American Ninja (1985)

GI JOE

RetroWannaBe
Joined
29 Δεκ 2010
Μηνύματα
72
Αντιδράσεις
10
Μια απο τις πιο γνωστες διασκεδαστικα <<κακες>> ταινιες της δεκαετιας του 80 απο την περιβοητη εταιρεια παραγωγης ταινιων low budget, Cannon Films ( Ολοι σας θυμαστε το χαραστηριστικο λογκο της εταιριας).

Γραφικοτατο το πρωταγωνιστικο διδυμο Μαικλ Ντουντικοφ και Στηβ Τζεημς (ειδικα ο Τζεημς!), ανοητες χορογραφιες πολεμικων τεχνων, νιντζα θανασιμοι οσο μια καθαριστρια με σφουγγαριστρα και cheesy διαλογοι και μουσικη..δηλαδη..αριστουργημα!!

Την ταινια την ακολουθησαν 4 σικουελ, με εξαιρεση το Νο 2 που το θεωρω ως το καλυτερο της σειρας, οχι λογω ποιοτητας αλλα λογω χαβαλε ( το περιεργο ειναι οτι σε οσους μιλαω για την σειρα γενικα, ολοι θυμουνται την σκηνη με τους Νινζα και τον..Προβολή συνημμένου 27270.μαυρο στη παραλια απτο Νο2!!) Οι υπολοιπες δεν βλεπονται καν.
 
Χαχα, και εγω μονο αυτη τη σκηνη με το μαυρο θυμαμαι.
 
εγω θυμαμαι το 5 που επαιζε ο patt morita (γνωστος σαν μιγιαγκι)

 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Κάπου θυμόμουν τη σκηνή με τους ninja Που κάνανε "σκαλάκι" ο ένας πάνω στον άλλον για να ανέβουν στο βράχο!!!

Επικά "κακές" ταινίες με χάλια παραγωγή και μπόλικη καφρίλα.

Και ναι GI JOE, το 2o της σειράς είχε τρελό Χαβαλέ. Προσωπική αγαπημένη σκηνή:


(RIP Steve James, ήσουν ωραίος)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ScarletBeherit είπε:
Κάπου θυμόμουν τη σκηνή με τους ninja Που κάνανε "σκαλάκι" ο ένας πάνω στον άλλον για να ανέβουν στο βράχο!!!
Επικά "κακές" ταινίες με χάλια παραγωγή και μπόλικη καφρίλα.

Και ναι GI JOE, το 2o της σειράς είχε τρελό Χαβαλέ. Προσωπική αγαπημένη σκηνή:



Το σκαλακι ο ενας στον αλλον και μετα το "καλαματιανο" χερακι χερακι να ανεβουν με τον τελευταιο να ειναι...χοροπηδικτουλης..πολλες τετοιες σκηνες αλλα και αποκορυφωση μια σχεδον 5λεπτη σκηνη με εναν Νιντζα( τωρα τι νιντζα λεμε..εναν απο τους αμετρητους κομπαρσους με την ταμπελα ειμαι νεκρος πανω του) που εχει μπαστακωθει στο αμαξι της φυγης και δεν λεει να πεθανει με τιποτα ωσπου οδηγανε ολοκληρο το οχημ σε κτηριο να ανατιχτει μαζι με τον Νιντζα!!

Ναι ο Στηβ Τζεημς ηταν ωραιος και κριμα που δεν καταφερε ποτε να μπει στον mainstream κινηματογραφο οπου του αξιζε αντι να κανει το sidekick σε κατωτερους υποκριτικα ηθοποιους..R.I.P
 
Εμένα πάντως οι 2 πρώτες μου άρεσαν πολύ και τώρα λέω να τις ξαναδώ!
 
american ninja η καλυτερη ταινια του ειδους!!! κ τωρα το ninja assasin ταινιαρα!!!
 
Στο American ninja 2 έχει μια εντελώς κουφή σκηνή κάπου στην αρχή περίπου (ή ίσως και λίγο πριν την μέση ) που υποτίθεται τους καλεί ο αρχηγός/διοικητής τον Dudikoff με τον James και όταν βγαίνουν απ' το γραφείο στην θέση του Dudikoff είναι ολοφάνερα άλλος ηθοποιός και αναρωτιέσαι γιατί τόσο ολοφάνερο λάθος .Δείτε το προσεκτικά και θα καταλάβετε τι εννοώ
 
Πίσω
Μπλουζα