Amiga 3000D

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.362
Σήμερα άνοιξα την 3000D που είχε να λειτουργήσει για 10 χρόνια. Ακόμη λειτουργεί κανονικά όπως παραδόξως λειτουργεί κανονικά και ο scsi σκληρός δίσκος της και το floppy. Δεν περίμενα να λειτουργεί ακόμη αν και δεν είχε ζημιά από την μπαταρία.

Ένα καθαρά 32bit σύστημα της Commodore με τον 68030 25Mhz, FPU και MMU. Ήταν η μοναδική Amiga που είχε vga scandoubler για οποιαδήποτε vga monitor. Ήταν πολύ βελτιωμένη από την 2000 στους περισσότερους τομείς, αλλά πλήρη παρουσίαση θα διαβάσετε σε ένα από τα επόμενα τεύχη του Retroid.

Την μπαταρία την είχα αφαιρέσει όταν την είχα παραλάβει από έναν Γερμανό το 2005. Ο συγκεκριμένος πωλητής στο ebay είχε βγάλει στο ebay μια 4000D για 300 ευρώ. Φυσικά δεν έχασα τότε ευκαιρία και την αγόρασα. Όμως πριν του στείλω τα χρήματα τον ρώτησα μήπως είχε στην κατοχή του και διαφορετική Amiga. Μου απάντησε πως είχε μια 3000D που την είχε αγοράσει καινούργια και την πουλούσε επίσης 300 ευρώ. Του απάντησα πως θα πάρω και τις 2 με 600 ευρώ και αν μπορεί να μου κάνει δώρο τα μεταφορικά. Δέχτηκε αμέσως και σε 15 ημέρες παρέλαβα από το ταχυδρομείο την 4000 και την 3000. Πλέον οι τιμές έχουν ξεφύγει σε παράλογα επίπεδα.

Έχει διατηρήσει το χρώμα της και δεν είναι τόσο κίτρινη όσο φαίνεται στις φωτογραφίες. Κάποια στιγμή θα πρέπει να αλλάξω τους πυκνωτές στο τροφοδοτικό γιατί είναι του 1990. Επιπλέον, στα σχέδια είναι να βάλω και μια μνήμη 128MB και ένα scsi adapter με υποδοχή SD για να καταργήσω τον κουρασμένο σκληρό δίσκο.

20240226_231038.jpg
20240226_231046.jpg
20240226_231052.jpg
 
Μαγικό μηχάνημα, όταν την είδα πρώτη φορά από κοντά, ερωτεύτηκα. Την έχω δουλέψει λίγο, αλλά δεν την απέκτησα ποτέ.
 
Τιμες μιας αλλης εποχης. Θυμαμαι να ψωνιζω σφραγισμενο MegaCD1 απο Ελλαδα...ενα πενηνταρικο
 
Είχα αγοράσει τότε Amiga 1000 από το ebay με 80 ευρώ και μια δεύτερη πλήρες με το κουτί της 120 ευρώ buy now. Τι να λέμε τώρα;
 
Πω! Πω! Και να φανταστείς ότι για να αποκτήσεις κάποτε τέτοια μηχανήματα έπρεπε να διέθετες εκατομμύρια δραχμές!
Βέβαια σήμερα γύρισαν εκεί οι τιμές (και παραπάνω)! :bigeyes:
 
Ακριβώς όπως τα λες φίλτατε και Αmiga και Αtari και κονσόλες και ότι retro υπάρχει. Σε μερικές περιπτώσεις οι τιμές είναι τόσο υψηλές που πιστεύω απούλητα θα μένουν.
 
Πω! Πω! Και να φανταστείς ότι για να αποκτήσεις κάποτε τέτοια μηχανήματα έπρεπε να διέθετες εκατομμύρια δραχμές!
Τα ίδια σκέφτομαι και εγώ καμμία φορά για τα ThinkPad μου...
 
telonio πήρες με 600€ την A3000 και την A4000.
Πήρα την A500 μαζί με tv modulator και ένα joystick κάπου 170.000 δραχμές το 1988.
 
Εκεινη την εποχή είχα πάρει spectrum 48k+ και Dreamcast μαζί ένα 50αρικο από ένα τύπο που τα είχε πεταμένα σε ένα δωμάτιο στο πάτωμα, για door holders.
 
telonio πήρες με 600€ την A3000 και την A4000.
Πήρα την A500 μαζί με tv modulator και ένα joystick κάπου 170.000 δραχμές το 1988.
To 2000 μέχρι το 2010 περίπου έβρισκες παντού σχεδόν τα πάντα αρκετά φτηνά. Βλέπεις τότε το retro δεν πούλαγε. Για Amiga οι πιο λογικές τιμές είναι στο Amibay και οι πιο παράλογες στο Ebay. Φαντάσου στο Amibay, νομίζω το 2013 ή το 2014, είχα αγοράσει σκέτη 500αρα με 25 ευρώ από Ιταλία. Πλέον έχουν ανέβει και εκεί οι τιμές αλλά σε καμία περίπτωση όπως στο Ebay.
 
Tι επιδόσεις έχει μια stock Α3000 σε σχέση με ένα PC ας πούμε? Είναι πιο κοντά σε 386 ή 486?
 
To 2000 μέχρι το 2010 περίπου έβρισκες παντού σχεδόν τα πάντα αρκετά φτηνά. Βλέπεις τότε το retro δεν πούλαγε. Για Amiga οι πιο λογικές τιμές είναι στο Amibay και οι πιο παράλογες στο Ebay. Φαντάσου στο Amibay, νομίζω το 2013 ή το 2014, είχα αγοράσει σκέτη 500αρα με 25 ευρώ από Ιταλία. Πλέον έχουν ανέβει και εκεί οι τιμές αλλά σε καμία περίπτωση όπως στο Ebay.
Είχα σταματήσει να ασχολούμαι πια με home micros. Το τελευταίο καλό deal που θυμάμαι ήταν όταν πήρα τον Sinclair QL 20.000 το 1992. :)
 
Μεταξυ 386 και 486, αλλα πιο κοντα στο 386. Παντα οταν μιλαμε για παιχνιδια κλπ.

Γιατι σαν ωμη υπολογιστικη ισχυ ο 386 ειναι πολυ ανωτερος.
Αναρωτιέμαι αν ένας 030 θα μπορούσε να σηκώσει το DOOM σε υποφερτό frame rate (15-20fps) ή αν θέλουμε 040 για αυτό το task. Βάζω πάντα το DOOM σαν benchmark.
 
Η 3000 ήταν ένας πλήρως expandable ηλεκτρονικός υπολογιστής. Έπαιρνε κάρτες γραφικών, ήχου κλπ. Eίχε από την Commodore τον 68030 αλλά μπορούσες να βάλεις και τον 68060. Βέβαια σε μεγάλη διαφορά με τα PC, τα συστήματα των Amiga δεν πέρναγαν τα πάντα από την CPU. Είχαν διαφορετικά ολοκληρωμένα για video (Denise) και ήχο (Paula) και διαχειριστή μνήμης (Agnus).

Η 3000 δεν απευθυνοταν για gamers αλλά για workstations.

Το doom τρέχει με την νέα κάρτα Terriblefire στις 1200. Τώρα αν κάποιος βάλει PPC στην 3000 για να τρέξει το Doom είναι άξιος της μοίρας του.
 
Με ενδιαφέρει κυρίως η επίδοση της stock CPU, το ξέρω ότι μπορείς να αναβαθμίσεις την 1200, μέχρι και Quake μπορείς να την κάνεις να παίζει αν την αναβαθμίσεις αρκετά.
 
Αναρωτιέμαι αν ένας 030 θα μπορούσε να σηκώσει το DOOM σε υποφερτό frame rate (15-20fps) ή αν θέλουμε 040 για αυτό το task. Βάζω πάντα το DOOM σαν benchmark.
Νομίζω όχι, αλλά με κάποιο accelerator σαν την Terriblefire μάλλον ναι. Αλλά το original Doom του Carmack έχει γραφτεί για VGA και SVGA κάρτες σε C και x86 assembly για optimization σε αυτές. Παίζει ρόλο.
 
Εντελώς φιλικά. Το λάθος που κάνεις είναι πως συνεχώς συγκρίνεις τους 8bit και 16bit ηλεκτρονικούς υπολογιστές σαν να είναι αποκλειστικά παιχνιδομηχανές σαν τις κονσόλες. Επειδή δεν πρόλαβες αυτά τα συστήματα, λόγο ηλικίας, αυτό δεν σημαίνει πως μετρούσαμε εμείς οι παλαιότεροι τις δυνατότητες (και ούτε έχει αλλάξει αυτό) των συστημάτων με τα παιχνίδια. Αυτό γινόταν αργότερα με τις κονσόλες που και εσύ γνώρισες.

Tώρα στην ερωτησή σου για την επίδοση της stock CPU. Η 3000 ερχόταν σε 2 εκδόσεις, μια με τον 68030 στα 16Mhz και μια στα 25Mhz. Τεχνολογικά ήταν πιο κάτω από 386 και 486, όμως όπως ανέφερα παραπάνω η λειτουργία των Amiga σαν συνολικό κύκλωμα δεν έχει σχέση με τα PC. Μερικά παιχνίδια ήταν πιο playable ακόμη και σε 500 έναντι σε 386 ή και 486. Βέβαια με τους 486 και μετά ξέφυγαν τα PC στα 3D παιχνίδια. Οι Amiga δεν μπορούσαν να ακολουθήσουν γιατί δεν είχαν μαθηματικό επεξεργαστή (φαντάσου οι 1200 είχαν κενό το σημείο του μαθηματικού επεξεργαστή επάνω στο pcb - Τα λάθη της Commodore).

Και θα το ξαναπώ πως η 3000 όπως και οι 2000 και 4000 ήταν καθαρά workstations και σαν αυτό χρησιμοποιήθηκαν σε παγκόσμιο επίπεδο.
 
Πολύ σωστά telonio, ουσιαστικά τα 3D παιχνίδια ξεκινάνε στα PC. H Amiga είναι μανούλα στα 2D παιχνίδια με sprites χάρη στον σχεδιασμό και τα ειδικευμένα κυκλώματα της, για αυτήν την δουλειά. Όταν πήρα έναν 386, τενεκές μου φάνηκε μπροστά στην Amiga (μιλάω για παιχνίδια). Μόλις όμως ξεκίνησαν τα 3D εκεί το παιχνίδι άλλαξε δραματικά και η πλάστιγγα έγειρε. H id software ξαναγράφει την μηχανή του Wolfenstein 3D, την μετονομάζει σε id Tech 1 και αλλάζει τον κόσμο των παιχνιδιών (και τις απαιτήσεις τους) μία για πάντα.
 
Καλά δεν έχουμε και τόση διαφορά στην ηλικία, κι εγώ στα "άντα" είμαι... Μου αρέσει να συγκρίνω όλους τους υπολογιστές σαν game machines, ναι. Και η Amiga 500 σαν game machine έγινε επιτυχία. Και η 1200 μετατράπηκε σε CD32 και μπήκε στην αγορά σαν game machine. Αυτά γνωρίζω τι μπορούν να κάνουν σε θέμα επιδόσεων σε games, επειδή όμως δεν βγήκε κάποιο άλλο μηχάνημα (Amiga ή οτιδήποτε άλλο) με 030 επεξεργαστή, δεν ξέρω τι επιδόσεις θα είχε σε αυτόν τον τομέα και αυτό ψάχνω.

Αν είμαι offtopic, sorry, δεν θέλω να κάνω και highjack.
 
Πίσω
Μπλουζα