AmigaOne X1000

alkis21 είπε:
Συμφωνώ κι εγώ παιδιά. Χίλιες φορές να μαζεύονταν μερικοί μάγκες να έφτιαχναν low budget / low price software (κυρίως παιχνίδια) σε κλασσικές Amiga, παρά αυτή η τυμβωρυχία.
Συμφωνω, παντου βλεπω να βγαζουν παιχνιδια σε CPC,Spectrum,μεχρι σε Oric εχω δει, αλλα στην Amiga τιποτα.

Εκει φαινεται που υπαρχει η αγαπη για ενα μηχανημα και που η εκμεταλευση.
 
Τελευταία επεξεργασία από έναν συντονιστή:
keropi είπε:
το μόνο αξιόλογο project - κατ εμέ - είναι το ΝΑΤΑΜΙ. ΌΤΑΝ και ΑΝ βγει θα είναι απλά μια hardware συμβατή amiga πιο γρήγορη με καινούρια components μεγαλύτερης αντοχής αλλά και ευκολίες του στύλ usb ποντίκι/πληκτρολόγιο, vga κτ...
Οτιδήποτε άλλο απλά δεν είναι amiga.
Αν και συνήθως διαφωνούμε, +1

Τώρα ώσον αφορα το OS4... Τα έχουμε ξαναπεί πολλές φορές.

Οταν κάνει την επανάσταση στα λειτουργικά, πείτε το μας και εμας που ασχολούμαστε μετα ποταπά εναλλακτικά...
 
Εμενα η γνωμη μου ειναι: ας βγει, ας το παρουν οι πρωτοι, ας "δοκιμαστει"

και οταν εχω αρκετες γνωμες απο ατομα που το αγορασαν και το χρησιμοποιησαν,

και αν ειναι θετικες, τοτε θα το παρω.

Οσο για το OS 4.x το τρεχω που και που,δεν μπορω να πω οτι με ενθουσιαζει, μαλλον αδιαφορο ειναι.

Και ειναι 100% σωστο αυτο που λεει ο portarinos, αν δεν το "παιξεις" μονος σου, δεν καταλαβαινεις αν αξιζει.

Αλλα για το 4.χ θελεις μηχανημα αξιας πολλων ευρω, ενω το 3.9 παιζει σε μια Α1200 με εξτρα μνημη.
 
η μαγκιά θα ηταν να το "πακεταραν" το ολο project σε ενα Amiga 500 - style κελυφος..... ισα ισα στο μεγεθος του Motherboard...

τι λέω τωρα εεε.....

πλάκα δεν θα χε;
 
να το θέσω διαφορετικά: Ακόμα και τα μισά μοιάζουν πολλά!
 
Μην το ψάχωνετε ρε παιδιά. Εϊναι για πολύ loyal καταστάσεις, για να σκάσεις τέτοια ποσά.

Εφόσον, δεν το ρίχνουν σημαίνει ότι κάποιοι αγοράζουν.
 
Δυσκολο να διαβασει κανεις τα μυαλα που ειναι πισω απο αυτα τα προτζεκτ. Για την ACube βεβαια η οποια ειναι πισω απο τη Sam, ειναι απλα τα πραγματα: ουτως ή αλλως παραγει hardware για εργοστασιακες εφαρμογες και κοντα σ'αυτο (σε συνδυασμο με τη "στρατηγικη συμφωνια" με την Hyperion σε σχεση με το OS4.x) βγαζει και μια σειρα υπο το ονομα SAM. Ειναι μια καλη αρπαχτη φυσικα χωρις καθολου ρισκο. Κατα τ'αλλα, οντως αν σκεφτονταν λιγο πιο εξυπνα, κι εβγαζαν κατι πιο φθηνο σιγουρα θα πουλουσαν περισσοτερα "τεμαχια".
 
Αρχίζω να συμπαθώ το WinUAE...

Είναι τρελοί? σε μια επόχή που περιμένουμε το Raspberry Pi με 25$ μας σερβίρουν αυτή την πανακριβή αηδία?

Epic Fail κατ εμε.
 
Saulot είπε:
Αρχίζω να συμπαθώ το WinUAE...Είναι τρελοί? σε μια επόχή που περιμένουμε το Raspberry Pi με 25$ μας σερβίρουν αυτή την πανακριβή αηδία?

Epic Fail κατ εμε.
Αηδία δεν νομίζω να είναι η όλη προσπάθεια υλοποίησης ενός τέτοιου συστήματος (για το σκοπό και μόνο του ρετρό συστήματος που πάει να αναβιώσει)

Πιστεύω ότι ολοι μας κολλάμε με την τιμή του και μόνο...
 
Ένα βίντεο παρουσίαση που έγινε πριν 1 μηνά.

 
Ωραία η Amiga X1000 και κανείς δεν πρέπει να την καταδικάζει, δίχως να λαμβάνει υπόψην ότι απευθύνεται σε συγκεκριμένο κοινό, το οποίο έχει τη δυνατότητα να ξοδέψει το ποσό που απαιτεί.

Εξάλλου, πρόκειται για μία σοβαρή όπως φαίνεται προσπάθεια αναβίωσης της πλατφόρμας με πολύ γρηγορότερο hardware. Δεν πρέπει να το συγκρίνουμε με τα σημερινά pc, τα οποία είναι και θα παραμείνουν πολύ ταχύτερα.

Όποιος τυχερός μπορεί να διαθέσει το ποσό για μία X1000, ας με καλέσει και μένα να ρίξω μία ματιά!!

:)
 
Μιά χαρά είναι το εργαλείο, άμα είχα τα λεφτά σίγουρα θα την έπαιρνα. Προς το παρόν περιμένω το νέο scandoubler του Jens για την 4000Τ (τα προηγούμενα batch δέν ήταν συμβατά με αυτή), για να έχω κάτι....παρόμοιο (που λέει ο λόγος) με αυτό της Χ1000.

Αυτό που ίσως με χάλαγε, είναι το ότι πρακτικά το παλιό software είναι τρόπον τινά emulated, κάτι που μπορείς να πετύχεις και με ένα PC αφιερωμένο στον Winuae. Δέν είναι όμως έτσι ακριβώς, οι ρίζες του μηχανήματος είναι πιό κοντά σπ'ότι ο (φανταστικός κατα τα άλλα) emulator. Άσε που το μηχάνημα, είτε το θέλουμε είτε όχι, είναι μιά κανούργια Amiga ! Kαι όπως είπε και ο Divined, είναι κατεξοχήν μηχάνημα για φανατικούς αμιγκάδες, οπότε οι υπόλοιποι θα αρχίσουν να λένε τα γνωστά (μα καλά ρε φίλε τόσα λεφτά για amiga, βάλε winuae, πάρε core i7 με nvidia gtyx2300, κλπ-κλπ)
 
Amiga X1000

ΚΑΛΙΣΠΕΡΑ ΠΑΙΔΙΑ ΕΥΤΙΧΙΣ ΚΑΤΟΧΟΣ 2 Α500:) ΠΟΤΕ ΒΓΑΙΝΗ Η Amiga X1000
 
Αν και σε καλωσόρισα σε άλλο θρεντ....

Έφερα το μήνυμά σου στη παρούσα συζήτηση. Ξεκίνα να διαβάζεις το θέμα από την αρχή και ό,τι απορία έχεις, ποστάρεις! :)

Μόνο μια παράκληση: γράφε με μικρά - τα κεφαλαία σημαίνουν ότι φωνάζεις! ;)
 
Πίσω
Μπλουζα