Amiga 600 κι άλλα ρετρό μηχανήματα σε διαφήμιση

mike

RetroJunkie™
Joined
17 Νοέ 2008
Μηνύματα
2.153
Αντιδράσεις
86
Ολοι θα εχετε δει την καινουργια διαφημιση της κοσμοτε για εταιρικα προγραμματα, αυτη που λεει "ιπταμενος και τζεντλεμεν"

και σιγουρα θα εχετε παρατηρησει τα ρετρο μηχανηματα που φαινονται στην διαφημιση.

Οπως βλεπουμε την εικονα, με το γραφειο του ντετεκτιβ, απο αριστερα προς τα δεξια φαινονται

μια παλια γραφομηχανη

διπλα ακριβως διακρινεται ενα mac, το γνωστο "pizza box", μαλλον ειναι ενα LC 475

ακριβως απο επανω του διακρινεται καποιο μικροτερο κουτι, δεν ξερω τι ειναι, ενω πανω σε αυτα υπαρχει μια παλια οθονη απο πισι

δεξια πανω στη συρταριερα υπαρχει μια παλια μαυρη τηλεοραση,

ακριβως δεξια της υπαρχει ενα πολυ παλιο πισι (desktop tower) που διακρινεται το 5 1/4 φλοπυ drive του. Μοιαζει με Αμιγκα2000 αλλα δεν ειναι, εαν κοιταξετε προσεκτικα φαινεται μια τρυπα στα πλαγια (μαλλον για ΑΤ πληκτρολογιο) πραγμα που δεν υπαρχει στην Α2000.

Ακριβως πανω στο κουτι ειναι τοποθετημενο ενα apple II, μπορει το απλο, μπορει το plus δεν ειναι δυνατο να ξεχωριστουν.

Kαι παμε στο καλυτερο, πανω στο apple II ειναι τοποθετημενη μια Αμιγκα 600 ! ειμαι 100% σιγουρος για αυτην, εχει το drive με την κλιση και διακρινονται τα 9πιν ports για joystick/mouse, καμια αλλη αμιγκα δεν εχει στα πλαγια τα ports αυτα.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Οντως!Μπραβο για την παρατηρητικοτητα!

Ειναι σιγουρα Α600!
 
Σωστος ο Mike μονο που το apple δεν ειναι apple ii αλλα macintosh.To pc μοιαζει πολυ με commodore pc 10(και μαλλον αυτο ειναι)

Commodore_PC_10-III.JPG
Commodore_PC_10-III.jpg

Untitled.jpg
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Aετοματης ο mike :bow: !!!!
 
600άρα είναι...σωστός ο Μιχάλης
 
Nαι φιλε angel_grig, ειναι mac, μπερδευομαι με τα ονοματα, αλλωστε εχω ενα ιδιο

http://www.retromaniax.gr/vb/attachment.php?attachmentid=17060&d=1263237033

Το αλλο μαλλον ειναι pc της commodore, απλα οπως ειδα τη διαφημιση στην τηλεοραση μου φανηκε στρογγυλο το βυσμα (ΑΤ keyboard) και οχι το παραλληλογραμμο των commodore PC, σε HD θα φαινεται πιο καθαρα.
 
Εγώ αναρωτιέμαι πως βρέθηκαν αυτά τα μηχανήματα εκεί πέρα... κάποιος είπε "χρειαζόμαστε μία Αmiga 600 εδώ"? Η απλά θέλανε να έχει το πλάνο ότι νά ναι υπολογιστές και απλώς βάλανε ότι τους είχε μείνει στην αποθήκη ή από κανένα παλιό γραφείο?
 
Η διαφημιση εχει εναν ρετρο χαρακτηρα, δες και τα ρουχα και τα επιπλα.

Ηθελαν να εχουν και καποιους παλιους υπολογιστες για να δειξουν το ρετρο, εαν προσεξεις τιποτα δεν ειναι συνδεμενο, δεν εχουν καν σχεση μεταξυ τους τα αντικειμενα που βρισκονται μαζι, δεν εχει καμια σχεση η Α600 με το commodorePC ουτε με το Mac II
 
Μολις διαπιστωσα οτι ενα ακομη ρετρο μηχανημα εμφανιζεται σε μια ελληνικη διαφημιση. Ειναι στην διαφημιση της σοκοφρετας

[video=youtube;_dd0B-GjAq4]

στο 0:04, 0:05 και 0:06 φαινεται πανω σε μια συρταριερα ενα macintosh classic !
 
Καλά ρε σύ, πώς προλαβαίνεις και τα βλέπεις ; Στα ουφάδικα στα παιχνίδια με τις "διαφορές" στις φωτογραφίες είχες πανελλήνιο high-score ?
 
Πίσω
Μπλουζα