Amiga cd32 blank screen repair

Other_Reality

RetroNuts!
Joined
23 Ιουν 2006
Μηνύματα
2.045
Αντιδράσεις
67
Λοιπόν, το αγαπημένο μου κονσολακι τα έφτυσε! Μαύρη εικόνα, ούτε αρχική οθόνη, ούτε ήχος, ούτε λειτουργία μηχανισμού cd.

Το πήγα μια βόλτα στον πατέρα μου που είναι ηλεκτρονικός, αλλάξαμε τους πυκνωτές, ελεγξαμε τάσεις από PSU και εσωτερικά στην motherboard χωρίς αποτέλεσμα., δηλ. Οι τάσεις είναι κανονικές. Ακόμη επανακουμπωθηκαν όσα chips ήταν κουμπωτα. Σε κάποια φάση έπαιξε για λίγο, αφού όμως χρειάστηκε αρκετγ ώρα για να μπουταρει. Έπειτα δεν το ξαναεκανε, συνεχίζει μόνο να λειτουργεί το power led και τίποτε άλλο. Οποίος έχει καμμία ιδέα ας την μοιραστεί μπας και το σωσω.
 
Λοιπον χωρις να ειμαι ειδικος περι amiga προτεινω τα εξης:

1)Κατεβασε το σχηματικο απο εδω:http://www.ianstedman.co.uk/Amiga/schematics/schematics.html μηπως βοηθησει τον πατερα σου

2)Αποσυνδεσε και το cd rom να δεις τι γινεται (αν δεν το εχεις κανει ακομη..)

3)Εδω http://www.amibay.com/showthread.php?t=8229&page=14 αναφερονται τα εξης-για Α1200 που ουσιαστικα ειναι το ιδιο:


with no picture on the RF/Comp then its one of three problems


1. VIO (feed) Capacitor(s)


2. CXA1145 (RGB to Luma Croma) *feed RF and Composite


3. DAC (Digital to Analog converter)*Recently I got smaked in the face with three boards with the latter DAC failure. since you have NO picture from either RF or Composite, I am leaning towards either a feeding capacitor to the DAC or a DAC failure itself.

 


While the caps are cheap and replaceable, the DAC generally isn't.... irony would have it, for an Uncommon component, its a common fault on some issue motherboards.

 


Sadly there are as many revisions of DAC as there are revisions of motherboard, each one needing the right version...

 


I wish I could bring better new

 


Αυτο που θα εκανα εγω για να αποκλεισω προβλημα στο CXA1145 θα ηταν να βγαλω κατευθειαν RGB και να το δωσω στο scart δες εδω πως γινεται:http://www.atariage.com/forums/topic/169271-how-to-rgb-mod-an-amiga-cd32/


Γενικα απο οτι βλεπω το cd32 ειναι ο εφιαλτης του επισκευαστη αφου τα περισσοτερα ειναι κολλημενα στην πλακετα και μαλιστα smd..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Μάλιστα, καταρχήν thx for the info. Τα schematics τα έχω εδώ και καιρό, δυστυχώς πρέπει να βρώ τρόπο να τα μεγεθύνω γιατί στην εκτύπωση φαίνονται πολύ ισχνά και δεν βοηθούν. Πιστεύω ότι δεν υπάρχει πρόβλημα στο video out κομμάτι, αφού αυτό έδειξε σε κάποια φάση. Ουσιαστικά το μηχάνημα δεν μπουτάρει το Kickstart. Έτσι, ακόμα και αν έβαζα CD (ή και φλόπυ μιας και έχω ειδικό drive) θα φόρτωνε κάτι, έστω και αν εγώ δεν το έβλεπα/άκουγα. Άρα κάτι άλλο συμβαίνει. Όσο για το επισκευαστικό κομμάτι, confirmed, ο πατέρας μου έχει ρίξει πολύ βρισίδι (και άκομψα σχόλια για την Commodore)
 
Χμμ..μαλιστα...επομενως μπορει να παιζει η ROM ή/και ο επεξεργαστης...και αντε αλλαξε τα... :banghead: εκτος και αν ειναι καμμια ψυχρη κολληση καπου..
 
Ευτυχώς ψιλοβρίσκονται αυτά, και ο 68020 και το 3.1 kickstart. Τώρα το θέμα είναι να εξακριβώσω τη βλάβη, για να μην μπαίνουμε σε τσάμπα ταλαιπωρία. Άν είναι το Akiko πάντως ή κάνα άλλο κουφό εξάρτημα την κάτσαμε, δεν υπάρχουν πουθενά ! Eξαιρετικά lame κατασκευή πάντως, μέχρι και πυκνωτές τοποθετημένους ανάποδα βρήκαμε μέσα (και ήταν έτσι από τον κατασκευαστή !)
 
Γνωστό αυτό με τους ανάποδους πυκνωτές !

Η Commodore εκείνη την εποχή ήταν σε φάση "πωλείται όπως είναι επιπλωμένο" και στο cd32 εξάντλησε όλο το παπατζιλίκι της ! :D

Καλή επιτυχία με το restoration project !
 
geoanas είπε:
Γνωστό αυτό με τους ανάποδους πυκνωτές ! Η Commodore εκείνη την εποχή ήταν σε φάση "πωλείται όπως είναι επιπλωμένο" και στο cd32 εξάντλησε όλο το παπατζιλίκι της ! :D

Καλή επιτυχία με το restoration project !
Kαλα δεν παιζοταν αυτη η commodore!O,τι να'ναι οπως να'ναι!
 
Πίσω
Μπλουζα