Amiga 500 Limited edition/new art

telonio

Immense Cult RetroFigure
Joined
19 Ιουλ 2006
Μηνύματα
4.515
Αντιδράσεις
2.362
Η Αmiga 500 Limited edition ή αλλιώς New Art, είναι οι 500 με το επάνω καπάκι ζωγραφισμένο από την γερμανίδα Stefanie Tucking σε δύο διαφορετικές εκδοχές. Η πρώτη είχε τον τίτλο Tiger και η δεύτερη Ball. Κυκλοφόρησαν μόνο στην Γερμανία και εσωτερικά δεν είχαν κάτι διαφορετικό από μια απλή 500. Κυκλοφορούσαν με το kickstart 1.3 και κατασκευάστικαν 10.000 κομμάτια από την κάθε μια. Συνεπώς δεν μπορώ να υποστηρίξω πως είναι και τόσο Limited. Πάντως είναι λίγο δύσκολο να τις βρεί κάποιος πλέον, αν και δεν είναι κάτι το ιδιαίτερο εκτός από το επάνω καπάκι.

Αυτές οι δύο limited edition είναι από την συλλογή που έχω με τις 17 amiga. Και πριν προλάβει κάποιος να μου κολλήσει ταμπέλα hoarder, να σημειώσω πως όλες τις Amiga τις αγόρασα από το 2005 μέχρι το 2009. Τότε που έβρισκες amiga 500 με 25 ευρώ. Το μεγαλύτερο ποσό που έχω δώσει για amiga ήταν για 300 ευρώ για την 4000D και άλλα 300 για την 3000D. Τα υπόλοιπα φανταστείτε από 25 μέχρι 120 ευρώ (120 ευρώη 1000 με το κουτί της). Απλά δεν πουλάω ακόμη. Με τις τιμές των amiga να αναβαίνουν συνεχώς πως πιστεύτε πως θα σπουδάσω τα παιδιά μου όταν μεγαλώσουν; :biglaugh:

20240303_001306.jpg
20240303_001249.jpg20240303_001256.jpg
 
@telonio Άραγε να υπάρχει άλλος συλλέκτης στο κόσμο με τόσες πολλές Amiga στη κατοχή του;

Κάποτε στις εποχές που γράφεις ότι αγόραζες C= Amiga υπήρχε ένα International Amiga community website που κατέγραφαν σε ένα χάρτη τους κατόχους Amiga με στοιχεία του κάθε κατόχου, ποσες Amiga είχε και ποιους τύπους (πχ. Amiga 500, 500+, 1200 κτλ) και διάφορα άλλα στοιχεία. Πήγαινες το βελάκι στο χάρτη και στη χώρα που ήθελες και σου έδειχνε στοιχεία για την συγκεκριμένη χώρα.
Ήταν πάρα πολύ ωραίο αυτό γιατί υπήρχε μια database με πλήρη καταγραφή των κατόχων του θρυλικού υπολογιστή και φυσικά των λειτουργικών Amiga υπολογιστών.

Πολύ πιθανό αν δεν υπάρχει άλλος με τόσες πολλές Amiga στη κατοχή του να είσαι για τα Ρεκόρ Γκίνες! :)


**Edit**
Το βρήκα το website που αναφέρω παραπάνω.. Δες χάρτες και"statistics Amiga" ==> εδώ και εδώ!
 
Τελευταία επεξεργασία:
Γνωρίζω άτομο εδώ στην Ελλάδα που έχει πολλές περισσότερες από εμένα.
 
Σε μένα ισχύει το ακριβώς αντίθετο!!! Όλοι όσοι με γνωρίζουν στα ρετρο fora, νομίζουν ότι έχω πολλές αμίγκα στην συλλογή μου! Όταν τους λέω ότι έχω μία και μοναδική αμίγκα 1200 από το 1993 εκπλήσσονται...
 
Kαι εμένα η amiga που κράτησα από μικρός και έχω ακόμη είναι η 1200. Τις έχω αλλάξει τους πυκνωτές και ζει και βασιλεύει ακόμη. Προσφατά πήρα και ένα μαύρο pcb της έκδοσης re-amiga 1200.
 
Πίσω
Μπλουζα