Amiga CD32 NTSC ;

plintiriopiaton

RetroActive
Joined
24 Φεβ 2007
Μηνύματα
249
Αντιδράσεις
7
Παιδιά η NTSC έκδοση της AMIGA 32CD ποια παιχνίδια παίζει ; Εννοώ Ευρωπαϊκά και Αμερικάνικα η μόνο Αμερικάνικα ;
 
δεν υπάρχει NTSC έκδοση.

Αυτό ρυθμίζεται από τις boot options.

"..Like all Amiga computers, the CD32 has a hidden boot menu that can be accessed by plugging an Amiga mouse into port 2 and holding both buttons down while turning the system on. Most of the options in this menu aren't useful on a CD32, but from this menu you can choose to boot in either NTSC or PAL mode. This is important, as there are some games that will refuse to work if the system is in the wrong mode, also since most games don't advertise what video mode they were developed for. It should also be pointed out that despite the naming, the menu really only allows a choice of 60Hz or 50Hz video output; a PAL system booted in NTSC mode will still output a video signal using PAL color encoding, which will usually result in a black and white picture when connected to an NTSC television."
 
χμμ η Tv μου δεν υποστιρίζει NTSC τελικά.

Ελπίζω αυτό να λύσει το πρόβλημα.

...τι κανει ο ανθρωπος για να παίζει SWOS...
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Καλά, τι τηλεόραση έχεις και δεν παίρνει NTSC σήμα; :xm:

Αν δεν κάνω λάθος παίζεις το CD32-200 Sensible. Δεν ξέρω αν το γνωρίζεις, αλλά υπάρχει και native CD32 Sensible Soccer. Λέγεται Sensible Soccer-European Champions. Δεν έχω άποψη για τις διαφορές με τα κανονικά, αλλά αν κρίνω από το γεγονός ότι το data track είναι 1.5 ΜΒ και το υπόλοιπο CD "γεμίζει" με CD audio, μάλλον ίδιο με τις floppy εκδόσεις θα είναι... :p
 
H lg TV monitor που παιρνω μαζι μου στα Gatherings.

Ειτε η αλλαγή στο boot δεν κάνει τίποτα είτε η TV δεν βλέπει την NTSC παλλετα.

Αλλαξα και καλώδιο σε s-video και ενω η cd32-200 παίζει κανονικά (thx maddog) τα βλέπω όλα ασπρόμαυρα.

Και ναι, η έκδοση του SWOS ειναι με ευρωπαικές (λέμε τωρα, εχει και το israel) εθνικές ομάδες, πού μπορούμε να βρούμε την καλασική?
 
Saulot είπε:
H lg TV monitor που παιρνω μαζι μου στα Gatherings.Ειτε η αλλαγή στο boot δεν κάνει τίποτα είτε η TV δεν βλέπει την NTSC παλλετα.

Αλλαξα και καλώδιο σε s-video και ενω η cd32-200 παίζει κανονικά (thx maddog) τα βλέπω όλα ασπρόμαυρα.

Και ναι, η έκδοση του SWOS ειναι με ευρωπαικές (λέμε τωρα, εχει και το israel) εθνικές ομάδες, πού μπορούμε να βρούμε την καλασική?
To έχω γράψει και σε άλλο θρεντ...

το NTSC cd32 ΔΕΝ παίζει σωστά τις συλλογές, ούτε κάποια από τα PAL παιχνίδια.

Η αλλαγή από το μενού δεν κάνει τίποτα απολύτως.
 
Η NTSC έκδοση όντως δεν παίζει κάποια παιχνίδια σωστά και η αλλάγη από NTSC σε PAL δεν διορθώνει την απεικώνηση αλλά το boot του software. Κοινός αν δεν παίζει ένα παιχνίδι PAL θα το γυρίσεις για να παίξει αλλά πάλι θα το δείχνει με NTSC στην ΤV.

Υπάρχει τρόπος να αλλάξεις απο NTSC σε PAL και πίσω ωψρίς το mouse?

thx

και χαίρομαι που μπήκα και εγώ σε αυτή την παρέα!
 
Πίσω
Μπλουζα