Alley Cat 2 (Remake)

keeper7k

Human RetroDatabase
Joined
9 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.599
Αντιδράσεις
22
Προ ολίγων ημερών εμφανίστηκε το remake του διάσημου retrogame Alley Cat ( named Alley Cat 2) το οποίο έχει και δικό του site....

Το εν λόγω game το είχα δεί πριν σχεδόν 20 χρόνια (αν δεν με απατά η μνήμη μου).

Στο site υπάρχει και η original version για τους retro-μανιακούς!!!

Happy downloading!
 
τι μου θυμίσατε!! απίστευτο παιχνιδάκι! το είχα τιμήσει και σχετικά πρόσφατα...

ps: bro super η υπογραφή σου!
 
Μιλάμε για τρελό κόλλημα με το παλιό Alley Cat, σε PC !
 
Όχι 20, αλλά 23 χρόνια! Το 1984 είχε βγει από την ΙΒΜ και ήταν 32 ΚΒ.

Το έπαιζα στο PC με Hercules κάρτα γραφικών, με τον εξομειωτή SIMCGA..
 
Κeeper ημουν μαρτυρας!Εχει δικιο ο Audio,πριν 23 χρονια το επαιζες :D :D
 
Ναι, αλλά εγώ ανέφερα πότε βγήκε, όχι πότε το είδες, δηλαδή όταν το είδες πριν 20 χρόνια σε ενημερώνω ότι είχε βγει 3 χρόνια πριν!
 
Σας ευχαριστώ για την ενημέρωση :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh: :biglaugh:
 
Αδέρφια, σας τρέχει καλά το remake; Μου φαίνεται ότι υπάρχει ένα πρόβλημα animation όταν η γατούλα μας πηδάει από μπουγάδα σε μπουγάδα… Να φταίει ίσως ο P600 στον οποίο δοκίμασα το game;

Το original πάντως συνεχίζει να τρέχει υπέροχα, όπως τότε… :rolleyes:
 
Με Klik & Play έγινε αυτό; Πάντως θυμάμαι το menu που ήταν αυτής της μορφής, καθώς και το στυλ του παιχνιδιού. Σαν προσπάθεια είναι πολύ καλό αλλά είναι λίγο παράξενο στο χειρισμό και κάπως κολλάει, όπως και πολλά παιχνίδια του Klik & Play. Πάντως η μαγεία του αυθεντικού δεν ξεπερνιέται. Να 'ναι καλά το DOSBOX!
 
OceanRain είπε:
Με Klik & Play έγινε αυτό; Πάντως θυμάμαι το menu που ήταν αυτής της μορφής, καθώς και το στυλ του παιχνιδιού. Σαν προσπάθεια είναι πολύ καλό αλλά είναι λίγο παράξενο στο χειρισμό και κάπως κολλάει, όπως και πολλά παιχνίδια του Klik & Play. Πάντως η μαγεία του αυθεντικού δεν ξεπερνιέται. Να 'ναι καλά το DOSBOX!
XAXA !!!! Αστα να πάνε !!! Σαν τα original tpt. :D

Αν έχεις κανα παραπεταμενο retro PC, τσίμπα το FREEDOS, φορτωσε το dosgames και βάλτο να δουλευει :)
 
Το θυμάμαι που το έπαιζα πιτσιρίκος!!
 
Alley Cat remake

Το πρώτο παιχνίδι που έπαιξα ποτέ σε Η/Υ...στον θρυλικό Amstrad PC 1512 ! ακόμα θυμάμαι επακριβώς την μουσική του !...τόσο έντονα που την είχα φτιάξει ring tone στο τότε κινητό μου ! :eek:

http://www.caiman.us/scripts/fw/f2744.html
 
Το Alley Cat το έπαιζα σαν τρελός σε PC 8088-πράσινη οθόνη και Hercules με CGA emulation...ηρωικά χρόνια...
 
και εγω στο Amstrad PC 1512 ειχα απολαυσει αυτο το παιχνιδι,υπεροχο
 
vagosgta3 είπε:
και εγω στο Amstrad PC 1512 ειχα απολαυσει αυτο το παιχνιδι,υπεροχο
Στον Amstrad 1512 με CGA το έπαιξα για πρώτη φορά!

Θυμάμαι ήταν αρκετά γρήγορο και μερικές φορες σου έσπαγε τα νευρά με τα πλήκτρα αλλα ήταν απο τα πρώτα παιχνίδια που έπαιξα για αυτό και το αγάπησα.
 
Απο τα πρωτα μου παιχνιδια στο PC 1512 φοβερο!
 
Πίσω
Μπλουζα