Aντικείμενα στα video games που θα ευγνωμονείτε αιώνια ...

SurvivalHorror

RetroActive
Joined
27 Δεκ 2014
Μηνύματα
415
Αντιδράσεις
110
Eδώ λοιπόν θα αναφέρουμε αντικείμενα που είναι ζωτικής σημασίας στα παιχνίδια που έχουμε παίξει.Και επειδή αν αναφέρουμε κάθε ένα ξεχωριστά θα χρειαστεί 68 σελίδες,θα αναφέρω τα αγαπημένα μου 10.Ο καθένας μπορεί να αναφέρει όσα έχει όρεξη.

ΠΡΟΣΟΧΗ!Μπορεί να είναι από απλά potions ενέργειας,δύναμης κτλ,σπάνια αντικείμενα χρήσιμα μέχρι και κάποιο εξάρτημα(περιδέραιο,αλυσίδα κτλ) που χρησιμοποιώντας το έχεις κάποιες επιπλέον δυνατότητες.

1)Fairy Earrings(Haunting Ground)

Προβολή συνημμένου 128034

Ίσως ό,τι πολυτιμότερο στο Haunting Ground..Η Fiona μπορεί να κατασκευάσει πολλά αντικείμενα χρήσιμα αλλά τίποτα όσο αυτά τα σκουλαρίκια.Όσο τα φοράει,μετά από ελάχιστο χρόνο που μένει ακίνητη,εξαφανίζεται!!και έτσι δε μπορούνε να σε εντωπίσουνε οι εχθροί σου.Με έχει σώσει όσα λίγα σε παιχνίδια.


2)Humanity(Dark Souls)


Προβολή συνημμένου 128037

Πού πας χωρίς humanities???H χρησιμότητά τους είναι μοναδική!Δε σου γιατρεύουν μόνο τη ζωή όταν είναι χαμηλή,αλλά μετατρέπουν και τη μορφή σου σε human από soul όταν χρησιμοποιήσεις ένα από αυτά τα σπάνια πολύτιμα αντικείμενα.Είναι επιβεβλημένο να έχεις πολλά από αυτά σε pvp καθώς και ένα άλλο καλό που έχουν είναι ότι σου αυξάνουν το item discovery σταδιακά όσο κουβαλάς όλο και περισσότερα.


3)Ferrystone(Dragon's Dogma)


Προβολή συνημμένου 128038

Aν η παροιμία άλλαζε λίγο στις μέρες μας ή μάλλον στο παιχνίδι αυτό θα έλεγε"Όποιος δεν έχει ferrystone,έχει πόδια"με την κυριολεκτική σημασία του όρου.Πολύτιμοι μικροί και ακριβοί λίθοι που σε μεταφέρουνε ταχύτατα από το ένα μέρος στο άλλο και σε σώζουνε από μακροχρόνιο βάδην στους μεγάλους σε απόσταση προορισμούς.Τρομερή και σημαντική η ύπαρξη τους.


4)3UP Moon(Super Mario World)


Προβολή συνημμένου 128039

Ήμουν μεταξύ του φτερού και αυτού,μα αυτό σαν πιο σπάνιο που μου έδινε τρελή χαρά όταν ανακάλυπτα ένα από τα λιγοστά στο παιχνίδι.3 ζωές με τη μία αυτό το μισοφέγγαρο που μόνο χαμόγελο προκαλούσε στα χείλη μου όταν το έπαιρνα.Βρισκόταν στα πιο μυστικά μέρη πάντα και έπρεπε να ψάξεις καλά.

5)Green Herb(Resident Evil)

Προβολή συνημμένου 128043

Και όχι μόνο...Μαζί με το κόκκινο και το μπλε ήταν το τέλειο φάρμακο.Χρήσιμο όσο λίγα,έτρεχες να το πάρεις για να ανέβει η υγεία σου.Την πρώτη φορά που το είχα δει δεν ήξερα τη χρήση του και πέθαινα χωρίς να το πάρω χεχε...Το καλό είναι ότι μπορούσες να το αναμείξεις με πολλούς τρόπους,δύο πράσινα,με ένα κόκκινο,με ένα κόκκινο και μπλε,δύο πράσινα και ένα μπλε ,τρια πράσινα)με διαφορετικές επιδράσεις το καθένα.Ιστορικο αντικείμενο στους λάτρεις του είδους.

6)Stone Mirror(Project Zero)

Προβολή συνημμένου 128046

Δε λέω καλά το Sacred Waters,αλλά αυτές οι πέτρες που μπορούσες να κουβαλάς μόνο μία κάθε φορά ήταν οι αγαπημένες μου...Τι κάνανε?Σε επαναφέρανε στη ζωή μόλις κάποιο φάντασμα σε σκότωνε και έτσι μπορούσες να έχεις μία δεύτερη ευκαιρία.Υπήρχαν αρκετές στο παιχνίδι αλλά όπως είπα έπρεπε να έχεις μία πάνω σου.

7)Healing Potion(Silent Hill)

Προβολή συνημμένου 128048

Δε σε γέμιζε εντελώς,αλλά ήταν πάντα το τονωτικό μικρό χρήσιμο φάρμακο το οποίο ξεχώριζε για το καφέ του χρώμα και το αγαπούσες γιατί σε βοηθούσε να δυναμώσεις και πάλι για τη δύσκολη συνέχεια και ένιωθες περισσότερο ασφαλής.Αξέχαστη μου έχει μείνει η εικόνα του και φυσικά η ευεργετική του δράση.

8)Cigarettes(Deadly Premonition: Director's cut

Προβολή συνημμένου 128050

Aν και φανατικός αντικαπνιστής,αυτό το παιχνίδι είναι το μοναδικό που χαιρόμουν να καπνίζω(όχι εγώ,ο Υοrk:p)αλλά ήταν τόσο χρήσιμο και ουσιώδες και δυστυχώς άργησα να το ανακαλύψω.Επειδή το παιχνίδι είχε συγκεκριμένες ώρες που έπρεπε να κάνεις κάποια πράγματα,πολλές φορές έμενες να περιμένεις ώωωωρες μέχρι το επόμενο πράγμα οπότε με το τσιγάρο ο χρόνος έφευγε ποτάμι κυριολεκτικά και έτσι δε χρειαζόταν να περιμένεις με τις ώρες(που σε αληθινές ήταν αρκετές).

9)Blue potions(Golden Axe)


Προβολή συνημμένου 128051

Δεν έβρισκα μεγαλύτερη εικόνα,αλλά το πόσο σημαντικά είναι το ξέρουμε όλοι οι απανταχού Gamers...Tα φίλτρα αυτά ήταν ό,τι πιο καλοδεχούμενο στο παιχνίδι και σε βοηθούσανε στις προσευχές που έκανες σε δύσκολες καταστάσεις ή και στα Bosses...Eιδικά η Τyris είχε καλύτερα μαγικά από τους άλλους 2 και όταν είχες γεμίσει από αυτά έβγαινε ένας γκρι δράκος και τους έπαιρνε όλους ο... να μην αναφέρω.


10)Red Potion(Snow Brothers)



Προβολή συνημμένου 128052To συγκεκριμένο παιχνίδι χωρίς μπλε και κίτρινο βγαίνει,χωρίς κόκκινο μετά την 21 όχι...Το κόκκινο φίλτρο μαζί με το μπλε ήταν ό,τι πιο πορωτικό σε αυτό το παιχνίδι.Τι σου προκαλούσε?Αυτό που βλέπετε στη φωτογραφία...Μέγιστη ταχύτητα που ήταν απαραίτητη όταν το παιχνίδι άρχιζε να δυσκολεύει ώστε να ανεβαίνεις τα επίπεδα γρήγορα και να παίρνεις καλύτερες θέσεις πριν ξεκινήσει επίσημα η πίστα.Τρελή αγάπη του έχω ακόμη και σήμερα και με κάνει να χαμογελάω και να νιώθω πιο σίγουρος όταν το έχω.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
-Το φυλλο απο το Mario bros 3

Super_Leaf.PNG

ή ακομα καλυτερα το "P" που μπορουσες να πετας μεχρι το τελος της πιστας! Ναι τελικα θα προτιμησω το "P" !! :p

p.png

-Spray Gun στο Contra

ContraSpreadGun.jpg

-Red Shell στα Mario kart

red.jpg

-το Jet στο Wario Land

Jet_Pot.PNG
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ajax87 είπε:
-Το φυλλο απο το Mario bros 3 Προβολή συνημμένου 128055

ή ακομα καλυτερα το "P" που μπορουσες να πετας μεχρι το τελος της πιστας! Ναι τελικα θα προτιμησω το "P" !! :p

Προβολή συνημμένου 128060

-Spray Gun στο Contra

Προβολή συνημμένου 128056

-Red Shell στα Mario kart

Προβολή συνημμένου 128057

-το Jet στο Wario Land

Προβολή συνημμένου 128058
Όλα αυτά που λες εκτός από το Jet που δεν είχα δοκιμάσει ποτέ τα βρίσκω κι εγώ πολύ χρήσιμα.
 
Το Jet στο Wario Land ήταν τέλειο. Στο Probotector (Game Boy) προτιμάω το Η που είναι τηλεκατευθυνόμενο όπλο. Στο RE το First Aid Spray φυσικά. Επίσης το καρότο στο Super Mario Land 2.
 
Ειναι αρκετα θα πω το ποιο χαρακτηριστικο κ ακομα κ σημερα παρακαλαω να μου τα εμφανισει τα οπλα που σου εβγαζε στο Cabal τι χαρα ηταν αυτη θεριζες τα παντα
 
Chateau Romani (Zelda Majora's mask)

latest


Ένα αριστοκρατικό vintage γάλα εκλεκτής σοδιάς και απο τα πιο ακριβά αντικείμενα σε ολο το παιχνίδι! Χαρίζει απεριόριστη μαγεία για 3 ολόκληρες μέρες (Όσο διαρκεί δηλαδη η κυκλική ροή του παιχνιδιου για οσους το γνωρίζουν..)

Μάσκα Fierce deity (Zelda majora's mask)

Fierce_Deity%27s_Mask.png


Λένε πως η εκδίκηση ειναι ενα πιάτο που τρώγεται κρυο αλλα σ'αυτη τη περίπτωση ο Link (πρωταγωνιστης του παιχνιδιου) ειχε την υπομονή να το αφήσει να καλοψηθεί.. Πρόκειται για μια ειδική μάσκα που την αποκτάς λιγο πριν το φινάλε του παιχνιδιου και για να τη πάρεις απαιτεί να εχεις στη κατοχή σου καθε απλή μάσκα που θα βρεις μεσα στο παιχνίδι.. Αυτη η μάσκα λοιπον μεταμορφώνει το νεαρό Link σε μια πανίσχυρη οντότητα με γαλάζια ενδυμασία και οπλο ενα τεράστιο σπαθί οπου εκτοξεύει μπλε δίσκους ενέργειας.. Το μονο αρνητικό ειναι πως αυτη η μάσκα μπορεί να χρησιμοποιηθεί αποκλειστικά στις boss μάχες αλλα το γουστόζικο της υπόθεσης βρίσκεται στο οτι αποτελεί το αντίπαλο δεος ενάντια σε καθε αρχηγό αφου η δύναμη της μπορεί να τον καταστρέψει μεσα σε μερικά δευτερόλεπτα.. (Γι'αυτο μιλαω και πιο πανω για την εκδίκηση του Link!)

180px-BrawlMetalBoxArtwork.jpg


Metal cap (Super Mario 64)

Πρόκειται ισως για το πιο πορωτικό power up του τίτλου που μετατρέπει το Mario σε σιδερένιο.. Έχει τις ίδιες ιδιότητες με το πασίγνωστο μαγικό αστέρι (που σε κάνει αήττητο) με τη μονη διαφορά πως ως σιδερένιος μπορεις να περπατάς κανονικά μεσα στο νερό με πιο αργό ρυθμό κίνησης και μεταλλικούς ήχους σε καθε βήμα αλα "Terminator"!

Fierce_Deity's_Mask.jpg

180px-BrawlMetalBoxArtwork.jpg

Chateau_Romani.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Fireball στο Bubble Bobble

40px-Bubble_Bobble_item_bubble_pulse.png

Δεν είναι τόσο το γεγονός ότι ήταν "απαραίτητη" για να προχωρήσει κανείς στο παιχνίδι, αλλά η σπανιότητά της είναι μοναδική, και παίζοντας με τις λέξεις, σπάνια για παιχνίδι. Δεν είμαι βέβαιος για τα arcades, πάντως στην pc version την έχω δει 2 μόλις φορές σε όλη μου τη ζωή. Θυμάμαι χαρακτηριστικά πως την προ-internet εποχή που η πληροφόρηση ήταν περιορισμένη και η ραδιο-αρβύλα πήγαινε σύννεφο κανείς δεν είχε πιστέψει ότι μου είχε τύχει τέτοιο πράγμα :) Το γεγονός αυτό από μόνο του έκανε τόσο ξεχωριστές τις λιγοστές στιγμές που την έβλεπες μπροστά σου και ευγνωμονούσες την τύχη σου...

Για όποιον πιθανά δεν την ξέρει, να αναφέρω τα αποτελέσματά της όπως περιγράφονται εδώ http://strategywiki.org/wiki/Bubble_Bobble/Getting_Started

"These bubbles only have a 1 in 4096 chance of ever appearing on a stage that produces bubbles automatically. When they do appear, the first player to pop it will not only be granted fire breath, like the red cross item does, they will have the ability to blow 16 fireballs for the next five rounds! Don't miss out on this amazing opportunity."

 


Αναλογιζόμενος σήμερα την pc version καταλήγω να πιστεύω πως ένα από τα πολλά άλλα πράγματα που ήταν διαφορετικά σε σχέση με τα arcades και τις home versions ήταν και το 4096, προς το πολύ μεγαλύτερο...
 
Πίσω
Μπλουζα