Amiga 4000 Restoration

Μάριε πουλάνε εκτός από το board πουθενά και τα chips; 
 
Η 4000 μετά από τόσα χρόνια ζει και βασιλεύει κανονικά. Είχα παραγγείλει για την 4000 πριν από 6 μήνες την κάρτα ΖΖ9000. Η κάρτα έχει τα παρακάτω χαρακτηριστικά.

ZZ9000 is the successor to the VA2000 Amiga graphics card. But it can do more than just graphics: based on the Xilinx ZYNQ XC7Z020 chip, it features not only a powerful 7-series FPGA, but also 2 ARM Cortex-A9 cores and DDR3 memory.

  • RTG: Up to 1920x1080 FHD screen resolution at 8bit 256-colors "Chunky", 16bit or 32bit color depths. (1920x1080 at 16 bit, all other resolutions up to 32 bit).
  • Enhanced VA2000CX Amiga native video passthrough functionality with AGA support (scandoubler with interlace flicker-fixer)
  • Dual 666MHz ARM Cortex A9 coprocessors to offload computing tasks like JPEG, MP3 decoding and graphics acceleration
  • 1GB DDR3 RAM
  • Ethernet interface: Get your Amiga online
  • USB port supports USB mass storage devices. The driver allows you to access USB sticks from workbench.
  • SD Card interface (for firmware updates, not usable from AmigaOS)
  • For Amiga 500, 2000, 3000 and 4000 (Zorro 2 and 3 compatible)

Το κουτί της κάρτας και η ίδια η κάρτα.

IMG_20201221_113451.jpg

IMG_20201221_113512.jpg


Εδώ η κάρτα εγκατεστημένη στην 4000.

IMG_20201221_224538.jpg
IMG_20201221_225204.jpg


Η σύνδεση με hdmi καλώδιο και η οθόνη είναι άψογη και απόλυτα σταθερή σε ανάλυση 1200x500.

IMG_20201221_225227.jpg

IMG_20201221_225046.jpg

IMG_20201221_224926.jpg


Και επάνω που πήγα να περάσω τον driver, βλέπω πως δεν έχω αλλάξει τα kickstart και η κάρτα χρειάζεται το 3.1. Συνεπώς οι υπόλοιπες λειτουργίες της είναι ανενεργές μέχρι να παραλάβω το 3.1. Τώρα θα αναρωτηθεί κανείς τι θα κάνει κανείς με αυτή κάρτα. Ότι μπορεί να κάνει κάποιος με μια οποιαδήποτε Amiga σήμερα με έξτρα usb, κάρτα γραφικών και ethernet. Ουσιαστικά αυτή η κάρτα καταργεί τις υπόλοιπες, αφού για να πάρεις μόνο για παράδειγμα, μια κάρτα γραφικών Picasso 30 ετών, πρέπει να δώσεις όσα κοστίζει η ΖΖ9000. Χώρια οι κάρτες usb και ethernet που κοστίζουν σημαντικά ποσά και αυτές. To ότι κοστίζει η κάρτα 350 ευρώ, είμαι σίγουρος πως κάποιοι θα με θεωρήσουν τρελό (όπως και έχει γίνει). Απλά δεν γνωρίζουν τι σημαίνει το άθλημα Amiga.

edit: Nα χαρώ τα 13 mpixel του smartphone που τραβάει απείρως χειρότερα από την αρχαία Canon φωτογραφική μηχανή που είναι 12 mpixel.
 
Σουπερ-καρα-μεγκα-λάικ!!!!!!!!!
 
telonio λείπουν οι αρχικές φώτο και τα νεώτερα μέλη (όπως εγώ) δεν έχουμε ολοκληρωμένη εικόνα. Δείξε μας αν θες ξανά ολόκληρη την Βασίλισσα στον θρόνο της. :worship:
 
Δυστυχώς οι φωτογραφίες είναι από το 2005 και δεν τις έχω πλέον. Πάντως, σύντομα θα ανεβάσω μια οπτική παρουσίαση της 4000, αφού θα βάψω και την πρόσοψη που έχει γίνει κίτρινη.

[edit] Έγινε η αποκατάσταση των εικόνων του αρχικού ποστ [edit]
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
edit: Nα χαρώ τα 13 mpixel του smartphone που τραβάει απείρως χειρότερα από την αρχαία Canon φωτογραφική μηχανή που είναι 12 mpixel.

Γιατί η Canon έχει κατά πολύ καλύτερο φακό!!! Δεν παίζει τόσο ρόλο το CCD!! Ο φακός παίζει!!
 
και ο φακός που το κινητό είναι απλού μηνίσκου σταθερής εστίασης και σταθερού διαφράγματος, και το pixel pitch που το κινητό έχει ccd μεγέθους φακής ενώ η μηχανή μεγέθους νυχιού αν είναι κόμπακτ και αν είναι ρεφλέξ APS (18X24). οι ψηφιακές έχουν καλύτερο quantum efficiency απ ότι είχαν οι φιλμάτες, πλησιάζουν το ιδανικό, ένα ηλεκτρόνιο για κάθε φωτόνιο. να πω την κακιούλα μου επί φιλμ μικρό φορμά ήταν το 135 και υπήρχε και το μεσαίο και το μεγάλο φορμά, ενώ τώρα full frame είναι με αισθητήρα 24Χ36. Μιας και εκτυπώσεις πόσο μάλλον μεγεθύνσεις και μάλιστα μεγάλες κάνουν ελάχιστοι τα περισσότερα είναι στο facebook insta κλπ.
 
@telonio και όλοι οι υπόλοιποι:

Τις αποκαταστάσεις των εικόνων στο παλιά threads τις έχει αναλάβει η αγαπητή @Kambia. Οπότε αν επιθυμείτε να αποκατασταθεί κάτι κατά προτεραιότητα, μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί της με pm.
 
Η πρόσοψη της μεγάλης κυρίας είχε κιτρινίσει αρκετά απειλητικά τα τελευταία χρόνια. Έτσι αποφάσισα να την βάψω λευκή όπως ήταν με το σπρέι που θα δούμε παρακάτω.

Εδώ η πρόσοψη φαίνεται καθαρά πόσο κίτρινη έχει γίνει.

DSC07262.JPG


Και εδώ τα πλαστικά που έβγαλα από το dvd και το floppy.

DSC07263.JPG

To σπρέι κανονικά είναι λευκό χρώμα που γυαλίζει και εφαρμόζεται επάνω σε πλαστικά αυτοκινήτων (όπως προφυλακτήρες). Όμως στα πλαστικά των λευκών Amiga, το αποτέλεσμα είναι ματ και ακριβώς το ίδιο λευκό χρώμα που είχαν (4000, 1200 και 600). Περιέχει αστάρι και έτσι δεν χρειάζεται να περάσει κανείς πρώτα αστάρι επάνω στο πλαστικό. Ένα καλό τρίψιμο και μετά βαφή με το σπρέι.

DSC07317.JPG

Μετά το βάψιμο, σαν καινούργια.

DSC07313.JPG

Λεπτομέρεια.

DSC07314.JPG


Και εδώ τοποθετημένο επάνω στην 4000. Μάλλον πρέπει να τραβήξω και μια φωτογραφία ημέρα γιατί το φως στο δωμάτιο δεν είναι απόλυτα λευκό.

DSC07316.JPG


edit: Τελικά το dvd το άλλαξα γιατί αυτό που είχε παρέδωσε το πνεύμα του.
 
Πολύ ωραία η κυρία.
Θα σου πρότεινα σε παρόμοια περίπτωση στο μέλλον να δοκιμάσεις το ασπρισμα με οξυζενέ μαλλιών. Επαναφέρει το γνήσιο χρώμα με την βοήθεια του ήλιου. Εγώ το έκανα στο gameboy μου κ έπαθα πλάκα με το αποτέλεσμα.
 
Ναι το γνωρίζω, απλά με το οξυζενέ μετά από αρκετό καιρό επανέρχεται το κιτρίνισμα μου έχουν πει. Αληθεύει αυτό;

Πάντως με το βάψιμο δεν θα κιτρινίσει ξανά.
 
Τι μανάρι που είναι η 4000. :fafoutis:

Εμφανίστηκαν και οι αρχικές φώτο, εξαιρετικό το topic. Μπράβο για την δουλειά και τον χρόνο που αφιέρωσες telonio.
 
Ναι το γνωρίζω, απλά με το οξυζενέ μετά από αρκετό καιρό επανέρχεται το κιτρίνισμα μου έχουν πει. Αληθεύει αυτό;

Πάντως με το βάψιμο δεν θα κιτρινίσει ξανά.
Το gameboy μου εδω και 2 χρόνια που το έχω κάνει, έχει διατηρήσει το χρώμα του.
 
Εχει γεμίσει ο τόπος μπακατέλες. Απορώ πώς γκένεν να διαβάζω ακόμα τέτοια ποστς.

Ζηλεύω πολύυυυυ ζηλεύω πολύυυυυυ!!!!

Δεν έχω χώρο σπίτι, αλλιώς θα σας έδειχνα εγώ, θα βλέπατε τί θα παθαίνατε
 
Κι εγώ είχα βάψει παλιά την Amiga άσπρη και κιτρινισε ξανά (με ένα σπρέι ότι να ναι άσπρο ματ ούτε ασταρι ούτε τρίψιμο τίποτα) έτσι της έριξα ένα μαύρο και τέλος lol. Και τα πλήκτρα και όλα. Μετά την παράτησα στο χωριό και αγόρασα άλλη μια 500+ που ήρθε κάτασπρη και παραμένει το ίδιο.
 
Ένα μικρό upgrade είναι η κάρτα big ram plus που αυξάνει την fast ram κατά 256mb.

Capture.JPG


Εδώ εγκατεστημένη στην 4000.

20210205_222153.jpg

20210205_222105.jpg


Αμέσως η fast ram αυξήθηκε στα 271mb και κάτι.

20210205_221631.jpg

20210205_221718.jpg

20210205_221841.jpg


Επίσης παρέλαβα και τα 3.1 kickstart που χρειάζεται η ZZ9000 για να λειτουργήσει. Όμως με εγκατεστημένα τα kick μου εμφανίζει μαύρη οθόνη. Συνενοήθηκα με τον πωλητή από την Ιρλανδία και τώρα περιμένω δεύτερο ζευγάρι. Έτσι το review για την ΖΖ9000 θα καθυστερήσει και άλλο.
 
Πίσω
Μπλουζα