Amiga ή επιστροφή τής κυρίας

Ναι όλο έρχεται η επιστροφή της Amiga και όλο αρπαχτες είναι που τα πουλάνε χρυσό! Στο τέλος θα καταντήσουμε σαν τους κυρίους στην φωτογραφία και ακόμα θα περιμένουμε την επιστροφή της Amiga..

Η φωτογραφία είναι απο το website: Fresno Commodore User Group (μπείτε κανονικά απλά τους έληξε κάτι μέρες το πιστοποιητικό ασφαλείας τους και για αυτό βγάζει μήνυμα προτροπής)
Ήμανε γιός και γέρασα…(λολ)
 

Συνημμένα

  • IMG_6602.jpeg
    IMG_6602.jpeg
    80,8 KB · Προβολές: 4
Τελευταία επεξεργασία:
Αλλη μια εξυπνη κινηση για να αρμεξουν το χρημα απο τις ηλικιες 40 + απο οσους παιζουν ακομη παιχνιδια.

Και οι συλλεκτες ρετρο παιχνιδιων πιστευω θα παρουν απο 4 - 5 κομματια ο καθενας μιας και οι mini retro κονσολες - mini home computers απ οτι εγραφαν στο fb παιρνουν πιο γρηγορα συλλεκτικη αξια.
 
Εγω δεν εχω καταλαβει ακομα τι ειναι αυτο το A600GS και γιατι θα πρεπει να δινουμε δεκαρα για ενα ακομα μαυρο κουτι...

Μοιαζει κατι ενας ακομα arm based emulator, αλλα εχει κατι υβριδικα πραγματα που απο την πολυ περιορισμενη μου κατανοηση ειναι φυκια για μεταξωτες κορδελες.

Πλακα θα ειχε σαν ενα homebrew project, αλλα σαν εμπορικο προιον απλα δεν λεει.
 
Βλέπω τώρα ότι έχουν δημιουργήσει και δικό τους λειτουργικό σύστημα το AmiBench (η ονομασία θυμίζει το θρυλικό Workbench απο την εποχή που βγήκε η Amiga)
 
Τελευταία επεξεργασία:
Δηλαδή τύπου windows desktop environment? (Αν το ερωτημά μου είναι άκυρο, αγνοήστε το)

Αυτό το λειτουργικό σύστημα έφερε επανάσταση καθώς θεωρείται το πρώτο που έφερε τόσο κοντά το multimedia με το λειτουργικό σύστημα του υπολογιστή στα home computers. Απο το περιβάλλον αυτό εμπνεύστηκαν αργότερα και πήραν πολλά χαρακτηριστικά του τα γνωστά μας "παράθυρα".

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος καθώς δεν ασχολούμαι με την πληροφορική ως επαγγελματίας οπότε μπορεί να τα μπερδεύω μέσα στο ρετρό μυαλουδάκι μου. :D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Αυτό το λειτουργικό σύστημα έφερε επανάσταση καθώς θεωρείται το πρώτο multimedia λειτουργικό σύστημα. Απο το περιβάλλον αυτό εμπνεύστηκαν αργότερα και πήραν πολλά χαρακτηριστικά του τα γνωστά μας "παράθυρα".

Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος καθώς δεν ασχολούμαι με την πληροφορική ως επαγγελματίας οπότε μπορεί να τα μπερδεύω μέσα στο ρετρό μυαλουδάκι μου. :D
Thank you!
 
Ok, το ειχα ηδη διαβασει και πολλοι λενε ακριβως αυτο που ελεγα και εγω.

Καλα κανει ο καθενας να εχει το χομπι του και τις ασχολιες του, αλλα το να θες να πουλησεις αυτο το πραγμα σαν εμπορικο προιον απλα δεν εχει νοημα. Αν δεν ειχε επανω το ονομα Amiga, δεν θα το συζηταγαμε καν.

Παρολο που δεν τα πολυγουσταρω, 100 φορες η A500 mini που ειναι χοντρικα το ιδιο πραγμα αλλα με πολυ καλυτερη εμφανιση και 1000 φορες καλυτερη η επερχομενη A500 maxi που θα εχει και την λειτουργικοτητα του πληκτρολογιου.

Εδω που τα λεμε, ενα Raspberry Pi με Pimiga εχει την ιδια ή περισσοτερη λειτουργικοτητα και απειρως περισσοτερο content και θελει και ελαχιστο χρονο και προσπαθεια για να δουλεψει.
 
Έχω Α500 mini (προπαραγγελία), και όταν πρωτοάνοιξα το κουτί, ένιωσα ένα σφυξιμο. Με πήγε πίσω πολλά χρόνια, άσχετα της ποιότητας του emulation (μια χαρά την δουλειά του την κάνει) ή του μεγέθους που είχε το μηχάνημα!!!

Αυτό μου είναι λίγο πιο αδιάφορο και μάλλον προορρίζεται για πιο σοβαρή χρήση από το gaming. Αλλά φαίνεται πως ο καθένας έχει τον δικό του δρομο: Αντί να κάνουν native το OS4 σε arm (pi4 ή pi5), αντί του παρωχημένου και ακριβού hardware που χρησιμοποιεί τώρα (ή κάτι ανάλογο σαν το φοβερό emu64K), ασχολήθηκαν 6 χρόνια για να φτιάξουν ένα υβριδικό λειτουργικό που τρέχει σε emulation με native κάποιες βιβλιοθήκες γραφικών. (Ίσως τα δούμε όλα αυτά, εάν κάνουν το OS4 open source).

Όσο για την επερχόμενη A500Maxi, εάν έχει το ίδιο ARM τσιπάκι με την Α500mini, θα πάρω δύο, και στην μία θα βάλω pi5!!!
 
μάλλον προορρίζεται για πιο σοβαρή χρήση από το gaming
Σωστος, γιατι συνεχως δινουν εμφαση στις εφαρμογες που συμπεριλαμβανονται. Αλλα ποιος κανει σοβαρη χρηση Amiga το 2024 και αν ειναι για σοβαρη χρηση τοτε γιατι εχει θυρα joystick;

Όσο για την επερχόμενη A500Maxi, εάν έχει το ίδιο ARM τσιπάκι με την Α500mini, θα πάρω δύο, και στην μία θα βάλω pi5!!!
Μ' αρεσει ο τροπος που σκεφτεσαι! Θα περιμενουμε λεπτομερη παρουσιαση.
 
Φήμες λένε ότι αυτό το σύστημα θα χρησιμοποιηθεί για να στέλνονται συμβόλαια θανάτου στο επόμενο John Wick. Οσοι ησασταν παρατηρητικοί, στις ταινίες αυτές χρησιμοποιούσαν Commodore PET. Ειναι καιρός πιά για αναβάθμιση.
 
Πίσω
Μπλουζα