Alien³

Alucard

RetroMasteR
Joined
15 Αύγ 2006
Μηνύματα
1.315
Αντιδράσεις
485
Alien³ (1992)

picture.php






Συναγερμός!

Το Sulaco φλέγεται ενώ βρίσκεται σε πορεία προς τη Γη. Το αυτόματο σύστημα προστασίας πληρώματος τίθεται σε λειτουργία απομακρύνοντας με εφεδρικό σκάφος τους ανθρώπους οι οποίοι βρίσκονταν εκείνοι την ώρα σε κρυογονικό ύπνο και ήταν αδύνατο να αντιδράσουν.

Το εφεδρικό σκάφος συντρίβεται στον πλανήτη Fiorina 'Fury' 161 στον οποίο οι μοναδικοί κάτοικοι είναι κάποιοι αρσενικοί κατάδικοι οι οποίοι δουλεύουν στο χυτήριο.

Όλο το πλήρωμα είναι νεκρό εκτός από τη Ripley. Τα ηλεκτρονικά συστήματα καταγραφής συμβάντων του σκάφους δείχνουν πως ένα face hugger τρύπωσε στο σκάφος την ώρα της εκτόξευσης μαζί με το υπόλοιπο πλήρωμα και όπως όλα δείχνουν βρίσκεται πλέον μαζί τους στον πλανήτη Fury 161.

Πράγματι, δεν περνάει ιδιαίτερος χρόνος μέχρι το face hugger να εναποθέσει ένα έμβρυο Alien σε ένα βουβάλι και να δημιουργήσει μια νέα απειλή για τους κατοίκους του πλανήτη.

Η Virgin Games την ίδια εποχή (1992) με την προβολή του πολυαναμενόμενου Alien 3 στους κινηματογράφους, κυκλοφόρησε το ομώνυμο παιχνίδι για τα home micros το οποίο σχεδιάστηκε από την Probe Software και ήταν το τελευταίο της σειράς Alien μέχρι σήμερα.

Ας δούμε λοιπόν τι είχε να μας «πει».

picture.php


For within each seed, there is a promise of a flower, and within each death, there's always a new life.

Το Alien 3 ξεκινά δίνοντάς μας τη δυνατότητα να επιλέξουμε μεταξύ 3 επιπέδων δυσκολίας (easy, normal και hard), αλλά και να ορίσουμε τον αριθμό των προσπαθειών που μπορούμε να έχουμε σε κάθε πίστα (1 έως 9).

Αφού δώσουμε τις επιλογές μας το παιχνίδι ξεκινά με εμάς να αναλαμβάνουμε το ρόλο της κοντοκουρεμένης Ripley (οι ψείρες της φυλακής βλέπετε...) σ' ένα όπως (ακριβώς στην ταινία) όχι ιδιαίτερα ειδυλλιακό τοπίο.

Η πρώτη παρατήρηση όμως είναι πως τη φορά αυτή το παιχνίδι διαθέτει scrolling και το είδος του θυμίζει platform - shoot 'em up.

Μάλιστα... Να μια ενδιαφέρουσα αλλαγή.

Η 1η πίστα μας βρίσκει στην επιφάνεια του πλανήτη Fury 161 μ αποστολή να διασώσουμε 5 κατάδικους τους οποίους κρατούν αιχμάλωτους τα Aliens. Θα περιπλανηθούμε σε διάφορα επίπεδα χρησιμοποιώντας σκάλες, στενούς ανελκυστήρες αλλά και αεραγωγούς με σκοπό αρχικά τον εντοπισμό των κρατουμένων και την απελευθέρωση τους μέσα στον χρονικό περιθώριο που μας δίνεται.

picture.php


Την ώρα που προσπαθούμε να διασώσουμε τους κατάδικους τα Aliens βρίσκουν ευκαιρία να μας αιφνιδιάσουν.

picture.php


Σας έχω μιλήσει για την κλειστοφοβική ατμόσφαιρα των παιχνιδιών;

Στην αποστολή μας εκτός από το πολυβόλο M 41 A, θα μας συντροφεύουν φλογοβόλα, οπλοβομβίδες και χειροβομβίδες τα οποία όμως διαθέτουν συγκεκριμένο αριθμό βολών. Ευτυχώς μέσα στο παιχνίδι θα εντοπίσουμε και διάφορα κυτία τα οποία θα μας προμηθεύσουν με extra πυρομαχικά. Εκτός των παραπάνω όπλων στη διάθεσή μας έχουμε για άλλη μια φορά τον ανιχνευτή κίνησης ο οποίος δουλεύοντας με μπαταρίες έχει περιορισμένο χρόνο λειτουργίας. Μπορούμε όμως να τις ανανεώσουμε με αυτές που θα βρούμε στις διάφορες πίστες.

Η αλήθεια βέβαια σε ό,τι αφορά τον ανιχνευτή είναι πως δουλεύει με τέτοιον τρόπο ώστε να μας ειδοποιεί για την επερχόμενη απειλή τη στιγμή σχεδόν που αυτή εμφανίζεται γεγονός που τον καθιστά σχεδόν άχρηστο.

Κάτι το οποίο όμως θα μας φανεί ιδιαίτερα χρήσιμο είναι η ενέργειά μας και τα κυτία πρώτων βοηθειών που θα βρούμε σε διάφορα σημεία στις πίστες για να την ανανεώσουμε. Αν και εκ πρώτης όψεως τα χτυπήματα που μπορεί να δεχθεί η Ripley φαίνονται αρκετά, όσο προχωρούμε θα γίνονται συχνότερα κάνοντας τα συγκεκριμένα κυτία πολύτιμα. Η ενέργειά μας μπορεί επίσης να μειωθεί αν πέσουμε από ένα ορισμένο ύψος.

picture.php


Κάποιες φορές το να τρέχεις μακριά είναι η πιο σοφή επιλογή.

picture.php


Ripley δεν είναι ώρα για τσουλήθρα.

Κάθε πίστα αποτελείται συνήθως από 2 sublevels τα οποία αν ολοκληρώσουμε με επιτυχία θα αντιμετωπίσουμε το Guardian Alien του level το οποίο είναι ένα μεγάλων διαστάσεων Alien το οποίο απαιτεί αρκετά χτυπήματα μέχρι να το εξοντώσουμε. Προσωπική συμβουλή: χρησιμοποιείστε μόνο το φλογοβόλο.

Το παιχνίδι αποτελείται συνολικά από 15 levels κλιμακούμενης δυσκολίας ενώ σκοπός της κάθε πίστας παραμένει έχοντας όπως αναφέρθηκε και πιο πάνω αναφέρθηκε η διάσωση 5 καταδίκων σε κάθε μία από αυτές.

Σε περίπτωση που κάποιος gamer θέλει να δοκιμάσει την τύχη του στο επίπεδο hard, καλά θα κάνει (λόγω του πολύ μικρού χρόνου που δίνεται) να έχει χαρτογραφήσει αρχικά την πίστα σε ευκολότερο επίπεδο ώστε να γνωρίζει ακριβώς τα σημεία στα οποία βρίσκονται οι κρατούμενοι.

picture.php


Burn…burn…

Τα Aliens αυτή τη φορά μπορούν να εκτοξεύουν το οξύ από το στόμα τους έχοντας τη δυνατότητα να μας χτυπήσουν και από μακριά. Από την άλλη εμείς έχουμε τη δυνατότητα να σκύβουμε, να πραγματοποιούμε άλματα και φυσικά να χρησιμοποιούμε τα όπλα μας με πιο χρήσιμο απ' όλα τις οπλοβομβίδες.

Οι πίστες στις οποίες εξελίσσεται η δράση γενικά μοιάζουν μεταξύ τους ενώ οι αντίπαλοι είναι όπως αναμένονταν ίδιοι μεταξύ τους και απαιτούν γρήγορα αντανακλαστικά ώστε να τους εξουδετερωθούν πριν γίνει το αντίστροφο.

Συνολικά το Alien 3 αποτελεί ένα καλό παιχνίδι το οποίο βέβαια θα μπορούσε να γίνει και καλύτερο. Τα γραφικά είναι αξιοπρεπή, το scrolling ομαλότατο και τα sprites καλοσχεδιασμένα.

Ο ήχος από την άλλη πλευρά είναι μάλλον αδιάφορος με το μουσικό θέμα να μην ταιριάζει στην ατμόσφαιρα του παιχνιδιού και τα ηχητικά εφέ να είναι ελάχιστα.

Το gameplay του παιχνιδιού μπορεί να απορροφήσει κάποιον για αρκετές ώρες μιας και η δυσκολία του παιχνιδιού αυξάνεται με ομαλό τρόπο αλλά η ομοιότητα των πιστών μεταξύ τους κάπου χαλάνε την γενικά ενδιαφέρουσα ατμόσφαιρα.

Κάπου εδώ τελειώνουν και τα reviews για την σειρά παιχνιδιών "Alien" και μαζί ολοκληρώνεται και ο στόχος του να παρουσιαστούν όλα τα παιχνίδια (για τον Commodore 64) της κατά περίεργο τρόπο αγαπημένης μου (xeno)μορφής της δεκαετίας του '80.

Ας δω τώρα το 1ο μέρος της ταινίας για ακόμη μια φορά :)

picture.php
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
πολυ ωραιο review,δεν γνωριζα οτι ειχε βγει στον c64
 
Ο Αlucard "ξαναχτυπά" λοιπόν, με μία ακόμα ωραία παρουσίαση - ανάλογη εκείνης που είχε κάνει για την αντίστοιχη ταινία !! :)

Το παιχνίδι αυτό το είχα παίξει στην Amiga μου, αλλά δεν μπορώ να πω ότι μου είχε κάνει ιδιαίτερη αίσθηση. Αν και την ταινία την είχα δεί στο σινεμά, το παιχνίδι για κάποιο λόγο δεν με κράτησε, ούτε και με "έβαλε" ιδιαίτερα στο κλίμα.

Ισως επειδή είχε μία αδιόρατη αίσθηση του "ενός ακόμα παιχνιδιού δράσης" αντί να αποτελεί κάτι το ξεχωριστό ή και ίσως επειδή είχα διάφορα πιό ενδιαφέροντα games να ασχοληθώ εκείνη την περίοδο, δεν έκατσα να το παλέψω πάνω απο 3-4 μέρες.

Οσο για την έκδοση για C64, την είχα δεί μόνο μέσω εξομοίωσης. :(
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Αν και δεν έχει άμεση σχέση με τον τίτλο, επιτρέψτε μου να αφιερώσω ένα video-clip σε όλους όσους άντεξαν να διαβάσουν τα reviews των παιχνιδιών αλλά και σε όλους τους fans του είδους.

(Σας έχω αναφέρει πως με τα χρήματα του πρώτου μου μισθού αγόρασα την κασετίνα με τα 12 DVD της σειράς; Είμαι σίγουρος πως ναι... :) ).

 
Alucard είπε:
(Σας έχω αναφέρει πως με τα χρήματα του πρώτου μου μισθού αγόρασα την κασετίνα με τα 12 DVD της σειράς; Είμαι σίγουρος πως ναι... :) ).
Χε...Χε... Χρήματα άξια ξοδευμένα... :)
 
Πίσω
Μπλουζα