Amiga Format & Your Sinclair!

WolfBack

RetroWannaBe
Joined
19 Οκτ 2008
Μηνύματα
60
Αντιδράσεις
20
Λίγες φορές με πιάνει το νοικοκυριό, αλλά όταν ξεκινήσω ανακαλύπτω πράγματα ξεχασμένα από Θεό και χρόνο!

Εμφανίστηκαν μερικά περιοδικά Amiga Format απ'τις αρχές και τα μέσα των 90'ς (όπως και το τελευταίο τεύχος που κυκλοφόρησε στις αρχές του millennium, για να παραχωρήσει τις δάφνες στα, πλέον, εμπορικά PC...)

Άλλα τόσα περιοδικά Your Sinclair (τα οποία, για κάποιον περίεργο λόγο) είχαν γίνει τα αγαπημένα μου στα τέλη των 80's!) και το ίδιο ευχάριστα θα μπορούσα να τα διαβάσω και σήμερα, έπειτα από 20 χρόνια... (και να σκέφτομαι πως ήταν να είναι κανείς 16χρονος...)

Σκέφτηκα να τα αναπαλαιώσω και να ξεκινήσω το scanάρισμα.

Απλώς, θα ήθελα να δω αν υπάρχει κάποιο ενδιαφέρον για να ξεκινήσω να ανεβάζω τα εν λόγο περιοδικά στο forum.

f_DSC02178m_0658d4e.jpg
 
ενδιαφερον υπαρχει και μπραβο αλλα πρωτα να ψαξουν τα παιδια (moderators) για το θεμα copyright!!!

παντως απο υλικο παμε καλα...
 
Δυστυχώς θα σε απογοητεύσω φίλε Wolfback,μια και προ ολίγου καιρού υπήρχε παρόμοια ευγενική διάθεση από τον φίλο nikodr εδώ ,αλλά και τότε είπαμε ότι αυτά τα θέματα δυστυχώς "σκοντάφτουν" στο θέμα των copyrights...
 
Ναι, παιδιά, έχετε δίκιο.

Πίστευα πως θα είχε ελευθερωθεί το copyright για περιοδικά που έχουν σταματήσει την κυκλοφορία τους εδώ και 20 χρόνια.

BTW, θα ξεκινήσω το scan κάποια στιγμή για την προσωπική μου αρχειοθήκη.

Αν κάποια στιγμή μάθει κάτι για πιθανή αποδέσμευση των copyrights για τα εν λόγο περιοδικά, ας μου στείλει ένα PM και ξεκινάω αμέσως.

Ευχαριστώ!

;-)
 
Πάντως...επειδή το σκανάρισμα είναι χρονοβόρο και ο χρόνος τη σημερινή εποχή πολύτιμος... απλώς έχε υπόψη ότι ειδικά για τα δύο συγκεκριμένα περιοδικά υπάρχουν ήδη σκαναρισμένα όλα τα τεύχη στο ίντερνετ αν ψάξεις σε γνωστά μέρη..
 
Ειδικά για το Your Sinclair, νομίζω ότι μπορούμε να πούμε χωρίς να παραβιάζουμε τους κανονισμούς του GRM, ότι τα τεύχη του είναι διαθέσιμα στο περίφημο WoS (World of Spectrum)

Υπάρχουν άδειες από τους περισσότερους από τους τότε δημοσιογράφους του περιοδικού (μπορείτε να τις διαβάσετε εδώ. Δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω link απευθείας το κείμενο, γιατί κάνει redirect στο homepage του WoS, οπότε κυλίστε την λίστα μέχρι το Your Sinclair.)

Και υπάρχει και ένας αρκετά καλός online viewer στο ίδιο site εδώ, γιά όσους ενδιαφέρονται μόνο για το περιοδικό και τίποτα άλλο.
 
Maddog, στην επίσημη ιστοσελίδα του YS http://www.ysrnry.co.uk/ είχα βρει μερικά σκαναρισμένα άρθρα απ΄τους τότε δημοσιογράφους του YS, αλλά, δυστυχώς, περιοριζόταν μόνο σε μεμονωμένα αρχεία και reviews των περιοδικών (όπως και στα εξώφυλλα όλων των τευχών), αλλά μέχρι εκεί.

Είχα στείλει ένα e-mail πριν από μερικά χρόνια, για το αν κάποτε θα ανέβαζαν τις pdf εκδόσεις των περιοδικών, αλλά ακόμη δεν έχω πάρει κάποια απάντηση.

Πάντως, ο on-line viewer που παραθέτεις είναι αρκετά εντυπωσιακός και βλέπω πως περιέχει όλα τα τέυχη. Και σε μεγάλη ανάλυση επίσης!

Thnx maddog!
 
Το YSRNRY είναι unofficial tribute site, όχι επίσημο. Πάντως ομολογουμένως είναι αρκετά καλό.

Παρεπιπτόντως και εγώ αγόραζα φανατικά το YS τότε και έχω επίσης τα τεύχη ακόμα. Ήταν το πιο "ζωντανό" περιοδικό για Spectrum και το θεωρώ ανώτερο των Crash/Sinclair User.

Σημειώνω επίσης ότι στο WoS υπάρχουν και τα περισσότερα από τα υπόλοιπα Speccy περιοδικά. Είναι σχεδόν το μοναδικό emulation site που προσπαθεί να έχει άδεια των copyright holders (ή τουλάχιστον όχι άρνηση) για όλο το content που ανεβάζει.
 
Δυστυχώς, βλέπω το το link για τον viewer και τον ftp είναι νεκρό... Βγάζει έναν φάκελο μόνο και δεν εμφανίζει τα περιεχόμενα.

Θέλω να πιστεύω πως είναι κάτι προσωρινό...

Συμφωνώ μαζί σου πως το YS ήταν το πιο "ζωντανό" περιοδικό απ'τον ανταγωνισμό του. Σε κάθε σελίδα του διαπίστωνες πως οι αρθρογραφοι του είχαν χιούμορ και τα review τους ήταν πληρέστατα από κάθε άποψη. Γενικώς η όλη ύλη του περιοδικού και η δομή του ήταν ένα καλό παράδειγμα για τα περιοδικά της εποχής.
 
Πίσω
Μπλουζα