Amiga Commercials

Με αυτο το εντελως ηληθιο narration λογικο ειναι να μην την θυμομαστε.. Αντι να ελεγαν τιποτα "Χαριστε τον καλυτερο υπολογιστη στο παιδι σας" και "Οτι καλυτερο εχει να σας προσφερει η τεχνολογια", το κατεντησαν στο "Η Amiga 500 ειναι απιθανα συναρπαστικη και μελωδικη".. τρεχα γυρευε απο την ευφυια και λογικη της MEMOX.. με creepy μουσικη και ραδιοφωνικο εκφωνητη σαν να βγαζει προγραμμα και να λεει το Amiga 500 σαν διαφημιση για γαλα..

Απο τις πιο ομορφες και εξυπνες διαφημισεις για την Amiga..

[ame=http://www.youtube.com/watch?v=06di_a588b0]YouTube - Commercial Amiga 500 1989 long version
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
149.000 δρχ !!

Ήταν ΠΟΛΛΑ λεφτά τότε.

Ένας μέσος μισθός το 88 πρέπει να ήταν γύρω στα 70.000, δηλαδή χρειαζόσουν δύο μηνιάτικα για να την πάρεις χωρίς monitor!

Σαν να έπαιρνες ένα desktop σήμερα χωρίς monitor και να έδινες ένα διχίλιαρο.

..κατά τα άλλα καμία σχέση.
 
Δεν ήταν πολλά λεφτά συγκριτικά. Ένας Amstrad 1512 PC με μονοχρωματικό monitor τόσο έκανε.
 
παίδες κρίνετε τα χρήματα ως ενήλικοι...ποιος γονέας θα χαράμιζε 2 ΟΛΟΚΛΗΡΟΥΣ μισθούς για να πάρει ένα ..."παιχνίδι" στο παιδί του; Για τον μέσο πιτσιρικά -έφηβο της εποχής αυτό σήμαινε οικονομίες ετών και παράλληλη πώληση στην καλύτερη τιμή του παλιού του οκτάμπιτου...Μιλάμε συγκριτικά για 3000 ευρώ σημερινά χρήματα χωρίς οθόνη. Μην ξεχνάτε ότι τότε τα σπίτια είχαν μόνο μία τηλεόραση. Όταν την πήρα στα τέλη του 1989 αρχές 1990 μάζεψα χρήματα εγώ, ο 19χρονος τότε μεγάλος αδερφός μου, βοήθησε ο πατέρας μου και βάλαμε και μια δόση...

Ήταν πολλά τα λεφτά λοιπόν τότε ειδικά αν σκεφτείτε ΄πόσο έκανε ένας 6128. Αυτός είναι ο λόγος που μέχρι και το 1990 όλοι είχαν cpc...
 
πολλα λεφτα για την εποχη για αυτο και την ειχαν λιγοι, εγω αναγκαστηκα να πουλησω τον 6128 για να παρω την plus με μονιτορ...αξιζε τον κοπο,αλλα μου λειπει ο αμστραντακος..που να ξερα οτι θα ταχα διπλα και τριδιπλα τα μηχανακια 20 χρονια μετα..phil το χω δει και εγω το κλιπ της διαφημισης πλακα εχει με την μουσικη σε στυλ goonies αλλα οι αστροναυτες..κριμα!!
 
Μα κανένας δεν είπε ότι ήταν φθηνή, αυτό λέμε ότι ήταν πανάκριβη (άξιζε βέβαια και την τελευταία δραχμή).

Εγώ την είχα πάρει παρεισαγωγή από έναν τύπο στην Ομόνοια 115.000 δρχ.

ΠΟΛΛΑ λεφτά, και χειρότερη ποιότητα κατασκευής από ότι αυτές τις MEMOX που είχαν και τα αυτοκολητάκια/πιστοποιητικά.
 
shock ειχε κυκλοφορησει το 90 μια φημη οτι υπηρχαν καποιες αμιγκα 500 απο ταιβαν με πολυ χειροτερη ποιτητα ,γιαυτο και αποφευγαμε τις λεγομενες ταιβανεζικες.. αληθεια τι διαφορα ειχε στην ποιοτητα η δικια σου?
 
Εγώ την είχα πάρει Ιούνιο του 89.

Τα πλαστικά ήταν διαφορετικά, υφή, χρώμα, συναρμολόγηση.

Ακόμα και ο ήχος του drive ήταν διαφορετικός λόγω συντονισμών με το υπόλοιπα σασί.

To board ήταν καφέ αντί πράσινου.

Κατά τα άλλα δούλευε μια χαρά κανένα πρόβλημα.

Μα μόνο εγώ είχα πάρει από τον τύπο στην Ομόνοια?
 
Πολλά τα λεφτά όντως για την εποχή. 200 χιλιάδες δραχμές για Amiga + 1984S το 1991 ήταν μεγάλο ποσό..Με 50 χιλιάρικα αγόραζες μεταχειρισμένα Amstrad 6128 εγχρωμο και γύρω στα 70 ένα 520STFM.
 
Πίσω
Μπλουζα