Amiga 500, 1084S, ebay και άλλα

Shinobi

RetroMasteR
Joined
26 Ιουλ 2006
Μηνύματα
2.188
Αντιδράσεις
742
Εδώ και αρκετό καιρό δε χρησιμοποιώ την A500 που έχω λόγω

-καμένο 1084S

-δεν έχω ένα joystick της προκοπής :p (έχω Quickshot)

-η Amiga δε βολεύει στη TV (δεν είναι κονσόλα)

-το πληκτρολόγιο είναι half dead (κάποια πλήκτρα δε δουλεύουν)

-η Amiga έχει κιτρινίσει τόσο που θα μπορούσε να μπει στην αρχική σελίδα του Lemon Amiga.

-το floppy μέχρι πρότινος δε διάβαζε σχεδόν τίποτα, το άλλαξα πριν απο καιρό με ένα PC floppy 1.44 στο οποίο είχα αλλάξει jumpers και φορτώνει κάποια games (Shadow warriors κ.α) πιθανώς οι άλλες δισκέτες είναι άχρηστες.

-το mouse ψιλοπαραπαίει, δουλεύει αλλά που και που θυμάται την ηλικία του.

Όπως καταλαβαίνετε η Amiga ζητάει έξοδα και αγορές!

Το βασικό μου πρόβλημα είναι το μόνιτορ και το πληκτρολόγιο. Το 1084 το είχα πάει πριν απο καιρό σε ένα ηλεκτρονικό και μου είχε πει ότι θέλει μετασχηματιστή και δε μπορεί να βρει το κατάλληλο πλέον.

-Ισχύει αυτό? δηλαδή το μόνιτορ είναι τόσο παλιό που δεν υπάρχουν ανταλλακτικά?

Όσον αφορά το πληκτρολόγιο σκέφτηκα να αγοράσω απο ebay, πήρα απο ένα τύπο άλλα ως καινούριος στα ebay paypal κλπ, το item (είναι πάμφτηνο, 3 e) δεν έγραφε έξοδα αποστολής σε Ελλάδα. έτσι το αγόρασα με το ποσό που γράφει ο πωλητής χωρίς έξοδα αποστολής.

-είναι άκυρη η αγορά?

όσον αφορά το mouse σκέφτηκα να αγοράσω ένα με switch Amiga/Atari μια και ούτε το ST έχει mouse.

-το CMS joystick για Amiga/Atari κλπ είναι καλή αγορά? Γιατί νομίζω είναι πλαστικό και δε βλέπω να κρατάει καιρό..

-Τα υλικά για το άσπρισμα της Amiga μπορούν να βρεθούν στην Ελλάδα η θα πρέπει να κοιτάξω εξωτερικό?
 
- Το μονιτορ είναι παλιό και να βρεις ανταλλακτικά, παλι παλιό θα είναι. Για το θέμα οθόνη βάζεις ενα scandoubler και ξεχνάς εντελώς το 1084! Μπορώ να σε διαβεβαιώσω για την αξία του αφου ήδη το χρησιμοποιώ κι έχω τις καλύτερες εντυπώσεις.

- ΠΡΟΤΟΥ αγοράσεις από πωλητή ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ μεταφορικά, του στέλνεις ενα μηνυμα ρωτώντας τον. Μερικοί είναι αλήτες και ενώ μπορεί κατι να αξίζει 15 ευρώ, στο στέλνουν με 50 ΑΦΟΥ τό έχεις ήδη χτυπήσει χωρίς να ρωτήσεις μεταφορικά!!! Η αγορά πάντως θα είναι άκυρη αν ο πωλητής δε δέχεται να στείλει Ελλάδα.

- Μια χαρά ειναι το CMS. Εχω 2 καινούρια, και εάν δε σκοπεύεις να τα μεταχειρίζεσαι σα 15χρονο :D , δε θα εχεις πρόβλημα

- Τα υλικά τα βρίσκεις Ελλάδα. Δες στο αντίστοιχο θρεντ για το ξάσπρισμα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
ο τύπος μου απάντησε ότι θα με χρεώσει τα ταχυδρομικά (περίπου 7 ευρώ).

να δούμε αν θα δουλέψει βεβαια... το πρόβλημα με το scandoubler είναι η τιμή του που φτάνει τα 100 ευρώ περίπου! Πάντως πολύ δύσκολο να επισκευάζεται το 1084 τώρα...
 
Με το scandoubler τη συνδέεις παντού. Πάντως στον ανέφερα επειδή αναφέρεις για έξοδα και αγορές. :D
 
εγώ πάντως θα πω για άλλη μια φορά, ότι το scandoubler είναι περιττό (ή τουλάχιστον δευτερεύων) έξοδο ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με workbench.

Τα παιχνίδια στην τηλεόραση με rca δεν είναι η καλύτερη επιλογή που έχεις, αλλά είναι αρκετά ικανοποιητική για gaming...
 
To scandoubler είναι η καλύτερη λύση για να παίξεις σε LCD VGA 20" αντί για μια γκουμούτσα TV αντίστοιχου μεγέθους. Με σχεδόν τέλειο σήμα (γιατί τίποτα δεν είναι τέλειο σ'αυτό το γκόζμο)
 
Πράγματι, δεν καταλαβαίνω τι εννοείς "η Amiga δε βολεύει στη TV". Εκτός βέβαια αν έχεις στο μυαλό σου καμιά Plasma 50''... μια κλασσική τηλεορασούλα 14'' δεν είναι καθόλου κακή λύση για Amiga.

Είναι κρίμα που είσαι τόσο μακριά ρε φίλε... αν ήσουν Αθήνα θα σου έδινα το 1081 που μου περισσεύει με δανεισμό απεριορίστου χρόνου (μέχρι δηλαδή να χαλάσει το 1084 μου, χτυπάω ξύλο) και θα σου κότσαρα κι ένα Tomahawk να μην παιδεύεσαι με CMS!
 
βρε και σε μεγάλη 32'' tft μια χαρούλα παίζει!

στις 14αρες, ειδικά σε κάτι blue sky το σήμα είναι εξαιρετικό!

υποψιάζομαι ότι ο φίλος shinobi δεν έχει καν modulator και συνδέει την amiga μέσω του rf
 
Plink είπε:
εγώ πάντως θα πω για άλλη μια φορά, ότι το scandoubler είναι περιττό (ή τουλάχιστον δευτερεύων) έξοδο ειδικά αν δεν σε ενδιαφέρει να ασχοληθείς με workbench.
Τα παιχνίδια στην τηλεόραση με rca δεν είναι η καλύτερη επιλογή που έχεις, αλλά είναι αρκετά ικανοποιητική για gaming...
Όταν Ηλία δοκίμασα την rca λύση που μου έδειξες όταν φτιάξαμε την 1200 μου σπίτι σου θεώρησα την υλοποίηση αρκετή...μόλις συνέδεσα την αμίγκα με scart to rgb κατάλαβα πως θα έπρεπε να είναι οπότε εχθρός του καλού είναι πάντα το καλύτερο! Την λύση του scandoubler δεν την ξέρω αλλά και εγώ την θεωρώ περιττή στο gaming!
 
έχω scart καλώδιο για TV αλλά είναι άλλη αίσθηση να έχεις το δικό του μόνιτορ, και επιμένω οτί δε βολεύει. πρέπει να έχεις μια τηλεόραση μόνο για τον υπολογιστή. το scart είναι μια χαρά και η ποιότητα σήματος είναι σχεδόν ίδια με αυτή του μόνιτορ.

επίσης έκανα μια δοκιμή με το μίγμα για το ξάσπρισμα, είδα αποτέλεσμα αλλά όχι φοβερό. δε το άφησα πολλές ώρες στον ήλιο βέβαια, μόνο 2-2,5 ώρες.
 
Για να εχεις αποτελεσμα στο "ασπρισμα" θελει πολλες ωρες (μεχρι να δυσει ο ηλιος) και συχνα και 2η δοση την επομενη μερα.Παντως αν το κανεις καλα κανει θαυματα!
 
Όλο το κόλπο είναι το οξυζενέ.αυτο που έβαλα δεν είναι δυνατο -3% ίσως γι αυτό.πάντως έχει ασπρίσει λίγο αλλά δεν είναι όπως το κανονικό χρώμα.θα ξαναδοκιμάσω με πιο δυνατό και αναλογίες σωστές γιατί έκανα λίγο του κεφαλιού μου.
 
η Amiga μετά απο ένα 2ο πέρασμα με τη συνταγή για ξάσπρισμα έχει έρθει σχεδόν στο αρχικό χρώμα (μαζί και το mouse από καφέ έγινε άσπρο). πήρα και ένα joystick tomahawk από το φίλο plink (thx). σε αναμονή για πληκτρολόγιο και φωτό προς τέρψιν του κοινού :p
 
Υπόψην, το joystick ΔΕ θέλει άσπρισμα. :p :D
 
μερικές φωτό για το λαό

clipboard01df.jpg


24122006007.jpg


24122006008.jpg


πριν

clipboard02nn.jpg


μετά (θα περαστεί άλλη μία φορά)

24122006014.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μετά και από αυτο το modification το PC floppy πλέον έχει το ready signal και disk change και κάνει το χαρακτηριστικο click click click ψάχνοντας για δισκέτα!

alpsdf354h127f_done.jpg


24122006018.jpg


24122006017.jpg


:award:
 
clipboard01ol.jpg


13012010044.jpg


τελική φωτό από ξάσπρισμα και το αποτέλεσμα είναι πραγματικά απίστευτο...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
μετά και τη παραλαβή απο ebay πληκτρολογίου το οποίο φυσικά ασπρίστηκε, και τo mod με το floppy η Amiga πλέον δουλεύει και δείχνει σαν καινούρια.

ένα ολοκίτρινο και μη λειτουργικό μηχάνημα πήρε ξανά ζωή..

dsc00153d.jpg


dsc00155vv.jpg


clipboard01wj.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Ο γιος του Αηδία, που λέει και ο Rakeesh στην υπογραφή του. Σορι, ηταν αδύνατον να κρατηθώ.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω το Νιντζα είναι εάν το φλοπάκι διαβαζει δισκέτες φορμαρισμένες σε ορίτζιναλ φλοπι 1200 ή έστω από Α500.
 
Πίσω
Μπλουζα