Alex kidd in Miracle World (Review) + Video Walkthrough by metalcandyman

Δεν χρειαζεται να με ευχαριστης φιλαρακι μου.Ισα ισα χαιρομαι αν με το gameplay μου εμαθες κατι που δεν ηξερες και σε βοηθησε.
 
Δεν χρειαζεται να με ευχαριστης φιλε μου.Ισα ισα που χαιρομαι αν το βιντεο με το gameplay μου σε βοηθησε και εμαθες πραγματα που τυχον δεν ηξερες.
 
Λοιπον οπως ηδη ειχα αναφερει στην αρχη αυτου του θρεντ...

αφου δεν καταφερα να ενεργοποιησω τις κονσολες μου

στις τηλεορασεις του σπιτου (μαλλον δεν ειναι συμβατες με τη νεα τεχνολογια)

εψαξα και βρηκα μια παλια SONY 14" που ειχα κρατησει στο παταρι του μαγαζιου.

Και οριστε το αποτελεσμα... :)

attachment.php





 
metalcandyman είπε:
.Πραγματικα θελει πολυ μεγαλη προσπαθεια να καταστρεψεις ενα τοσο καλο παιχνιδι οπως εκανε η sega στο Alex kidd με τα απαισια sequels του.Και επισης θελει πολυ μεγαλη προσπαθεια σε μια πιο ισχυρη κονσολα οπως ειναι το mega drive να φτιαξεις ενα παιχνιδι(Alex kidd in the echanted castle) χειροτερο απο το πρωτο.Ναι εχει καλητερα γραφικα απο το master system εννοοιται αυτο αλλα ωσο και να προσπαθησαν να κανουν το gameplay ιδιο με του Αlex kidd in miracle world πραγματικα δεν τα καταφεραν.Η κινηση του χαρακτηρα ειναι για τα μπαζα και ακομα απορω για πιο λογο εβαλαν την κλωτσια σε καθε αλμα.Κριμα και παλι κριμα για το Alex kidd.



http://www.youtube.com/watch?v=mC6XHJDKvVc

O oofwill -στην αεναη προσπαθεια του να βελτιωσει την προγραμματιστικη του δεινοτητα, οπως αναφερει σε καποιο φορουμ -,ξεκινησε να κανει port /μεταφερει /μετατρεπει το Alex kidd in Miracle World του Sega Master System στο μεγαλο 16 bito Sega αδeλφο του το Genesis/Megadrive .

Για να το επιτυχει αυτο ,χρησιμοποιησε τοSGDK (A small, open and free development kit Sega Megadrive) ,ενω αυτην την στιγμη δουλευει στην μετατροπη του 2ου level .... οπως φαινεται και στο ποιο κατω video .

Οσοι θελουν να παρουν μια πρωιμη γευση του real thing μπορουν να κατεβασουν την test rom

http://www.youtube.com/watch?v=0B5OdbUADBk

( ισως θα του αξιζε ξεχωριστο τοπικ ,στο megadrive subforum ,αλλα μεχρι να προχωρησει περισσοτερο η αναπτυξη του ,δεν ειναι ασχημα κι εδω ....)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aντε αυτος θελει να βελτιωσει την προγραμματιστικη του δεινοτητα εμεις τι θα κερδισουμε απο αυτο;Δεν βλεπω καμια διαφορα στο παιχνιδι να εκμεταλευεται πχ τα επιπλεον 8bit του mega drive αντιθετα ειναι ολοιδιο με την master system εκδοση και δεν νομιζω να ασχοληθει κανεις μαυτο.

Περα απο αυτο thanks για την ειδηση search machine Nemo:thumbup:
 
Το να το κανεις να μοιαζει ιδιο με του MS δεν υπαρχει νοημα. Αλλα να κανεις εναν κλωνο με παραπανω γραφικα και σε επιπεδα Sonic λεει καπως. Παντως ειναι καλυτερο απο το Μαριο! :p :diablotin:
 
[edit] κοσμητικά [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πριν που συζητουσα με την γυναικα μου για την καινουργια καμπινα που θα παρω μες ττην βδομαδα, ειπε αν η πλακετα που θα παρω θα εχει ενα παιχνιδι που επαιζε παλια σε φιλικο της σπιτι,οταν ηταν πολυ παιδακι..

μου ειπε οτι ηταν ενα αγορακι που ηταν στην θαλασσα, μονο αυτο,δε θυμοταν κατι αλλο..

μετα αρχισα να την ρωταω σε ποια κονσολα πρωτα, ποιο ετος περιπου κτλ,για να το βρω κατα τυχη στο youtube..

για να μην τα πολυλεω, μετα απο ψαξιμο περιπου 10 λεπτων λεω: alex kidd? και λεει: ΝΑΙΙΙΙΙ,ΑΛΕΞ!!!!! αυτο ειναι!!!

χαχαχα!! ε ρε ,τι τραβαμε με τις γυναικες.....!!χαχα

Υ.Γ.Δυστυχως δε θα το εχει η multigame πλακετα που παρηγγειλα..αν στο μελλον κανω κι ενα mame cabinet, θα το εχει...
 
viking4a είπε:
πριν που συζητουσα με την γυναικα μου για την καινουργια καμπινα που θα παρω μες ττην βδομαδα, ειπε αν η πλακετα που θα παρω θα εχει ενα παιχνιδι που επαιζε παλια σε φιλικο της σπιτι,οταν ηταν πολυ παιδακι..μου ειπε οτι ηταν ενα αγορακι που ηταν στην θαλασσα, μονο αυτο,δε θυμοταν κατι αλλο..

μετα αρχισα να την ρωταω σε ποια κονσολα πρωτα, ποιο ετος περιπου κτλ,για να το βρω κατα τυχη στο youtube..

για να μην τα πολυλεω, μετα απο ψαξιμο περιπου 10 λεπτων λεω: alex kidd? και λεει: ΝΑΙΙΙΙΙ,ΑΛΕΞ!!!!! αυτο ειναι!!!

χαχαχα!! ε ρε ,τι τραβαμε με τις γυναικες.....!!χαχα

Υ.Γ.Δυστυχως δε θα το εχει η multigame πλακετα που παρηγγειλα..αν στο μελλον κανω κι ενα mame cabinet, θα το εχει...
Δεν υπαρχει αυτο το Alex Kidd στο mame φιλε μονο με καποιον master system emulator μπορεις να το παιξεις.Στο mame υπαρχει το Alex Kidd: The lost stars που ειναι μια βλακεια και μιση και δεν φτανει ουτε στο μικρο δαχτυλακι το Alex Kidd in miracle world του master system.
 
stayros είπε:
Λοιπον οπως ηδη ειχα αναφερει στην αρχη αυτου του θρεντ...αφου δεν καταφερα να ενεργοποιησω τις κονσολες μου

στις τηλεορασεις του σπιτου (μαλλον δεν ειναι συμβατες με τη νεα τεχνολογια)

εψαξα και βρηκα μια παλια SONY 14" που ειχα κρατησει στο παταρι του μαγαζιου.

Και οριστε το αποτελεσμα... :)

attachment.php
Μήπως έχεις Αμερικάνικο SMS? Η Ιαπωνικό? Γιατί εγώ θυμάμαι πολύ καθαρά ότι υπήρχαν μαύρα borders πάνω και κάτω στην οθόνη. Η μήπως δεν υπήρχαν στο title screen?
 
Εξαιρετικό video Metalcandyman, δεν με πειράζει για άλλη μια φορά να γράψω πόσο σπουδαίος gamer είσαι. Ένα από τα πιο αγαπημένα μου παιχνίδια σε Master System. O Alex Kidd διαθέτει το ίδιο μαγικό συστατικό σαν το WBIM. Είναι παιχνίδι που μένει για πάντα στην καρδιά.
 
Ωραίο παιχνίδι! Μάλιστα αν θυμάμαι καλά ήταν το παιχνίδι που είχε μέσα στο master system.

Θυμάμαι ότι ήταν και λίγο δύσκολο παιχνίδι.
 
Πίσω
Μπλουζα