AfrOS live CD ερώτηση

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
68
Καλημέρα!

Χθες δοκίμασα το AfrOS live CD (afros-live_0.9.7-8.12_1) σε VMWare περιβάλλον. Μπουτάρει, βγάζει την ωραιότατη εικονίτσα του Aranym με τη μελισσούλα κι ένα κέρσορα που αναβοσβήνει και... τίποτα! Τί πρέπει να κάνω; Έχω δοκιμάσει όλες τις επιλογές... :(
 
Τα Live CD δεν είναι για να bootάρεις από αυτά?

Για ξεκίνα το κανονικά και πες μας
 
Eχμ... μα αυτό κάνω, όπως λέω!
 
Όχι σε VMware αλλά κανονικά πως να το πω.... χωρίς VMware?
 
εγώ σε debian linux απλά εκανα apt-get install aranym, τώρα για να παίξει θέλει κάποιο Tos image στον φάκελο που είναι οι ρυθμίσεις του προγράμματος για τον χρήστη μας, εμένα πχ στο /home/nikiforos/.aranym μετά παίζει κανονικά σαν να έχω πχ falcon 030 και μπορώ να έχω και δίκτυο και τα πάντα κανονικά! δλδ είναι ένα virtual machine από μόνο του το πρόγραμμα. Το live cd είναι βασικά για επίδειξη.
 
Δουλεύει μια χαρα στο xVM virtualbox.
 
Xμ, μα τί στο καλό; Εμένα φορτώνει μέχρι εδώ, και μετά μένει με τον κέρσορα να αναβοσβήνει... :( :( :(



[EDIT] Γιεα! Έφτιαξα ένα ακόμα εικονικό μηχάνημα με μεγαλύτερα specs και μπουτάρει αυτή τη στιγμή... αααααχ, το TOS font... :)

...

DESKTOP!!!!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
εμένα παίζει! καλά πως βάζετε εδώ μέσα σωστές φωτος????
 
NikiforosST είπε:
καλά πως βάζετε εδώ μέσα σωστές φωτος????
Ο μακράν καλύτερος τρόπος είναι να φτιάξεις ένα album στη gallery σου (στο προφίλ σου) και ανεβάζοντάς τες εκεί,να postάρεις το δεύτερο link κάτω από κάθε φωτογραφία,μέσα στο thread που επιθυμείς...
 
Και τί ακριβως κανει αυτο το KafrOS;Τρεχει ST binaries;
 
Μα δεν κανει κατι η διανομη...το Aranym τρεχει τα "binaries" σαν ενας οποιοσδηποτε emu σε οποιοδηποτε host λειτουργικο.
 
A, δηλαδη τρέχει σε PC. Ευχαριστώ, δε θέλω ακόμα ένα "free as in freedom" λειτουργικό.
 
Rygar είπε:
A, δηλαδη τρέχει σε PC. Ευχαριστώ, δε θέλω ακόμα ένα "free as in freedom" λειτουργικό.
Για να σε διορθώσω, το Afros τρέχει σε οποιονδήποτε Atari έχει αρκετή μνήμη να το σηκώσει, συμπεριλαμβανομένου και του Aranym. Όπως το είδα δεν θα έχει ιδιαίτερο πρόβλημα να τρέξει στον STE σου με 4MB RAM και HD (αρκεί να αλλάξεις το mint.prg με το αντίστοιχο 68000 target).

Τώρα αναφερόμενος στο live cd, είναι το afros με τη διαφορά ότι είναι σεταρισμένο για το ARANYM.

Αυτό ναι, προφανώς και δεν είναι φτιαγμένο για κάποιον που θέλει να παίξει ένα παλιό παιχνιδάκι στον ST του ή σε κάποιον emulator. Είναι φτιαγμένο για έναν χρήστη εφαρμογών Atari που θέλει να τρέξει όσο το δυνατόν γρηγορότερα τις εφαρμογές του, όπως το Calamus ή το Inshape ή το Gemgraph ή οτιδήποτε χρησιμοποιεί τέλος πάντων. Είναι ένα virtual machine. Η λογική είναι το εγκαθιστώ στο μηχάνημα μου και αυτό κάνει boot σε MiNT χρησιμοποιώντας το linux όπως το MiNT χρησιμοποιεί το TOS. Είναι σαν να έχεις ένα Falcon 060 στα 400-500 ΜHz.. Αυτό προφανώς και δεν ενδιαφέρει τον συλλέκτη ή τον άνθρωπο που του αρέσουν οι υπολογιστές των προηγούμενων δεκαετιών.
 
Θες να πεις δηλαδή ότι μπορώ να βάλω το ενλόγω εναλλακτικό OS π.χ. στο Ultrasatan; Οταν ανοίγει το ST, δε διαβάζει κατευθείαν από τις ROMS; Πώς θα ξεκινήσει να φορτώνει το εναλλακτικό OS; Σορι, μονο από Amiga ξέρω :D
 
Rygar είπε:
Θες να πεις δηλαδή ότι μπορώ να βάλω το ενλόγω εναλλακτικό OS π.χ. στο Ultrasatan; Οταν ανοίγει το ST, δε διαβάζει κατευθείαν από τις ROMS; Πώς θα ξεκινήσει να φορτώνει το εναλλακτικό OS; Σορι, μονο από Amiga ξέρω :D
Αυτό περιλαμβάνει μάθημα πέρι του λειτουργικού του Atari ST και μάλλον δεν είναι κάτι που πολυενδιαφέρει. EDIT: Το afros για να στο δώσω με κάποια αναλογία είναι σαν linux distro με την διαφορά ότι αντί για linux έχουμε MiNT.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πίσω
Μπλουζα