Amstrad 1200HDD

Gryzor

Human RetroDatabase
Joined
8 Ιαν 2006
Μηνύματα
2.759
Αντιδράσεις
70
Ωχ, αμάν! Τί είν'τούτο;





Βρε λες....;





Ωραίο το καλωδιάκι :)



 
Χε χε! Αφού το led στη δεύτερη φωτό δεν είναι αναμμένο!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Cool stuff Gryzor.. λογικα θα παιζει και σε πρασινο monitor ε? Μου θυμιζει τις μερες που πολεμουσα να συνδεσω την 1200 μου με το εγχρωμο SC1224 του Atari μου και δεν ελεγε να παιξει με τιποτα. I miss my freakin 1200.. :(
 
Παντως με το tv tuner του cpc και αφου συνδεσεις την amiga μεσω video γινεται ανετα αυτο.

Για πολυ καιρο το ειχα ετσι.
 
Gyubrush είπε:
Παντως με το tv tuner του cpc και αφου συνδεσεις την amiga μεσω video γινεται ανετα αυτο.Για πολυ καιρο το ειχα ετσι.
Χμ, κάτσε, εννοείς να δώσεις RGB στο tuner; Έχει το tuner τέτοια υποδοχή;

phil_vr είπε:
Cool stuff Gryzor.. λογικα θα παιζει και σε πρασινο monitor ε? Μου θυμιζει τις μερες που πολεμουσα να συνδεσω την 1200 μου με το εγχρωμο SC1224 του Atari μου και δεν ελεγε να παιξει με τιποτα. I miss my freakin 1200.. :(
Και βέβαια παίζει και με το πράσινο, ίδιο βύσμα έχουν... Απ'ό,τι θυμάμαι το SC δεν ήταν τόσο στάνταρ όσο το μόνιτορ των CPC, στο οποίο μπορείς να συνδέσεις ΠΟΛΛΑ μηχανήματα (πριν΄λίγες μέρες ανέβασα μία λίστα στο CPCWiki...)

Pooky είπε:
Χε χε! Αφού το led στη δεύτερη φωτό δεν είναι αναμμένο!!!!!!!!!!!!!!!!
Εεεεε ζαβολιές! Κι αν ήταν καμμένο;;
 
Gryzor είπε:
Απ'ό,τι θυμάμαι το SC δεν ήταν τόσο στάνταρ όσο το μόνιτορ των CPC, στο οποίο μπορείς να συνδέσεις ΠΟΛΛΑ μηχανήματα (πριν΄λίγες μέρες ανέβασα μία λίστα στο CPCWiki...)
Το SC του Atari, is a real pain για να βγαλει σημα απο αλλο μηχανημα. Tι δεν ειχα δοκιμασει με την 1200 για να βγαλει σημα.. στην καλυτερη επαιρνα σφυριγμα μεσα απο το ηχειο..

Kαποια στιγμη θελω στο μελλον να κανω και την ιεροσυλια.. αποκτηση ΖΧ +3 και συνδεση του με ενα εγχρωμο η πρασινο Amstrad μονιτορ που θα φερει κοκκινα λογοτυπα Sinclair.. :) Oπως περιμεναμε να το βγαλει τοτε ο sugar σαν ολομαυρο καθρεπτη του 6128..
 
Εγώ πάντως βρήκα την πράσινη οθονούλα που έψαχνα για τον CPC μου.

Τον έστησα όπως τότε που τον είχα αγοράσει. Και βλέποντας όλα αυτά τα μπλιμπλίκια με drive και σκληρούς κ δεν συμμαζεύεται αναρωτιέμαι αν αξίζει τελικά να χαλάσουν οι αγνές αναμνήσεις του πράσινου monitor, των δοκιμών της σύνδεσης του tape, του μαζέματος στο υπόγειο για τις αντιγραφές από κάποιο τότε πιο "πλούσιο" φιλαράκι που είχε και δεύτερο drive και την αναμονή να ετοιμαστεί και η δική μας δισκέτα. Και μετά τρέχοντας σπίτι να μπαίνει στο drive και να ανυπομονείς να δεις την αρχική οθόνη του παιχνιδιού. Τελικά τι αξίζει πιο πολύ;

Χρώματα, εικόνες, μυρωδιές, αναμνήσεις. Όλα τα άλλα δε λένε μια.

Ούτε emulators, ούτε σκληροί δίσκοι, ούτε olta ούτε τίποτα...
 
Είναι ατέρμονη συζήτηση που έχει αρχίσει/σταματήσει/τελειώσει άπειρες φορές...

Η σούμα: άλλη η χάρη του ενός και άλλη του άλλου (το να φτάσεις τα μηχανάκια στα όριά τους).
 
Gryzor είπε:
Χμ, κάτσε, εννοείς να δώσεις RGB στο tuner; Έχει το tuner τέτοια υποδοχή;


Και βέβαια παίζει και με το πράσινο, ίδιο βύσμα έχουν... Απ'ό,τι θυμάμαι το SC δεν ήταν τόσο στάνταρ όσο το μόνιτορ των CPC, στο οποίο μπορείς να συνδέσεις ΠΟΛΛΑ μηχανήματα (πριν΄λίγες μέρες ανέβασα μία λίστα στο CPCWiki...)

Εεεεε ζαβολιές! Κι αν ήταν καμμένο;;


Συνδεεεις το modulator της amiga στην εξοδο κεραιας που βγαζει το tv tuner του cpc.Αυτη ειναι η απ ευθειας λυση.Αν θελεις ομως το συνδεεις και μεσω video.
 
Α, αυτό ναι, αλλά έχεις απώλειες... βασικά χρησιμοποιείς την οθόνη σαν τηλεόραση (που ήταν), αλλά προσθέτεις μία ενδιάμεση μετατροπή και χάνεις επιπλέον ποιότητα.
 
Gryzor είπε:
Α, αυτό ναι, αλλά έχεις απώλειες... βασικά χρησιμοποιείς την οθόνη σαν τηλεόραση (που ήταν), αλλά προσθέτεις μία ενδιάμεση μετατροπή και χάνεις επιπλέον ποιότητα.
Ναι,οτι χανει σε ποιοτητα ειναι δεδομενο.Ομως ειναι μια λυση για εκεινους που για καποιο λογο εχουν μεινει προσωρινα απο 1084. :cool:
 
Πίσω
Μπλουζα