Amiga doctors ενωθειτε! Μεταμοσχευση mouse... help!

DoctorGalifrean

RetroMaNiaC
Joined
2 Φεβ 2008
Μηνύματα
544
Αντιδράσεις
34
Κυριοι χρειαζομαι την βοηθεια σας. Πριν λιγες μερες βρηκα μια Amiga 500 ΠΛΗΡΩΣ λειτουργικη

αλλα αυτος που την πεταξε ειχε κοψει τα καλωδια απο το mouse και το τροφοδοτικο. Δευτερο

ποντικι και τροφοδοτικο εχω ηδη αλλα το θεμα ειναι οτι το ποντικι που την συνοδευε ηταν αυτο

το συμπαθεστατο τεραστιο κλασσικο commodore, ενω η καβατζα που εχω ειναι ενα απλο quickshot.

Aυτο που σκεφτηκα ειναι να κανω μεταμοσχευση καλωδιου απο το quickshot στο commodore,

αλλα οταν τα ανοιξα ειδα οτι υπαρχουν διαφορες. Και δεν εννοω στα χρωματα των καλωδιων μονο,

αλλα και στη δευτερη σειρα που εχει το κλασσικο.

Εσεις οι πιο εμπειροι τι λετε; Ειναι εφικτο; Και, πως; Ιδου οι φωτο.

attachment.php


attachment.php
 
Τώρα κάποιος θα βοηθήσει για τα pins, αλλα εγώ θέλω να πώ κάτι άλλο. Ποιός πετάει λειτουργική 500άρα στα σκουπίδια, και ποιός κανίβαλλος κόβει την ουρά του κλασικότερου πόντικα ολων των εποχών ; Κανας αταράς το κόβω...
 
Μην χαλασεις το quickshot, παρε με 50 λεπτα ενα 9πιν βυσμα και κολλησε εκει

τα καλωδια του αλλου ποντικιου.

Επισης ολο και καποιος εδω μεσα θα εχει ενα χαλασμενο τανκ ποντικι να σου δωσει,

να βαλεις τα καλωδια επανω (εγω εχω, αλλα οπως θυμασαι μενουμε στην αλλη ακρη της Αθηνας).
 
@DoctorGalifrean Μην μου αγχώνεσαι :D έχω εγώ να σου δώσω ένα free of charge Commodore mouse μιας και έχω αρκετά.

Στείλε μου pm.
 
Other_Reality, οπως εγραψα και στο thread για την διασωση μηχανηματων απο τα σκουπιδια αμεσως μολις την βρηκα,

πιστευω οτι μαλλον καποιος παππους θα την βρηκε στην αποθηκη και την πεταξε, αυτοι εχουν μανια να κρατανε ο,τι

καλωδιο βρισκουν...

mike, off-topic on : Δεν εχω ξεχασει την προσφορα σου για την επεκταση της 1200, απλα εχω μπλεξει με πολλα τωρα

και ειμαι και λιγο short απο cash (ηρθε και η δευτερη δοση της ΔΕΗ)... off-topic off. Αυτο που με προβληματισε δεν ειναι το

να χαλασω το quickshot ή να βρω αλλο, αλλα αυτο το μαυρο καλωδιο στο commodore που δεν κολλαει με το αλλο ποντικι.

circleag, σε ευχαριστω πολυ, θα σου στειλω pm αργοτερα επειδη πρεπει να φυγω αυτη τη στιγμη.
 
ρε παιδιά τι γίνεται?? όλο και περισσότεροι βρίσκουν αμιγκες στα σκουπίδια! (και όχι μόνο) μα καλά.. τόσο τύχη!? :p
 
Μαλλον υπαρχουν πολλα πραγματα σε παταρια και αποθηκες που πετιουνται λογω παλαιοτητας.

Και δεν χαιρομαι μονο για την αποκτηση της 500αρας αλλα και απο την πλευρα του μηχανηματος για

την διασωση της. Επειδη θα μπορουσε να την παρει καποιος που δεν θα μπορουσε να τη δοκιμασει

και τελικα να βρεθει σε καδο. Για καλη της τυχη, αφου τα δικα τις εξαρτηματα δεν ειχαν καλωδια,

εγω την τεσταρα με της 1200αρας.
 
Παιδια το ποντικι φτιαχνεται πανευκολα ειτε με μεταμοσχευση καλωδιου ειτε με καινουργια κατασκευη
 
Παίδες συγγνώμη που ρωτάω εδώ. Έχει κάποιος schematics για αντάπτορα από PC PS/2 ποντίκι σε Amiga serial; Ξέρω οτι υπάρχουν έτοιμοι αλλά χάνεται η μαγεία του να το φτιάξεις μόνος σου...
 
Stormwatch είπε:
Παίδες συγγνώμη που ρωτάω εδώ. Έχει κάποιος schematics για αντάπτορα από PC PS/2 ποντίκι σε Amiga serial; Ξέρω οτι υπάρχουν έτοιμοι αλλά χάνεται η μαγεία του να το φτιάξεις μόνος σου...
Yπαρχουν 2 κατασκευες-απο οτι βρηκα:αυτη εδω http://aminet.net/package/docs/hard/Mice που ειναι και η πιο απλη και αυτη εδω http://aminet.net/package/docs/hard/ps2m που ειναι πιο συνθετη και απαιτει την χρηση microcontroller
 
Πίσω
Μπλουζα