Adventures στον ST

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
Τα καλύτερα adventures (sorry αν ξεχνάω κάποιο) που κυκλοφόρησαν στον ST:

Sierra On-Line

* King's Quest: Quest for the Crown

* King's Quest II: Romancing the Throne

* King's Quest III: To Heir is Human

* King's Quest IV: The Perils of Rosella

* Space Quest I: The Sarien Encounter

* Space Quest II: Vohaul's Revenge

* Space Quest III: The Pirates of Pestulon

* Leisure Suit Larry I: In the Land of the Lounge Lizards

* Leisure Suit Larry II

* Leisure Suit Larry III

* Police Quest: In Pursuit of the Death Angel

* Police Quest II: The Vengeance

* The Quest for Glory II: Trial by Fire

* The Colonel's Bequest

* The Black Cauldron

* Winnie the Pooh in the Hundred Acre Wood

* Mixed-up Mother Goose

* Gold Rush!

* Manhunter: New York

* Manhunter: San Francisco

* Codename: Iceman

Psygnosis

* Chrono Quest

* Chrono Quest II

Magnetic Scrolls

* The Pawn

* The Guild of Thieves

* Jinxter

* Corruption

* Fish!

* Myth

* Wonderland

Level 9 Computing

* Colossal Adventure

* Adventure Quest

* Dungeon Adventure

* Snowball

* Return to Eden

* The Worm in Paradise

* Gnome Ranger

* Gnome Ranger II: Ingrid's Back

* Knight Orc

* Lancelot

* Scapeghost

Lucasarts

* Maniac Mansion

* Zak McKracken

* Indiana Jones and the Last Crusade

* Loom

* The Secret of Monkey Island

Virgin

* Lure of the temptress

Delphine software

* Operation Stealth

* Future Wars
 
Hint: Μερικά από τα Adventures του ST, ενώ υπήρχαν για 8bitα, δεν είχαν κυκλοφορήσει ποτέ για Amiga! Αυτό πρακτικά έκανε τις δικές του εκδόσεις για τα συγκεκριμένα παιχινιδιών απλά τις καλύτερες που κυκλοφορούσαν!

Ενδεικτικά αναφέρω το εκπληκτικό Knightmare (1991) και το Arcade/Adventure Where Time Stood Still.
 
...όπως πάντα σωστός ο Aeon... :)

Ο ST "καθιερώθηκε" λίγο γρηγορότερα, με αποτέλεσμα οι εταιρίες να κυκλοφορούν αρχικά μόνο εκεί τις 16-bit versions των παιχνιδιών τους.

Ασχετο, αλλά πάντα αναρωτιώμουν γιατί δεν κυκλοφόρησαν το Where Time Stood Still (που είχε γίνει και Special Review και είναι όντως arcade adventure όπως σωστά λέει ο Aeon) σε άλλους οκτάμπιτους πλην του Spectrum. To The Great Escape πως το κυκλοφόρησαν δηλαδή;

Οσο για το Knightmare, έχω την εντύπωση ότι ο Aeon αναφέρεται στο παιχνίδι της Activision (που είναι όντως adventure) και κυκλοφόρησε ένα χρόνο μετά τις εκδόσεις των οκτάμπιτων - το 1988.

(Το άλλο Knightmare, του 1991, ήταν RPG, και υπήρχε και στην Amiga)

...πάντως, τα αντβεντσουράκια που παρέθεσε ο Shinobi υπάρχουν απ' όσο γνωρίζω και στην αγαπημένη μου Amiga, οπότε δεν έχω λόγο να κατεβάσω επιπλέον και τις ST versions (boo !! :p ).

Aν πάντως θέλετε να ξεφύγουμε λίγο απο τις αναφορές αποκλειστικά σε adventures, θεωρώ ότι αξίζουν στον ST και τα ακόλουθα παίγνια:

- Ιnternational Karate (αν και η ροή του παιχνιδιού στις εκδόσεις του C64 και των οκτάμπιτων Atari μου φαίνεται καλύτερη)

- Mata Hari (καλύτερο απο την Amstrad vesrsion).

- Prohibition (ανώτερο των οκτάμπιτων εκδόσεων)

- F-15 Strike Eagle (ίσως η απόλυτη έκδοση αυτού του θρυλικού flight sim)

- Goldrunner (με είχε εντυπωσιάσει η έκδοση σε ST. H έκδοση για Amiga θα μπορούσε να είναι και καλύτερη).

- Star Trek - the Rebel Universe (σαφώς ανώτερο απο την έκδοση του C64 αλλά και εκείνη των απαίσιων PC).

- Sundog - Frozen Legacy (ανώτερο απο την έκδοση του Apple).

- Captain Blood (φτιάχτηκε για ST και φαίνεται. Είναι φυσικά ανώτερο απο τις εκδόσεις των οκτάμπιτων, αλλά υπερέχει ελαφρώς και απο την έκδοση της Amiga σε ορισμένα σημεία).

- Tai-Pan (λόγω νοσταλγίας προτιμώ τις οκτάμπιτες εκδόσεις, αλλά η έκδοση του ST είναι πράγματι πολύ καλή).
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Φίλε Billy τα περισσότερα από αυτά (αν όχι όλα) έχουν φτιαχτεί σε ST και υπερέχουν της Amiga version -που είναι ported versions και κάπως πιο αργές- οπότε τα προτιμώ!
 
...δεκτή και σεβαστή η άποψή σου, και ειδικά για τους πιό παλιούς τίτλους, συμφωνώ και εγώ - πρέπει να έχουμε να κάνουμε με ports.

Πάντως θυμάμαι χαρακτηριστικά που είχα μία κόντρα (τι άλλο; :D ) με έναν "άσπονδο φίλο" ST user, σχετικά με το Secret of Monkey Island, το οποίο στην Amiga ήταν ανώτερο οπτικά (και φυσικά και ηχητικά - δεν το συζητάμε).

Για το θέμα της ταχύτητας επιφυλάσσομαι μέχρι να μου δοθεί η ευκαιρία να κάνω κάποια tests ώστε να δώ αν όντως -και σε ποιό βαθμό- υφίσταται κάτι τέτοιο (είχα δεί στο παρελθόν κάποια παιχνιδάκια ελαφρώς πιό γρήγορα στον ST, όπως το Kick Off για παράδειγμα, και ορισμένα άλλα κυρίως 3D, αλλά κανένα δεν ήταν adventure).
 
Το Monkey Island του ST ήταν ported EGA graphics και ήχος ported απο μεγαφωνάκι PC :D Όχι οτί 8α μπορούσε να συγκριθεί με Amiga version αλλά λέμε τώρα ;) Νομίζω ήταν και το τελευταίο game Lucas arts στον ST μια και δε πούλησε καθόλου καλά (συγκριτικά με Amiga/PC)!
 
Όντως το Monkey Island ήταν το προτελευταίο adventure για ST. Το τελευταίο ήταν το Lure of the Temptress της Virgin (φανταστικά χαρακτηριστικά στο Αταρι αυτή η έκδοση). Βέβαια υπήρξαν και δύο καταπληκτικά adventures για Atari STE 1MB τα οποία ...απαγορεύτηκαν και για το ένα ο λόγος ήταν οτι είχε να κάνει η υπόθεση του με σατανισμό. Μόλις τα θυμηθώ θα τα αναφέρω.
 
δε ξέρω αν λες ένα τρομερό adventure που είχε βγει σε PC και βασιζόταν σε ένα βιβλίο του Lovecraft. Δε θυμάμαι το όνομα όμως :(
 
Monkey Island:

monkey.gif


H.P. Lovecraft games on Atari ST

The Hound of Shadow

eldritch_houndshadow.jpg

The Lurking Horror

Lurking_Horror_box_art.jpg


(αλλιώς κοιτάχτε στην wiki ή εδώ)

Άλλα γνωστά και καλά avdentures που βασίζονται σε ιστορίες του Lovecraft, όμως α) δεν νομίζω ότι είχαν απαγορευτεί β) δεν ξέρω εάν είχαν κυκλοφορήσει για Atari ST.

Prisoner of Ice

Shadow of the Comet
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Tα adventure που δεν θυμόμουν παραπάνω ήταν τα Black Sect και Sukiya της Lankhor. To πρώτο είχε σαν θέμα τον σατανισμό. Η αλήθεια είναι οτι είχε υποβλητική ατμόσφαιρα.

http://www.lankhor.org/rubriques.php
 
Aυτό το Black Sect πρέπει να το δώ από κοντά...

δείχνει υπέροχο ακόμα και τώρα...
 
...έχω αρχίσει να μετανοιώνω που δεν ξέρω γαλλικά... :(
 
Πραγματικα νιωθω λυπη οταν ανακαλυπτω πως

υπαρχουν ακομα καταπληκτικα adventure που δεν τα ξερω καν!!

Οπως το the hound of shadow και ποσα αλλα!!!

Πραγματατικα ημουν λατρης των adventures παρα των soot em up

εχω παιξει απειρα adventures αλλα τα εβγαλα αλα τα αφησα

στην μεση και οταν ανακαλυπτω καλα adventures δεν με κραταει

η καρεκλα!!!
 
Βρε Πανο !! τι το θελες το λινκ ?? :p

Μας βλεπω ολους για Γαλλικα (και πιανο) :D
 
SCUMMVM ......

Έχει τρέξει κανείς GAMES (από AMIGA όμως )στο SCUMMVM στο PC .....

Με τα παλιά γραφικά φυσικά λέμε .....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
TI??? Δεν ανέφερε κανένας ακόμη το "A Cruise for a Corpse"? Ντροπή ;)

mikez είπε:
SCUMMVM ......
Έχει τρέξει κανείς GAMES (από AMIGA όμως )στο SCUMMVM στο PC .....

Με τα παλιά γραφικά φυσικά λέμε .....
Έχω τρέξει στο "pimped" falcon μου το scummvm. To Day of the Tentacle έπαιζε μια χαρά!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα