Acorn BBC Micro "Επισκευή τροφοδοτικού"

Muttley Black

Retro Member
Joined
21 Φεβ 2015
Μηνύματα
174
Αντιδράσεις
157
Πριν 1-2 χρόνια είχε φτάσει στα χέρια μου ένας Acorn BBC Micro Model B. Πραγματικά ένα πολύ ωραίο μηχανάκι κατασκευαστικά. Το αγόρασα και αυτό ως untested (συνήθως έτσι κάνω γιατί μου αρέσουν οι επισκευές) και πρώτη μου προτεραιότητα ήταν η αλλαγή των 2 x RIFA πυκνωτών και ενός ακόμη ηλεκτρολυτικού στα 220uf.

Οι RIFA επειδή είναι εμποτισμένοι πυκνωτές, έχουν την τάση με τα χρόνια να ξεραίνονται, με αποτέλεσμα στην σήμερον ημέρα να βάλεις τον BBC στο ρεύμα για δοκιμή και να σκάνε. Άρα το σωστότερο είναι πριν καν βάλουμε στην πρίζα τον BBC, να τους αντικαταστήσουμε με νέους.

Αγόρασα οπότε ένα KIT από εδώ και αφού ήρθε προχώρησα στην αντικατάσταση των πυκνωτών.

Αφαιρώ το τροφοδοτικό από το κουτί και το ανοίγω στον πάγκο μου.


IMG-0517.jpg

Βγάζω και την πλακέτα από το μεταλλικό περίβλημα λύνοντας μερικές βίδες και εντοπίζω τους πυκνωτές. Επίσης αφαιρώ και το καλώδιο του γιατί είχε γίνει κολλώδες από τα χρόνια. Θα έβαζα νέο, χρώματος μαύρου.


IMG-0520.jpg


IMG-0532.jpg


Έπειτα αφαιρώ τους παλιούς πυκνωτές και δεν τους βρίσκω σκασμενους. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει πως δεν θα έσκαγαν στα χέρια μου αν επιχειρούσα να δοκιμάσω τον BBC βάζοντάς τον στο ρεύμα.


IMG-0531.jpg


Τοποθετώ τους νέους πυκνωτές στην πλακέτα και πλένω με ισοπροπυλική αλκοόλη για να καθαρίσω από το Flux. Προσπαθώ να μοιάζουν και οι κολλήσεις μου με τις εργοστασιακές για να μην έχουν διαφορά στο μάτι. (έχω λόξα μην με κοροϊδεύετε). :fafoutis:


IMG-0523.jpg


IMG-0524.jpg


Τοποθετώ ξανά την πλακέτα στο μεταλλικό πλαίσιο και επιπλέον βάζω σε κάθε βίδα μια σταγόνα από βερνίκι νυχιών (όχι από τα δικά μου) για να μην λασκάρουν στο μέλλον. Επίσης τοποθετώ νέο καλώδιο και μονώνω τα άκρα με μακαρόνι θερμοσυστελλόμενο.

IMG-0525.jpg


IMG-0527.jpg

Όλα είναι έτοιμα πλέον. Τοποθετώ ξανά το τροφοδοτικό στον υπολογιστή και κάνω την δοκιμή μου. Όπως θα δείτε ο BBC αποδείχθηκε λειτουργικός!


IMG-0529.jpg


IMG-0530.jpg
 
Και αν σου πω πως από πάντα έχω loctite μπλε στο συρτάρι μου αλλά ποτέ μου δεν το χρησιμοποίησα, τι θα πεις;! :banghead:
 
Αυτο που συμβαινει ειναι οτι εχουμε μαζεψει ο καθενας ενα εκατομμύριο πραγματα και αντε να θυμηθεις τι, πως, που και γιατι. Κλασσικά και εγω περιστασιακά συναντώ κατι που θα μπορούσα να ειχα χρησιμοποιήσει παλιότερα ή δεν βρίσκω κατι οταν έρχεται η ώρα να το χρησιμοποιήσω!
 
Εγώ τα θυμάμαι αφού τα αγοράσω ξανά! Χαχαχαχα
 
Πίσω
Μπλουζα