Aπέραντο Γαλάζιο - Le grand bleu - The Big Blue (1988)

krios

RetroNuts!
Joined
21 Ιουν 2008
Μηνύματα
1.801
Αντιδράσεις
426
Θα ήθελα να θυμίσω αυτήν την ταινία της δεκαετίας του '80, η οποία αφηγείται τις περιπέτειες δύο φίλων οι οποίοι γνωρίζονται από παιδιά και που ασχολούνται με τις καταδύσεις. Ο Enzo ένας παγκόσμιος πρωταθλητής καταδύσεων κυνηγάει τη δόξα. Ο Zack λατρεύει τις καταδύσεις. Οι δύο φίλοι λαμβάνουν μέρος σε ένα παγκόσμιο πρωτάθλημα καταδύσεων.Και...θα άξιζε να τη δείτε αν δεν το έχετε ήδη κάνει.

Κάποιες σκηνές της ταινίας γυρίστηκαν στην Αμοργό. Η ταινία έχει καταπληκτικές υποβρύχιες σκηνές.

Εύχομαι να μου πείτε αν σας άρεσε :)
 
Οχι μονο καποιες σκηνες Κριε μου - σχεδον ολοκληρη η ταινια ;)
 
;) εντάξει και τότε να μη λένε τα περί Σικελιας μερικοί μερικοί :)
 
την εχω δει καμια 30αρια φορες και δεν νομιζω να ήταν και πολυ φιλοι τα δυο πιτσιρίκια.

Βεβαια δεν ήταν και εχθροί.

ΤΡΟΜΕΡΗ ΤΑΙΝΙΑ - ΑΠΙΣΤΕΥΤΗ ΜΟΥΣΙΚΗ
 
η οποία αφηγείται τις περιπέτειες δύο φίλων οι οποίοι γνωρίζονται από παιδιά
Μα δεν ειπε η Κριος οτι ηταν φιλοι απο παιδια - αλλα οτι γνωριζονταν απο παιδια ;)


;) εντάξει και τότε να μη λένε τα περί Σικελιας μερικοί μερικοί :)
Ακριβως, οι περισσοτερες σκηνες της Σικελιας ειναι στην Αμοργο. Πχ η σκηνη στη Σικελια, που τρεχει στους χωματοδρομους και στους γκρεμους ο χαζουλης και φωναζει βοηθεια - η επομενη που ειδοποιει τον Εντζο για τον δυτη που κινδυνευει - η επομενη στο ναυαγιο που ο Εντζο σωζει τον δυτη - και η επομενη και τελευταια της ενοτητας που σταματανε το σαραλαβακι στο χωματοδρομο και ο Εντζο ζηταει απο τον αδερφο του να του φερει τον "Γαλλο" - ειναι ολες γυρισμενες στην Αμοργο.
 
Λοιπον ειχα ένα συμφοιτητη που είχε πάθος με τις καταδύσεις και οργάνωνε μια φορά την εβδομάδα σπιτι του προβολή της ταινίας με σουβλάκια (ή πίτσες) ποπ κορν και μπύρες οπου μας ανέλυε με πάθος κάθε λεπτομέρεια. (έμαθα τι ειναι και ᾽᾽η νοσος των δυτών᾽᾽ μεταξλυ άλλων). Πηγαίναμε με χαρά ολοι διότι μετά βλέπαμε και άλλη ταινία και περνάγαμε ωραιότατα και στο τέλος κάναμε και ένα μινι πάρτυ αλλά προυπόθεση ήταν να δουμε πρώτα για εικοστή φορά το ''Απέραντο Γαλάζιο᾽᾽. Φυσικά και το παιδί πήγαινε και κάθε καλοκαίρι σε κάμπινγκ στην Αμοργό σε προσκύνημα! Ειχε κολλήσει την αφίσα στο ταβάνι πάνω από το κρεββάτι του για να την βλέπει πριν κοιμηθεί. Μιλάμε πολύ πάθος. Το αποτελεσμα ήταν να αγαπήσω τον Ζαν Ρενώ και την ταινία η οποια φυσικά και ειναι υπέροχη αλλά την έχω δει αρκετές φορές και εντάξει, φτάνει!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια υπέροχη πραγματικά ταινία, η οποία αναδεικνύει το μυστηριακό τοπίο της Μεσογείου και ιδιαίτερα του Αιγαίου. Εκπληκτικά πλάνα που κόβουν την ανάσα, είτε η εικόνα δείχνει το μακρινό Περού είτε την Αμοργό. Οι ηθοποιοί εξαιρετικοί, εννοείται βέβαια ότι οι δύο ανταγωνιστές κλέβουν την παράσταση... Ο Barr πολύ καλός στο ρόλο του εσωστρεφούς νεαρού που αν και έχει ελάχιστες ατάκες στην ταινία, ερμηνεύει πολύ όμορφα τον απρόσιτο "Ζακ" (παρεμπιμπτόντως η γενική πορεία του ηθοποιού δεν πρέπει να ήταν ισάξια αυτής της συμμετοχής), αλλά φυσικά και ο Reno ως σκληρά ανταγωνιστικός και πλακατζής "Enzo". Η πρωταγωνίστρια δε μου πολυάρεσε για να είμαι ειλικρινής... Και η ελληνική συμμετοχή της ταινίας που δεν αναφέρθηκε: ο Βουτσινάς στο ρόλο του παπά στις πρώτες σκηνές!

Συγκλονιστική ήταν η στιγμή που μπαίνει μέσα η κοπέλα και βλέπει τον Ζακ να χαζεύει το ταβάνι ματωμένος γτ νόμιζε ότι βλέπει το βυθό... Anyway!!

Γενικότερα αξίζει να τη δει όποιος δεν το έχει κάνει μέχρι στιγμής, αλλά προς το τέλος να είναι έτοιμος γιατί θα πικραθεί λιγάκι.... :)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και μια σχετική είδηση. Αφορά τη "μασκότ" της ταινίας:

Πέθανε η Ζοζεφίν, το δελφίνι του «Απέραντου Γαλάζιου»

Η Ζοζεφίν υπήρξε ιδιαίτερα δημοφιλής στη Γαλλία. Το δελφίνι που πρωταγωνίστησε στην ταινία Το Απέραντο Γαλάζιο του Λυκ Μπεσόν πέθανε πριν από μερικές ημέρες σε προχωρημένη ηλικία (40 ετών).

Η Ζοζεφίν ζούσε στο θαλάσσιο πάρκο στην Αντίμπ από το 1979. Έγινε «σταρ» όταν συμμετείχε στην ταινία του Λ.Μπεσόν, η οποία είχε γυριστεί στην Ελλάδα.

Η εικόνα της φεγγαρολουσμένης Ζοζεφίν στην αφίσα της ταινίας αγαπήθηκε από εκατομμύρια σινεφίλ.

«Δεν θα ξεχάσω τη συνάντησή μου με την Ζοζεφίν. Συνολικά, ζήσαμε μια σπουδαία περιπέτεια. Γράψαμε μια ωραία ιστορία. Κάναμε τους ανθρώπους ευτυχισμένους» δήλωσε ο «συμπρωταγωνιστής» της στο Απέραντο Γαλάζιο, Ζαν Μαρκ Μπαρ, μόλις πληροφορήθηκε την είδηση του θανάτου της.

πηγή: tro-ma-ktiko
 
Πίσω
Μπλουζα