Alex Kidd. Αδικημένος χαρακτήρας;

Haros

RetroMaNiaC
Joined
10 Mαϊ 2009
Μηνύματα
813
Αντιδράσεις
13
Όλοι φυσικά έχουμε παίξει Alex Kidd. Άλλοι έχουνε τερματίσει μετά από πααααάρα πολλές ώρες το miracle world :eek: άλλοι (όπως εγώ :p ) κάτι τέτοιο δεν το κατάφεραν ποτέ.

Σε κάθε περίπτωση ο Alex Kidd ήταν (και είναι ;) μια από τις πιο αναγνωρίσιμες μορφές της Sega. Ποτέ βέβαια δεν κέρδισε την δόξα του Sonic, ούτε μια ευκαιρία να γίνει μασκότ της εταιρίας, η Sega τον "χαντάκωσε" μη δίνοντας του νέες περιπέτειες σε saturn και dreamcast και βγάζοντας μόνο ένα cartridge για mega drive. Αντίθετα ο Sonic προωθήθηκε πολύ περισσότερο αν και ουσιαστικά ο Alex Kidd δεν είχε να ζηλέψει κάτι από αυτόν.

http://www.youtube.com/watch?v=3OxK_2EP2K4

Η μουσικούλα δεν μπορεί να ξεχαστεί ποτέ :D

Εσείς τι πιστεύετε; Αδικήθηκε ο alex kidd από την Sega; Άμα συνέχιζε την υποστήριξη του δεν θα είχε άλλον ένα δυνατό τίτλο στο δυναμικό της;
 
Φυσικά και αδικήθηκε.

Έπρεπε να είχε άλλη μια ευκαιρία. Τι έχει ο Mario παραπάνω δηλαδή;
 
Δε ξέρω αν είναι αδικημένος,πάντως συμπεριελήφθη στο πρόσφατο Sonic and SEGA All Stars racing! :p
 
πολυ αγαπημενο παιχνιδι!!!
 
από όσο ξέρω το φτιάξανε το παιχνίδι για να χτυπήσουνε τον Μario. Μετά φυσικά τους βγήκε ο Sonic που σαν μασκότ ήταν κλάσεις ανώτερος και χρησιμοποιήθηκε αυτός...
 
Ρε παιδιά πραγματικά τι μαγικό παιχνιδάκι αυτό το "Alex Kidd In Miracle World"...

Έχω δεθεί πολύ με αυτό το παιχνίδι γιατί ήταν απο τα πρώτα που έπαιξα ως πιτσιρίκος, καθώς και θυμάμαι μου το είχε κάνει δώρο ο Πατέρας μου (το Master System δηλαδή) σύν ότι ήταν πραγματικά ένα υπέροχο platform.

Πολύ δύσκολο για την εποχή του καθώς προυπέθετε ώρες και μπόλικη υπομονή να το φτάσεις στο τέλος καθώς ώς γνωστόν δεν διέθεται το παιχνίδι save system..Φυσικά οι πίστες με τη μουσική του ήταν τόσο όμορφες που δεν τα βαριόσουν ποτέ!

Ήταν πραγματικά ένα video game παραμυθάκι που δεν θα το ξεχάσω ποτέ. Άν και δυστυχώς ποτέ δεν τα κατάφερα να το τερματίσω. Έφτανα πάντα στην τελευταία πίστα αλλά δεν κατάφερα να κάνω το σωστό συνδυασμό. Στα φοιτητικά μου χρόνια το τερμάτισα μέσω ενός emulator, αλλά έμεινα με την απορία γιατί και πάλι στο τέλος έβγαζε το μήνυμα (με το χαρακτηριστικό ήχο) " The End". Αναρωτιόμουν άν είχε τελικα το παιχνίδι Good/Bad Ending.

Τώρα το άν αδικήθηκε δεν το ξέρω γιατί απ'όσο γνωρίζω το συγκεκριμένο Alex kid δεν ήταν το μοναδικό της σειράς. Το άν τα πήγε καλά (απο άποψη πωλήσεων) δεν το γνωρίζω. Κρίμα όμως γιατί ήταν ένας -εν δυναμη-χαρακτήρας εφάμιλου βελληνεκούς "Super Mario" που και εγώ δεν πιστεύω πως είχε κάτι παραπάνω.
 
Απο τα παραδοξα του video-gaming.

Αλλο ενα εγκληματικα παρατημενο franchise απο τη Sega!!
 
Αν και λατρεψα τα alex kid του master system, μισησα με παθος του mega drive. Κατι δεν πηγε καθολου μα καθολου καλα. Βγηκαν και αργοτερα οι σαφως καλυτεροι ηρωες της sega (sonic, ristar, ecco) και καπου ξεχαστηκε στο ντουλαπι ο alex kid.

Δεν θα ηταν κακη ιδεα να ξαναπροσπαθησουνε κατι με αυτον.. Στη τελικη τοσοι και τοσοι χαζοχαρουμενοι χαρακτηρες υπαρχουν.
 
Κατ' εμε άλλο ένα δείγμα οτι η Sega έβγαζε τα μάτια της.. Τόσο αγαπημένο ήρωα γιατί τον παράτησε...Εντάξει ωραία μασκότ ο Sonic και πολύ πετυχημένη αλλά γιατι να τον θάψει;Θα ήταν ωραίο να κάνουν κάτι καινούργιο με τον Alex ...
 
Το miracle world ηταν μάλλον το καλύτερο της σειράς, τα υπόλοιπα δεν πρεπει να τους βγήκαν τοσο καλά.... Επεισης μην ξεχνάμε οτι οι περισσότεροι κατοχοι master system το επαιξαν μονο και μονο επειδη ήταν στην μνήμη της κονσόλας. Οι περισσότεροι ετσι γνώρισαν και επαιξαν το Miracle World. Αν και εχω πολλές αναμνήσεις απο αυτο το πολυ ευχάριστο και δυσκολο παιχνίδι, δεν ξερω αν θα το αγόραζα ποτέ αν ήταν ξεχωριστά και δεν ξερω αν ετσι θα γνωριζε καποια επιτυχια....
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Λίγο καθυστερημένα αλλά δεν πειράζει.

Ο συνδυασμός στο τέλος ήταν να ακολουθήσεις τα σύμβολα που σου έδινε ο χάρτης από το τέλος προς την αρχή, ανάποδα δηλαδή.

Το τερμάτισα τότε που το είχα την δεύτερη φορά που είχα φτάσει στο τέλος, από τότε και μετά το τερμάτισα άλλες 3 φορές.

Τώρα περιμένω που μου έρχεται ένα master system II με τον Alex στην μνήμη του και θα κάτσω να το ξανά παίξω.
 
Εγώ τον συνδυασμό τον ανακάλυψα πολύ αργότερα..υπάρχει κάποιος που να τον ανακάλυψε πιτσιρικάς χωρίς να του το πει κάποιος;;; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο..
 
spirosp είπε:
Εγώ τον συνδυασμό τον ανακάλυψα πολύ αργότερα..υπάρχει κάποιος που να τον ανακάλυψε πιτσιρικάς χωρίς να του το πει κάποιος;;; Μου φαίνεται πολύ δύσκολο..
Εγώ όσο και αν σου φαίνετε απίστευτο.

Είχα ανακαλύψει και κόλπο για το batman returns στο master system και είχα στείλει τον κωδικό στο τότε Ελληνικό gamepro, δεν έμαθα ποτέ αν το δημοσίευσαν.

Δεν είμαι ψώνιο, είμαι ήπιων τόνων αλλά μου το έχουν αναγνωρίσει αρκετά εδο στο νησί ότι είμαι πσαγμενος με τα games.

Ότι παιχνίδι δυσκολευόντουσαν να τερματίσουν η κολλαγαν κάπου μου το έφερναν και μου το άφηναν να το συνεχίσω.

Όσο αφορά τον Alex κοίτα πώς έχουν τα πράγματα, το είχε ο θειος και ίδει είχα ζήσει από κοντά το σκηνικό, το είχε πάει 3-4 φορές στο τέλος και δεν του έβγαιναν οι συνδυασμοί, μετά το πήρε ένα φιλαράκι μου από εδο και το παίζαμε μαζί για τη εγώ τότε δεν είχα το Alex, είχα το master system με των Sonic, το είχε πάει κιʼαυτος 1-2 φορές στο τέλος και δεν του έβγαινε.

Ανταλλάξαμε κονσόλες λιπών για καμία εβδομάδα, αφού είχα ζήσει από κοντά τόσες αποτυχίες είχα αρχίσει να την ψιλιαζομε, πρέπει να πήγαινα δημοτικό.

Το είχα μάθη αρκετά καλά, δεν ήταν τίποτα να το πάω μέχρι το τέλος, πάω την πρώτη φορά και χάνω.

Την επόμενη μέρα το ξανά πήγα, έφαγα πολλές ζωές σε σημείο που έβριζα, από τα νεύρα μου είπα να ακολουθισω τον κωδικό ανάποδα και μου βγήκε.

Ούτε ο φίλος μου το πίστευε που του το είχα πει την άλλη μέρα στο σχολειό.

Το πήγα σπίτι του και του το τερμάτισα μπροστά του και φυσικά πίστευε ότι κάποιος μου είπε τον συνδυασμό, εγωισμός, τέλος πάντων.

Επειδή άφησα και υπόνοιες για το Batman, κιʼαυτό κατά λάθος βρέθηκε, προστάτευα το master system να μην το σπάσει η μάνα μου επιδη δεν διάβαζα και όταν σηκώθηκα η οθόνη ήταν μαύρη και είχαν εμφανιστεί όλες οι πίστες, καμία εβδομάδα έψαχνα συνδυασμούς να δω πώς γίνετε.

Αν θυμάμαι καλά όλα παίζοντα στα δευτερόλεπτα, κρατώντας τα δυο κουμπιά του χειριστηρίου του master system με το ένα χέρι και με το άλλο πατώντας το pause, νομίζω μετά από 10 δεύτερα αν τα αφίσες μαζί βγαίνουν όλες οι πίστες.
 
Εγώ ενώ είχα βρει τα πάντα στο Αlex Kidd(κρυφή πίστα,λεφτα etc)ο συνδυασμός μου είχε σπάσει τα νεύρα! Μιλάμε του είχα δώσει μια και το εχωσα στο καλοριφέρ από κάτω! Εμένα η μητέρα μου μπορεί να με εκβιαζε με πολλά πράγματα(δεν θα πας για μπάλα,οχι ποδήλατο,δεν θα δεις Παναθηναϊκό κλπ)αλλα με τις κονσόλες δεν είχε τέτοια γιατί ήξερε πως θα φουνταρω από κανά μπαλκόνι.χαχαχαχα!!
 
spirosp είπε:
Εγώ ενώ είχα βρει τα πάντα στο Αlex Kidd(κρυφή πίστα,λεφτα etc)ο συνδυασμός μου είχε σπάσει τα νεύρα! Μιλάμε του είχα δώσει μια και το εχωσα στο καλοριφέρ από κάτω! Εμένα η μητέρα μου μπορεί να με εκβιαζε με πολλά πράγματα(δεν θα πας για μπάλα,οχι ποδήλατο,δεν θα δεις Παναθηναϊκό κλπ)αλλα με τις κονσόλες δεν είχε τέτοια γιατί ήξερε πως θα φουνταρω από κανά μπαλκόνι.χαχαχαχα!!
Εμένα με τιμωρούσε έτσι, το Batman Returns δεν το πρόλαβα μια μέρα, μου έχει μείνει μόνο το cardige σκέτο χωρίς το πλαστικό του περίβλημα, δεν ξέρω καν αν δουλεύει.

Και το Teken II δεν την γλύτωσε κάποια στιγμή όταν ήμουν Γυμνάσιο, και το κακό ήταν ότι δεν ήταν δικό μου, είχα ανταλλάξει με ένα παιδί και δεν το ήξερε η μάνα μου ότι ήταν άλλου το παιχνίδι.
 
Εγώ νομίζω πως ο Αλεξάκος δεν αδικήθηκε . Τουλάχιστον όχι από τη SEGA . Τι θέλω να πω : Ο Αλεξάκος βγήκε σε μία εποχή αθωότητας , τότε όλοι παίζανε με αξιαγάπητους χαρακτήρες (Μπάμπλης Μπούμπλης κτλ) . Δυστηχώς όμως τα χρόνια περάσανε και τα παιχνίδια γίνανε πιο ζώρικα . Χαρακτήρες όπως Sonic είχαν τη δυνατότητα να εξελιχθούν και το έκαναν . Όμως ο δόλιος ο Αλεξάκος εκ φύσεως δεν μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο . Θεωρώ λοιπόν πως δεν ήταν η SEGA που τον αδίκησε , αλλά οι καιροί ...
 
iliekater είπε:
Εγώ νομίζω πως ο Αλεξάκος δεν αδικήθηκε . Τουλάχιστον όχι από τη SEGA . Τι θέλω να πω : Ο Αλεξάκος βγήκε σε μία εποχή αθωότητας , τότε όλοι παίζανε με αξιαγάπητους χαρακτήρες (Μπάμπλης Μπούμπλης κτλ) . Δυστηχώς όμως τα χρόνια περάσανε και τα παιχνίδια γίνανε πιο ζώρικα . Χαρακτήρες όπως Sonic είχαν τη δυνατότητα να εξελιχθούν και το έκαναν . Όμως ο δόλιος ο Αλεξάκος εκ φύσεως δεν μπορούσε να κάνει κάτι τέτοιο . Θεωρώ λοιπόν πως δεν ήταν η SEGA που τον αδίκησε , αλλά οι καιροί ...
Ειμαι της ιδιας αποψης και με καλυψες πληρως!
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
pooky(1) είπε:
Φυσικά και αδικήθηκε.
Έπρεπε να είχε άλλη μια ευκαιρία. Τι έχει ο Mario παραπάνω δηλαδή;
Τα ειπε ολα ο pooky! :)
 
Eπειδή τα πολλά λόγια είναι φτώχεια αφιερωμένο το κομμάτι αυτό από το Alex Kidd Complete Album με φωνητικά από τον θρυλικό Takenobu Mitsuyoshi:

http://www.youtube.com/watch?v=JSWxPcqxeWY

Kι ιδού η συγκινητική ιστορία του (μεταφρασμένη στα αγγλικά ευτυχώς μιας και δυστυχώς δεν υπάρχει αγγλική μετάφραση του παιχνιδιού) Alex Kidd στο Segagaga:

 
Πίσω
Μπλουζα