Amiga 600 και CF cards

Anestis

RetroActive
Joined
22 Σεπ 2006
Μηνύματα
416
Αντιδράσεις
5
Για χαρά,

Δεν νομίζω να έχω ξανακάνει post σε αυτό το section αλλά ήρθε η ώρα όπου θα ζητήσω την βοήθεια των amiga gurus του φόρουμ μας.

Έχω μια 600 και θα ήθελα πολύ να μάθω αν θα μπορούσα να φορτώσω ένα σωρό καλούδια σε μία CF καρτούλα η οποία θα βρίσκεται μέσα στην Amiga. Υπάρχει κάποιο interface που μπορώ να κάνω κάτι τέτοιο. Κάποιο DIY.

Δεν κοίταξα καθόλου στο google ελπίζοντας ότι από εδώ θα πάρω πιο ξεκάθαρες απαντήσεις.

:wait2:
 
Επειδή δεν το έχω δει από κοντά. Κάνε κανένα search στο google να δεις τι παίζει με αυτό. Όχι τίποτα άλλο αλλά για να μην το πάρεις και δεν κάνεις δουλειά. :)
 
...ίσως λιγάκι προσοχή να θέλει η καρτούλα CF που θα χρησιμοποιήσεις να μην είναι...ότι τελευταίο σε τεχνολογία (ταχύτητα - χωρητικότητα) και μπερδευτεί το Amigaκι.Ψάξε να δεις τι CF χρησιμοποιούν οι άλλοι Amigoχρήστες για να σιγουρευτείς ότι δουλεύει.

ΥΓ. Σε περίπτωση ολοκληρωμένου ΚΙΤ είσαι εξασφαλισμένος.
 
θα δοκιμάσω αυτές που έχω για τα spectrumakia μου. Ευχαριστώ παίδες νομιζώ ότι είναι πολύ ωραίο κιτάκι.

Cheers
 
Προσοχή!!! Με αυτό το κιτ PCMCIA2CF το μόνο που μπορείς να κάνεις είναι να μετατρέψεις αρχεία adf σε πραγματικές δισκέτες.

Δεν μπορείς να τρέξεις τίποτα από την κάρτα αυτή.

Εσύ αν κατάλαβα καλά θέλεις να χρησιμοποιήσεις μια κάρτΑ CF όπως θα χρησιμοποιούσες ένα σκληρό δίσκο.

Για αυτή τη δουλειά χρειάζεσαι απλώς ένα φθηνό IDE2CF αντάπτορα...και μια κάρτα cf μέχρι 4GB, η οποία θα συμπεριφέρεται ακριβώς σαν να είχες τοποθετήσει έναν σκληρό δίσκο 2,5''

Υπόψιν βέβαια ότι σε 600αρα και χωρίς επιπρόσθετη μνήμη δεν θα μπορέσεις να κάνεις και πολλά πράγματα...
 
Ανεστη για ψάξτο για κανέναν 2.5" δίσκο, όχι μεγάλο, γύρω στα 10GB είναι πολύ καλά. Εάν αντιμετωπίσεις προβλήματα με corrupted αρχεία, τότε φταίει η CF.
 
Ωχ, μου το αλλάζετε τώρα ; :D

Αυτό που θέλω πραγματικά είναι να βάλω επάνω ένα workbench και αρκετά παιχνιδάκια και να παίζω everynow and then χωρίς να ασχολούμε με δισκέτες και τέτοια.

Αν πάρω αυτόν τον κλασικό IDE2CF adaptor το workbench που έχω σε δισκέτες πως το μεταφέρω εκεί. Θα bootarei αυτόματα η amiga από εκεί;To format γίνεται μέσα από το workbench προφανώς ε;

Πάντως αν θέλει μόνο αυτά ....τα έχω ήδη έτοιμα και μπορώ να παίξω τώρα κίολας :wait2:
 
Anestis είπε:
Ωχ, μου το αλλάζετε τώρα ; :D
Αυτό που θέλω πραγματικά είναι να βάλω επάνω ένα workbench και αρκετά παιχνιδάκια και να παίζω everynow and then χωρίς να ασχολούμε με δισκέτες και τέτοια.

Αν πάρω αυτόν τον κλασικό IDE2CF adaptor το workbench που έχω σε δισκέτες πως το μεταφέρω εκεί. Θα bootarei αυτόματα η amiga από εκεί;To format γίνεται μέσα από το workbench προφανώς ε;

Πάντως αν θέλει μόνο αυτά ....τα έχω ήδη έτοιμα και μπορώ να παίξω τώρα κίολας :wait2:
Με τον IDE2CF η Amiga θα είναι σαν να φοράει κανονικό σκληρό δίσκο.

Το workbench το εγκαθιστάς μπουτάρωντας με τη δισκέτα install.

Το δίσκο τον ετοιμάζεις και τον φορμάρεις με την ίδια δισκέτα.

Ωστόσο, σου λέω ξανά...θα μπορέσεις να τρέξεις ελάχιστα παιχνίδια από σκληρό χωρίς να έχεις επέκταση μνήμης.

Κυρίως, θα σου τρέχουν τα όποια παιχνίδια μπορούσες να κάνεις εγκατάσταση μέσα από το μενού τους...

το WHDload το ξεχνάς τελείως χωρίς παραπάνω μνήμη.

Επίσης, για τον IDE2CF μην ξεχάσεις ότι το IDE είναι για 2,5'' δίσκο (20pin ή 22pin αν θυμάμαι καλά)

Και να προσέξεις το orientation του αντάπτορα...αν είναι κάθετος θα μπει μόνο με καλώδιο.

Αν είναι οριζόντιος θα πρέπει να είναι θηλυκός, διαφορετικά θα χρειαστείς καλώδιο για δίσκο 2,5''
 
Καλύτερη λύση βάλε έναν 2,5" δίσκο. Aν και όπως είπε και ο Plink, με την 600 δεν κάνεις πολλά. Ούτε whdload μπορείς να τρέξεις ούτε τίποτα.
 
Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις σου Plink...με βλέπω να την ξαναβάζω στην ντουλάπα....

Anyway....
 
κάπως έτσι την πάτησα και εγώ Ανέστη...

Ξεκίνησα με μια Α600 προσπαθώντας να κάνω ότι και εσύ...

τελικά την έδωσα και πήρα μια 1200... ;)
 
Όχι τίποτα άλλο αλλά την πείρα πάνω στο υπνοδωμάτιο. Την έβαλα στην τηλεόραση έπαιζα όλο το βράδυ χτες midnight resistance και λέω ρε γμτ αυτό το μηχανάκι είναι τόσο όμορφο...αν είχε και ένα mass storage device είναι τέλειο... και στο σαλόνι κάτω από την tv αλλά από ότι κατάλαβα.... με τα floppy θα είμαστε

;-)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Η Α1200 με WHDLOAD είναι μονόδρομος. ;)
 
Τώρα με κάνατε κόμματια. :wait2: :wait2: :wait2:

:points:
 
Πάντως Ανέστη, ό,τι και να βάλεις επάνω της (είτε δίσκο είτε CF) μπορείς άνετα να το στήσεις στο WINUAE και μετά να το βάλεις στην 600, και θα παίζει τέλεια. Δοκιμασμένη λύση από εμένα με 2.5" δίσκο ο οποίος μάλιστα ήταν συνδεδεμένος ως USB (με κάποιο εξωτερικό κουτί για 2.5" δίσκους).

Οσον αφορά αυτό που λένε τα παιδιά για τη 1200, ναι είναι αλήθεια. Για να βρεις μνήμη και ιδίως accelerator για την 600άρα, θα χρειαστείς πολλή υπομονή και κυρίως φράγκα αφου είναι σπάνιοι. Δώστη και πάρε 1200, εκτός και αν σ'αρέσει απλά που την έχεις, ως συλλέκτης και όχι για χρήση. Εγώ απορώ πώς έβγαλαν τέτοιο μηχάνημα αφου 5-6 μήνες αργότερα βγήκε η 1200 και όσοι πήραν 600 τράβαγαν τα μαλλιά τους.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Rygar είπε:
Πάντως Ανέστη, ό,τι και να βάλεις επάνω της (είτε δίσκο είτε CF) μπορείς άνετα να το στήσεις στο WINUAE και μετά να το βάλεις στην 600, και θα παίζει τέλεια. Δοκιμασμένη λύση από εμένα με 2.5" δίσκο ο οποίος μάλιστα ήταν συνδεδεμένος ως USB (με κάποιο εξωτερικό κουτί για 2.5" δίσκους)..

Αυτό είχα κάνει κι εγώ με την 600άρα μου! Έστησα το ΑΙΑΒ στο πισί μου και ήταν κούκλααααααα!

...μετά πάθαμε διαρροή στο διαμέρισμα και είχαμε απώλειες. Ξαναπήρα μία 600άρα (γιατί μ'αρέσει αισθητικά) αλλά ποτέ δεν την έστησα...

Ερώτηση: καλά, επέκταση μνήμης δεν παίρνει η 600, και μάλιστα εύκολα;
 
Gryzor είπε:
Αυτό είχα κάνει κι εγώ με την 600άρα μου! Έστησα το ΑΙΑΒ στο πισί μου και ήταν κούκλααααααα!
...μετά πάθαμε διαρροή στο διαμέρισμα και είχαμε απώλειες. Ξαναπήρα μία 600άρα (γιατί μ'αρέσει αισθητικά) αλλά ποτέ δεν την έστησα...

Ερώτηση: καλά, επέκταση μνήμης δεν παίρνει η 600, και μάλιστα εύκολα;
H επέκταση μνήμης για την 600άρα παίζει να είναι και ότι πιο σπάνιο παίζει στο χώρο της Amiga....

Έψαχνα 3-4 μήνες...δυστυχώς δεν βρήκα τίποτα...

Υπάρχει ένας τύπος κάπου, νομίζω ρώσσος, που υποτίθεται ότι έχει φτιάξει ένα board 8MB RAM, αλλά δεν έχω διαβάσει πουθενά κάποιον να το έχει δοκιμάσει....θα ψάξω να βρω το λινκ κάποια στιγμή να σας το δώσω...
 
Πίσω
Μπλουζα