Afterburner Internal Lighting Kit - Backlit στο Gameboy Advance!

jumaru17

RetroWannaBe
Joined
31 Αύγ 2007
Μηνύματα
83
Αντιδράσεις
3
Αν και άργησα λιγάκι πήρα και γω επιτέλους τα Gameboy Color, Gameboy Advance!
DSC00002.jpg


Ψάχνοντας στο ιντερνετ έπεσα πάνω σε ένα mod kit με το οποίο το GBA αποκτά φωτιζόμενη οθόνη!!

abkit_large.jpg
afterburner_051602_package-1.jpg
afterburner_051602_stuff.jpg


Το κιτ περιλαμβάνει όλα τα απαραίτητα υλικά για τη διαδικασία και αναλυτικές οδηγίες. Μάλιστα είναι πολύ δημοφιλές και το έχουν βάλει παρα πολλοί είτε μόνοι τους είτε αγοράζοντας gba με εγκατεστημένο afterburner ή ακόμα και στέλνοντας την κονσόλα τους για να τους το βάλουν άτομα που ξέρουν. Για την ρύθμιση της φωτεινότητας πρεπεί να τρυπηθεί το εξωτερικό του μηχανήματος για να μπεί το brightness knob(ρυθμιστής φωτεινότητας)

afterburner_061302_gbabrightness.jpg


ή να μπεί ένα dimmer στο εσωτερικό και να ρυθμίζει την ένταση του φωτισμού μέσω hotkeys των κουμπιών της κονσόλας. Θέλω πάρα πολύ να το βάλω στο δικό μου και θέλω να δω πως σας φαίνεται το ολο concept. Βέβαια αν και γενικά ασχολούμαι με κάθε είδους χειροτεχνίες απο ηλεκτρονικά δεν ξέρω τπτ γιαυτό σίγουρα θα χρειαστώ την βοήθεια κάποιου μέλος του grm!

Δεν δείχνει υπέροχο?

gba-afterburner.jpg
92863054_61c068d30f.jpg


Χωρίς το Afterburner:

aboff.jpg


Με το Afterburner:

abon.jpg


Παρουσίαση του Afterburner:

http://www.youtube.comwatch?v=DDHWLUCrgaY
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Πολύ ωραίο mod, ειδικά στα διάφανα gameboy!Καλόπαιχτα jumaru17! :)
 
Παιδιά να ρωτήσω το έχει κάνει κανείς στο δικό του??? :p
 
Σε προειδοποιώ....να είσαι πολύ σίγουρος ότι μπορείς να το καταφέρεις πριν το πάρεις....

Κάνοντας δοκιμές για αντίστοιχη μόντα σε original gameboy....συνάντησα τόσο μεγάλες δυσκολίες που κατέστρεψα 2 gameboy ....και τελικά δεν κατάφερα να το κάνω να δουλέψει.

Δεν ξέρω πόσο διαφορετική είναι η διαδικασία για το advance...

Σε κάθε περίπτωση πάντως, μπορείς να τσιμπήσεις ένα gameboy advance SP που είναι σχετικά φθηνό και έχει φωτειζόμενη οθόνη από μόνο του ...
 
To Afterburner το είχα αγοράσει κι εγώ πριν κάποια χρόνια και το εγκατέστησα σε ένα λευκό GBA. Δεν ήταν εύκολη υπόθεση όμως....Θέλει προσοχή. Οταν αποφάσισα να το εγκαταστήσω είχα πάρει και ένα μαύρο case από την αντιπροσωπεία και έκανα γενική μοντίφα!

Το θέμα όμως δεν είναι εκεί......το θέμα είναι που θα το βρεις για αγορά. Υπάρχει ακόμη; Μακάρι να υπάρχει κάπου γιατί αξίζει το κόπο.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν τελικα το κανεις, καλο θα ειναι να εφοδιαστεις και με ενα ζευγαρι επαναφορτιζομενες μπαταριες ΑΑ, γιατι με το backlit θα σου τις ρουφαει για πρωινο ροφημα σε ενοχλητικοτατο βαθμο (καθως καμια σχεση δεν εχει με το regulation που εχει ο φωτισμος του Gameboy Light για παραδειγμα που χρησιμοποιει ΑΑ μπαταριες). Αν σωνει και καλα θελεις φωτισμο σε GBA, ειχα δει ενα mod παλιοτερα με ξηλωμενο SP σε GBA case, αλλα με καπως ελαφρα αυξημενο πλατος. Μηπως να στραφεις σε καποια τετοια κατευθυνση? (Και θα εφοδιαστεις και με το ατου της επαναφορτιζομενης μπαταριας του SP).
 
Νομίζω ότι τέτοια kit είχαν περισσότερο νόημα την εποχή που δεν υπήρχε ακόμα το GBA SP ή έστω η "αναβάθμιση" σε SP κόστιζε ένα πολύ σεβαστό ποσό, ενώ η αγορά του Afterburner backlight ήταν σαφώς φτηνότερη.

Σήμερα είναι μάλλον πολύ απλούστερο (και πιθανώς και το τελικό κόστος θα είναι περίπου το ίδιο...) να βρεις ένα μεταχειρισμένο GBA SP ή Micro και να κάνεις την δουλειά σου άνετα. Έχω και τα 2 μοντέλα (απλό και SP) και πραγματικά η οθόνη είναι μέρα με την νύχτα.
 
Maddog είπε:
Νομίζω ότι τέτοια kit είχαν περισσότερο νόημα την εποχή που δεν υπήρχε ακόμα το GBA SP ή έστω η "αναβάθμιση" σε SP κόστιζε ένα πολύ σεβαστό ποσό, ενώ η αγορά του Afterburner backlight ήταν σαφώς φτηνότερη.
Σήμερα είναι μάλλον πολύ απλούστερο (και πιθανώς και το τελικό κόστος θα είναι περίπου το ίδιο...) να βρεις ένα μεταχειρισμένο GBA SP ή Micro και να κάνεις την δουλειά σου άνετα. Έχω και τα 2 μοντέλα (απλό και SP) και πραγματικά η οθόνη είναι μέρα με την νύχτα.
Φίλε maddog πολύ όμορφο το sp ειδικά οι διάφορες εκδόσεις,(το ψάχνω boxed ή σε καλή κατάσταση αλλά δεν έχω βρεί τίποτα :( ) αλλά ανήκω σε αυτούς που το pad-like σχήμα του παλιότερου gba τους βολεύει πολύ περισσότερο! :D Όπως έχω αναφέρει και παλιότερα η μονη φορητή που είχα ποτέ μου ήταν το Sega Game Gear ενω τα gameboys τα σνόμπαρα αν κ πλέον έχω καταλάβει την αξία τους και άρχισα να βρίσκω ότι μπορώ από αυτά :) H Η ιστορία πήγε καπως έτσι 1987 -1997 Segakias με λίγες πινελιές Nintendo φανμποισμού :flower: (κυριώς λόγω οτι η 1η μου κονσόλα ήταν το nes και η 2η το megadrive), 1997 - 2001 Sony/Sega 2001 - σήμερα Sony!
 
Ενας λογος που θα αξιζε να κανει καποιος την προσπαθεια, ειναι ο χαλια σχεδιασμος για παιχνιδι του sp. Προσωπικα δεν με βολευει καθολου μα καθολου, και κυριως τα L-R του. Το game boy micro δεν παιζει game boy classic, αλλα ουτε ειναι και σε τραγικα καλυτερη μοιρα βολικοτητας..
 
Πίσω
Μπλουζα