Amiga vs PC

(υποτιθεται οτι η "κοντρα" ειναι αναμεσα στην Amiga και στα PC...)
 
Πολύ μου αρέσει αυτό το thread,αυτές οι κόντρες τελικά,όσο χρόνια κι αν περάσανε ή περάσουν,εξακολουθούν να έχουν το ίδιο "άρωμα" όπως και τότε !

Τι κι αν οι αντίπαλοι αλλάζουν μεταξύ Amiga,Atari και PC,το θέμα είναι ότι "the fire is still burning" για τα δύο πρώτα !!!

Keep fightin' fellas !!!
 
Δεν φταίμε εμείς αυτοί φταίνε που επέλεξαν ατάρι :)
 
Kαμμια φορα σκεφτομαι να μαζευτουμε πεντε κομαντα να παρουμε την Delorean του McFly ,να παμε στο γκαραζ του Gates το 197something να τα κανουμε λαμπογυαλο και να εμποδισουμε τα Pc απο το να rule over the world.

Kαι μετα ξυπνω. :xm:


 
vagosgta3 είπε:
Λες για το Digital Research GEM (Graphics Environment Manager) plus GEM Desktop και Digital Research GEM Paint που εδιναν μαζι με τον 1512.Και σε εμενα βασικα ειναι το πρωτο λειτουργικο με γραφικο περιβαλλον που δουλεψα,επειτα πηρα την Amiga :)
pc1512_cdrom.jpg


και ενα screenshot του λειτουργικου που βρηκα απο το google (ο τυπος του εχει βαλει και CDROM :eek: )
Ναί ! Θυμάμαι μου είχε κάνει τρομερή αίσθηση (θυμίζει και λίγο workbench) , αλλά και πάλι norton commander έβαζα στο τέλος !! Και τελικά δέν ήταν ασπρόμαυρο είχε και λίγο μπλέ ? Μεγαλείο !Είχε και όμορφο ποντίκι ο 1512, της Amiga 500 θυμάμαι με είχε ξενερώσει (άν και πλέον ιστορικό και αυτό)
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Θυμαμαι ακομα τον φιλο μου με τα Schneider που εβαλε το GEM (μου φαινεται ειχε δανειστει εγχρωμο μονιτορ για να τρεξει) που με ετρεχε να του γραψω δισκετες απο τον ST να τις τρεξει στο PC του.. το μονο που καταφερνε ηταν να δει τα περιεχομενα σε οσες τυχαινε να εχουν φορματ PC και να βγαζουν στο desktop. Απο εκει και περα, ο ματρακας που ειχε του εβγαζε μεγαλοπρεπως unknown file η κατι τετοιο!

Νομιζε οτι βρηκε το αντιδοτο στο PC-Ditto για να τρεχει ST στο μηχανημα του! Αλλα τα ματια του λαγου, αλλα της κουκουβαγιας!

Το μονο που καταφερναμε να ανταλαξουμε και να μπορει να δει στο ευτελες μηχανημα του ηταν εικονες. Oι PC users ηταν πραγματικα για λυπηση τοτε..

Other_Reality είπε:
Είχε και όμορφο ποντίκι ο 1512, της Amiga 500 θυμάμαι με είχε ξενερώσει (άν και πλέον ιστορικό και αυτό)
Η Amiga (pre-1200) ειχε, εχει και θα εχει το πιο ομορφο και λειτουργικο ποντικι που κυκλοφορησε ποτε..
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
Εμενα με κατηγορησαν οτι ειμαι αταρας επειδη ειπα οτι καθιερωθηκε το ποντικι απο τον αταρι. και ετσι ειναι, γιατι σε ΕΥΡΕΙΑ χρηση, πιο πολλοι ηταν οι αταρι, απο οτιδηποτε αλλο χρησιμοποιουσε ποντικι. Αρα ειμαι αταρας, ασχετα με το οτι απο επανω γραφω "η αμιγκα 500 ειναι ο καλυτερος υπολογιστης ολων των εποχων".

Αταρι απεκτησα για πρωτη φορα πριν 3 μηνες, ενω χρησιμοποιω σχεδον καθημερινα την ΙΔΙΑ Α500 που αγορασα το 1990...
 
Πίσω
Μπλουζα