Aπορία 19 Χρονών

Aardvark

Retromaniax Co-Founder
Joined
26 Σεπ 2006
Μηνύματα
14.904
Αντιδράσεις
3.927
Εχω μια απορια που με ταλαιπωρει 19 χρονια :D Το '88 οταν εψαχνα την αγορα για computer εστειλα τον πατερα μου να αναλαβει την αγορα (οντας πιτσιρικος) και να μαθει τις τιμες μια μερα λοιπον χτυπαει το τηλεφωνο και μου λεει ο πατερας διαλεγεις και παιρνεις (προφανως μεχρι εκει εφτανε το BUDGET του) η ATARI 520ST (αυτο ηθελα λογω προιστοριας με το 2600) με ασπρομαυρη οθονη στις 140.000 δραχμες η ΑMSTRAD CPC6128 με εγχρωμη στις 110.000 δραχμες . Ε και εγω λογω χρωματος (μεγαλο πραγμα για την εποχη) διαλεξα τον amstradako με τον οποιο περασα τα υπολοιπα ευτυχισμενα χρονια της προεφηβειας μου και οχι μονο. Λοιπον εκανα καλα η οχι ; kαι σχολια του στυλ τι ψαχνεις τωρα να λειπουν παρακαλω :D :D :D
 
Μια χαρά σε βρίσκω! Κι εγώ το χρώμα θα προτιμούσα!
 
Καλο το χρωμα αλλα εχασες την ευκαιρια να δεις 16bit software ... (και εγω Amstrad θα διαλεγα αλλα κανω την παπια) :)
 
Ο 68000 και το ποντίκι δηλαδή, δε σας έλκυε ε? Εγώ πάλι θυμάμαι ένα μαγαζί με μουσικά όργανα στην Ταξιαρχών στον Κορυδαλλό που είχε έναν ST στη βιτρίνα και ξεροστάλιαζα απ' έξω.

Ηταν '86 όταν είδα σε κάποια έκθεση υπολογιστών, στον ΟΛΠ αν δε κάνω λάθος, την 1000άρα και ξεπέρασα με τη μια 8bitα, ST, Mac και λοιπά "παλιοσίδερα".

Όλα είχαν νόημα μετά από αυτό. Ο στόχος ήταν ένας και σαφής. Πέρασαν βέβαια 3 χρόνια μέχρι να τον πετύχω ας όψεται ο πατέρας μου που ακόμα και σήμερα δεν έχει καταλάβει τι είναι οι υπολογιστές και δεν ήθελε ένα τέτοιο πράγμα σπίτι του.

Το αστείο είναι ότι δουλεύω πάνω από 10 χρόνια προγραμματιστής και ακόμα δεν ξέρει τι δουλειά κάνω. Κάθε φορά που προσπαθώ να του εξηγήσω καταλήγουμε ότι εγώ είμαι "από αυτούς που γράφουν με τον υπολογιστη". Συγγραφέας, γραμματέας, λογιστής, data entry κ.λ.π

. Ε φανταστήτε όταν του ζήταγα specy το 82', TI το 83, C64 to 84 και βέβαια το καθένα να κοστίζει ένα μισθό τότε. Να μην καταλαβαίνει τι είναι και να πρέπει να φεσωθεί κι όλας!!!! Πόσο μάλλον μετά να σε βλέπει να παίζεις παιχνίδια.

"Εγώ για αυτό στο πήρα;".

Μια από τα ίδια η μετά 94 εποχή αλλά αυτή τη φορά ο κακός ήταν το Internet. Ακόμα και τώρα η μητέρα μου ανεβαίνει να μου την πει γιατί άκουσε στις ειδήσεις "Δύκτιο πορνογραφίας εξαρθρώθηκε στο Internet" και αυτά που διαβάζω στο internet τα γράφουν άνθρωποι που θέλουν να μας αποπροσανατολήσουν.

Ποιό είπαμε ήταν το θέμα του thread? :D
 
Απόλυτα σύμφωνοι φίλε shock, οι δικοί μου δεν γνωρίζουν καν την ύπαρξη DSL γραμμής στο σπίτι μου. Μια φορά που είχαν μπει στο computer room και είδαν τα φωτάκια του router με ρώτησαν τι είναι αυτό, και τους απάντησα φίλτρο για το ρεύμα.....

Θυμάμαι τους ομηρικούς καυγάδες το 1995 όταν για πρώτη φορά ήθελα να συνδεθώ στο internet, τι είναι αυτό το πράγμα και πόσο θα έρχεται το τηλέφωνο και άλλα σχετικά και γραφικά. Φυσικά εδώ και 4 χρόνια που μένω σε δικό μου σπίτι έχω βρει την Nirvana. (όχι τα παγωτά)!!!!!

Και μετά άντε να τους δώσεις να καταλάβουν τι εστί υπολογιστής....
 
Πατέντα να περνάει το καλώδιο τηλεφώνου πάνω από τις πόρτες το βράδυ να μην το βλέπει ο πατέρας μου όταν έκανε εξόρμηση. Η δικαιολογία του ήταν "κι αν έχει συμβει κάτι το βράδυ και μας πάρουν τηλέφωνο;". Βέβαια η Amigούλα ήταν on-line όλη τη νύχα σε διάφορες BBS (Ακρόπολις, Odessay ή κάπως έτσι στον Πειραιά και εγώ με κάτι μάτια με μαύρους κύκλους το πρωί. Θυμάμαι είχα βρει και ένα utility για να σβήνει το κόκκινο power λαμβάκι αν το θιυμάστε. Stealth καταστάσεις.
 
Το μαγαζί με τα μουσικά όργανα στον Κορυδαλλό το θυμάμαι και εγώ. Κάθε φορά που πέρναγα μπροστά απο τη βιτρίνα χάζευα τα παιχνίδια για τους υπολογιστές και νομίζω θυμάμαι και τον ST. Μάλιστα οι γονείς μου, μου είχαν αγοράσει μερικά παιχνίδια για τον amstrad cpc 6128. Shock τον θυμάσαι τον ιδιοκτήτη του καταστήματος με τα άσπρα μαλλιά - στύλ αινστάιν; Μορφή ο τύπος ε;

shock είπε:
Ο 68000 και το ποντίκι δηλαδή, δε σας έλκυε ε? Εγώ πάλι θυμάμαι ένα μαγαζί με μουσικά όργανα στην Ταξιαρχών στον Κορυδαλλό που είχε έναν ST στη βιτρίνα και ξεροστάλιαζα απ' έξω. Ηταν '86 όταν είδα σε κάποια έκθεση υπολογιστών, στον ΟΛΠ αν δε κάνω λάθος, την 1000άρα και ξεπέρασα με τη μια 8bitα, ST, Mac και λοιπά "παλιοσίδερα".

Όλα είχαν νόημα μετά από αυτό. Ο στόχος ήταν ένας και σαφής. Πέρασαν βέβαια 3 χρόνια μέχρι να τον πετύχω ας όψεται ο πατέρας μου που ακόμα και σήμερα δεν έχει καταλάβει τι είναι οι υπολογιστές και δεν ήθελε ένα τέτοιο πράγμα σπίτι του.

Το αστείο είναι ότι δουλεύω πάνω από 10 χρόνια προγραμματιστής και ακόμα δεν ξέρει τι δουλειά κάνω. Κάθε φορά που προσπαθώ να του εξηγήσω καταλήγουμε ότι εγώ είμαι "από αυτούς που γράφουν με τον υπολογιστη". Συγγραφέας, γραμματέας, λογιστής, data entry κ.λ.π

. Ε φανταστήτε όταν του ζήταγα specy το 82', TI το 83, C64 to 84 και βέβαια το καθένα να κοστίζει ένα μισθό τότε. Να μην καταλαβαίνει τι είναι και να πρέπει να φεσωθεί κι όλας!!!! Πόσο μάλλον μετά να σε βλέπει να παίζεις παιχνίδια.

"Εγώ για αυτό στο πήρα;".

Μια από τα ίδια η μετά 94 εποχή αλλά αυτή τη φορά ο κακός ήταν το Internet. Ακόμα και τώρα η μητέρα μου ανεβαίνει να μου την πει γιατί άκουσε στις ειδήσεις "Δύκτιο πορνογραφίας εξαρθρώθηκε στο Internet" και αυτά που διαβάζω στο internet τα γράφουν άνθρωποι που θέλουν να μας αποπροσανατολήσουν.

Ποιό είπαμε ήταν το θέμα του thread? :D
 
telonio είπε:
Το μαγαζί με τα μουσικά όργανα στον Κορυδαλλό το θυμάμαι και εγώ. Κάθε φορά που πέρναγα μπροστά απο τη βιτρίνα χάζευα τα παιχνίδια για τους υπολογιστές και νομίζω θυμάμαι και τον ST. Μάλιστα οι γονείς μου, μου είχαν αγοράσει μερικά παιχνίδια για τον amstrad cpc 6128. Shock τον θυμάσαι τον ιδιοκτήτη του καταστήματος με τα άσπρα μαλλιά - στύλ αινστάιν; Μορφή ο τύπος ε;
Ο γεροστριμένος. Έτσι τον φωνάζαμε γιατί κατά τα άλλα βαριόταν τη ζωή του. Βασικά το μαγαζί ήταν του γιού του που ήταν και μουσικός. Παρόλα αυτά ο τύπος όσο αφορά τους υπολογιστές ψαχνόταν γιατί τον είχα πιάσει πολλές φορές να ζωγραφίζει στον ST και να δοκιμάζει νέα προγράμματα που του έφερναν.
 
pooky(1) είπε:
Μια φορά που είχαν μπει στο computer room και είδαν τα φωτάκια του router με ρώτησαν τι είναι αυτό, και τους απάντησα φίλτρο για το ρεύμα.....
Χμμμ.... δεν το είχα σκεφτεί αυτό.... :D
 
Oλοι οι παραπάνω, ας μπουν στον κόπο εκτός των υπόλοιπων σχολίων τους (που κατά τα άλλα είναι πολύ ενδιαφέροντα) να απαντήσουν και στον φίλο AARDVARK, γιατί θα μείνει με την απορία.

Καλά έκανες - και εγώ το ίδιο θα έπαιρνα.
 
Φίλτατε AARDVARK μην ακούς τίποτε. Χρώμα και πάλι χρώμα. Τα γραφικά του ST και της Amiga θα ήταν το λιγότερο βασανιστικά σε οποιοδήποτε ασπρόμαυρο monitor. Ε χε χε, για να προσπαθούσες να παίξεις "Deffender of the crown" σε ασπρόμαυρο μόνιτορ!!!!!

θα ήταν το λιγότερο βασανιστικό και απόλυτα εκνευριστικό, όπως κάποτε που προσπάθησα να παίξω Atic-Atac σε ασπρόμαυρη τηλεόραση!
 
Χρώμα και πάλι χρώμα!

Πάντως καλύτερα να μην έβλεπες καθόλου 16bit home υπολογιστή παρά να έβλεπες τον ST (είμαι αντικειμενικός Commodorάς, το ξέρω :p :p)
 
Νομίζω arddvark πως τώρα δεν εχει πια σημασία τι θα έπρεπε να πάρεις,διότι και τα δύο μηχανάκια είναι πλέον ιστορικά..

Για τότε (Γνώμη μου)το σίγουρο ήταν πως ο Atari ST ήταν σαφώς ποιο ανώτερος και καλύτερος σε όλα τα σημεία από τον Amstrad!

Τώρα το ασπρόμαυρο μόνιτορ είναι πρόβλημα,όμως πιστεύω πως αν είχες τον ST σίγουρα κάποια στιγμή θα αγόραζες και ένα έγχρωμο μόνιτορ!!

Όπως εγώ το 1988 αγόρασα μια Amiga κρυφά από τον πατέρα μου γιατί δεν μπορούσα να περιμένω τα χριστούγεννα,και την δούλευα σε ασπρόμαυρη τηλεόραση

(Φτώχια καταραμένη ααααχ ρε Ξανθόπουλε!!!)δεν με απώθησε απο τίποτα!Τα παιχνίδια ήταν τόσο συναρπαστικά,που το χρώμα ερχόταν σε δεύτερη μοίρα!

Τελικά ένα χρονο μετά πήρα και το έγχρωμο μόνιτορ και απόλαυσα επιτέλους το TV Sports Basketball!!!! :D
 
keeper7k είπε:
Χρώμα και πάλι χρώμα!Πάντως καλύτερα να μην έβλεπες καθόλου 16bit home υπολογιστή παρά να έβλεπες τον ST (είμαι αντικειμενικός Commodorάς, το ξέρω :p :p)

:D :D:D:D:D
 
Παιδια να πω οτι και εγω για ΑΤΑΡΙ πηγαινα καθοτι πορωμενος απο τα review του PIXEL (και με το ονομα ATARI λογω 2600), ναι το επαιρνα αρκετο καιρο πριν παρω home computer να φανταστειτε ημουν τοσο σιγουρος οτι θα το επαιρνα που ειχα παραγγειλει και το RAMBO 3 για τον 520st απο το PIXEL μεσω απο κατι κουπονια που ειχε τοτε (και τελικα οταν ηρθε ουτε που πηγα στο ταχυδρομειο να το παρω) μεχρι που ανωτερες δυναμεις με αναγκασαν να γινω AMSTRADAKIAS οχι οτι το μετανιωσα :) .ΑNYWAY ευχαριστω για τις απαντησεις απο εδω και περα θα κοιμαμαι ησυχος τα βραδια :D :D Υ.Σ Το θεμα το ανοιξα σαν μια ωραια ρετρο ιστοριουλα για να ευθυμησουμε και να θυμηθουμε πως λειτουργουσαμε στις αγορες μας τοτε και επισης ποσο ευκολα ηταν τα διληματα που ειχαμε καποτε. :(
 
Έτσι είναι φίλε AARDVARK. Καλύτερα να έχεις 100% από κάτι παρά 50% από κάτι άλλο.

Καλύτερα 8 bit Amstrad με χρώμα, παρά 16 bit Atari με χωρίς χρώμα!
 
Σωστή επιλογή από την άποψη ότι είδες και έζησες μια γενιά παραπάνω.. σκέψου ότι τα σημερινά παιδιά ζούν τα ps / xbox και οι επόμενες κονσόλες / PC δεν έχουν μεγάλες διαφορές, τουλάχιστον όχι όσο είχαν τότε.
 
Σωστος αλλα και τα σημερινα παιδια σε 20 χρονια θα λενε για την νεολαια τοτε που θα φοραει 3D γυαλια και θα παιζει μεσα σε κλουβια οτι δεν ζησανε τις παλιες καλες εποχες με το joystick και την οθονη τα ιδια λεγανε και οι πατεραδες μας για μας οτι δεν ζησαμε τις εποχες με τα φλιπερακια και τα ξυλινα ποδοσφαιρακια καθως και τα μπιλιαρδα (αν και εγω τα τιμησα) αυτο που θελω να πω οτι παντα θα υπαρχει η γενια που δεν εζησε οτι η προηγουμενη.
 
Δεν θα το έλεγα ακριβώς έτσι... σκέψου ότι τότε κάθε χρόνο είχες μηχανήματα 2 και παραπάνω φορές καλύτερα σ'όλους τους τομείς. Τώρα τι έχεις ? Απλά λίγο καλύτερα γραφικά.. λίγο ποιο γρήγορα... δηλαδή δεν υπάρχει αυτό το μεγάλο μπάμ...

Οσο αφορά τα μπιλιάρδα ποδοσφαιράκια κτλ, τα ζήσαμε και τα ζούμε άνετα ακόμα και σήμερα... Μια βόλτα από το ALLOU fun park ή οποιοδήποτε entertainment place (escape, village mall) βρίσκεις άνετα.

Αυτό που δεν ζήσαμε πιστεύω ήταν το παιχνίδι στις αλάνες γιατί γίναν όλες πολυκατοικίες....

Tsimento 4ever :(
 
Πίσω
Μπλουζα