Alex kidd in Miracle World (Review) + Video Walkthrough by metalcandyman

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.313
Αντιδράσεις
5.849
Το 1986 η πλοιοψηφια των Gamers ειχαν στην κατοχη τους NES και ολος ο πλανητης φωναζε με ενα στομα mario,mario,mario_O ιταλος υδραυλικος της NINTENDO που ειχε κυκλοφορησει ενα χρονο πριν ειχε κατακτησει ολη την γη και αρχιζε ο θρυλος του κορυφαιου ηρωα των videogames(μαζι με τον pacman βεβαια μην ξεχνιομαστε).Καπου εκει λοιπον το αντιπαλο δεος(για καποια χρονια της NINTENDO)η sega κυκλοφορησε την δεικη της κονσολα το master system που ηταν ισχυροτερο απο το NES και το παιχνιδι Alex kidd in miracle world που αργοτερα με την κυκλοφορια του master system II υπηρχε στην μνημη του.Το συγκεκριμενο παιχνιδι ηταν η απαντηση της sega στον Mario και προοριζε τον Αlex για μασκοτ της εταιριας.Με την πρωτη ματια στο παιχνιδι φαινοταν ξεκαθαρα η τεχνικη υπεροχη του master system εναντι του NES και ετσι το AKIMW δημιουργησε μεγαλες προσδωκιες αλλα τελικα οι ελπιδες αποδειχτηκαν φρουδες και ενας εξαιρετικος ηρωας καταστραφηκε απο τα απαισια και πολυ κατω του μετριου sequels που κυκλοφορησαν μετα.Το πρωτο παιχνιδι αν και γενικοτερα εχει ξεχαστει απο τους gamers ακομα και σημερα παραμενει ενα απο τα κορυφαια παιχνιδια της εποχης του και οχι μονο και ωσοι gamers το θυμουνται καπου καπου το απολαμβανουν με νοσταλγια.

Αναλαμβανετε τον ρολο του Alex που μοιαζη με μαιμου και η αποστολη σας ειναι στην αρχη να ελευθερωσετε τον αδερφο σας που ειναι φυλακισμενος και αργοτερα να σωσετε το βασιλειο του Radaxian απο τον σατανικο Janken the great.Η ιστορια ειναι απλη και κατανοητη και απλα υπαρχει ωστε το παιχνιδι να εχει εναν σκοπο και μια υποτυποδη ιστορια.Εξαλου το μονο πραγμα που δεν θα σας νοιαξη στο AKIMW ειναι η ιστορια του.

Τα γραφικα του παιχνιδιου ειναι απο τα πολυ δυνατα του σημεια.Το παιχνιδι ειναι πανεμορφο και πολυχρωμο και οπως ειπα και παραπανω φαινεται η μεγαλητερη ισχυς στον τεχνικο τομεα του master system εναντι του NES.Ο χαρακτηρας οι εχθροι οι πιστες ο βυθος της θαλασσας τα ψαρια και γενικα τα παντα ειναι αψογα σχεδιασμενα και γενικα εντυπωσιαζουν για τα δεδομενα της εποχης που κυκλοφορησε.Το μονο πραγμα που πιστευω οτι ηθελε καποια βελτιωση ειναι οι κανονικοι αρχηγοι του παιχνιδιου που θα επρεπε να ειναι σχεδιασμενοι με μεγαλητερη φαντασια.Eπισης με πολυ λεπτομερεια ειναι και τα μεταφορικα μεσα που χρησιμοποιη ο ηρωας μας στο παιχνιδι οπως η μηχανη το ελικοπτερο και το κρις κραφτ.Φανταστικος ειναι επισης και ο χαρτης που βλεπουμε καθως παταμε start η καθως βγαζουμε καποια πιστα.Γενικα το παιχνιδι ειναι πανεμορφο και ενα τεραστιο μπραβο στον Ossale Kohta που ειναι ο σχεδιαστης του παιχνιδιου.Η μουσικη του οπως και οι ηχοι δεν ειναι κατι το ιδιαιτερο ειδικα η μουσικη που ειναι επαναλαμβανομενη αλλα δεν ειναι προβλημα αυτο γιατι κατα εναν περιεργο τροπο(τουλαχιστων για μενα)δεν γεινεται κουραστικη και βαρετη.

Το gameplay του παιχνιδιου ειναι πραγματικα αριστουργημα.Ο ηρωας μας ειναι master της πολεμικης τεχνης shellcore που του επιτρεπει με την γροθια του να σκοτωνει τεραστιους βατραχους,σκορπιους,ψαρια,πουλια και γενικα διαφορους εχθρους.Τους αρχηγους του παιχνιδιου ομως δεν τους σκοτωνουμε με την γροθια μας αλλα με το γνωστο σε ολους μας πετρα,ψαλιδι,χαρτι που προσωπικα θα ηθελα καθε φορα που πηγαινουμε σε καποιον αρχηγο να ειναι διαφορετικος ο συνδιασμος γιατι ετσι οπως ειναι τωρα αρκει καποιος να απομνημονευσει τον συνδιασμο του καθε αρχηγου.Καθως προχωραει το παιχνιδι βεβαια θα συναντησουμε 3 αρχηγους που οταν τους νικησουμε στο πετρα,ψαλιδι,χαρτι βγαινει το κεφαλι τους αρχιζει να αιωρειται κατα πανω μας και τοτε ειναι που πρεπει να το περιποιηθουμε με την γροθια μας.Σε αντιθεση με το super mario που σπαει,χτυπαει και περνει το μανιταρι το λουλουδι και το αστερι το AKIMW εχει πολυ μεγαλητερο βαθος στο gameplay.Καταρχην μπορουμε να ξοδεψουμε τα λεφτα που μαζευουμε στα διαφορα μαγαζια που υπαρχουν για αγορα αντικειμενων η και να βρουμε τα αντικειμενα που πωλουνται στα μαγαζια.Υπαρχει το δαχτυληδι που πεταει μια ακτινα και επιτρεπει στον Alex να χτυπαει τους εχθρους απο αποσταση,η μαγγουρα που μας επιτρεπει να πεταμε για καποιο χρονικο διαστημα η σφαιρα με το A που πεταει πολλα μικρα ομοιωματα του Alex και χτυπανε τους εχθρους η σφαιρα με το B που ενεργοποιη μια ασπιδα γυρω μας το κουτι με το ερωτηματικο που μας κανει ατρωτους για λιγο σε συγκεκριμενα πραγματα βεβαια.

Ολα αυτα τα αντικειμενα τα αγοραζουμε απο ταν μαγαζια η τα βρισκουμε καθως σπαμε συγκεκριμενα κουτακια με ερωτηματικο.Επισης καποια κουτακια περιεχουν και εξτρα ζωη.Προσοχη ομως γιατι δεν περιεχουν ολα τα κουτακια αντικειμενα αλλα εμφανιζεται και ενας εχθρος που δεν μπορει να σκοτωθει.Φυσικα ενα πανεξυπνο στοιχειο που προσθεσαν στο παιχνιδι ειναι οτι σε καποια σημεια αν σπασουμε το κουτακι και εμφανιστη ο εχθρος και τονξ αποφυγουμε το επιομενο κουτακι θα περιεχει ζωη.Για να ενεργοποιηθουν αυτα τα αντικειμενα παταμε start και επιλεγουμε αυτο που θελουμε να χρησιμοποιησουμε απο το inventory.Σε διαφορα σημεια του παιχνιδιου ο ηρωας μας θα χρησιμοποιηση διαφορα μεταφορικα μεσα.Αυτα ειναι η μηχανη το ελικοπτερο και το κρις κραφτ.Με το ελικοπτερο και το κρις κραφτ μπορουμε και να πυροβολουμε τους εχθρους.Μπορουμε να σκοτωσουμε τα παντα οπως και της μπλε μπαλες που υπαρχουν στης πιστες αλλα αν χτυπησουμε πανω στης κοκκινες τοτε χανουμε το μεταφορικο μας μεσο.Το AKIMW επισης περιεχει και καποιους γριφους στο παιχνιδι που απαιτουνται καποιοι συνδιασμοι.Ειναι ενα αρκετα ενδιαφερον στοιχειο μπορω να πω που δηνει μεγαλητερο βαθος στο gameplay.

To Αlex Kidd i miracle world ειναι ενα πανεμορφο παιχνιδι που σε συνδιασμο με το πολυ καλο του gameplay το καθηστουν πολυ καλη επιλογη για καποιον που δεν εχει ασοληθει μαζι του να το κανει η γιαυτους που το ξερουν και το εχουν να το ξαναπαιξουν.Πολυ καλητερα γραφικα,μεγαλητερο βαθος στο gameplay με πολλες επιλογες και γενικα πολλα περισσοτερα πραγματα απο το super mario αλλα παρολα αυτα δεν εκανε μεγαλη επυτηχια σε αντιθεση με το super mario που ξεσκισε και αυτη την στιγμη λιγοι ειναι αυτοι που το θυμουνται και καποιας ηλικειας βεβαιως βεβαιως γιατι αν αναφερεις σε καποιον νεοτερο το ονομα Alex kidd το πιο πιθανο ειναι να σε κοιταη σαν χαζος.Εξαιρετικο παιχνιδι,οποιος δεν το εχει παιξει να το κανει οπωσδηποτε αλλα πραγματικα η sega με τα απαραδεκτα sequels(Alex kidd the lost stars,Alex kidd high-tech world,Alex kidd in the echanted castle,Alex kidd in shinobi world)κατεστρεψε εναν πολλα υποσχομενο ηρωα.Πιστευω ακραδαντα οτι αν το Alex Kidd in miracle world ηταν παιχνιδι της NINTENDO θα ειχε πολυ καλητερη τυχη και ακομα και σημερα θα βλεπαμε αξιολογα sequels γιατι την μαγια για να δειμηουργηθει κατι καλο την ειχε το πρωτο παιχνιδι αλλα αντι γιαυτο εν ετη 2012 το θυμουνται πολυ λιγοι.Γιαυτο και το super mario broς το ξερουν οι παντες και απολαμβανουμε σημερα παιχνιδαρες οπως το super mario Galaxy και οχι Alex Kidd Galaxy.Oπως και να το κανουμε παντως το Alex Kidd In Miracle World ειναι ενα φανταστικο παιχνιδι που επρεπε να εχει πολυ καλητερη τυχη απο αυτη που ειχε.

Υ.Γ 1.Απο το 11:47 εως το 13:08 υπαρχει μια διακοπη εχω πατησει pause δηλαδη γιατι αν παιζεις και εχεις διπλα την κοπελα σου δεν υπαρχει περιπτωση να μη σε σπασει τα νευρα :rant:

Y.Γ 2.Το βιντεο περιεχει το κλασικο σημαδι του metalcandyman.Δεν εχει ηχο :D

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπραβο ρε Βασιλαρα! :D

Οπως παντα...Αψογος!!! :headbang:

Respect... :bow:

Θυμαμαι οταν ειχα κερδισει το Master System σε ενα διαγωνισμο του περιοδικου PIXEL

το ειχε ενσωματωμενο το εν λογω game.Το τι χαρα εκανα δεν περιγραφεται! :happyjump:

Ωραιο και απλο παιχνιδακι για την εποχη του...αλλα και πολυ σπαστικο!

Ειδικα οταν επρεπε να αντιμετωπισεις τα διαφορα bosses με το πετρα-ψαλιδι-χαρτι...σιχτιριζα!!! :rant:
 
Εδώ κι ένα βιντεάκι για την σιερά απο τον καλυτερο rewiewer του youtube.
 
Δεν είχα ποτέ Master System, για να τα παίξω αυτά στην εποχή. Γνώριζα ότι ήταν το αντίπαλο δέος του Mario, μέχρι που εμφανίστηκε ο Sonic.

Όμορφο και γραφικό το review σου!!
 
Ωραιο review Βασιλη! πως εχεις ορεξη μεσα στο καλοκαιρι με τοση ζεστη να κανεις ολα τα sega reviews :p
 
Ajax87 είπε:
Ωραιο review Βασιλη! πως εχεις ορεξη μεσα στο καλοκαιρι με τοση ζεστη να κανεις ολα τα sega reviews :p
Οταν ειμαι αραχτος στην παραλια με μπυρες και μωρα φιλαρακι γουσταρω μεχρι και την sega(λεμε τωρα :p ).Οταν πηζω στη δουλεια και εχω τα νευρα μου ξαναγυρναει ο κακος μου εαυτος και απο videogames υπαρχει μονο η παρακατω λεξη στο μυαλο μου.
Ν Ι Ν Τ Ε Ν D O
 
Όμορφη παρουσίαση,ειλικρινά.


:cool:


Η απλότητα του mario και το να φανταζόμαστε αυτά που δεν βλέπαμε στα games του,πιστεύω το έκανε πιο αναγνωρίσιμο.



Αγαπάμε Alex αλλα έπεσε σε "κακά" χερια.
 
glaros είπε:

Η απλότητα του mario και το να φανταζόμαστε αυτά που δεν βλέπαμε στα games του,πιστεύω το έκανε πιο αναγνωρίσιμο.



Τα ειπες ολα μαυτη την φραση φιλε.Πραγματικα θελει πολυ μεγαλη προσπαθεια να καταστρεψεις ενα τοσο καλο παιχνιδι οπως εκανε η sega στο Alex kidd με τα απαισια sequels του.Και επισης θελει πολυ μεγαλη προσπαθεια σε μια πιο ισχυρη κονσολα οπως ειναι το mega drive να φτιαξεις ενα παιχνιδι(Alex kidd in the echanted castle) χειροτερο απο το πρωτο.Ναι εχει καλητερα γραφικα απο το master system εννοοιται αυτο αλλα ωσο και να προσπαθησαν να κανουν το gameplay ιδιο με του Αlex kidd in miracle world πραγματικα δεν τα καταφεραν.Η κινηση του χαρακτηρα ειναι για τα μπαζα και ακομα απορω για πιο λογο εβαλαν την κλωτσια σε καθε αλμα.Κριμα και παλι κριμα για το Alex kidd.
 
Ωραία περιγραφή. Το έχω παίξει το παιχνίδι και εύχομαι να μπορούσε να έχει save γιατί είναι δύσκολο να τελειώσει με τη μία.
 
Φανταστικό παιχνίδι και αρκετά δύσκολο. Θυμάμαι που το είχα μάθει καλά και έφτανα στην τελευταία πίστα με αρκετές ζωές (4-5) αλλά τις έχανα όλες στην τελευταία οθόνη που πρέπει να κάνεις τον συνδυασμό με τα κουτάκια (τις πρώτες φορές που έφτασα εκεί δεν ήξερα ότι πρόκειται για συνδυασμό). Τρείς, τέσσερις φορές το έφτασα εκεί και έχασα (ο βλάκας δεν σημείωνα τους αποτυχημένους συνδυασμούς για να τους αποκλείω) αλλά ούτε ήμουν σίγουρος αν πρόκειται όντως για συνδυασμό και πόσα κουτάκια πρέπει να πατήσω (αν ήταν πχ 10 κουτάκια δεν θα το έβρισκα ποτέ) οπότε το παράτησα εκεί.
 
Φιλε τασο μεσα επεσες.10 ακριβως ειναι τα κουτακια που πρεπει να πατησεις ωστε να λυσεις τον γριφο.Πρωσοπικα δεν χανω καμια ζωη αλλα στο παραπανω gameplay που ανεβασα χανω μια ζωη στον τελικο μονο και μονο γιατι με γλυστρισε ο μοχλος.Το συγκεκριμενο παιχνιδι παντως δεν ειναι δυσκολο στους αρχηγους αλλα μεσα στης πιστες που ειδικα σε καποια σημεια θελει πολυ προσοχη.
 
metalcandyman είπε:
Φιλε τασο μεσα επεσες.10 ακριβως ειναι τα κουτακια που πρεπει να πατησεις ωστε να λυσεις τον γριφο
Τι λες τώρα... και πως υποτίθεται ότι το βρίσκεις χωρίς να διαβάσεις κάποιον οδηγό στρατηγικής (από περιοδικό, όχι από το gamefaqs για προφανής λόγους :p )??
 
Τασο οταν το επαιξα το παιχνιδι ουτε ιντερνετ ειχα ουτε καποιο περιοδικο με λυση δυστηχως γιατι θα γλυτωνα πολλα χρηματα :D .Και η δυσκολια ηταν πιο μεγαλη για μενα γιατι το παιχνιδι δεν το ειχα σπιτι μου δεν ειχα master system δηλαδη ωστε να το παιζω συνεχεια και να πειραματιζομαι.Το Alex kidd το επαιξα στα ηλεκτρονικα στα arcades δηλαδη και δεν ξερω αν κυκλοφορησε επισημα στα arcades αυτο η αν ηταν καμια πατεντα γιατι στα arcades κυκλοφορησε επισημα μονο το Alexx kidd the lost stars.Aλλα ηταν κανονικη πλακετα και το ξερω πολυ καλα γιατι ημουν εκει οταν την περνουσαν και την εβλεπα γεματος λαχταρα για το καινουργιο ηλεκτρονικο.Απο εκει εμαθα να το παιζω τελεια και μετα πηρα master system με το εκανε δωρο δηλαδη μια θεια μου.

Στο θεμα μας τωρα.Οταν φτασεις στο Nibana castle στο χρυσο καστρο δηλαδη με τον βασιλια μεσα θα σε δωσει μια πλακα με καποια συμβολα οπως ηλιος,νερο,φεγγαρι,αστερι και στο τελος μια κορονα.Για να λυσεις τον γριφο θα πατησεις τα κουτακια με την εξης σειρα.Οπως βλεπεις την πλακα θα ξεκινησεις απο δεξια προς αριστερα και απο πανω προς τα κατω.Δηλαδη πατας τα εξης:ηλιος,νερο,φεγγαρι,αστερι,ηλιος,φεγγαρι,νερο,ψαρι,αστερι,ψαρι και μετα θα εμφανιστη η κορονα.

Αμα θες ριψε και μια ματια στο βιντεο που ανεβασα και ειναι δεικο μου gameplay.Πιστευω να ηταν αφορμη αυτο το θεμα και να ξαναπαιξεις αυτο το υπεροχο παιχνιδι φιλε.

alex322.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μια ακομη αψογη παρουσιαση στα πλαισια που μας εχει συνηθισει ο Βασιλης... :bow:
 
Καλά, εννοείται ότι δεν παίζουμε τα παιχνίδια με οδηγούς στρατηγικής... Ακόμα και αν έχω κολλήσει για μέρες σε κάποιο παιχνίδι, ποτέ δεν κοιτάω εκεί. Αλλά το τελευταίο δωμάτιο στο Alex Kidd μου φάνηκε ότι ήταν κάτι που ήθελε μόνο τύχη και όχι επιδεξιότητα ή σκέψη. Βέβαια, αυτό με την πλάκα που δείχνει τα σύμβολα ούτε που το θυμάμαι. Ήμουν βέβαια πολύ μικρός τότε...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
metalcandyman είπε:
ο Alex kidd το επαιξα στα ηλεκτρονικα στα arcades δηλαδη και δεν ξερω αν κυκλοφορησε επισημα στα arcades αυτο η αν ηταν καμια πατεντα γιατι στα arcades κυκλοφορησε επισημα μονο το Alexx kidd the lost stars.Aλλα ηταν κανονικη πλακετα και το ξερω πολυ καλα γιατι ημουν εκει οταν την περνουσαν και την εβλεπα γεματος λαχταρα για το καινουργιο ηλεκτρονικο.Απο εκει εμαθα να το παιζω τελεια και μετα πηρα master system με το εκανε δωρο δηλαδη μια θεια μου.

TallMan »Καλά, από μηχανήματα χακαρισμένα- πατενταρισμένα, άλλο τίποτα κάποτε...

 


Ενημερωτικά το
Alex Kidd in Miracle world σε arcade καμπίνα, το έπαιζα πολύ συχνά στη Θεσσαλονίκη


.....



Greek patent FTW!!!!!


plakas1 Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση για 2 παιχνίδια που έπαιζα μικρός στα


ουφάδικα.



Συγκεκριμένα ήταν 40 σε 1, αν θυμάμαι καλά, και εμένα μου άρεσαν



πολύ 2 από αυτά, τα οποία είναι τα εξής:



1)
Alex kid( in Miracle world)στο οποίο προχορούσες πίστες στη θάλασσα,


σε ηφαίστειο, σε κάστρο και για να περάσεις κάποια πίστα έπαιζες πέτρα ψαλίδι χαρτί.
http://www.mame.gr/forum/viewtopic.php?f=2&t=2669
 
Για μια ακόμη φορά είσαι φοβερός!

Το gameplay video σου με έσωσε!

Ξεκίνησα πρόσφατα αυτό το παιχνίδι σε έναν emulator του psp και εχω ρίξει ΤΑ καντήλια με την δυσκολία του!

Είδα κάποια κολπάκια που δεν τα ήξερα ;)
 
theoritikos είπε:
Για μια ακόμη φορά είσαι φοβερός!Το gameplay video σου με έσωσε!

Ξεκίνησα πρόσφατα αυτό το παιχνίδι σε έναν emulator του psp και εχω ρίξει ΤΑ καντήλια με την δυσκολία του!

Είδα κάποια κολπάκια που δεν τα ήξερα ;)
Δεν ξερεις ποσο με χαροποιη αυτο φιλε.Καταρχην χαιρομαι που το ξεκινησες και μπραβο γιαυτο :thumbup: και καταδευτερον χαιρομαι που σε βοηθησε το βιντεακι να μαθεις κατι που δεν ηξερες και να το μαθεις και συ τελεια το φοβερο αυτο παιχνιδι.
 
Σε ευχαριστώ ειλικρινά. Όπως έχω γράψει και αλλού το Master System ΙΙ ήταν η πρώτη κονσόλα που απέκτησα, και γενικά πάντα οι κονσόλες της SEGA με κυνηγούσαν από συγγενείς και φίλους. Το Alex Kid το είχα λιώσει, αφού ήταν εξάλλου αποθηκευμένο και στη μνήμη. Δε θυμάμαι να το έχω τερματίσει ποτέ. Επίσης είδα πολλά κόλπα, που ούτε τα φανταζόμουνα. Και πάλι σε ευχαριστώ.

Για την ιστορία ελάχιστα παιχνίδια απέκτησα για το MS μου, ανάμεσα σε αυτά ήταν και το Alex kidd high-tech world, που πιθανών μου το είχε πάρει ο αδερφός μου πιστεύωντας ότι είχε σχέση με αυτό που λιώναμε. Η αλήθεια είναι ότι εξαρχής μας είχε φανεί περίεργο, εντελώς διαφορετικό (άλλο είδος) και πολύ δύσκολο. Ο αδερφός μου το παράτησε νωρίς, αλλά εγώ είχα προσπαθήσει αρκετά. Δυστυχώς πάντα κόλαγα. Μετά χάρη σε αυτό το θέμα είδα και το review του τύπου, και καταλαβαίνω πλέον το γιατί. Απλά δεν ήταν ΠΟΤΕ Alex Kid. Κρίμα SEGA... :(

Και πάλι σε ευχαριστώ.
 
Πίσω
Μπλουζα