Amiga στο Linux

Rakeesh

RetroDB Feeder
Joined
10 Δεκ 2007
Μηνύματα
4.582
Αντιδράσεις
1.733
Αυτον τον καιρο το εχω γυρισει στο Ubuntu και προσπαθω να συνεχισω το Amiging

Με απογοητευση διαπιστωσα οτι ενω το WinUAE βρισκεται στην εκδοση 2.2, η καλυτερη σχετικη επιλογη για το Λινουξ, το e-UAE, εχει να ανανεωθει απο το 2007

Η εκδοση αυτη με την οποια προσπαθω να παιξω μου φαινεται πολυ ελλειπης και ασταθης ακομα και στα βασικα. Δεν εννοω βεβαια τα καλουδια του WinUAE οπως disk swapper και εξομοίωση ήχου drive αλλα τα βασικα ρε παιδι μου Πχ παροτι υπαρχει επιλογη για df1:, δεν αναγνωριζει κανενα adf που θα βαλω εκει.

Επισης μου εκανε εντυπωση οτι σε αντθεση με το σκετο-UAE δεν υπαρχουν επιλογες για display, ουτε αποθηκευση ρυθμισεων

Μηπως μου διαφευγει κατι; :xm:
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Συμπέρασμα ωραίο το λινουξ,αλλα δεν έχει ουτέ το 1% της υποστήριξης των windοws.
 
Shinobi είπε:
Συμπέρασμα ωραίο το λινουξ,αλλα δεν έχει ουτέ το 1% της υποστήριξης των windοws.
Χαχαχα αμέσως βρήκες ευκαιρία εσύ! :D

Δοκίμασες μήπως γίνεται να τρέξεις το WinUAE μέσω Wine;
 
f2bnp είπε:
Χαχαχα αμέσως βρήκες ευκαιρία εσύ! :D Δοκίμασες μήπως γίνεται να τρέξεις το WinUAE μέσω Wine;
Αμα χρειαζεσαι wine για να τρεξεις κατι στο linux ουσιαστικα ενισχυεις την αποψη του shinobi. Συνηθως καποιος που αποφασιζει να τρεχει linux-only desktop το κανει γιατι θελει να απαλλαγει απο τα windows. Αμα χρειαζεσαι εξομοιωτες windows γιατι εξαρτασαι απο το software που εχουν διαθεσιμο, καλυτερα εχε dual boot

Η ειρωνεια της υποθεσης ειναι οτι καποτε UAE σημαινε Unix Amiga Emulator. Αλλα εδω και 10+ χρονια η πιο εξελιγμενη εκδοση με διαφορα ειναι αυτη των windows που αν και ξεκινησε σαν port, ειναι πλεον η βασικη
 
Αν κρίνεις ολόκληρο λειτουργικό απο την υποστίριξη που έχει σε emulation μιας πλατφόρμας, ε τι να σου πω...

Α Ψιτ, ούτε Virtual Girl υποστιρίζουμε...
 
Καλό το Linux. Το χρησιμοποιώ όσο μπορώ στη δουλειά. Αλλά κακά τα ψέματα, αν παίζεις games σε pc πρέπει να έχεις και την εγκατάσταση των Windows.

Και μην αρχίσει να μου πει κανείς ότι είμαι anti-Linux γιατί το χρησιμοποιώ το Linux ως router στο δίκτυο μου και για πολλά άλλα. Αλλα τι να το κάνω όταν θέλω να παίξω starcraft 2.

Τώρα γιατί δεν αναπτύσεται το UAE σε Linux δεν γνωρίζω. Δοκίμασε με WINE που σου πρότειναν τα παιδιά!!
 
Αλλά κακά τα ψέματα, αν παίζεις games σε pc πρέπει να έχεις και την εγκατάσταση των Windows
Τα "ψεματα" ειναι παντα κακα divined :D
Στο GNU/Linux "παιζεις" ΟΛΑ τα videogames (ας πουμε μεχρι το 2005) με τον ιδιο τροπο που τα παιζεις και στα Win7 - δηλαδη με emulation. Μιλαμε για ολα τα DOS games , ολα τα home computing games, ολα τα console games , ολα τα (early -> w3.11,w95) win games και φυσικα τα pc games μεχρι και το 2005 περιπου.

Οσο για τα διαδικτυακα browsing - αλλα και τα περισσοτερα απο τα net - games, τρεχουν ανετα , τις περισσοτερες φορες και με native installers.

Για τα pc games των τελευταιων 4 χρονων περιπου - υπαρχει οντως μια δυσκολια - η οποια ομως χανει πολυ απο την κυριοτητα της απο τη στιγμη που το συγχρονο gaming εχει μεταφερθει στις κονσολες.

Οσο για την "δυσκολια" με την εξομοιωση της Amiga , που αναφερθηκε, η απαντηση δοθηκε ευστοχα απο τον freaktmp - δηλαδη το PUAE - και δεν ειναι η μονη - υπαρχουν καμποσες ομαδες που μεταφερουν στο GNU/Linux τις εκδοσεις (και τις εξελιξεις) που περνουν στον WinUAE - ΟΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ γινοταν παλαιοτερα με τις τοτε νεες unixοειδεις εκδοσεις που μεταφερονταν και ενημερωναν το WinUAE.

Δεν υπηρχε , ουτε υπαρχει κανενα προβλημα σε καμια εξομοιωση - και πολυ περισσοτερο της Amiga - στο GNU/Linux.
 
υπαρχει πουθενα κανενα binary για το puae η εστω καποιος που να το εκανε compile σε Ubuntu? :S /emoticons/wacko@2x.png 2x" width="20" height="20" />
 
Δεν ειναι δυσκολο, κατεβαζεις τον φακελο οπως είναι απο το λινκ και τρέχεις το install-sh.

Αν και ενα make + make install είναι...
 
Εγώ πάντως βρήκα αυτη

E-UAE 0.8.29




στα repos του Salix

Πάντα έχει να κάνει με το ποιος ασχολείται με τα πακέτα κάθε διανομής. Τώρα στο UBUNTU φαντάζομαι οτι θα γίνεται της π.........ας .
 
Δοκιμασα το puae και απ'οτι φαινεται δεν ανοιγει αρχεια τυπου .ipf αλλα μονο .adf. Οσα ipf ανοιγω μου βγαζουν BAD ενω θυμαμαι οτι καποια τα ειχα ανοιξει με Winuae

Στη wikipedia διαβασα οτι ανοιγονται με μια βιβλιοθηκη κλειστου τυπου, οποτε αναρρωτιεμαι μηπως η συγκεκριμενη βιβλιοθηκη δεν συμπεριλαμβανεται στον κωδικα του puae.

Ξερει κανενας;
 
Για .ipf χρειάζεσαι το σχετικό user library, ανεξαρτήτως αν τα τρέχεις σε πλατφόρμα Windows ή Linux.

Θα το βρεις εδώ.
 
Eχω την εντύπωση πως ο Rak θα πρέπει ήδη να γνωρίζει για το dll αυτό αφού λέει ότι έχει παίξει με ipf images επιτυχώς στον winuae.

Μήπως η συγκεκριμένη έκδοση αυτού του "puae" που χρησιμοποιεί, έχει πρόβλημα με την υποστήριξη του σχετικού dll για τα ipf αρχεία;
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
---ΕDΙΤ---

Για μία στιγμή ξέχασα ότι το thread αφορούσε linux, και έγραφα τα δικά μου... :D

To σχετικό readme λέει:

Copy the library to /usr/lib (or any other library search path):

# cp libcapsimage.so.2.0 /usr/lib/

Run ldconfig, which also creates the required symbolic links:

# ldconfig

Or you can do this manually by typing:

# ln -s /usr/lib/libcapsimage.so.2.0 /usr/lib/libcapsimage.so.2

Mε την προϋπόθεση ότι έγιναν τα παραπάνω, μήπως όντως η έκδοση αυτού του "puae" που χρησιμοποιεί ο Rakeesh έχει κάποιο πρόβλημα και δεν αναγνωρίζει τα ipf αρχεία;
 
Αφου το κατεβασω και το βαλω εκει, πρεπει να κανω παλι compile το puae?
 
Πίσω
Μπλουζα