Aliens arcade mini review

vasilas432

Retro Member
Joined
28 Νοέ 2014
Μηνύματα
243
Αντιδράσεις
55
Aliens 1990 απο Konami. Κλασικό side scroller στον κόσμο του Aliens απο την γνωστή ταινία.

Δεν χρειάζονται λόγια όσον αφορά την ταινία, οπότε θα μείνουμε στο arcade. Πρόκειται για run n gun παιχνίδι το οποιο δεν ξεφεύγει απο τα κλασσικά του είδους. Πίστες εμπνευσμένες απο την ταινία και πολλά πολλά Aliens για σκότωμα. Υπάρχει το κλασσικό Alien που στέκεται στα δυο πόδια, τα μικρά τύπου κατσαριδάκι που βγαινουν απο αυγά και διάφορα άλλα τύπου alien που δεν υπάρχουν όμως στην ταινία. Στο τέλος της κάθε πίστας περιμένει μία μάνα Alien και στο τέλος του παιχνιδιού έχουμε την ευκαιρία μας με την μοχθηρή βασίλισσα.

Η ταχύτητα του gameplay ειναι μέτρια προς αργή και πολλοί θεωρούν το παιχνίδι σχετικά εύκολο για τερματισμό με 1 credit. Η δράση παραμένει αμείωτη ως τον τερματισμό και σε μερικά σημεία το παιχνίδι εναλλάσσεται απο πλάγιου επιπέδου και σε πρώτου επιπέδου. Ο χειριςμός είναι άμεσος και χωρίς προβλήματα. Τα όπλα είναι τέσσερα: πολυβόλο, ακτίνα τριών κατευθύνσεων, ρουκέτες και φλογοβόλα. Υπάρχουν και χειροβομβίδες σαν έξτρα δύναμη πυρός.

Τα γραφικά του παιχνιδιού ειναι παρά πολυ καλά, ειδικά για την εποχή του και δεν φαίνονται καθόλου γερασμένα. Το animation των alien που καίγονται ξεχωρίζει με το animation συνολικά να ειναι καλό. Υπάρχει χρώμα παντού στην οθόνη με πολλές συγχρόνως αποχρώσεις. Μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η αφθονία των έντονων χρωμάτων αν σκεφτεί κανείς οτι η ταινία ήταν αρκετά σκοτεινή. Τα χρώματα παρόλα αυτά δεν χαλούν την εικόνα του εικαστικού γιατί στο κάτω κάτω μιλάμε για arcade παιχνίδι. Η κάθε πίστα ειναι διαφορετική και το παιχνίδι δεν κουράζει. Η μουσική ειναι αρκετά καλή και ατμοσφαιρική όπως και τα διαφορά εφέ ειναι αρκετά καλά. Η διάρκεια για τον τερματισμό ειναι γύρο στο μισάωρο.

Πολύ καλή η δουλειά που είχε κάνει η Konami γιατί το παιχνίδι καταφέρνει να ειναι αρκετά κοντά στη ταινία ξεκινώντας απο την εισαγωγή που υπάρχουν εικόνες στιγμιότυπα της ταινίας.

Η πλακέτα είναι αυθεντική Ιαπωνική version.

attachment.php


attachment.php


[video=youtube_share;KvvgwFbHr7Q]

 
Οντως το παιχνιδι ειναι ευκολο αλλα δεν εχει καμια σημασια αυτο γιατι ειναι εθιστικοτατο αν και ο τελικος κακος δεν ειναι και πανευκολος.Ειδικα αμα γουσταρει καποιος και της ταινιες Alien θα το απολαυσει και πιο πολυ.Αγαπημενες πιστες με το οχημα και γενικοτερα αγαπημενο παιχνιδι που αρκετα συχνα ασχολουμαι μαζι του αν και εχω καιρο να το κανω.Ευκαιρια σημερα να το κανω :D
 
Πολυ καλο παιχνιδι!!δεν το ειχα πετυχει στα arcades αλλα το εχω λιωσει αρκετες φορες σε mame!!vasilas432 το pvm μονιτορ που εχεις αν και λιγο μικρο πρεπει να ειναι ολα τα λεφτα!!εγω μονο σε καλες crt παιζω τα παλια παιχνιδια!!
 
milntov είπε:
Πολυ καλο παιχνιδι!!δεν το ειχα πετυχει στα arcades αλλα το εχω λιωσει αρκετες φορες σε mame!!vasilas432 το pvm μονιτορ που εχεις αν και λιγο μικρο πρεπει να ειναι ολα τα λεφτα!!εγω μονο σε καλες crt παιζω τα παλια παιχνιδια!!
Το monitor ειναι το BVM 1416p και ειναι μικρό αλλά είναι ότι καλύτερο σε ποιοτητα εικόνας και σε αναλογικές ρυθμίσεις. Στο 1 μέτρο που κάθομαι δεν έχω παράπονο με το μέγεθος.
 
Πίσω
Μπλουζα