Aσπρόμαυρα παιχνίδια που άξιζαν χρώμα

Crimson Moonlight

RetroActive
Joined
13 Ιουλ 2015
Μηνύματα
524
Αντιδράσεις
308
Ποιά παιχνίδια από τα χρόνια του Game Boy και των υπόλοιπων handhends χωρίς χρώμα θα θέλατε να δείτε χρωμματιστα; Πιστεύετε ότι το χρώμα θα πρόσθεται κάτι επί πλέον στο τελικό αποτέλεσμα;

 


Ξέρω ότι το περιμένετε να γράψω για τις
Pokemon Red/Blue. Tις λατρεύω, άν και πιστεύω ότι τα γραφικά τους ήταν χαμηλού επιπέδου σχετικά με τα γραφικά που υπήρχαν τότε. Αν και στο Game Boy Colour μπορείς να διαλέξεις μία παλέτα χρωμάτων για να παίξεις, πάλι κινείσαι ανάμεσα σε δυο-τρία παρόμοια χρώματα (πχ. κιτρινο, πορτοκαλί, καφέ). Αν εξαιρέσουμε τους χάρτες, σίγουρα η μονοτονία κάνει λιγότερο ενδιαφέροντα τα pokemon. Αλλά για να είμαι ειλικρινής, δεν πιστεύω ότι η επιτυχία των R/B θα μπορούσε να γίνει μεγαλύτερη με το χρώμα από την στιγμή που τον κόσμο τον κέρδισε η ιστορία. Είναι βέβαια λίγο ειρωνικό να βαφτίζεις το παιχνίδι από ένα χρώμα που δεν μπορείς να δείς όταν το παίζεις!

 


Στο Game Boy:


Στο Game Boy Colour:

Όλα τα παιχνίδια για το Bandai Wonderswan. Ήταν σίγουρα μεγάλο φάουλ που ενώ κυκλοφορούσε ήδη το game boy colour η Bandai έβγαλε ασπρόμαυρο handheld. Eίναι κρίμα που δεν κυκλοφόρισε ποτέ στην Ευρώπη γιατί στην συλλογή του υπάρχουν διαμάντα. Ξεχωρίζω το Cardcaptor Sakura (από το ομώνυμο anime) που θα ήθελα πολύ να δώ με χρώμα! Έχει εξαιρετικά γραφικά για εκείνη την εποχή (ξεχωρίζεις μέχρι και την κίνηση των μαλλιών της Sakura), οι στολές της πρωταγωνίστριας είναι σχεδιασμένες με λεπτομέρεια, πολύ ωραία ιστορία που ακολουθεί το anime και συμπαθητική μουσική. Άν ήταν έγχρωμο για έκανε σίγουρα μεγάλη επιτυχία, καθώς στο ασπρόμαυρο χάνεις πολλές λεπτομέρειες.

 

 

Μήν ρωτήσετε πώς κατάφερα να το παίξω στα Ιαπωνικά. Μετά από ένα σημείο συνήθισα!




 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Και σε συνέχεια του Wonderswan ήταν φάουλ και της Tiger που κυκλοφόρησε το Game.com ασπρόμαυρο αλλά και την νεότερη έκδοση ασπρόμαυρη απλά με φωτισμό. Όσον αφορά τα παιχνίδια του Game Boy είναι πολλά αυτά που θα ήθελα να δω με χρώμα. Καταρχάς όλα τα καρτουνίστικα όπως Darkwing Duck, Ducktales, Tiny Toons, Ninja Turtles κτλ. Επίσης το Super Mario Land 2 θα έδειχνε πολύ διαφορετικό με χρώμα όπως π.χ. αυτό.

https://www.retromaniax.gr/vb/fileda...hotoid=1069423
 
Σιγουρα με χρωμα ολα τα παιχνιδια του gameboy θα ηταν πιο ενυπωσιακα! Αλλα ετσι τα μαθαμε, για ρετρο λογους τα προτιμω οπως ειναι :D .

Συγκεκριμενα για τα Pokemon Red/Blue ειδαμε περιπου πως θα ηταν απο τα Gold/Silver που ειναι παρομοια απο αποψη γραφικων.
 
Στις R/B στις G/S/C υπαρχει σημαντική βελτίωση. Μπορεί να μην είναι τόσο εμφανές στους χάρτες, ωστόσο δεν μπορεί να συγκρηθεί με την ποιότητα των πρώτων. Ειδικά από αποψη των μηχανισμών μάχης και σχεδιασμού χαρακτήρων έγιναν άλματα. Στην Crystal είχαμε και κίνηση των χαρακτήρων. Αρκεί να σκεφτούμε ότι παρ' όλο που δεν το συναντάμε μέσα στα παιχνίδια (ωστόσο ενεργοποιείται μέσω rom hacking) οι G/S/C υποστήριζαν τα εφέ του καιρού καί στους χάρτες εκτός απ' τις μάχες (βροχή, λιακάδα).

 


Παράδειγμα: Πώς ήταν στις R/B και πώς στις G/S/C μερικά pokemon:


 


Venusaur



Spr_1g_003.png
Spr_2c_003.png


 


Exeggutor



Spr_1b_103.png
Spr_2g_103.png


 


Mew



Spr_1g_151.png
Spr_2s_151.png
 
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι τα χρώματα στα παιχνίδια του Game Gear μου φαίνονται διαφορετικά από τα παιχνίδια του Game boy color. 1@Crimson Moonlight[/USER] δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία από Game Gear αλλά υπάρχει διαφορά εμφανής. Δεν θυμάμαι αν οι κονσόλες είχαν διαφορετική παλέτα χρωμάτων και εκεί εστιάζεται η διαφορά. Πάντως τα παιχνίδια του Game Boy σίγουρα θα έδειχναν πολύ διαφορετικά με χρώμα όπως και να'χει.

 
Όπως έλεγε και η Sega, τι αξία έχει ένα παιχνίδι χωρίς χρώμα;
 

johnny19818 είπε:
Εγώ πάλι θα έλεγα ότι τα χρώματα στα παιχνίδια του Game Gear μου φαίνονται διαφορετικά από τα παιχνίδια του Game boy color. 1@Crimson Moonlight[/USER] δεν ξέρω αν έχεις εμπειρία από Game Gear αλλά υπάρχει διαφορά εμφανής. Δεν θυμάμαι αν οι κονσόλες είχαν διαφορετική παλέτα χρωμάτων και εκεί εστιάζεται η διαφορά. Πάντως τα παιχνίδια του Game Boy σίγουρα θα έδειχναν πολύ διαφορετικά με χρώμα όπως και να'χει.
Με πληγώνουν αυτά τα λόγια. Εδώ έψαχνα συνέχεια αφορμές να ξεκάνω το dreamcast για να μην το βλέπω, θα έπιανα και το game gear; :diablotin: Aπό βίντεο που έχω δεί πάντως, έχει όντως πολύ καλύτερα χρώματα από το game boy colour. To colour υποστήριζε το πολύ 50 κάτι χρώματα στην οθόνη (και πάρα πολύ σπάνια τα χρησιμοποιούσαν όλα), κι έπρεπε να είναι από συγκεκριμένη παλέτα. Το game gear νομίζω είχε οθόνη πιό κοντά στο game boy advance (όπως το wonderswan).

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
telonio είπε:
Όπως έλεγε και η Sega, τι αξία έχει ένα παιχνίδι χωρίς χρώμα;
Νομίζω ότι το σλόγκαν αυτό ήταν από την Atari για το Lynx.

Crimson Moonlight είπε:
Με πληγώνουν αυτά τα λόγια. Εδώ έψαχνα συνέχεια αφορμές να ξεκάνω το dreamcast για να μην το βλέπω, θα έπιανα και το game gear; :diablotin: Aπό βίντεο που έχω δεί πάντως, έχει όντως πολύ καλύτερα χρώματα από το game boy colour. To colour υποστήριζε το πολύ 50 κάτι χρώματα στην οθόνη (και πάρα πολύ σπάνια τα χρησιμοποιούσαν όλα), κι έπρεπε να είναι από συγκεκριμένη παλέτα. Το game gear νομίζω είχε οθόνη πιό κοντά στο game boy advance (όπως το wonderswan).
Το Game Gear είχε 32 χρώματα στην οθόνη και όπως λες λίγα παιχνίδια τα χρησιμοποιούσαν όλα. Η παλέτα του ήταν όμως 4096 χρώματα και ενώ του color είναι 32768 χρώματα πάλι κάτι δεν πάει καλά με το 2ο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Επειδή δεν είμαι σίγουρος θα με κάνεις να κατέβω στο βάραθρο και να αρχίσω την ανασκαφή να βρω το κουτί με τα pixel. :supergrin:
 
telonio είπε:
Επειδή δεν είμαι σίγουρος θα με κάνεις να κατέβω στο βάραθρο και να αρχίσω την ανασκαφή να βρω το κουτί με τα pixel. :supergrin:
Πραγματικά αν δε σου κάνει κόπος κάν'το. Και γω αυτό νόμιζα αλλά θυμάμαι τη διαφήμιση και την "ήττα" που έφαγα όταν δεν ήταν για Game Gear :p .
 
telonio είπε:
Όπως έλεγε και η Sega, τι αξία έχει ένα παιχνίδι χ`ε9;ρίς χρώμα;
Αυτό ήθελε να πει, αλλά ξέφυγε λιγάκι στη διατύπωση! :supergrin:

sega.jpg
 
telonio είπε:
Όπως έλεγε και η Sega, τι αξία έχει ένα παιχνίδι χωρίς χρώμα;
Αυτό ήθελε να πει, αλλά ξέφυγε λιγάκι στη διατύπωση! :supergrin:

sega.jpg
 
Θυμαμαι απο τοτε δυο πολυ χαρακτηριστικα παιχνιδια που ηθελα παντα να δω με χρωμα. Φυσικα μιλαω για τα υπεροχα Mario Land 2 και Metroid 2. Μεν υπαρχουν διαφοροι τροποι να προσθεσεις χρωματα, αλλα κανενας δεν πλησιαζει την εικονα που φανταζομουν.
 
Για οσους τυχον δε το γνωρίζουν το Super Mario land 2 για gameboy κυκλοφορει εδω και ενα μηνα σε ολοκληρωμενη εγχρωμη εκδοση με τιτλο "Super Mario land 2 DX" οπου εκτος του οτι οι δημιουργοί του εχουν κανει κυριολεκτικά άριστη δουλεια εχουν προσθέσει ως εξτρα χαρακτηριστικό και το Luigi ως επιπλέον χαρακτήρα!

Και τα καλα νεα δε σταματάνε εδω καθως η νεα μοναδική εκδοση του παιχνιδιου εκτος απο ψηφιακη emulated μορφή εχει ηδη βγει εδω και λιγες βδομαδες σε κανονική κασέτα μ'ενα πανέμορφο ημιδιαφανές γαλάζιο χρώμα που ειναι πραγματικα ρετρο καψούρα! Το ιδιο ισχύει και για το Metroid 2 που βλεπετε στην εικονα! Και τα 2 μπορειτε να τα βρειτε μεσω ebay.

Mario DX.png
 
Δειτε gameplay της φουλ εγχρωμης εκδοσης του Super Mario land 2, μπορω να πω οτι ενα ονειρο γινεται επιτελους πραγματικότητα! Η δουλεια που εχει γινει ειναι κυριολεκτικά άψογη και ειναι απορίας αξιο πως γίνεται η Νintendo να μη το ειχε αναλάβει απο μονη της τοσα χρόνια! Οπως αναφέρω και στο προηγουμενο ποστ το παιχνίδι εκτος απο rom εκδοχη κυκλοφορεί και σε κανονική κασέτα την οποια μπορείτε να βρειτε στο ebay!

 
1@Jackie dragon[/USER] Γιάννη από καιρό την έχω δει αυτή την έκδοση όπως και την άλλη Super Mario Land DX του 1ου Super Mario Land αν και εδώ νομίζω είναι πιο όμορφα τα πράγματα. Όντως έχει γίνει πολύ καλή δουλειά και μάλιστα στα γκρουπ του FB υπάρχει ένας τύπος τύπος που πουλάει πλήρες πακέτο με κουτί και manual (νομίζω). Και πάλι βέβαια πρέπει να πω ότι δεν φθάνει στα επίπεδα χρωματολογίου του Game Gear αλλά είναι σίγουρα μια πολύ καλή δουλειά. Το καλό είναι ότι ανοίγει ο δρόμος και για άλλα παιχνίδια. Μακάρι να είναι μια αρχή και για άλλους τίτλους όπως Tiny Toons, Turtles, Mortal Kombat κτλ.

 
Επειδή δεν είμαι σίγουρος θα με κάνεις να κατέβω στο βάραθρο και να αρχίσω την ανασκαφή να βρω το κουτί με τα pixel. :supergrin:
@telonio Τατά! Καλά θυμόμουν λοιπόν!!

atari.jpg
 
Χαρας ευαγγέλια για ολους τους Nintendo fans καθως μολις πριν λιγες βδομάδες κυκλοφόρησε ενα ολοκαίνουριο hack της εγχρωμης εκδοσης του πρώτου Super Mario Land για το gameboy! Ομολογουμένως οι δημιουργοί του εχουν κανει παρα πολυ καλη δουλειά και οπως στη περίπτωση του εγχρωμου hack με το Super Mario land 2 ειναι αδιανόητο το πως η ιδια η Nintendo δεν ειχε ασχοληθεί τοσα χρόνια με το να κανει remake αυτο το κλασσικό platform παιχνίδι.. Τη νεα και πλήρως έγχρωμη εκδοση του Super mario land εκτος απο "κατέβασμα" μπορείτε να τη προμηθευτείτε και σε φυσικό cartridge στο ebay!

Δειτε και βιντεο με ολοκληρωμένο gameplay:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα