AMIGA 1200 ΣΕ ΜΟΝΙΤΟΡ

vaggelinos

RetroN00b
Joined
8 Νοέ 2007
Μηνύματα
7
Αντιδράσεις
0
Παιδιά , έχω συνδέσει την AMIGA μου σε μόνιτορ 19 ( LG FLATRON M1921A)στις θέσεις rca και στο VGA συνδέω το pc μου.

(Tο συγκεκριμένο μόνιτορ είναι και τηλεόραση και έχει και υποδοχές για Video IN ) Το πρόβλημα είναι ότι δεν έχω και τόσο καλή ποιότητα στην εικόνα που μου εμφανίζει η ΑMIGA , μήπως υπάρχει κάποιος άλλος καλύτερος τρόπος σύνδεσης ;

ευχαριστώ
 
Άν έχεις SCART στην τηλεόραση, να την συνδέσεις εκεί, αφού τα Composite (συνήθως τα κίτρινα RCA) καλώδια δημιουργούν μεγάλο θόρυβο. Το SCART βγάζει καθαρό RGB σήμα. Ένα καλώδιο για την σύνδεση Amiga - Scart, ανέβασε ο Anemos προχτές. :)
 
Χμ δεν έχω δει ποτέ Amiga σε tft οθόνη. Υποθέτω όμως πως θα φένεται πολύ έντονα η χαμηλή ανάλυση και συνεπώς θα είναι χειρότερα από απλή τηλεόραση ή κλασσικό Amiga monitor.
 
ΤΟ Μονιτορ έχει και υποδοχή για scart. θα το δοκιμάσω και έτσι και βλέπουμε

ΤΕΛΟΝΙΟ στα παιχνίδια παίζει αρκετά καλά και καθαρά το πρόβλημα το εμφανίζει στο Workbench
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η καλήτερη λυση ειναι να βαλεις ενα adaptor να δινει RGB σε VGA δές εδώ

και θα δείς το workbench όπως δεν το έχεις ξαναδεί

ΑΛΛΑ

Πρέπει να έχεις και RCA στο scart του monitor/tv γιατι τα games παίζουν σε native amiga mode που ειναι πολυ χαμιλη συχνοτιτα για το monitor σου οποτε ο ανταπτορας δεν σου κανει.

cheers!
 
Έχω φάει το νέτ με το κουτάλι για το ζήτημα, και τελικά υπάρχουν κάμποσες λύσεις..

Η μία (και αυτή που επέλεξα -προς το παρόν τουλάχιστον-) είναι μια καλή TFT 22άρα με scart, μιάς και στο gaming είναι μάλλον η πιό έυκολη λύση. Εντάξει, έχεις μερικά τετράγωνα στο workbench, αλλά στα παιχνίδια και στα demos δέν πολυκαταλαβαίνεις διαφορά. Καλώδια scart για Amiga υπάρχουν παντού, και είναι και φθηνά.

Η άλλη είναι το scandoubler, και σύνδεση VGA, αλλά διαβάζω ότι και πάλι προκύπτουν προβλήματα κυρίως στα παιχνίδια, και κάτι μετατοπίσεις στην οθόνη αριστερά και δεξιά. Επίσης είναι κάπως ακριβό σάν λύση.

Τον σκέτο αντάπτορα τον δοκίμασα και στα παιχνίδια (whdload) δέν κάνει δουλειά δυστυχώς....

Άν κάποιος όμως θέλει full HD monitor, πάνω απο 22 ίντσες δηλαδή, δέν υπάρχουν μη TV-TFT λύσεις. Ψάχνωντας λίγο, έπεσα στον converter SCART - > HDMI, ο οποίος κατα τα λεγόμενα κάνει την δουλειά.

http://www.keene.co.uk/electronics/multi.php?mycode=CS720PHD

Και πάλι όμως, κάπου διάβασα ότι λόγω του AGA που είναι 24bit, δημιουργούνται προβλήματα κυρίως στις σκηνές όπου χρησιμοποιείται ο copper....τρέχα γύρευε...Πάντως απο τα specs, λογικά το κουτάκι αυτό θα κάνει δουλειά, όμως είναι και κομματάκι ακριβό...Αναρωτιέμαι άν υπάρχει κανείς που να έχει δοκιμάσει αυτόν, ή κάποιον άλλο converter scart σε hdmi, να μας πεί και εντυπώσεις !
 
Παιδιά, σε 1-2 μήνες η Individual Computers θα βγάλει σε παραγωγή και πώληση μέσω Amigakit, ενα εσωτερικό scandoubler/flickerfixer με κόστος 129€. Αναλογιζόμενοι ότι το μίνιμουμ κοστος ενος τέτοιου εξαρτήματος από το ΕΒΑΥ είναι τουλάχιστον 130 ευρώ + μεταφορικά + παλαιότητα/ταλαιπωρία υλικών, είναι μια πολύ συμφέρουσα αγορά. Και εννοείται είναι κατασκευασμένο με σύγχρονα υλικά.

Επίσης, κάποιο παληκάρι στο amigaworld κατασκευάζει κάτι τέτοιο, εξωτερικής σύνδεσης, το οποίο όμως δεν υποστηρίζει 24bit χρωμα και μάλλον δεν τα πάει καλά με το AGA, όμως είναι ιδανικό για Α500/+/600. Παίζει και σε Α1200, αλλά με τα προβλήματα που ανέφερα. Το έχω παραγγείλει, κοστίζει 65 δολάρια και όταν το έχω στα χέρια μου, θα σας πω.

Θα ποστάρω σύντομα λινκς με πληροφορίες και για τα 2...
 
Όταν λές κάτι τέτοιο εννοείς μόνο για Amiga ? 65 δολάρια είναι πολύ καλή φάση, aga amiga έχω κι εγώ, αλλά τα περισσότερα whdload είναι ecs,ocs οπότε μικρό το κακό. ..κανα λίνκ ?
 
Ναι, μόνο για Amiga. Δυστυχώς, ο τύπος που το φτιάχνει, κάποτε (πριν κανά χρόνο) έφτιαχνε και για Αταρι, και πλέον εχει σταματήσει. Αλλιώς, θα είχαμε και ένα τέτοιο. Είναι πάρα πολύ χρήσιμο....

Λοιπόν, αυτό αφορά το scandoubler της Individual computers, ιδανικό για AGA (θα ξεκινήσει η παραγωγή για AGA chipset και όταν σταθεροποιηθεί ως προϊόν, θα βγει έκδοση για Α500, φαντάζομαι σε παραπλήσιο κόστος). Διάβασε το πρώτο ποστ της σελίδας 4.

Επίσης, αυτό αναφέρεται στον εξωτερικό scandoubler των 65 δολαρίων. Διάβασε το όλο, αναφέρει και τα μειονεκτήματά του. Είναι ιδανικό για μια Α500/600, αλλά οχι για AGA.
 
To πρώτο με ενδιαφέρει, μιάς και θα το βάλω στην Α4000Τ (με το καλό...)

Φαντάζομαι πως θα λειτουργεί σε όλα τα παιχνίδια που είναι non-aga μέσω του whdload. Πάντως είναι πολύ καλά νέα, και η τιμή είναι μιά χαρά...Και απ'ότι είδα θα το δούμε στο Amigakit. Άντε με το καλό !!!!
 
Πίσω
Μπλουζα