Alien VS Predator (Review)

Metalcandyman

Billy Mitchell εκ Σερρών
Joined
23 Απρ 2011
Μηνύματα
9.322
Αντιδράσεις
5.915
Alien VS Predator (1994)

 


Προβολή συνημμένου 99090



Oταν μια συνταγη σε οποιονδηποτε τομεα ειναι πετυχημενη δεν την αλαζεις οποτε ετσι επραξε και η Capcom την χρυση εποχη των arcades με παιχνιδια οπως punisher,Cadillacs & Dinosaurs κ.α τα οποια εκαναν τεραστια επιτυχια.Ετσι λοιπον συνεχιζοντας αυτη την πετυχημενη συνταγη και συγκεκριμενα το 1994 κυκλοφορησε ακομα μια παιχνιδαρα με το ονομα Aliens vs predators.Για να μιλησω λιγο για την παρτη μου και την εμπειρια μου με αυτο το παιχνιδι να πω πως αποψη μου ειναι οτι στην ελλαδα δεν ηταν απο τα παιχνιδια που τα συναντουσες σε καθε αιθουσα οπως με αλλα παιχνιδια πχ που συναντουσαμε κατα κορων.Μπορει να κανω και λαθος βεβαια γιατι δεν ταξιδεψα σε ολη την ελλαδα και σε καθε αιθουσα με arcades αλλα οπου και να πηγα ελαχιστες φορες συναντησα καμπινα με το AVP και ακομα και εδω στην περιοχη μου οταν το εφεραν το πηραν σχεδον αμεσως μεσα σε ελαχιστους μηνες δηλαδη και επειδη μπορεσε και εγινε ενα απο τα αγαπημενα μου εψαχνα να βρω να το ξαναπαιξω προ mame εποχη αλλα ματαιος ο κοπος.Ευτυχως ηρθε το αγιο mame και απολαμβανουμε ενα απο τα κορυφαια beat em ups στα arcades.

 


Προβολή συνημμένου 99091



Oπως και στην ταινια ετσι και δω εχουμε την συνυπαρξη και αλληλοβοηθεια μεταξυ των ανθρωπων και των predators εναντιον των Aliens.Ετσι λοιπον βρισκομαστε στο San Drad της California και την επιθεση απο aliens που εχει δεχθει η περιοχη και κατ επεκταση σιγα σιγα ολος ο πλανητης.2 γενναιοι στρατιωτες πολεμανε με τα aliens αλλα ειναι ενα βημα πριν τον θανατο γιατι οι εχθροι ειναι πολλοι και τους τελειωνουν και τα πυρομαχικα.Τελικα εκει που περιμενουν το μοιραιο πεφτει μια ακτινα απο τον ουρανο και διαλυει ολα τα aliens.Μολις καταλαγιαζει η σκονη και οι δυο στρατιωτες περνουν χαμπαρι οτι την εχουν σκαπουλαρει τελικα ακουνε μια φωνη πισω τους και απο το πουθενα να εμαφανιζονται οι predators και με μια φωνη να τους λενε οτι ειναι ωρα για κυνηγι και ζητανε απο τους στρατιωτες να πανε μαζι τους αν θελουν να επιβιωσουν κατι που το κανουν φυσικα οποτε THE HUNT BEGINS!!!


 

 


Καθως ξεκιναμε το παιχνιδι οπως και σε καθε παιχνιδι της capcom αλωστε εχουμε να επιλεξουμε μεσα απο 4 χαρακτηρες που ο καθενας εχει της δεικες του ξεχωριστες ικανοτητες.Οι χαρακτηρες αυτοι ειναι δυο predators και δυο ανθρωποι η καλητερα δυο cyborgs.


 


Cyborg - Major Dutch Schaefer: O συγκεκριμενος χαρακτηρας καταρχην ειναι ιδια κοψια με τον Arnold Schwarzenegger και αυτο θα το καταλαβει οποισδηποτε που θα παιξει το παιχνιδι και θα διαλεξει αυτον τον χαρακτηρα.Ο συγκεκριμενος ειναι ενα αρμα μαχης μια πολεμικη μηχανη που το χαμενο του χερι (απο καποια μαχη λογικα) εχει αντικατασταθει απο ενα cyberneting χερι και μπορει να ριχνει ακτινες απο αυτο.Ειναι ενας πολυ δυνατος χαρακτηρας γενικοτερα και απο τους πιο ισχυρους σε παιχνιδι της capcom αλλα απο την αλλη το μεγαλο μειονεκτημα του ειναι η ταχυτητα του και το οτι ειναι πολυ αργος με αποτελεσμα να υπαρχει προβλημα σε μαχες με πολλους εχθρους ασχετα την μεγαλη του δυναμη.

 


Cyborg - Lieutenant Linn Kurosawa: Ο πιο αδυναμος χαρακτηρας μεσα στο παιχνιδι ειναι η συγκεκριμενη.Δεν εχει πολλα πλεονεκτηματα περα απο την ταχυτητα της που σαφως ειναι μεγαλητερη απο τους αλλους χαρακτηρες αλλα και απο μια κινηση εναερια που εχει που μπορει να αρπαξει τον εχθρο στον αερα και να τον πεταξει πανω σε καποιον η καποιους αλλους.Το special οπλο της ειναι ενα πιστολι που πεταει ακτινες και μαλιστα μπορει να πυροβολει καθως βρισκεται και στον αερα μετα απο καποιο αλμα.

 


Predator Warrior: Ο συγκεκριμενος κυνηγος ειναι ο μεγαλητερος απο τους δυο και ειναι ενα πολυ καλα ζυγισμενος χαρακτηρας απο ολες της αποψης.Το οπλο του ονομαζεται combi-stick και γενικοτερα στην επιθεση τους στην μαχη ολες οι επιθεσεις του ειναι δυνατες και δεν εχει πολλα μειονεκτηματα.

 


Predator Hunter: O νεοτερος απο τους δυο κυνηγους και σχεδον ολοιδιος με τον αλλον στον τομεα της μαχης κλπ με το οπλο του να ονομαζεται Naginata.Οι δυο κυνηγοι γενικοτερα ειναι απο τους καλητερους all around χαρακτηρες σε παιχνιδι της capcom.

 

 


Tα special οπλα που εχει ο καθε χαρακτηρας κανουν καλη δουλεια στην μαχη αλλα capcom φροντισε ωστε να μην εχουμε αυτο το μεγαλο πλεονεκτημα οποτε γουσταρουμε οποτε μολις τα χρησιμοποιησουμε αυτα παθαινουν υπερθερμανση οποτε πρεπει να περιμενουμε να ξαναφορτωσουν ωστε να μπορεσουμε να τα χρησιμοποιησουμε ξανα η να ξαναγεμισουν οπως το οπλο της Linn.Μεσα στο παιχνιδι ομως μπορουμε να βρουμε ενα special αντικειμενο που ονομαζεται ''super magazine'' και μολις το παρουμε για λιγα δευτερολεπτα μπορουμε να χρησιμοποιησουμε το οπλο χωρις να υπαρχει ο φοβος της υπερθερμανσης κλπ.Περα ομως απο τα οπλα οπως και στα περιοσσοτερα παιχνιδια της capcom ετσι και δω εχουμε στην διαθεση μας καποιες κινησης που γεινονται με συνδιασμο του μοχλου και των κουμπιων αναλογα τον καθε χαρακτηρα βεβαια.Αυτες οι κινησεις ειναι τακλιν που γεινεται με διαγωνια κατω τον μοχλο και πατημα του αντιστοιχου πληκτρου,τρεξιμο και χτυπημα που γεινεται με διπλο χτυπημα του μοχλου προς την κατευθηνση που θελουμε και πατημα του πληκτρου της επιθεση,uppercat αλα ryu και ken αλλα και διαφορες αλλες κινησεις που οι εμπυροι gamers των beat em ups της capcom δεν θα συναντησουν κανενα προβλημα γιατι πανω κατω οι κινησεις σε ολα ειναι ιδιες.Περα απο της κινησεις αυτες και τα οπλα εχουμε και οπλα και αντικειμενα που βρισκουμε στην πορεια μας και θα μας βοηθησουν στην περιπετεια μας και αυτα ειναι χειροβομβιδες,εκτοξευτηρες ακτινων,πυραυλων κλπ,μαχαιρια,μεταλικοι σωληνες,αυτοματα οπλα μεχρι και τον δισκο που κουβαλανε οι κυνηγοι και που οταν τον πεταξουμε αν ημαστε στο ιδιο μερος ξαναγυρναει στο χερι μας.


 

 


Το παιχνιδι αποτελειται απο 7 πιστες αρκετα μεγαλες και η συνολικη διαρκεια του για καποιον που δεν ειναι και πολυ εμπειρος μαυτο μπορει να φτασει και την μια ωρα.Μεσα στην πιστες θα πολεμησουμε με αρκετα ειδη εχθρων με καποια απο αυτα να ειναι corporal,private,sergeant,infectoids αλλα και ειδη των aliens οπως warriror,arachnoid,smasher,defender κ.α.Mολις βγαλουμε την καθε πιστα στο τελος της θα μας περιμενει καποιο σκλητραχηλο boss οπως Razor claws,mad predator,chrysalis κ.α μεχρι τον τελικο και την Alien Queen.H δυσκολια του ειναι αρκετα μεγαλη και γενικοτερα ειναι απο τα πιο δυσκολα beat em ups της capcom με αποτελεσμα πολλοι να απογοητευονταν εκεινα τα χρονια και να μην ασχολιοταν ξανα μαζι του η να το ταιζαν εξωπραγματικα παρα πολυ μονο και μονο για να το τερματισουν.


 


Προβολή συνημμένου 99092



Στον τεχνικο τομεα το παιχνιδι ειναι εξαιρετικο,πανεμορφο και πολυχρωμο στα γνωστα υψηλα stantard προηγουμενων beat em ups της capcom και ειναι ακομα και καλητερο απο αυτο αν κρινουμαι οτι το παιχνιδι κυκλοφορησε το 1994.Τα μοντελα των χαρακτηρων ειναι μεγαλα και εντυπωσιακα οπως και τα aliens και οι κυνηγοι που ειναι πιστα αντιγραφα απο την ταινια.Εκρηξεις,φωτιες,λαμψεις και γενικα τα παντα ειναι καλοσχεδιασμενα οπως και τα υπεροχα backrounds τα οποια ειναι εξαιρετικα αλλα και τα μικρα cut scenes που βοηθανε στο να καταλαβουμε καλητερα την ιστορια.Στα ιδια υψηλα επιπεδα ειναι και η τα ηχητικα εφε οπως και η μουσικη και αυτο το καταλαβαινε καποιος απο την πρωτη στιγμη που εβαζε το κερμα στην καμπινα.Ολα ταιριαζουν υπεροχα στο κλιμα του παιχνιδιου και πραγματικα ειναι απολαυστικα απο το πιο μικρο μεχρι το πιο μεγαλο ηχητικο εφε.


 


Προβολή συνημμένου 99093



Απο οποια πλευρα και να το δει κανεις ειναι σιγουρα ενα απο τα κορυφαια beat em ups που μπορουσε να παιξει καποιος στα arcades και σιγουρα ειναι μεσα στα 5 κορυφαια beat em ups που εχει κατασκευασει η capcom.Φοβεροι χαρακτηρες με εξαιρετικες κινησεις,υπεροχα γραφικα και μουσικη οπως και ηχητικα εφε,αρκετα μεγαλο σε διαρκεια και δυσκολο με μεγαλο επιπεδο προκλησης και βασιζεται σε μια εξαιρετικη ταινια οπως το Alien vs predator που βασιζονται σε δυο επισης κορυφαιους χαρακτηρες οπως τα aliens και οι κυνηγοι.Πραγματικα υπαρχει κατι αλλο που να ζητησει κανεις απο ενα beat em up ωστε να παιξει να γουσταρει;;;Nομιζω πως οχι.Οσοι τολματε να μην το ξερετε και να μην το εχετε παιξει μην χανετε χρονο και παιξτε το ακομα και σημερα στο mame.


 





The hunt begins.......!!!


 





 

 

 

 

 

 

 

 





 
Ομολογώ ότι δεν το έχω δει το παιχνίδι αλλά και μόνο που μοιάζει μέ άλλα της Capcom όπως Captain Commando κι έτσι, θα πρέπει να του ρίξω μια ματιά. Ευχαριστούμε Βασίλη για το review.
 
Μπραβο για το review.Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα ακουω για αυτο το παιχνιδι :eek: και στο Mame εχω αφιερωσει παρα πολλες ωρες.
 
johnny19818 είπε:
Ομολογώ ότι δεν το έχω δει το παιχνίδι
:sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed:
 
johnny19818 είπε:
Ομολογώ ότι δεν το έχω δει το παιχνίδι

kajwbtfe είπε:
Η αληθεια ειναι οτι πρωτη φορα ακουω για αυτο το παιχνιδι.
:sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed: :sealed:
 
Και ΄μενα μου κάνει εντύπωση που δεν το γνωρίζετε. Ήταν στάνταρ καμπίνα στα ουφάδικα της εποχής. Καλά η Capcom την είχε βρει την πατέντα και έβγαζε τα beat 'em up με το κιλό. Πάντως είναι από τα πιο εντυπωσιακά της αλλά πολύ κερματοφάγο ρε παιδί μου! :p Ότι πρέπει για διπλό στο MAME που δεν σε νοιάζει πόσα κέρματα θα το ταϊσεις για να το τελειώσεις. :D
 
Πολυ καλο παιχνιδι το βαζω που και που στο Mame! Thanks για το review Billy! :thumbup:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μπράβο φιλε για το review. Δεν το δω παίξει, φαίνεται κλασικό καλοφτιαγμένο capcom beatemup.

Sent from my Nexus 7 using Tapatalk
 
Μου κάνει τρομερή εντύπωση οτι ορισμένοι δεν το ξέρουν! Σε όποιο ουφάδικο και να πήγαινα, πάντα υπήρχε ένα AvP.

Παιχνιδάρα και πολύ δυνατό "διπλό".

Thank you ;)
 
Στο δικό μας ουφάδικο ποτέ δεν το είχαν φέρει όμως οπότε κι εγώ το γνώρισα το παιχνίδι στο MAME, όταν είχα αρχίσει να ασχολούμαι με emulators.
 
Το ξέρω το παιχνίδι αλλά ποτέ δεν το είχα παίξει γιατί δεν το είχανε φέρει στα ουφάδικα που πήγαινα παλιά... Μοιάζει πάντως στο στυλ του Cadillacs and Dinosaurs!
 
Απο τα αγαπημενα μου παιχνιδια πολλα κερματα ειχαν πεσει σε αυτο!!
 
Ωραίος φίλε Metalcandyman! Πολύ καλό Review!

Το παιχνίδι το έπαιξα για πρώτη φορά στο mame. Δεν το είχα δει ποτέ στα ουφάδικα της περιοχής μου.

Τότε η Capcom πραγματικά είχε βρει την φόρμουλα και είχε μαζική παραγωγή από beat m ups που ήταν πραγματικά διασκεδαστικά!

Περασμένα μεγαλεία...
 
Βασίλη σε ευχαριστούμε για την τρομερή, λεπτομερή παρουσίαση. Είσαι απο τους ελάχιστους που παρουσιάζουν τέτοιες παιχνιδάρες στις μέρες μας. Ζούμε μια δύσκολη εποχή γιατί η Capcom έχει γίνει Crapcom και βάλε και κάτι ακόμα. Το Aliens vs Predator το παίζω τακτικά σπίτι διπλό με τον γαμπρό μου όταν έχουμε χρόνο. Βέβαια το ταίζουμε συνέχεια! Είμαι fan και των ταινιών. Τι παιχνιδάρα είναι αυτή! Οι πίστες είναι φοβερές και η κάθε μία έχει το κάτι το διαφορετικό. Οι εχθροί ταυτόχρονα στην οθόνη είναι οι πιο πολλοί απο όλα τα beat em ups και δεν υπάρχει ποτέ slow down, όμως σου επιτίθονται μόνο δύο κάθε φορά. Η δράση είναι ακατάπαυστη. Τα γραφικά είναι τα καλύτερα της Capcom λόγω του συστήματος της επόμενης γενειάς που χρησιμοποιεί σε σχέση με Cadillacs, Punisher, Warriors of Fate, το Capcom System 2 που περνάει σε γραφικά και το Neo Geo. Στα γραφικά μπορεί να χάνει μόνο απο το Powered Gear / Armored Warriors πάλι απο την Capcom, που βγήκε μερικούς μήνες μετά αλλά δεν είμαι σίγουρος.

Πάμε τώρα στις ερωτήσεις:

Βασίλη το έχεις αυτό το διαμαντάκι με 1 credit? Εγώ θέλω πολλά αλλά κάνω προπόνηση τακτικά! :happyjump:

Σου αρέσει πιο πολύ αυτό ή το Cadillacs & Dinosaurs? :diablotin:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Να σε πω την αληθεια φιλαρακι μου ειχα παρα πολυ καιρο να παιξω το Alien VS Predator και την τελευταια φορα που το επαιξα πριν κανα μηνα χρειαστηκα δυο credits για να το τερματισω.Αν το παιξω κανα δυο φορες ακομα το ενα credit ειναι στανταρ και θα το κανω καποια στιγμη γιατι θελω να το ανεβασω και αυτο στο καναλι μου οπως και αρκετα αλλα.Τωρα στην ερωτηση για το πιο μαρεσει πιο πολυ αναμεσα στα δυο που ειπες ξεκαθαρα θα σε πω το cadillacs & dinosaurs κυριως για συναισθηματικους λογους αφου το εχω λιωσει χιλιαδες ωρες παραπανω απο το Alien vs predator και ο λογος που εγινε αυτο ηταν γιατι στο χωριο μου και γενικοτερα στην γυρω περιοχη το cadillacs υπηρχε σχεδον παντου ενω το Alien vs predator σπανια το συναντουσα εκτος απο ενα διαστημα γυρω στο τετραμηνο που το ειχαμε στο χωριο και μετα μας το πηραν.Τωρα με mame κλπ και τα δυο το ιδιο τα παιζω αλλα η αγαπη μου για το cadillacs παραμενει μεγαλητερη.
 
metalcandyman είπε:
Να σε πω την αληθεια φιλαρακι μου ειχα παρα πολυ καιρο να παιξω το Alien VS Predator και την τελευταια φορα που το επαιξα πριν κανα μηνα χρειαστηκα δυο credits για να το τερματισω.Αν το παιξω κανα δυο φορες ακομα το ενα credit ειναι στανταρ και θα το κανω καποια στιγμη γιατι θελω να το ανεβασω και αυτο στο καναλι μου οπως και αρκετα αλλα.Τωρα στην ερωτηση για το πιο μαρεσει πιο πολυ αναμεσα στα δυο που ειπες ξεκαθαρα θα σε πω το cadillacs & dinosaurs κυριως για συναισθηματικους λογους αφου το εχω λιωσει χιλιαδες ωρες παραπανω απο το Alien vs predator και ο λογος που εγινε αυτο ηταν γιατι στο χωριο μου και γενικοτερα στην γυρω περιοχη το cadillacs υπηρχε σχεδον παντου ενω το Alien vs predator σπανια το συναντουσα εκτος απο ενα διαστημα γυρω στο τετραμηνο που το ειχαμε στο χωριο και μετα μας το πηραν.Τωρα με mame κλπ και τα δυο το ιδιο τα παιζω αλλα η αγαπη μου για το cadillacs παραμενει μεγαλητερη.
Σε καταλαβαίνω απόλυτα και εγω το cadillacs έπαιζα στα arcades. Το άλλο δεν το είχα δει πουθενά. Όταν είσαι έτοιμος σε παρακαλώ ανέβασε το στο κανάλι σου ώστε να πάρουμε και καμία στρατηγική μπάς και βελτιωθούμε λίγο.

Να είσαι καλά!
 
Μεγάλη κερματορουφήχτρα, πρέπει να έχω φάει τουλάχιστον ενα πεντοχίλιαρο σε δαυτο. Ούτε με 10 credits δεν έπαιζε να το τελειώσω. Αλλα ο Bill είναι μεγάλη arcadeόφατσα. Ειδικά προς το τέλος γίνεται της κακομοίρας, δεν ξεφευγεις απο πουθενά.
 
Το παιχνίδι δεν είναι άδικο, το δικό μου πρόβλημα είναι ότι μπερδευω τον χαρακτήρα μου με με τον co op παίχτη και είναι και πολλοί εχθροί στην οθόνη οπότε γίνεται εύκολα μπέρδεμα
 
Παντα ηλπιζα σε καποια συνεχεια του πολυαγαπημενου παιχνιδιου Cadillacs and dinosaurs, οπου δεν μας ακουσε ποτε η capcom.. Το punisher δεν μπορεσε να καλυψει το κενο του, και ηρθε απο μηχανης θεος το AVP των ηλεκτρονικων να τα θερισει ολα.

Το επαιξα πρωτη και τελευταια φορα τοτε στα μουλοχτα σε μια καφετερια στο Λουτρακι, οταν πηγαμε να δουμε με τους δικους μου κατι ξαδελφια μου εκει. Να'ναι καλα ο ξαδελφος που με πηγε στο συγκεκριμενο μαγαζι και επαιξα AVP κανα δυωρο!

Δεν το ξαναβρηκα ποτε να το παιξω, μιας και δεν μπορουσα να μπω νομιμως σε καποιο μαγαζι, και οσα αλλα μπορεσα δεν το ειχε κανεις..

Αγορασα και την εκδοση του Snes, αν και καλη, δεν ακουμπουσε φυσικα το Μεγαλειο της εκδοσης των ηλεκτρονικων.

Και καποια χρονια μετα, ηρθε και το Τιμημενο mame οπου και το ξανακατοτροπωσα μετα απο τοσα χρονια!
 
Πίσω
Μπλουζα