Amiga 3000D

Μια χαρά,βρίσκω ενδιαφέροντες τις συγκρίσεις με κονσόλες και ας μην είναι ξέρω εγώ "σωστές".
 
Καλά δεν έχουμε και τόση διαφορά στην ηλικία, κι εγώ στα "άντα" είμαι... Μου αρέσει να συγκρίνω όλους τους υπολογιστές σαν game machines, ναι. Και η Amiga 500 σαν game machine έγινε επιτυχία. Και η 1200 μετατράπηκε σε CD32 και μπήκε στην αγορά σαν game machine. Αυτά γνωρίζω τι μπορούν να κάνουν σε θέμα επιδόσεων σε games, επειδή όμως δεν βγήκε κάποιο άλλο μηχάνημα (Amiga ή οτιδήποτε άλλο) με 030 επεξεργαστή, δεν ξέρω τι επιδόσεις θα είχε σε αυτόν τον τομέα και αυτό ψάχνω.

Αν είμαι offtopic, sorry, δεν θέλω να κάνω και highjack.
Εξαρτάται ποιά ακριβώς "άντα" εννοείς. :biglaugh:

Ο 68030 στα 25Mhz που είχε η 3000 δεν ήταν τίποτα το ιδιαίτερο αν τον σύγκρινες με 486 που ήδη τα παιχνίδια είχαν αρχίσει τα περισσότερα να είναι σε 3D περιβάλλον. Όπως έγραψα παραπάνω, οι Amiga δεν είχαν τον τρόπο λειτουργίας όπως στα PC. Την εποχή ακόμη και τους 486 έβλεπες αρκετά αξιόλογα 2d shootem'ups ή 2d arcade style παιχνίδια στις Amiga.

Το cd32 ήταν κανονική κονσόλα αλλά δεν είχε σοβαρή υποστήριξη από developers (αν κάτσω να γράψω τα λάθη της Commodore θα πιάσει 2 σελίδες). Πάντως δεν πιστεύω πως ήταν ικανότερο από το Super Nes ή το Megadrive. Μόνο ίσως με τον 6860 αλλά τότε κόστιζε όσο ένα νεφρό.
 
Το doom τρέχει με την νέα κάρτα Terriblefire στις 1200. Τώρα αν κάποιος βάλει PPC στην 3000 για να τρέξει το Doom είναι άξιος της μοίρας του.

Pistorm 32 Lite με P3B!! Γύρω στα 130 ευρώ και αφήνεις τους άλλους να αναρωτιούνται!!!

Μόλις όμως ξεκίνησαν τα 3D εκεί το παιχνίδι άλλαξε δραματικά και η πλάστιγγα έγειρε. H id software ξαναγράφει την μηχανή του Wolfenstein 3D, την μετονομάζει σε id Tech 1 και αλλάζει τον κόσμο των παιχνιδιών (και τις απαιτήσεις τους) μία για πάντα.

Και όμως!! Πολλά από αυτά είχαν βγεί σε 68Κ στον Mac!!!! H επιμονή στο floppy , στην Α500 και στα (φτηνά στην παραγωγή) arcade like games λόγω βρεταννικών Studio, χαντάκωσαν τhn 1200άρα.

Αλλά γενικά ο χρόνος των home/micro ήταν μετρημένος!! Ολόκληρη Apple και έτρεχε η Microsoft να την σώσει!! Η Commodore θα γλίτωνε?
 
Καλά ρε σεις...δεν σας έχουν πει ότι ο πενηντάρης είναι ο νέος της εποχής;;; ( Το γράφω σε εσας για να το πιστέψω και εγώ :) )
 
Πατατα ηταν σε 2D παιχνιδια ο 386 συγκριτικα ακομα και με Amiga 500. Στα adventures ομως που ηταν τοτε μοδα με VGA, στα flight sim, στα strategy, στα "σοβαρα" δηλαδη παιχνιδια για καπως μεγαλυτερους ειχε παρει κεφαλι. Δεν ακολουθουσε η Amiga με 16/32 χρωματα, αργο επεξεργαστη και χωρις σκληρο. Ολα αυτα τα εγραφαν σε C, και ηθελες και αρκετη μνημη και γρηγοροτερο επεξεργαστη και γρηγορο bus κλπ. Κατι πηγαν να κανουν με την 1200 (VGA χρωματα, σκληρος) αλλα ηταν ηδη στον δρομο για φαλιρισμα
 
Άπειρα και ασυγχώρητα τα λάθη της Commdore.
 
Πατατα ηταν σε 2D παιχνιδια ο 386 συγκριτικα ακομα και με Amiga 500. Στα adventures ομως που ηταν τοτε μοδα με VGA, στα flight sim, στα strategy, στα "σοβαρα" δηλαδη παιχνιδια για καπως μεγαλυτερους ειχε παρει κεφαλι. Δεν ακολουθουσε η Amiga με 16/32 χρωματα, αργο επεξεργαστη και χωρις σκληρο. Ολα αυτα τα εγραφαν σε C, και ηθελες και αρκετη μνημη και γρηγοροτερο επεξεργαστη και γρηγορο bus κλπ. Κατι πηγαν να κανουν με την 1200 (VGA χρωματα, σκληρος) αλλα ηταν ηδη στον δρομο για φαλιρισμα

Ενας λόγος που το κοινό της Amiga διασπάστηκε. Ενα μέρος πήγε στις κονσόλες και ένα άλλο με βαριά καρδιά μετακόμισε στους ΙΒΜ και συμβατούς.
 
Πρέπει να είμαι από τους ελάχιστους που κράτησα σε λειτουργία την 1200 με τον 68030 και εσωτερικό σκληρό δίσκο μέχρι το 1996 που πήγα στο στρατό. Είχα πάρει βέβαια και Super Nes αλλά είχα μόνο δύο παιχνίδια. Το πρώτο μου PC ήταν το 2000.
 
Εγώ την κράτησα σε χρήση μέχρι τα τελη του 1997 όπου και πήρα το πρώτο μου pc, ένα 200ΜΜΧ! Την έβγαλα από το κουτί της το 2008 λόγω ρετρομανιαξ, την "μάζεψα" και ευτυχώς πρόλαβα και πήρα και μια blizzard 1230iv το 2010 σε σωστή τιμή! Πλέον θεωρώ ότι οι aga amiga είναι πολυτέλεια για όσους τις έχουν διότι ακόμα και μια αμιγκα 1200 με έναν αξιόλογο επιταχυντή κάνει όσο ένα σύγχρονο μεσαίο gaming πισι! Για τις μεγαλύτερες απλά σιωπώ...μιλάμε για άγρια γούστα που δεν καταλαβαίνω!
 
Πλέον οι blizzard 1230 δεν αξίζουν σε σχέση με μια νέα Teribblefire με τον 030. Εκτός πως είναι καινούργια κάρτα μπορείς να επιλέξεις 64 ή 128mb με κόστος πολύ λιγότερο από τις blizzard που είναι και μεταχειρισμένα. Η 3000 και 4000 δεν δέχονται Terriblefire παρά μόνο τον 68040 και τον 68060.
 
Πίσω
Μπλουζα