Amiga 500 keyboard/ext.floppy βλαβη

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Βρήκα λίγο χρόνο, ξέκλεψα και χώρo, και έτσι αποφάσισα να στήσω ένα amiga room. Τα μηχανήματα τα είχα παραγκωνίσει για καιρό, και έτσι με την επανασύνδεσή τους ανακάλυψα προβλήματα. Στον χώρο, έχω στήσει την Amiga 4000T , και μια Α500 με εξωτερικό φλόπυ, και αποφάσισα να τα συνδέσω σε ένα 1084S , ενώ σκέφτομαι πώς θα χωρέσω στο setup και το Cd32.

H 500άρα έχει πρόβλημα στο πληκτρολόγιο, δέν δουλέυει η "διαγώνιος" 3ΕDC. Λέτε να χρειαστώ καινούργιο πληκτρολόγιο, ή να ψάξω να βρώ μονάχα την μεμβράνη ? Άν μπορείτε να προτείνεται κάποιον προμηθευτή επίσης θα ήταν καλό !

Μετέπειτα απο μισή ώρα φορτώματος, ξαφνικά το εξωτερικό φλόπυ σταμάτησε να λειτουργεί. Έσβησα για αρκετή ώρα την Amiga αλλά το φλόπυ δέν ξαναπήρε μπροστά. Θα ασχοληθώ κάποια στιγμή μπάς και το επισκευάσω, αλλά έως τότε θα ζητήσω ξανά help για το που θα βρώ ένα καινούργιο, ή έστω καμμιά ιδέα για το τί στο καλό έπαθε και ψόφησε έτσι άδοξα. Όσο δούλεψε διάβασε δισκέττες κανονικά.
 
Αλέξη έχω εξωτερικό floppy που δεν το χρησιμοποιώ καθόλου. Σου το πουλάω αλλά δέχομαι να πληρωθώ μόνο σε ένα νόμισμα: το ελαεπιτελουσναπαιξεισενακαταραμενοτουρνουακικοφδυονιο. Αν συμφωνείς με αυτή την τιμή, είναι δικό σου.
 
Χαχαχαχα....ΟΚ με έπεισες !!
 
Κάνω σκληρά παζάρια. :)
 
Θα χρειαστείς μεμβράνη για το πληκτρολόγιο που έχεις πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα.

Δεν κοιτάς όμως, να βρεις ένα ολόκληρο σαν ανταλλακτικό; Ή έστω μια Amiga 500 που δεν λειτουργεί και κάνε τράμπα!
 
pooky(1) είπε:
Θα χρειαστείς μεμβράνη για το πληκτρολόγιο που έχεις πρόβλημα κατά πάσα πιθανότητα.
Δεν κοιτάς όμως, να βρεις ένα ολόκληρο σαν ανταλλακτικό; Ή έστω μια Amiga 500 που δεν λειτουργεί και κάνε τράμπα!
Συμφωνω... βρες ενα να εχεις καβατζα... και 2 αν μπορεις.
 
Η άλλη μου 500άρα είναι σε χειρότερη κατάσταση με περισσότερα πλήκτρα χαλασμένα , οπότε δέν έχω καβάτζα μεμβράνη. Θα καταφύγω σε κανα ebay όπως δείχνει.
 
Επειγόντως λύσιμο - πλύσιμο - καθάρισμα και ανακατασκευή!!!!!!!
 
Ένα πλυσιματάκι θα τις ρίξω... Απλά επειδή είναι σε διάταξη τα χαλασμένα νομίζω ότι η πλακετίτσα του keyboard πάει για φούντο...Εντωμεταξύ, ψάχνωντας να βρώ την παλιά-παλιά 500άρα, ήρθα αντιμέτωπος με την πιό κίτρινη amiga που έχω δεί !! Μιλάμε σάν τον κινέζο στο Λούκυ Λούκ έχει γίνει !!
 
Εμένα ήταν κλεισμένη για χρόνια σε ντουλάπι μέσα στο απόλυτο σκοτάδι, οπότε αν και έχει κιτρινίσει λιγάκι δεν είναι σε τραγική κατάσταση. Περιέργως φαίνεται να δουλεύει ακόμα άψογα η δικιά μου. Ακόμα και το switch για να αλλάζω μεταξύ 1.3 και 2.0 rom.

Γερό σκαρί.
 
Γιατί την πρόσεξες ! Εγώ την είχα τυλίξει με ένα σεντονάκι και την είχα σε αποθηκάκι πάνω στην ταράτσα. Εξάλλου γι'αυτό αγόρασα άλλη μία μετά ! Δέν δούλευε σχεδόν τίποτα, μόνο το εξωτερικό φλόπυ (που πέθανε τώρα !) και η επέκταση μνήμης. Είναι όμως η 500άρα που είχα πιτσιρίκι, και δέν την πετάω με τίποτα !!! Όσο κίτρινη και να γίνει !!
 
ΝΑΙ την πρώτη σου AMIGA δεν την αποχωρίζεσαι με τίποτα.
 
Πίσω
Μπλουζα