάνικη ταινία Macario (1960); Βασίζεται κάπως χαλαρά στο παραμύθι αλλά έχει τη σκηνή με τα κεριά. Αυτό είναι ένα κλιπ της σκηνής. Υπάρχει έγχρωμη έκδοση της ταινίας, αλλά αυτό είναι το μόνο κλιπ που μπορούσα να βρω με αυτήν τη σκηνή μόνο για να μην χρειαστεί να δείξω ολόκληρη την ταινία.



Η σκηνή είναι πολύ όμοια με την αντίστοιχη σκηνή με τα κεριά στην ταινία Gevatter Tod που αναφέρθηκε προηγουμένως, αλλά αυτό συμβαίνει για ευνόητους λόγους.
 
Τελευταία επεξεργασία:
Tι να σου πω ,σειρα νομιζω, ισως να ηταν και κανονικη ταινια παραμυθι που εβαζε η ΕΡΤ τοτε σε εορταστικες περιοδους.
Οχι το μεξικανικο δεν ηταν ,ειναι γερμανικο παραμυθι με αρκετες διασκευες οποτε θα υπαρχει αυτη η σκηνη σε καμποσες ταινιες.
Δεν μπορω να βρω που ειχα διαβασει που το συζηταγαμε και νομιζω τον ειχανε βρει ποιο ηταν.
Τhanks μου εδωσες ωθηση να ξανακανω μια ψαχτικη.
 
Ευρεθη τελικα και το ειχε βρει και ο Darkhado ,δεν ξερω γιατι ειπα δεν ειναι αυτο.
Σημασια εχει οτι τιποτα δεν μενει κρυμενο ολα τα μυστηρια ερχονται στην επιφανεια.
Εδω το λινκ και thnx στον Βοας που το θυμοταν να το εχει δει τοτε!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ευρεθη τελικα και το ειχε βρει και ο Darkhado ,δεν ξερω γιατι ειπα δεν ειναι αυτο.
Σημασια εχει οτι τιποτα δεν μενει κρυμενο ολα τα μυστηρια ερχονται στην επιφανεια.
Εδω το λινκ και thnx στον Βοας που το θυμοταν να το εχει δει τοτε!
Χάρηκα που βοήθησα.
 
Πίσω
Μπλουζα