Amiga OS4 για classic amigas. Αληθεια ή ψεμα;

portarinos78

RetroActive
Joined
23 Ιουλ 2006
Μηνύματα
490
Αντιδράσεις
21
Δεν ξερω αν πρεπει να πεταξουμε απο χαρα αλλα κατι φαινεται να κινειται στο μετωπο που λεγεται Amiga OS4 τουλαχιστον οσον αφορα classic ppc amigas. Ισως τελικα και να ισχυει το ο,τι η Hyperion δεν δεσμευεται στο να πουλησει το λειτουργικο για PPC Amiga που κυκλοφορουν ηδη. Αν παλι προκειται για παιχνιδακια στο πλαισιο της ολης διαμαχης τοτε "χεζε ψηλα κι αγναντευε..." για μια ακομη φορα. Παντως ειτε μουφα ειτε οχι η αληθεια ειναι πως τα τελευταια 24ωρα οι τιμες για οσες PPC κυκλοφορουν στο ebay τεινουν να διπλασιαστουν. Κατι σαν το ΝΟΥΝΟΥ ενα πραγμα οταν ολοι αγοραζαν σε κουτες μετα το Τσερνομπιλ. Οποιος το θυμαται καταλαβαινει την αναλογια :D
 
gpap_photo.jpg
 
axxaxaxaxaxaxa!

LOL

an den to do, den to pisteuo btw...

1192650182-31959.thu.med
 
Γεια σου ρε Πασοκεροπι που ακομα και στο blog σου,με Greeklish γραφεις :D
 
ego palio-griph kai bariemai na postaro ekei tora :p

greeklish ftw!
 
Έτσι όπως σκρόλαρα τη σελίδα προς τα κάτω κόντεψα να πνιγώ από τα γέλια μόλις είδα τις φωτογραφίες!Έλεος!Προειδοποιείτε πρώτα!:biglaugh:

keropi perastika...
 
Αμα δούμε ποτέ το OS4 εγώ θα γίνω αστροναύτης. Ήμουν νιός και γέρασα ένα πράγμα ή πέθανα και έχω γίνει φάντασμα.

Επίσης αμα λείπανε από το φόρουμ και οι φωτογραφίες από τους πολιτικούς γενικότερα θα ήταν κατα την ταπεινή μου γνώμη καλύτερα τα πράγματα. Λέω τώρα.

Α keropi περαστικά φίλε.
 
αλήθεια

επιτελους και μια φορα που το συμβολαιο με τον λαο εγινε πραγματικοτητα

PapandreouPASOK.jpg
 
Ναι! εδώ δώσαμε τοσες χιλιαδες ευρω για τα PPC και τα λοιπα θα κολοσουμε στα 74 και κατι

λολολολ
 
Αν είναι από την ιστορία αυτή η ελεινή amiga inc να βγάλει χρήμα τότε ναι,ούτε ένα ευρωσεντ στους γύφτους!

Τόσα χρόνια το μόνο που κάνουνε είναι να δημιουργούν εμπόδια,να τρέχουν στα δικαστήρια όποια εταιρεία πάει να κάνει κάτι καλό (βλέπε παράδειγμα με hyperion),επίσης τίποτα δεν κάνανε για νέο hardware τόσα χρόνια!

Τις amiga ppc accelerator τις έχουν στο ebay σαν να είναι τα πιο ακριβά κοσμήματα!Πολλά εκατοντάδες ευρώ για ένα εξάρτημα accelerator καλό μεν,αλλά που έχει αρχίσει να δείχνει τα χρόνια του (200mhz ppc την στιγμή που υπάρχουν μοντέλα με 1000+).

Οπότε αν και δεν μου αρέσει να διαφημίζω warez μόλις βγει,εγώ θα το κατεβάσω από κάποιο peer to peer 8α κάψω δεκάδες κόπιες ,και όποιος μου το ζητήσει του το δίνω τσάμπα!Άρκετά παίξαν με τα νεύρα μας τόσα χρόνια,δεν έχω καμιά διάθεση να τους κάνω καλό στην τσέπη.

Τώρα κάποιος θα πει "αν δεν θες καλό να κάνεις τότε μην κάνεις τίποτα,μην το χρησιμοποιείς"...

Και εγώ ρωτάω ρε παιδιά είναι σοβαροί?Οι μόνοι που έχουν μείνει πια στην πλατφόρμα amiga,και την ξέρουν είναι άτομα ηλικίας 25+ χρονών ή κάποιοι τύποι που με ρετρό feel αγοράσαν από ebay.Runs on classic amiga os?Τι λένε ρε οι μεθυσμένοι?Θέλω και εγώ,αλλά συγγνώμη δεν έχω 300+ ευρώ για μια 1260 powerpc της phase5.Για μένα τι θα γίνει?

Και μην μου πείτε να πάω να αγοράσω τα νέα μηχανήματα που είπαν ότι θα βγάλουν!Γιατί ειναι για κλάματα και αυτά.

Σκεφτήκανε ότι για να βγει ένα νέο os πρέπει να υπάρχει κόσμος που να έχει μηχανήματα να το τρέξει?
 
Ως μη-ειδικος,αλλα απλα Amiga User απο παλια θεωρω οτι ολα αυτα τα Frankenstein εκτρωματα που βγαινουν...ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ AMIGA!

Οι πιο πολλοι εχουμε χασει τη μπαλα με το τι παιζει στο σημερινο hardware state της Amiga.

H τελευταια commercial Amiga ηταν η 4000T.

Οτι βγηκε μετα ηταν κατι αλλο...
 
Καλά Wally, εάν το Amigasys δεν σου παίζει μια φορά αυτό δε θα παίζει 100 :D :D:D:D
 
Κατα την γνωμη μου το παιχνιδι χαθηκε μετα την Escom. Οι εποχες αλλαξαν και οι Amiga, τουλαχιστο για εμενα, θα μεινουν μεχρι και την Α4000. Οτι και να βγαλουν τωρα και οσα λογοτυπα Amiga να κολλησουν επανω σε αυτα προσωπικα με αφηνουν αδιαφορο. Επιπλεον ειναι και οι τιμες. Δηλαδη ενταξει εκει που εχουν φτασει τα pc's αντε να σκασεις τωρα τοσα λεφτα για να παρεις ενα amigoιδες μηχανημα η ppc cpu; Wally μαζι σου. Η Α4000 ειναι η τελευταια Amiga.
 
Κατα την γνωμη μου το παιχνιδι χαθηκε μετα την Escom. Οι εποχες αλλαξαν και οι Amiga, τουλαχιστο για εμενα, θα μεινουν μεχρι και την Α4000. Οτι και να βγαλουν τωρα και οσα λογοτυπα Amiga να κολλησουν επανω σε αυτα προσωπικα με αφηνουν αδιαφορο. Επιπλεον ειναι και οι τιμες. Δηλαδη ενταξει εκει που εχουν φτασει τα pc's αντε να σκασεις τωρα τοσα λεφτα για να παρεις ενα amigoιδες μηχανημα η ppc cpu; Wally μαζι σου. Η Α4000 ειναι η τελευταια Amiga.
Σωστός. :indeed:
 
osoi exoun ppc amiges, kata 90% tha to paroun to 4.0 ... Episis pote ma pote den eipane gia to OS4 oti tha trexei se 68k amiga, kai oute eipothike oti tha antikathista to 3.x ... poly apla thelei to diko tou hardware kai to diko tou software. Tora gia to an tha kykloforhsei sta warez, den exei kanena apolytos nohma, giati den mporei na treksei pouthena ektos apo ppc amiga.

Tora akougontai apopseis gia to an oi expanded amigas einai ektromata. Oxi agaphtoi mou den einai ektromata. apla an den exeis expanded amiga pleon pedeuesai kai tros ton xrono sou se pragmata pou to 2007 einai asteia. Opoios pisteuei oti oi ppc/060 kartes, ta pci busboards kai ta diafora alla expansions kanoun mia amiga ektroma, tote h den einai amigas h thelei mia amiga na bootarei apo to floppy kai na paizei ta paixnidia tou...
 
Ριχτα ρε keropi!!! Οποιος γουσταρει την amiga τη γουσταρει γι'αυτο που πραγματικα ειναι. Αναμνησεις και ενα ρετρο μηχανημα που ακομη και οσοι δεν το παραδεχονται εζησε και ζει ακομη 13 χρονια μετα τον επισημο θανατο του. Και φυσικα οι ppc amiga κλπ δεν ειναι εκτρωματα αλλα κοσμηματα και μαλιστα σπανια!! Στο κατω κατω οποιος δεν θελει δεν ακολουθει!
 
Ετσι μπραβο !! ε τι ? μονο με τους ATARοβιους θα τσακωνεστε ?

Πως το γραφει ο Pookyman ? α ναι

PPC AMIGA FTW !!!!!!!!!!!!
 
tote h den einai amigas h thelei mia amiga na bootarei apo to floppy kai na paizei ta paixnidia tou...
Γιατί όχι? Έχεις χρόνο έτσι, για να πας να τσιμπίσεις και κάτι. :tease:

Αν έβγαινε original space combat sim για ppc, (και όχι port όπως το Freespace), θα τον τσίμπαγα τον PPC, έστω και σήμερα. :D
 
keropi είπε:
osoi exoun ppc amiges, kata 90% tha to paroun to 4.0 ... Episis pote ma pote den eipane gia to OS4 oti tha trexei se 68k amiga, kai oute eipothike oti tha antikathista to 3.x ... poly apla thelei to diko tou hardware kai to diko tou software. Tora gia to an tha kykloforhsei sta warez, den exei kanena apolytos nohma, giati den mporei na treksei pouthena ektos apo ppc amiga.
Tora akougontai apopseis gia to an oi expanded amigas einai ektromata. Oxi agaphtoi mou den einai ektromata. apla an den exeis expanded amiga pleon pedeuesai kai tros ton xrono sou se pragmata pou to 2007 einai asteia. Opoios pisteuei oti oi ppc/060 kartes, ta pci busboards kai ta diafora alla expansions kanoun mia amiga ektroma, tote h den einai amigas h thelei mia amiga na bootarei apo to floppy kai na paizei ta paixnidia tou...

Προς στιγμήν θα με τουμπάρατε, αλλά...... πιστεύω τα λεγόμενα του keropi και κάποια στιγμή θα τα σκάσω χοντρά για να τουμπανιάσω την Α1200 μου. :thumbup:
 
Πίσω
Μπλουζα