A500 από Γερμανία

Rygar

Apple Lover
Joined
14 Ιουλ 2006
Μηνύματα
8.289
Αντιδράσεις
3.350
Πρέπει να δηλώσω ότι φόρουμ αυτό μου έχει κάνει φοβερή ζημιά. Θα σας πω σε μερικές μέρες τί εννοώ.

Να μην πολυλογώ, βρήκα 2 Α500. Η μία από Γερμανία, πεντακάθαρη, χιόνι λέμε, με τροφοδοτικό, ποντίκι και μανουαλ γερμανικό. Μονο αυτά! Η 2η από UK στο κουτί της κομπλε με modulator, manuals, δισκετες και μερικα original παιχνιδάκια τα οποία και να μην τα είχε δε θα με ένοιαζε. Φαίνεται κάπως κιτρινιασμένη αλλά και η φωτογραφία δεν είναι ιδιαίτερα καθαρή για να είμαι σίγουρος. Εχει περίπου 20 ευρώ διαφορά με την 1η, συμπεριλαμβανομένων των μεταφορικών. Για να είμαι ειλικρινής ό,τι έχω χτυπήσει μέχρι τώρα, κοιτούσα να είναι σε κουτί. Το βλέπω για τη 2η αλλά σκέφτομαι τις κιτρινίλες. Η πρώτη είναι όπως είπα χιόνι. Οι κιτρινίλες βέβαια θα μπορούσαν να φύγουν με κάποιο ανταλλακτικό πληκτρολόγιο ή με κάποιο τρόπο...χημικό. Τί θα με συμβουλεύατε ρε παιδιά;
 
οι κιτρινιλες δεν φευγουν... :(
 
Πάρε χωρίς δεύτερη κουβέντα την κάτασπρη..Οι κιτρινίλες δεν φεύγουν με τίποτα!!!!
 
pare kai tis 2 kai allakse ta keyboards an thes ENG ! h mono ta koumpia pou einai diaforetika :)
 
Eιμαι υπερ της 2ης.Τωρα αν η κιτρινη σου καθεται καλυτερα στην φωτο υπαρχει το schaum-reiniger ενα χημικο το οποιο κανει αυτη την δουλεια γιατι το εχω.Απο την αλλη δεν ξερω τι ειδους κιτρινιλες ειναι στην συγκεκριμενη περιπτωση LOL.Παντως πιστευω οτι θα κανει δουλεια το χημικο παντα ομως με καθε επιφυλαξη........Παντως αν θες την γνωμη μου,η ασπρη μετα απο τοσα χρονια με βαζει σε υποψιες
 
Ρε θα με τρελάνετε!!! Ακου και τις 2:icon_biggrin:

Λοιπόν σας παραθετω λινκς και απο τις 2.

A500 απο Γερμανια

A500 απο UK

Η 2η Α500 φαίνεται σε μια φωτογραφία, αλλα είναι καπως μακρινή η απόσταση και δεν ξέρω εάν η κιτρινίλα που διακρίνεται είναι λόγω κακής φωτογράφισης ή όντως είναι κίτρινη.

Ρε, δε μπιστεύω να μου τις φάτε, ε; :biglaugh:
 
και τις 2 άμεσος τώρα εγώ!!!!

lol όχι βεβαια! δεν νομίζω κανεις από εδώ μέσα να τις φάει!

βλέπω η Γερμανική δεν έχει ανοιχτεί ποτε... αν έχει τρέξει η μπαταρία μπορεί και να μη δουλεύει! καλύτερα να ρωτήσεις αν είναι OK και για τις 2....
 
Η γνωμη μου ειναι παρε αυτην με το κουτι A500 απο UK

ειναι super και δοκιμασμενη.Που τις ειδες τις κιτρινιλες?
 
johnk10 είπε:
Η γνωμη μου ειναι παρε αυτην με το κουτι A500 απο UKειναι super και δοκιμασμενη.Που τις ειδες τις κιτρινιλες?

Καλημέρα σε όλους.

Και αυτό έκανα φιλε johnk10. Ισως και να ηταν ιδεα μου για τις κιτρινιλες, απλα οπως θα ειδες, η φωτο δεν ειναι και ιδιαιτερα καθαρη. Τεσπα, την ηθελα κομπλε με τα μανουαλ της με τις δισκετες της με τα ολα της και ιδιως στο κουτι της και γι'αυτο τη χτυπησα. Δεν προοριζεται για επαναπωληση αλλα για καθαρα προσωπικη ευχαριστηση, ακομα και αν τη χρησιμοποιω σπανια.

Παίδες ευχαριστω πολυ!
 
Καλοταξιδη μεσα στον χωρο των games.
 
ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΟΊΞΕΙΣ AΜΕΣΩΣ μόλις την παραλαβής και να αφαιρέσεις την μπαταρία! είναι ζήτημα χρόνου να αρχίσει τις διαρροές και να τα καταστρέψει όλα... είναι ΣΗΜΑΝΤΙΚΌ!
 
Εχει δικιο ο keropi προσοχη.........
 
keropi είπε:
NA THN ANOIKSEIS AMESOS molis thn paralaveis kai na afaireseis thn mpataria! einai zhthma xronou na arxisei tis diarroes kai na ta katastrepsei ola... einai SHMANTIKO!
Οκ παιδιά, ευχαριστώ. Θα την άνοιγα ουτως ή άλλως, ίσως όμως να μην έδινα τόση βάση στη μπαταρία. Το ίδιο να υποθέσω ότι χρειάζεται και μια Α1200 που παραλαμβάνω από Δευτέρα, σωστά;
 
Μαντης εισαι?Βουλωμενο γραμμα διαβαζεις.

lol
 
όχι, οι 1200 δεν έχουν μπαταρίες μέσα! αν έχει μπαταρία θα είναι σε κάνα accelerator/memory expansion, και το βλέπεις άμεσος ανοίγοντας το πορτάκι από κάτω... κατά 99% τα A1200 expansions έχουν coin "μπατεριες", οποτε δεν έχεις πρόβλημα ποτε
 
keropi είπε:
NA THN ANOIKSEIS AMESOS molis thn paralaveis kai na afaireseis thn mpataria! einai zhthma xronou na arxisei tis diarroes kai na ta katastrepsei ola... einai SHMANTIKO!
Η Amiga 500 δεν έχει μπαταρία παιδιά οπότε δεν υπάρχει κανένας φόβος..Αντιθέτως μπαταρία έχει η extra μνήμη οπότε αν έχει η amiga επέκταση επάνω καλό θα ήταν να την κάνει ένα ξεσκόνισμα!Η A 1200 θέλει ένα έλεγχο γιατί έχει μπαταρία...Καλύτερα να την αλλάξεις με μια καινούρια και να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!
 
ρε παιδιά , ΠΟΥ είδατε ότι η 1200 έχει μπαταρία??????? aaaaaaaa!!!!!!!!!!

σκεφτόμουν την 500+ , η απλή 500 δεν έχει μπαταρία στο mobo... αλλα τα extra 512kb ram που μάλλον έχει παίζει να έχουν από τις άθλιες μπαταρίες που είναι σαν βαρελάκια...

IMG_2213.JPG
 
Συμφωνώ με τον keropi.

Δεν υπάρχουν μπαταρίες στην mobo παρά μόνο στις κάρτες.

Τις δικές μου τις άλλαξα με Brand new Lithium 3V προ ολίγων ημερών :cool:
 
geoanas είπε:
Συμφωνώ με τον keropi.Δεν υπάρχουν μπαταρίες στην mobo παρά μόνο στις κάρτες.

Τις δικές μου τις άλλαξα με Brand new Lithium 3V προ ολίγων ημερών :cool:
Εχω χτυπήσει και ενα 512Kb upgrade το οποίο απ'οτι είδα στη φωτό έχει μπαταρία.
 
e ναι, το 95% τον 512kb upgrade έχουν the RTC οποτε και μπαταρία...
 
Πίσω
Μπλουζα