A Fistful of Dynamite (1971)

iggylebowski

RetroAdept
Joined
10 Mαϊ 2012
Μηνύματα
868
Αντιδράσεις
647
A Fistful of Dynamite (aka Duck You Sucker) (1971, Sergio Leone)

http://www.imdb.com/title/tt0067140/

Ηθοποιοί: Rod Steiger, James Coburn

Υπόθεση: Ένας μεξικάνος παράνομος κι ένα κυνηγημένο μέλος του IRA, συναντιούνται κατά τύχη και σταδιακά αρχίζουν να παίζουν σημαντικό ρόλο στα δρώμενα της Μεξικάνικης Επανάστασης

Ο αρχικός τίτλος που επιθυμούσε ο Leone ήταν "Once Upon a Time in the Revolution", τα στούντιο όμως επέβαλαν τη γνώμη τους και η ταινία ονομάστηκε "A Fistful of Dynamite" θέλοντας να εκμεταλλευτούν την επιτυχία του παλιότερου "A Fistful of Dollars". H ταινία είναι επίσης γνωστή ως "Duck You Sucker", από την ατάκα που συνήθιζε να χρησιμοποιεί ο χαρακτήρας του James Coburn. Ο Leone αντιμετώπισε ακόμη δύο προβλήματα από τους παραγωγούς. Το πρώτο αφορά το promotion της ταινίας που παρουσιάστηκε σαν ένα κοπιάρισμα του "The Good, the Bad & the Ugly", παρουσιάζοντας τους δυο βασικούς χαρακτήρες της ταινίας ως καρικατούρες των Eastwood και Wallach. Βέβαια, η ταινία καμία σχέση δεν έχει με το "The Good, the Bad & the Ugly", ούτε φυσικά και με το "A Fistful of Dollars", από το οποίο δανείστηκε τον τίτλο. Το δεύτερο, και σημαντικότερο, πρόβλημα ήταν ότι οι παραγωγοί έκαναν ένα άθλιο δεύτερο μοντάζ στη ταινία, βγάζοντάς την στους κινηματογράφους κουτσουρεμένη κατά 30 λεπτά, πρόβλημα βέβαια που αντιμετώπησε σε ακόμη μεγαλύτερο βαθμό ο Leone στο αξεπέραστο "Once Upon a Time in America". Ευτυχώς και οι δυο ταινίες παίχτηκαν στην Ευρώπη ολόκληρες. Το "Α Fistful of Dynamite" είναι όμως το πιο περίπλοκο και μελαγχολικό από τα πέντε συνολικά western που σκηνοθέτησε ο Leone. Ενώ ξεκινάει χαλαρά, με αρκετό χιούμορ, σταδιακά το χιούμορ αρχίζει και χάνεται, βγάζοντας εν τέλει μια μελαγχολική και αντιηρωική διάθεση. Καθώς οι δυο ήρωες της ταινίας αρχίζουν να μπλέκονται με την Μεξικάνικη Επανάσταση, ο τόνος της ταινίας γίνεται πιο σκοτεινός και απαισιόδοξος. Η ταινία αποτελεί ίσως την πιο ειλικρινή καταγραφή των θέσεων του ίδιου του σκηνοθέτη, των σκέψεών του για τη ζωή, για την πολιτική, για την ελευθερία, για τον ηρωισμό, για τον πόλεμο. Η ταινία ξεκινάει σαν κωμωδία για να καταλήξει τελικά σε τραγωδία. Φυσικά υπάρχει η καταπληκτική σκηνοθεσία του Leone, με την ποιητική κινηματογράφηση, τα μεγάλα πλάνα, την εμμονή στα πρόσωπα και στις εκφράσεις, ενώ πολύ όμορφα είναι και τα flash-back γυρισμένα μέσα από μια θολή, ονειρική εικόνα. Το τέλος της ταινίας θυμίζει λίγο το μεταγενέστερο "Once Upon a Time in America", που αρκετοί θεώρησαν διφορούμενο. Πολύ καλές ερμηνείες από τους Rod Steiger και James Coburn, και φυσικά καταπληκτικό το soundtrack από τον μαέστρο Ennio Morricone. Η αρχική σεκάνς της ταινίας μέσα στην άμαξα είναι από τις αγαπημένες μου. Σίγουρα η πιο αδικημένη ταινία του Sergio Leone.

A Fistful of Dynamite - Trailer:

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
@iggy Εξαιρετικη η οπτικη σου.

Μου αρεσει πολυ η ταινια και αποδεικνυεται αλλη μια φορα ποσο μαστορας ηταν ο Λεονε στην επιλογη πρωταγωνιστων.

Ο Coburn ιδιαιτερα, ειναι απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους και θεωρω οτι εκανε λιγοτερες ταινιες απο οτι αξιζε να κανει.
 
Wally είπε:
@iggy Εξαιρετικη η οπτικη σου.
Μου αρεσει πολυ η ταινια και αποδεικνυεται αλλη μια φορα ποσο μαστορας ηταν ο Λεονε στην επιλογη πρωταγωνιστων.

Ο Coburn ιδιαιτερα, ειναι απο τους αγαπημενους μου ηθοποιους και θεωρω οτι εκανε λιγοτερες ταινιες απο οτι αξιζε να κανει.
Ο Leone πρέπει να ήταν από τους πιο αδικημένους σκηνοθέτες. Η συμπεριφορά των παραγωγών απέναντι στις ταινίες του ήταν αισχρή, ειδικά στον Once Upon a Time in America. Mου άλλαξε τη σχέση που είχα με τα western, που για μένα προσωπικά χωρίζονται σε πριν και μετά Fistful of Dollars εποχή. Αυτός και ο Peckinpah μου έμαθαν να αγαπώ τα western, αν και ακόμη συνεχίζουν να μη μου αρέσουν πολλά από την εποχή του 50 που θεωρούνται κλασσικά.

Τον Coburn τον λάτρεψα από την πρώτη φορά που τον είδα στο Magnificent Seven. Άλλος ένας παλιός ηθοποιός που δεν του φέρθηκε καλά το Hollywood στη δύση της καριέρας του. Αν και τα υποτιμώ τα Όσκαρ, τουλάχιστον ήταν μια αναγνώριση αυτό που πήρε στο Affliction (1997)
 
Πραγματι ο Λεονε δεν αντιμετωπιστηκε με το δεωντα σεβασμο απο τους αμερικανους παραγωγους.Ειναι και μενα ενας απο τους αγαπημενους μου σκηνοθετες και μιας και αναφερθηκε και το Οnce upon a time in america να πουμε οτι κατηγορηθηκε οτι τη γυρισε εκμεταλλευομενος την επιτυχια του νοννου,ομως η αληθεια ειναι πως προκειται για το τελος μιας ανεπισημης τριλογιας.Ξεκινησε με το Once upon a time in the west μετα με το A fistfull of dynamite και εκλεισε με το Once upon a time in america δειχνωντας τρεις διαφορετικες ιστοριες απο τρεις περιοδους της αμερικανικης ιστοριας.Στα της ταινιας δεν μπορω να πω κατι iggy εισουν σαφεστατος.
 
Πίσω
Μπλουζα