AGA scummVM

grinder

RetroActive
Joined
15 Νοέ 2010
Μηνύματα
358
Αντιδράσεις
116
Μια και δουλεύουν όλα στον ST (HDD, STHLOAD), έχω και μια ερώτηση για Amiga και scummvm…

γίνετε μέσω summvm να χρησιμοποιήσω πραγματικό hardware, δηλαδή το roland mt-32;

Η σκέψη είναι να συνδέσω την A1200 με το roland, ώστε να παίξω μέσω scummvv τα monkey island 1,2 των pc VGA εκδόσεων με το παρακάτω setup παίρνοντας τον ήχο από το mt.

A1200 (blizzard 1230/50Mhz +FPU, 64MB)

Roland mt-32 (δεν έχω midi interface)

1084 monitor (διάβασα ότι χρειάζεται VGA monitor, ισχύει ;)

OS: classic Workbench

(Την ίδια ερώτηση έχω κάνει και στο amigahellas forum, την βάζω κι εδώ για περισσότερες γνώμες)
 
Χωρίς να είμαι ο ειδικός, το scummvm είναι μια virtual μηχανή, τρέχει έτσι ώστε το παιχνίδι που έτρεχε σε Αmiga 500 να νομίζει ότι όντως τρέχει σε Α500. Για δες λίγο εδώ όμως, ίσως να στείλεις ενα μειλ να σου πει.

EDIT: Βασικά πώς θα συνδέσεις το roland αφου δεν έχεις midi στην Α1200; :D
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
EDIT: Βασικά πώς θα συνδέσεις το roland αφου δεν έχεις midi στην Α1200; :D
Μπορεί να βάλει κάτι σαν κι αυτό:

PA270019.jpg

Το είχα πάρει το 90 από ένα μαγαζί στη Στουρνάρα, παρά το Αγγλικό όνομα πρέπει να ήταν Ελληνικής κατασκευής.
 
Midi interface για την amiga, λίγο που έψαξα, βρίκα… Το ποιο δύσκολο φαντάζομαι, είναι να βρεις τα data files των συγκεκριμένων παιχνιδιών, και αν τα βρεις/αγοράσεις (με ενδιαφέρουν οι vga 256 χρωμάτων εκδόσεις δισκετών) πως τα εγκαθιστάς;;;

Τα όσα γράφει ο τύπος είναι μάλλον για ισχυρά μηχανήματα και όχι για την amiga…πως θα αναπαραχθεί ήχος roland από την ταλαίπωρη paula… γιʼ αυτό και «φαντασιώθηκα» τη χρήση του mt…
 
έχετε καμιά ιδέα, δεν βγάζω άκρη...

scummvm error

wait for disk activity to finish. suspend/reboot

...και τέλος...
 
Πίσω
Μπλουζα